diensten der eersten naar waarde erkennen, terwijl zjj er veeleer op uit zijn, onwetenschappelijke compilaliën, maar die dadelijk de meeste winsten opleveren, nil te geven, dan degelijk goede, wetenschappelijke werken. Ook de Duitsche auteurs gaan onder deze miskenning gebukt. Eenigen hunner hebben thans een plan gevormd, dat aan dezen toestand een einde moet maken. Er zal, namelijk, te Leipzig opgerigt worden eene Allge- meine Deutsche Verlags-Anstall op actiën. Deze inrigting zal zich ten doel stellen, alleen goede boeken uit te geven, en zich nimmer in te laten met al zulke producten, die alleen met het oog op geldelijke winst in de wereld worden gezonden, liet hoofdbeginsel dezer inrigting zal daarin be staan, dat de auteurs geen honorarium zullen ontvangen, maar ieder schrij ver zal de winst genieten, door hel debiet van zijn werk verkregen. Vol gens het Leipziger Tagehlait verdient deze onderneming alle aanbeveling. «Terwijl zij de kans op verlies bij de uilgaven vermindert, daar geene honoraria worden gevraagdopent zij te gelijker tijd een bepaald uitzigt op winst, en biedt zij eene geschikte gelegenheid aan zijn geld nuttig te beleggen." Het spreekt van zelf, dat al de aan de Allg. Deutsche Verlags- Anstalt ter uitgave aangeboden goede boeken niet maar terstond zullen ge drukt worden, maar dat eene zorgvuldige keuze hieruit zal worden gedaan. Daarbij vleit men zichdat deze onderneming reeds daardoor weldadig zal werken, dat zij in de gelegenheid zal zijn, menig voortreffelijk werk spoe dig het licht te doen zien, dat anders eerst, na hel overwinnen van lal- looze moeijelijkhedenna jaren zou verschenen zijn. De actiën in deze onderneming zullen slechts 50 Rlh. bedragen; ieder zal daardoor in staal zijn de zaak te ondersteunen. Wij gelooven wel, dat de auteurs, wie het niet te doen is, om van hunne schriften geldelijk voordeel te trekken, zich aan deze onderneming zullen aansluitenmaar of hun getal in Daitschland voldoende zal bevonden worden om de onderneming te beginnen en voort te zetten, daaraan veroorloven wij ons te twijfelen. Bedriegen wij ons niet, dan is het met de meestcn hunner aldus gesteld, dat zij ongaarne van de usance, het honorarium te ontvangen bij de uitgave van hun werk, zullen afwijken, om lot de Paaschmis van het volgende jaar eene onzekere uil komst af te wachten. Daarbij zal een tegenwoordig uilgever bewerenwij wenschen geheel ten onregte, dat eene inrigting als de voorgenomene juist daarop schipbreuk moet lijden, dat zij alleen zoogenaamde «goede boeken" wil uilgeven, daar men dikwijls tot de uitgave van deze alleen in slaat gesteld wordt door de winsten, welke de zoogenaamde speculatie-artikels opbrengen. [A. K. en L. B.) 's GRAVEN11AGE, 1 J til ij. Z. M. heeft den heer mr. P. M. Tutein Nolthenius, lid van de tweede kamer der stalen-generaalbenoemd lot burgemeester van Haarlem. Ten gevolge van art. 91, laatste alinea, der grondwet houdt de heer Nolthenius derhalve op lid van de tweede kamer te zijn, maar is hij dadelijk weder verkiesbaar. Er zal mitsdien eerlang in het hoofdkiesdistrict Hoorn eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. De heer Nolthenius had anders eerst in 1860 moeten aftreden. Tot notarissen zijn benoemd: te Werkendam, arrond. 's Hertogenbosch de heer W. J. van der Eist, cand.-notaris aldaar; te Tilburg, arrond. 's Hertogenbosch, de heer A. J. Verschure, cand.-notaris te 'sflerlogenbosch te Vessem, arrond. Eindhoven, de heer P. Hordijk, thans burgemeester aldaar, en te Oosterhout, arrond. Breda, de heer A. E. A. baron van Goll- stein van Hoekenburg, burgemeester te Groesbeek. Voorts zijn benoemd: lot ontvanger der registratie en bewaarder der hypotheken te Goes, de heer A. Ryser, thans te Zaandam; tot. ontvanger der registratie van de burgerl. aclen n°. 1te Amsterdamde heer mr. A. de Wit, thans te Gorinchem; tot bewaarder der hypotheken, te Go- rinchem de heer A. van Eek, thans te Zierikzee; tol ontvanger der re gistratie van de geregtelijke en administrative acten en der domeinen te Amsterdam, de heer P. Scheller, thans ontvanger der registratie te 'sller logenbosch; lot ontvanger der registratie van de burgerlijke aclen n°. 3, te Amsterdam, de heer G. ten Sande, thans te Rotterdam, en tot ontvanger der directe belastingen te Zaandam cn Ooslzaantfe heer P. Verdam thans te Beverwijk. Als schoolopziener in het lste schooldistrict der provincie Zeeland is op verzoek eenol ontslagen mr. C. W. E. Vaillant, en als zoodanig benoemd dr. H. Polman Kruseman, te Middelburg. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen, bij het 2de reg. dragonders, lot majoor den ritmeester der lste kl. G. K. C. Wildeman, van het 4dc reg., en den 2dc" luit. P. F. Kraal, van het 3dc reg. infanterie, voor den tijd van 5 jaren te detacheren bij het wapen der infanterie in Oost-Indië. Men wil weten, dat Z. M. den lsle" luit. W. II. G., van het 5de reg. infanterie, uit de militaire dienst heeft ontslagen en hem een onderstand toegekend van ƒ125 'sjaars, gedurende 4 jaren en 6 maanden. Z. M. de koning heeft in bjjzonder gehoor ontvangen den baron Dnjar- din, nieuw benoemd buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning der Belgen bij het Nederl. hof, ter vervanging van wijlen den baron Wilmar. Bij deze gelegenheid heeft de gezant zijne geloofsbrie ven aan Z. M. overhandigd. De heer Gaillait, historie-schilder uil Brussel, heeft gisteren aan hel diner bij II. M. de koningin deelgenomen. Heden middag ten lj ure is II. M. de koningin-moeder met een extra spoortrein uit de residentie naar Socsldijk vertrokken.- De luit.-generaal Mansouroff en de overige leden van hel Russische gezantschap hebben aan het stations-gebouw afscheid van II. M. genomen. Hel gerucht, onlangs medegedeeld, dat er in den tuin op het Plein een paleis van justitie zou worden gebouwd, schijnt zich al meer en meer te bevestigen. Immers zijn er van de zijde der regering dezer dagen maat regelen genomen om binnen een niet zeer verwijderd tijdstip wederom in het vrije bezit van al de eigendommen te geraken, welke aan de westzijde van het Plein gelegen zijn. neden middag zal er in het hotel de l'Europe, van wege curatoren van het sted. gymnasium alhiereen luisterrijk diner worden aangeboden aan de heeren C. Bax, W. F. Schey en C. van Osenbruggen, bij gelegen heid van hunnen 25-jarigen diensttijd aan deze met zoo veel lof bekende inrigting, de eerste sedert vele jaren als rector, de tweede als conrector, de laatste als praeceptor. Gisteren middag heeft op het stedelijk badhuis te Scheveningen het diner plaats gehad, dat de leden van den gemeenteraad aan den nieuw be noemden burgemeester, jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, hebben aangeboden. Naar men verneemt zal de Rolterdamsche liedertafel de liarpe Da vids, daartoe uilgenoodigdin de eerste dagen van Julij, op het groot stedelijk badhuis, verschillende stukken uitvoeren. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft, overeenkomstig de conclusie van het openb. minist.uitspraak gedaan in de reeds vroeger vermelde zaak van dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland als appellanten tegen den heer A. Fock, president van de Ned. bank, als geïntimeerde. Zooals men weel geldt het hier eene vordering van ƒ30,000 door den heer Fock tegen dijkgraaf en hoogheemraden ingesteld wegens 24 aand. in eene negotiatie, aangegaan in 1820 ten behoeve van den Rotlerdamschen straatweg. Het hof heeft het vonnis, waarvan appel, bevestigd en mitsdien dijkgraaf en hoogheemraden veroordeeld, om aan den heer Fock de gevorderde som van ƒ30,000 te voldoen. Bij het arrest is nogthans geheel onbeslist gelaten de vraag, waarom vooral dit geding zoo belangrijk is, namelijk of het hoog heemraadschap door de bewuste geldleening, zonder consent van hoofdin gelanden aangegaan, aansprakelijk is; hebbende het hof overwogen, dat dit punt later bij de ten uitvoerlegging kon worden onderzocht en uit gemaakt. BMTENLANDSCHË BKItlGTEiY. EAGELAlü LONDEN, 29 Junij. Het hof is voornemens op 3 Julij naar Osborne te gaan. Men zegt dat de koningin in den loop van dezen zomer, met het koninklijk jagt Fairy een togtje langs den Rijn maken en te Keulen een bezoek van hare dochter, prinses Frederik Willem van Pruissenontvangen zal. De koningin en de prins-gemaal, vergezeld van den koning van België en zijne kinderen, hebben gisteren de Leviathan in oogenschouw genomen. In het hoogerhuis heeft lord Malmesbury verklaard, dat de regering reeds maatregelen heeft genomen om, wat betreft de schadelijke uitwasemin gen van den Theems, daarin tijdelijk verbetering te brengen. Groote wer ken daartoe te ondernemen zou niet raadzaam zijnmet het oog op de gezondheid der arbeiders; men zou daarmede lot het najaar moeten wach ten. Men zal kalk met water vermengd in de riolen werpen die in den Theems uitloopenen zulks zal nog eene uitgave vorderen van 1500 De brievenmaal uit Calcuttavan 17 Meiis te Marseille aangekomen. Uit de daarmede ontvangen beriglen wordt voorloopig het volgende mede gedeeld De Engelsche troepen hadden nieuwe verliezen geledenwelke door eenige behaalde voordeelen geenszins werden opgewogen. De bezetting van Schahjehanpore was door den uit Oude opgekomen vijand verrast en de stad aan moord en plundering prijs gegeven. De Engelschen hadden zich in de citadel teruggetrokken. Be prinses van Jehansie zette den oorlog voort; te Bhilapur bij Lucknow had een gevecht plaats gehad, waarbij de generaal Walpole aan het hoofd van hel negende regement drie malen te vergeefs een aanval had gedaan; in eenen handelsbrief wordt zelfs gezegd, dat de generaal Walpole was gesneuveld cn dal 7 officieren en een aantal soldaten waren gedood, lutusschen had men met genoegen vernomen, dat eene ver sterking van 9009 man op weg was. De generaal Campbell trok zijne strijdkrachten bijeen en traditie zijn voordeel te doen met de tusschcn de Muzelmannen en de Hindoes beslaande oneenigheden. Uit Canton wordt gemeld dat de nieuwe keizerlijke commissaris elke bijeenkomst mei de vertegenwoordigers der mogendheden tracht te ontwij ken. De partij van den oorlog scheen de bovenhand te behouden en de inwoners van Canton heleedigden de Europeanen door het werpen van steenen, enz. De keiz. commissaris had den Amerikaanschen zaakgelas tigde geluk gewenscht met de onzijdigheid door de Yer. Staten in acht ge nomen; echter was de bevelhebber van het Amerikaansche eskader de En gelschen en Franschen naar de golf van Petcheri gevolgd. Het Russische eskader werd verwacht, en de noodzakelijkheid van een gemeenschappelij- ken aanval werd algemeen erkend. De Europesche gevolmagtigdcn hebben van den staatsminister te Peking geen eigenhandig antwoord op hunne depêches ontvangen, daar de Chine- sehe wet hem niet toelaat aan vreemdelingen te schrijven. De gouverneurs van de provinciën Kiaug en Chaou hebben in zijnen naam gemeld, dat de gevolmagtigdcn met den nieuwen onderkoning van Canton moesten onder handelen. - In de onderscheidene zeehavens heerscht eene buitengewone drukte, van wege het inschepen van troepen naar Indië; er is bijna geen toereikend aantal scbepen te vinden. De persoon, zich noemende graaf Borromeo, die onlangs alhier door de regtbank is veroordeeld wegens opligterijomdat hij voor eene som gelds aan de Morning-Star een verzonnen verhaal had afgestaan, omtrent eene alhier beslaande zoogenaamde llaliaansche vereeniging, is thans op nieuw voor den regler verschenen, onder beschuldiging van dubbel huwelijk. Hij was eerst in 1842 en later in 1847 onder verschillende namen gehuwd, en heeft beide vrouwen verlaten. Omtrent de expeditie tegen de Mormonen verneemt men thans dat deze lieden den gouverneur Cumming hebben bedrogen. Nadat zij hunne vrouwen en kinderen in veiligheid hadden gebragt, zijn zij teruggekeerd en hebben hunne vroegere stellingen ingenomendaarbij eene dreigende houding aannemende.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2