LEYDSGHE COURANT. 1858. MAANDAG 12 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN10 Julij. Bij kon. besluit van den 8stcn dezer is lot dijkgraaf van Rijnland benoemd de beer mr. II. C. J. Hoog, en tot hoogheemraden van Rijnland de heeren A. llarlevelt Jz., mr. A. II. van Wickevoort Crommelin en S. Piek. Boor Z. K. II. den prins van Oranje is gisteren aan het corps officieren der bezetting een diner aangebodendat in de stads gehoorzaal gehouden en door de muziek van het regemenl rijdende artillerie opgeluisterd werd. Heden morgen had alhier een .treurig ongeval plaats. Een jongman, op de Zaandammer beurtman varende, zou eenigc goederen uit dat schip met eene vlet naar de plaats hunner beslemming brengen. Toen hij even door de Borslelbrug in hel Galgewater gekomen was, bleef zijn baak in cenen aldaar aanwezigen paal zitten en viel hij achterover in het water. Oogen- blikkelijk zonk hij en liet is niet mogen gelukken hem levend naar boven te halen. De ongelukkige was slechts even 20 jaren oud en, naar men zegt, een goed zwemmer. Voor eenigen lijd werd door ons medegedeeld, dat er in de doopsge zinde kerk alhier ccnc meeting was gehouden, strekkende tot mededeeling eenigcr bijzonderheden van en opwekking lot deelneming in de onlangs tot stand gebragte verblijfplaats voor jeugdige ontslagenen in de Groenesteeg alhier. D'. E. Laurillard sprak bij die gelegenheid eenige dichtregelen uit, later werd van zijn wcl-eerw. vergunning gevraagd en bereidwillig verkregen die ten voordeele der inrigting te mogen uilgeven. Zulks geschiedt thans, blijkens achterstaande advertentie, bij den boekh. D. Noothoven van Goor alhier. Wij wensche» aan die uitgave, welke met zulk een edel doel geschiedt, een ruim debiet toeopdat daaruit ook de belangstelling in de genoemde inrigting in ruime' riiatc moge blijken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 97 tot 103 personeh. Door het kapittel van de aartsbisschoppelijke Klerczy is lot aartsbis schop van Utrecht benoemd de wel-cérw'. heer Hendrik Loots, pastoor van de gemeente Achler-Klarenbtirg te Utrechtl Men verneemt dat de algemeene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen op 10 en 11 AugtisluS aanst. te Amsterdam zal ge houden worden. De algemeene vergadering van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank werd eergisteren te Haarlem door eene openbare bijeen komst in de doopsgezinde kerk geopend. D'. Adama van Scheltema, van Amsterdamheeft bij die gelegenheid in eene welsprekende rede hulde ge- bragt aan de verdiensten van den overleden secretaris dr. Egeling, en deelde tevens zijne denkbeelden mede over hetgeen nog ten goede der zaak kon gedaan worden. Voor het examen om als leerling aan de kon. militaire akademie te Breda toegelaten te wordenhadden zich 214 jongelieden aangemeldwaar van 18 voor de dienst ongeschikt werden bevonden. Van de overigen heb ben slechts 75 aan de vereischlen voldaan. In de omstreken van Gorinchem wordt al het beschikbare hooi door Prnissische kooplieden opgekocht, zonder zelfs op de qualileit te lellen. De prijsdien zij daarvoor betalen, was in den beginne 25 voor de 500 Ned. 8 later klom die tot f30. Te Werkendam werd door e'e'n koopman 150,000 Ned. 8 gekocht. Te Arnhem worden groole toebereidselen gemaakt voor het groot nationaal schuttersfeestdat aldaar ophanden is. Te oordeelen naar de deel nemingdie dit feest zoowel binnen als buiten 's lands ondervindt, zal het zeer luisterrijk zijn. Reeds zijn voor dit feest zes muziekcorpsen geënga geerd, als van het lldc huzaren-regemenl uit Dusseldorf, het 33ste infanterie- regement uit Keulende rijdende artillerie uit Leydenhel lste regement infanterie uit Nijmegen, het 2de rcgemenL dragonders uit Arnhem en de schutterij aldaar. Op eene boerderij, gelegen tusschen de Kuinre en de Lemmer, in de provincie Friesland, zijn, naar men meldt, onlangs 15 melkbeesten ten ge- wolge van gebrek omgekomen. De Prov. Dr. C. berigt dat van wege de weinige waarde der varkens enkele boeren besluiten, om vele jonge biggen te verdrinken; zoo zouden onlangs te Dalerveen 8 biggen, door den eigenaar, onmiddellijk nadat ze geboren waren, in een sloot te water gebragt en verdronken zijn, even als jonge honden. Uit Hardenberg wordt gemeld dat zich te Nieuwcnhuis (Uanover) eene commissie heeft gevormd die voor Engelsche rekening met de boeren van Bolderhaar en Striepe in onderhandeling is getreden over den afstand van uitgestrekte veengrondenten einde die vruchtbaar te maken. 's Lands fregat de Ruyteronder bevel van den kapitein ter zcej. C. du CIoux, bestemd naar Oosl-Indie, is gisteren morgen van de reede van Vlissingen naar zee vertrokken. Op last van den commissaris van rijkspolitie te Roosendaal is uit dit land verwijderd Guslav Lamotte, geboren en wonende te Lafcrc(Frankrijk), beschuldigd van misbruik van vertrouwen, door het verkoopen van een aan hem in huur gegeven rijpaard. Hij heeft hier te lande gereisd onder de namen en titels van markies de Susigny en d'Airecourl en droeg twee ge laden zakpistolen bij zich. Het Ilbl. deelL een uittreksel mede uit cenen eigenhandigen brief van den heer Boshof, president van den Oranje-Vrijstaat, aan een vriend in dat zelfde land geschreven, liet blijkt daaruit meer en meer dat de berigten omtrent den netcligen toestand, waarin de boeren zich zouden bevinden, overdreven zijn geweest, liet voordeel was meerendeels aan hunne zijde. 's GRAVEN11AGE, 10 Julij. De officier van gezondheid 3dc kl. bij de zeemagt J. Lamie, is bevor derd tot officier van gezondheid 2de kl. Men verneemt dat dezer dagen het besluit is getcekend, waarbij aan de lste en 2de luitenants van het leger in Ned. Indie, met ingang van 1 Oct. eene verhooging van tractement wordt verleend van ƒ240 's ja arsterwijl levens het verlofstraclement van officierendie voor eenigen tijd naar het moederland terugkeeren, eene verhooging van ƒ50 'sjaars heeft ondergaan. Door Z. M. is aan den heer mr. L. A. Lightenvelt, Ned. gezant te Parijs, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder-groot kruis der keizerlijke orde van de Zon, hem door den schach van Perzië geschonken. Z. K. II. de graaf van Chambord is gisteren avond met een aanzien lijk gevolg, alhier aangekomen en aan het hotel de Bellcvue afgestapt. Z. M. de koning heeft hedeu ten 12J- ure den graaf in een pleglig gehoor ontvangen. Z. K. II. werd tot dat einde met een koninklijk rijtuig van het hotel afgehaald en na afloop der audiëntie op dezelfde wijze teruggeleid. Nadat Z. K. II. de graaf van Chambord bij Z. M. was ontvangen, heeft de graaf zich naar bet Huis ten Bosch begeven, om bij II. M. de koningin zijne opwachting te maken. De koning heeft kort daarop een tegenbezoek aan den graaf in het hotel de Bellevue afgelegd. Men verzekert, dat de graaf morgen de residentie zal verlaten. Men verneemt thans dat Z. M. den 20sl™ dezer naar Wiesbaden zal vertrekken, en op de reizc het strengste incognito zal bewaren. Gisteren middag heeft er een buitengewone ministerraad plaats ge had drie vrij lang geduurd heeft. De staatsraad, commissaris des konings in deze provincie, heeft in het hótel de Oude Doeleneen luisterrijk diner aangeboden aan de leden der staten van dit gewest, liet werd o. a. bijgewoond door de ministers van binncnl. zaken en van marine. Men verzekert dat de regering zich ijverig bezig houdt met het in gereedheid brengen van hare ontwerpen betrekkelijk de spoorwegenen er moeten reeds uitgebreide berekeningen gemaakt zijn tot beantwoording van de vraag, op welke meest doelmatige wijze er krachtdadige ondersleu ning aan goede ondernemingen kan worden verleend. De koninkl. bibliotheek heeft van den heer J. 11. Halberlsma een exemplaar ten geschenke ontvangen van het werk: het Evangelie van Mat- theusvertaald in het land-Frieschhetwelk door dien geleerde onlangs op last en voor rekening van Prins Louis Lucicn Bonaparte is uitgegeven. Dit werk is te Londen gedrukt en, volgens eene verklaring van den drukker, George Barclay, op de laatste bladzijde, zijn er slechts 250 exemplaren van getrokken, waarvan 218 op de keerzijde van den titel genommerd zijn. In de beide overige exemplaren zijn de beginletters en de getalmerken der kapittels met roode inkt gedrukt, liet exemplaar der koninkl. bibliotheek draagt het nommer 215. Dbl. v. Z. H. en's Gr In de zitting der prov. staten van gisteren is de behandeling aange vangen van de artikelen van 131 bijzondere polder-reglementen. De artt. 1—4 werden goedgekeurd en de daarop voorgestelde amendementen verwor pen. De voortzetting is bepaald op Dingsdag aanst. Van ingezetenen van gemeenten langs den straatweg tusschen Botterdam en Gouda is een adres ontvangenhoudende klaglen over den toestand van den weg, met verzoek om dien van wege de provincie te doen herstellen. BUIT EN LAN DSC li E BKR iGTKN. SC ij C* 2 De centrale afdceling der kamer van vertegenwoordigers leeft, met zes stemmen tegen eene, het voorstel tot uitlegging en versterking van Ant werpen verworpenen zich alzoo tegen het door de regering omhelsde plan tol gedeeltelijke uitlegging der stad verklaard.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1