In liel 5de magazijn van de London Docks is een zware brand uitge barsten, die gedurende eenigen tijd in 't verborgen moet hebben gewoed. Dat magazijn is, volgens sommigen, gevuld met suiker en salpeter, volgens anderen met rum en brandewijn. Men ontdekte eerst den brand, toen dikke rookwolken door de vensters van het gebouw drongen. De brandweer was spoedig op de been, maar in weerwil dat men 3000 gallons water per mi nuut in de vlammen wierp, maakte de brand groote vorderingen. Vijf ver schillende uitbarstingen deden den grond dreunen; daardoor stortten de voor- en achtermuren ineen, en was de vernieling van het gebouw volkomen. Nog acht men het gevaar niet geweken en men vreest dat een of twee per sonen onder het puin zullen bedolven zijn. l'it New-York wordt berigt dat op de Mississippi weder een groot on heil heeft plaats gehad. De stoomboot Pensylvaniavan Pittsburg, is in de vaart tusschen New-Orleans en Saint Louis, op 75 mijlen beneden Memphis, door het springen van den stoomketel in brand geraakt, en van de 350 passagiers, die zich aan boord bevonden, is een 100-tal omgekomen. De Mississippi is door de zware regens builen hare oevers getredenwaar door eene groote schade is aangerigt; vooral is het verlies aan katoen zeer aanzienlijk. De prachtige snelzeiler Royal Charter is op de reis naar Melbourne bijna eene prooi der vlammen geworden. Eene massa waterdigte slof, in kisten verpakt, geraakte in brand en eerst na veel inspanning slaagde men er in het vuur te blusschen. Zelfontbranding van dergelijke stoffen is in den laatsten tijd reeds meermalen voorgekomen. In Brazilië is op den 3dcn Mei jl. de gewone zilling der wetgevende kamers door den keizer geopend. In de bij die gelegenheid gehouden rede heeft Z. M. een gunstig tafereel geschetst van den finantiëlen toestand des lands en de indiening van onderscheidene wets ontwerpen aangekondigd, o. a. eener wet lot aanmoediging van de landverhuizing, waarbij aan de over te komen personen voldoende zekerheid zal worden gegeven omtrent de naleving der aangegane verbindtenissenen eene wet tot invoering van het burgerlijk huwelijk. Tot hel indienen dezer laatste voordragt moet het volgende geval aanleiding hebben gegeven. Een huisgezin van protestanlsche landverhuizers uit Buitschland kwam aldaar te lande aande vrouw ge raakte weldra in betrekking met eenen inlander, ging op diens aanraden tot de katholieke kerk over en deed toen bij de kerkelijke overheid aan zoek om ontbinding van het in haar vaderland aangegane huwelijk. Aan dit verzoekgegrond op de voorschriften der kerkvergadering van Trente welke in Brazilië in huwelijkszaken nog gelden, werd door den bisschop van Rio-Janeiro voldaan. Zoo stonden alle protestanlsche huisgezinnen aan ontbinding bloot, hetgeen de algemeene zedelijkheid benadeelen en Duitsche landverhuizers afschrikken moest. In de laatste 10 jaren zijn de ontvangsten der Braziliaansche schatkist verdubbeld, zonder dat er nieuwe belastingen ingevoerd zijn en niettegen staande eene aanmerkelijke verlaging der belastingen op het verbruik, welke het voornaamste middel lot stijving der schatkist uitmaken. In dat tijdvak is hel geraamde bedrag der inkomsten telkens door de werkelijke ontvangsten overtroffenen heeft geene van de jaarlijksehe slaatsbegroo- tingen een tekort opgeleverd. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Junij. De keizer en de keizerin hebben dezer dagen de inwijding bijgewoond van het gedenkteekendal op last van Z. M.ter cere van zijne moeder, koningin Hortense, in de kerk te llueil is opgerigt. De heer de Morny is benoemd tot voorzitter van het wetgevend ligchaam en de hh. Schneider en Reveil tot ondervoorzitters. De heer Blanche is tot secretaris-generaal van het nieuw opgerigle ministerie van koloniën benoemd en wordt als secretaris van het ministerie van staal door den heer Pelletier vervangen. Men verneemt dat onze gezant te Konstantinopel betreffende de zaak van Montenegro eene geruststellende verklaring van de Porie heeft ontvan gen. Geene troepen zullen meer derwaarts worden gezonden en het bevel is gegeven om geene vijandelijkheden legen de bergbewoners te plegen. De maarschalk Randongouverneur-generaal van Algeriëis alhier aangekomen. Bij den raad van state is een wets ontwerp aanhangig, strekkende om van regeringswege een crediet te verleenen van 300,000 fr. tot aankoop van het nog overgebleven gedeelte der beroemde galerij van den maarschalk Soull. Voor hel hof van assises te Caen zijn thans de debatten begonnen in de zaak van de moordenaars van den juwelier Pechard. De uitvoerige acte van beschuldiging is voorgelezen en het verhoor aangevangen. Onder de be schuldigden bevindt zich ook eene Nederlandsche vrouw, uit Nijmegen ge boortig en Elisa Defrics (de Vries?) genaamd. Er was eene zoo groote menigte nieuwsgierigen tegenwoordig, dat de regters slechts met moeite hunne plaat sen konden bereiken, en de gendarmerie kon de beschuldigden naauwelijks voor de woede des volks beveiligen. De conferentie zal Zaturdag aanst. weder eene zitting houden. De reizigers, die uit Britsch-Indië te Marseille zijn aangekomen, han gen een voor de Engelschen zeer treurig tafereel op. Zij verzekeren ten stelligste dat thans de grootste ontsteltenis te Calcutta heerscht. Aan boord van de pakketboot bevonden zich meer dan 30 officierendie hun ontslag uit de dienst hadden genomeneen nog grooter aantal was bezig met hun ontslag te nemen, waarloc zij van allerlei voorwendsels gebruik maken, omdat zij een naar hunne zienswijze wissen dood willen ontkomen. Het leger smelt, volgens deze passagiers, gelijk sneeuw voor de zon weg en zal binnen weinige maanden nog slechts in naam bestaan. De opstandelin gen zijn daarentegen allerwege zeer sterk in aantal; zij zijn vol moed en worden met talent aangevoerd. Als een gevolg van een met veel kennis van zaken ontworpen algemeen plan maken zij juist van het heetc jaar getijde gebruik om niet langer verdedigenderwijsmaar op vele punten aan- vallenderwijs te werk te gaan. Op de kusten van Newfoundland (Noord-Amerika) heeft een zware storm gewoed, waardoor onze visschers veel hebben geleden. Eenige vaar tuigen zijn daardoor verongelukt en niet minder dan 300 zeelieden zouden &tanb. Van tien 21 tot en met den 30 Junij 1858. BEVALLEN A. van Lilh geb. van den Bunt, Z. A. II. tlillenaar, geb. LangczaalZ. J. E. Jong, geb. Slarkenburg, Z. G. Langezaal, geb. van den Berg, Z. levenl. J. Kropff, geb. Gestman, D. J. M. Schimmelgeb. SpeetD. C. van Beek Z. S. Duykersgeb. TelengD. C. van Polanen geb. de Kier, D. M. J. Betzolt, geb. UilenhoedZ. C. van der Bijlgel). Varkevisser, Z. en D. iweel. A. Alofsgeb. Slecnman Z. M. M. J. Sprin ger geb. van SoestD. P. van der Blij geb. CarretZ. G. C. Gerardsgeb. van den OetelaarZ. II. Eswilder, geb. van E ij k Z. J. L. Poppgeb. Koo reman Z. C. Marytgeb. van Leeuwen Z. J. L.BIansjaar.geb. Pierlot, D. GEHUWD: J. Piket, Wedp. en A. Fiolet, Jd. D. B. Post, Wedr. en M. Simons, Wede. OVERLEDEN E. van der Woerd, geb. Landa, 3Gj. W. F. Jonker, 31 j. J. Kramers, D.3 m. W. F. Flaman 62 j. C. A. FigeletZ.9 m. M. J. Petersen 58 j. J. W. van Harteveld Z.5 m. Anna Pont, 63 j. P. van Polaanen, Z.10 m. C. van den Berggeb. de Graaff, 70 j. SimaMaTy- ken26 j. J. Stiva, 35 j. J. Builen werf19 j. A. J. Meyers, 20 j. M. C. Ranselaar, geb. Cedron, 52 j. A. J. de Groot, D.2 j. en 3 m. W. Koel D.1 j. en 5 m. J. T. SchreuderZ.6 m. C. G. Servatiusgeb. van Swin- deren60 j. J. Penseel, D.2 j. en 8 m. G. J. Corts Z.I j. en 8 m. G. HoogkamerD., 1 ,j. en 3 m. J. F. J. FortunaliZ.6 w. A. van der Lof, geb. van der Kolk, 83 j. II. P. Susan, D., 4 m. M. van der Meer 31 j. J. Graas, 68 j. F. van Kempen geb. Zecgers, 52 j. MaMarga Zand vliet, 29 j. lEKHSIliiFWS, AMSTERDAM, 30 Junij. Door den algeuieenen kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier is, uit het vroeger vermelde 6 tal predikanten, het navol gende 3-lal gemaakt: dd. Laurillard, theol. doet., te Leyden; Modderman, theol. doet., te Rotterdam; en Rauwenhoff, theol. doet., te Dordrecht; en daaruit beroepen ds. Tonco Modderman, theol. doet. en pred. te Rotterdam. hunnen dood in de golven hebben gevonden. IT A 1LI E. Hoewel de Cagliari is teruggegevenzoo heeft echter de Napelsche regering aan het bekende regtsgeding zijnen loop gelaten. Op 22 Junij is daaromtrent uitspraak gedaan en de reglbank heeft beslist, dat het vaar tuig door de Napelsche overheden te regt voor goeden prijs is verklaard. Krachtens deze uitspraak zal nu ook de Napelsche regering alle schadever goeding voor de bemanning en de eigenaren van het schip weigeren, indien daarop van wege Piemont aangedrongen wordt. PRUIS SEN. BERLIJN, 29 Junij. De koning heeft vóór zijn vertrek naar Tegernsee een besluit genomen waarbij aan Z. K. II. den prins van Pruissen, voor den tijd van 3 maan den ingaande den 23stcn Julijde leiding der staatszaken op nieuw wordt opgedragen. De hoogleeraar Lepsius is voornemens zich eerlang weder naar Egypte te begeven, om aldaar in het belang der wetenschap werkzaam te zijn. Het stadje Geiss, op de Keurhessische grenzen, is voor twee derde gedeelten afgebrand, waaronder zich bijna alle openbare gebouwen bevinden. Alles was binnen eenige uren in de asch gelegd, vermits er, door de aan houdende droogtegebrek aan water heerschte. Een dagblad uit Hamburg berigt dat er te Lemberg, in Gallicië, eene uitgebreide zamenzwering is ontdekt, die ten doel had de Slavische bevol king tegen de Oostenrijksehe regering op te zetten. Talrijke gevangen nemingen hadden dien ten gevolge plaats gehad. Te Koningsbergen is de in de paedagogische wereld gunstig bekende dr. F. A. Gollhold, in den ouderdom van 81 jaren, overleden. In Augustus rekent men dat er 130,000 man Russische troepen in Polen zullen vereenigd zijn, waarvan 40 a 50,000 een kamp te Warschau zullen vormen. De keizer zal over die troepen eene wapenschouwing houden. OOSTENRIJK. WEENEN, 28 Junij. Prins Karl von Schwarzenberg, gouverneur van Zevenbergen, is in den ouderdom van 56 jaren, overleden. Men verwacht dat de jaarlijksehe bijdrage van den slaat aan de Oos tenrijksehe Lloyds, welke thans 2 millioen bedraagt, nog met 1 millioen zal worden verhoogd, ten einde die maatschappij in staat te stellen om de mededinging met Fransche en Russische maatschappijen vol te houden. Dezer dagen stonden hier 16 knapen leregt, van 13 lot 16 jaren oud; zij hadden elkander, deels op straat, deels op de school, leeren kennen, I en vormden eene dievenbende, die binnen den tijd van vier maanden niet minder dan 90 diefstallen pleegde, en onderscheidene voorwerpen, ter waarde van meer dan 1000 fl., ontvreemdde. Een hunner, de jongste en kleinste, was kapitein der bende. Hij spoorde steeds de plaatsen op, waar een dief stal te plegen was, wees die zijnen makkers aan, en nam het ijverigste deel aan de ondernemingen. De bende was in sectiën verdeeld en stal alles wat haar voor de hand kwam. Voor de regtbank toonden zich de jeugdige booswichten zeer vrolijk en bekenden zonder omwegen. Sommigen werden tot 14 dagen arrest, anderen lot een jaar zware kerkerstraf veroordeeld.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3