LEYDSCHE COURANT. N'. 8(1. MAANDAG 5 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven MNXENLANDSGHE BERIGTEN. LEYDEN, 3 Julij. In de maand Junij 1858 zijn binnen deze gemeente overleden 114 perso nen als27 mannen22 vrouwen35 zoons en 30 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 5. Geboren 100 kinderenals45 zoons en 55 doch ters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 28 huwelijken Het getal der in hel Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 92 tot 102 personen. Aan de zwem- en badinrigting Rijnzigt, nabij deze slad, zijn in de afgeloopen maand ongeveer 8200 baden genomen. Van wege het toenemend aantal leden zal men op eene uitbreiding der Iocaliteit bedacht moeten zijn. lie toenemende bloei dezer inrigling is bet sprekendste bewijs dat daardoor aan eene wezenllijke behoefte in ons midden wordt voldaan. Naar aanleiding van het onlangs aan de staten-generaal medegedeelde verslagbetreflende den slaat der hoogemiddelbare en lagere scholen over 1856—1857, had de Utrechtsche Courant eer.ige beschouwingen ontvangen en in haar nommer van 28 Junij opgenomen. Op deze beschouwingen heeft de reclor-magnificus der Utrechtsche boogeschool gemeend le moeten ant woorden, welk antwoord, wat de aanmerking op het vroegtijdig sluiten dei- lessen voor de groole vacantie betreft, door gemelde courant in het nommer van gisteren wordt medegedeeld en in deze woorden vervat is: Het is volkomen waar, dat de vacantie wettelijk aanvangt met den eersten Maandag in de maand Julij, en evenzoo is het waar, dat de lessen meerendcels reeds een of twee weken voor dien termijn gesloten worden. Zij echter, die daaruit mogten afleiden, dat gelijktijdig met dit sluiten dei- lessen nu ook de rusttijd voor de hoogleeraren eenen aanvang neemt, zou den daardoor alleen bewijzen niet te weten, dat op de hoogleeraren, behalve het geven van onderwijs, nog eene andere niet minder gewigtigc taak rust, die mede voor het begin der vacantie moet worden afgewerkt. Ik bedoel de lenlamina, examina er, promotiën. Het getal der daaraan gewijde uren is zoo groot, dat het dat der in eene gelijke tijdruimte aan het onderwijs bestede uren verre overtreft, en voor de meeste hoogleeraren is dit tijds bestek, wel verre van een rusttijd te wezen, integendeel datgene waarin zij het meest met werkzaamheden overladen zijn. «Zoolang nu, volgens de bestaande reglementen, de examina en promo tiën gedurende den akademischen cursus moeten plaats hebben en wel teil overstaan van het onderwijzend personeel, zal het ook noodzakelijk blijven, dat van den akademischen cursus een zeker getal uren worde afgetrokken om deze te wijden aan de examina en promotiën, en zulks om de zeer eenvoudige reden, dat dezelfde persoon niet op hetzelfde uur doceren en examineren of promoveren kan." Van Katwijk a. d. Rijn wordt aan het II. cn Eff. bi. geschreven. In onze gemeente moesten, 40 jaren geleden, honderden mudden aardappelen worden ingevoerd om in de behoeften le voorzien. Toen is men begonnen met zanderijen aan te leggen, duingronden in cultuur te brengen, bosschen te rooijen cn braaklanden le bewerkenhetgeen een zeer gunstig resultaat heeft opgeleverd. Thans behoeft niet alleen niet meer ingevoerd te worden, maar sedert cenige jaren, kan men berekenen, dat er, vooral naar Amster dam25,000 Ned. mudden aardappelen worden uitgevoerd. Neemt men daarbij hetgeen door ruim 5000 inwoners wordt verbruikt, en de andere producten, als rogge, erwten, beetwortels, enz., en kan men stellen, dat de aardap pelen, over 10 jaar gerekend, gemiddeld 3.90 per Ned. mud hebben op- gebragt, dan kan men zonder vergrooling aantoonen, dat de ontginningen jaarlijks 100,000 opbrengen. Daarenboven verdienen ook nog 2000 men- schen met de verbouwing hun brood. Als een bewijs levens, dat door goede bewerking slecht land in besten grond kan worden herschapen, dient, dat een groot gedeelte van bovengenoemd land vóór 20 jaren tegen ƒ48 per bunder werd verhuurd en thans dooreen ƒ250 jaarlijks opbrengt. De ont- ginners, die zich meestal werkverschaffing ten doel stelden, worden alzoo voor hunne edelmoedigheid ruim beloond, en de heeren Westerbaan, IIarte- velt Leembruggen en Pallandt zullen alhier in zegenend aandenken blijven. Het Nederl. zendeling-genootschap heeft gedurende de eerste zes maan den dezes jaars aan giften en legaten 14,762.03 ontvangen. Aan de kon. akademie te Delft hebben voldoend examen afgelegd als O. I. ambtenaar der lste klasse: de heeren mrs. II. A. Hl urne, W. de Gel der, P. J. J. C. van Nieuwenhove Helbach G. J. Keiser, E. R. J. C. de Kuyper, J. II. van Lennep, H. D. Levyssohn Norman, P. C. Maas Gees- teranus, J. P. Metman, A. M. Oudemans, J. J. Schneither, C. M. Smul ders en J. G. M. Timmermans. Als O. I. ambtenaren der 2de kl.: de heeren S. K. van Aalst, dr. P. A. Bergsma, J. A. Focquin, W. A. de Koek van Leeuwen en J. C. Rernst. Men verneemt, dat 125 jongelingen zich bij hel dep. van marine hebben aangemeld om als adelborst 3Je kl. op bet kon. instituut voor de marine te Willemsoord geplaatst te worden, en wel: 108 voor de eigenlijke zeedienst, 1 voor het corps mariniers, 10 voor den scheepsbouw hier te lande, 6 voor den scheepsbouw in Oosl-Indië. Het admissie-cxamen zal waarschijnlijk in de 2de helft der maand aan het locaal van het ministerie van marine aanvangen. De heer Mr. P. M. Tutein Nolthenius, die door zijne benoeming tol bur gemeester van Haarlem ophoudt lid van de tweede kamer te zijn, maar op nieuw verkiesbaar is, beeft eenen brief aan de kiezers in hel district Hoorn gerigt, waarin bij zegt door zijne nieuwe betrekking gedrongen te worden het mandaat, dat hem in 1856 werd opgedragen, neder le leg gen en verzoekt om bij volgende verkiezingen buiten aanmerking te blijven, daar bij zich geheel aan zijne nieuwe betrekking wenschl te wijden. Hij de op Woensdag II. aan den Leydscliendain gehouden harddraverij werd des voormiddags de prijs, eene pendule, behaald door het paard Hertje, van den heer C. Voorbij te Oudshoorn, en de premie een baleinen zweep, door de Ceres, van den heer J. P. E. Schattenkerk te Alphen. Des na middags is de prijs, een zilveren theepot en dito melkkan, behaald door het paard David, van den heer F. Rekker le Charlois, en de premie, een zilveren inktkoker, door het paard iilarianna van den heer J. Hoogenboe- sem te Kelhel. Dezer dagen is te Nijmegen hel vroeger aangekondigde 13de landhuis- houdkundig congres gehouden. De opkomst der leden was ditmaal buiten gewoon talrijk en ook nu waren de gehouden beraadslagingen der onder scheidene afdeelingcn uiterst belangrijk. Op gedane aanvrage van bet gemeentebestuur van Winschoten is bepaald dat de volgende bijeenkomst aldaar zal plaats hebben en wel op den voorlaatsten Dingsdag van de maand Junij 1859. Ten genoege der leden waren kosten noch moeiten ontzien om hun bet verblijf te Nijmegen aangenaam té maken. Ter opluistering der feesten was zelfs bet muziek-corps van hel 36slc Oostenrijksche regiment nit Mainz overgekomen. 's GRAVENHAGE. 3 Julij. Z. M. heeft aan jhr. van Scherff, Ned. gezant ter Duitsche bondsver gadering en bij de boven van Nassau en Hessenvergunning verleend tot het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder-grootkruis der orde van Adolf van Nassau, hem door den Hertog van Nassau geschonken. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het 3d» reg. infanterie, tot majoor, den kapitein der l!le Id. G. J. Pompe van Meerdervoortvan het corps; tot kapitein van de 3de kl., den 1«™ luit.-adjudant J. D. Lucht mails, van hel 7dc reg., en T. A. van Dionant, van het corps; bij liet 5de reg. infanterie, tol kapitein van de 3dl! kl.den l5tcn luit. M. A. J. Rubens, van het lslc reg.; en over le plaatsen: bij het reg. grenadiers en jagers, den kapitein P. G. J. van der Schrieck, van het instructie-batailion. Voorts is aan den majoor P. II. L. Lilly, van het 3de reg. infanterie, in gevolge gedaan verzoek, pensioen verleend, onder toekenning van den rang van luitenant-kolonel. Men verneemt, dat Z. M. heeft besloten, dat de hoofd- en verdere officieren der cavalerie in groot tenue voorlaan eene sjerp zullen dragen van oranjezijde, volgens de bestaande modellen bij bet leger in gebruik, zul lende alzoo de oranjestreep in het midden der sabelkoppel voor als nu vervallen. De minister van binncnl. zaken heeft als leerlingen voor de telegrafie toegelaten: II. Visser Cz.le Dordrecht; W. J. Gerbers, te Vianen; T. C. Wethmar, te Amsterdam; C. H. Rang, te 's Gravenhage; F. W. Jaeger, te Gouda; A. C. Rcgonw, le 's Gravenhage; G. J. Schol ten, te Lonneker; J. J. Jacobs, Ie Rotterdam; F. E. Duynstee, te 's Gravenhage; B. Gaste laars, te Rotterdam; J. II. Baggerman, te'sHerlogeubosch; M. J.H.Spaiuk, te Amsterdam; M. P. Lughlcn, te Kampen. Aanst. Woensdag zullen de vergaderingen van de algemeene synode in het lokaal van het depart, voor de zaken der herv. en andere eerediensten door den minister van dat departement geopend worden. Dezer dagen is gemeld dat men reeds bezig was met de voorloopige afbakening van den spoorweg op Scheveningen. Dit berigt blijkt onjuist te zijn geweest, en daartoe schijnt aanleiding gegeven te hebben de om standigheid, dat het gemeentebestuur de gronden, aan de gemeente toebe- boorende, op nieuw door landmeters laat opnemen. De spoortrein van Rotterdam, welke giste:cn ten 4 u. 22 min. hier moest aankomen, is eerst ten 6 ure gearriveerd, zjjnde de locam>tóf bij de Lepelbrug uit hel spoor geraakt en omgeslagenzonder da; daarbij onge lukken zijn voorgevallen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1