LEYDSCHE COURANT. 1858. VRIJDAG 2 JULIJ. De Courant u-ordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommer s tv orden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEY DEN, 1 Jul ij. Gisteren avond is de eerste haringjager te Vlaardingen aangekomen, aan brengende 38 ton. Reeds ten 10 ure werden de gewone geschenken aan Z. M. den koning en de leden van hel koninklijk gezin aangeboden, lieden morgen ten half zes ure werd de nieuwe Vlaardinger haring voor de koop lieden verkrijgbaar gesteld. De haring heeft den aanzienlijken prijs van 600 per ton opgebragt. jjaar men verneemt is het herigt, dal de lloll. spoorwegmaatschappij voornemens zou zijn pleiziertreïnen voor den werkenden stand te doen loopen, van allen grond ontbloot. Rij het bestuur van die maatschappij werd daaraan niet gedacht. In den nacht van üingsdag op Woensdag is er in een' lakenwinkel aan het Oud-Delft te Delft (lusschen de Pepersteeg en de Boterbrug) brand ontstaan, waardoor het geheele huis binnen een uur geheel is afgebrand. De belendende huizen zijn zwaar beschadigd. Gelukkig, dat de brand nict is overgeslagen op een pakhuis van krullen en spaanders, achter het afge brande huis gelegen, want alsdan waren de gevolgen niet te berekenen geweest. In dezelfden nacht is ook te Rotterdam een onbewoond pand in de Jullerstraat afgebrand. Gelukkig was men ook dien brand spoedig mees ter. want de pakhuizen, aan het gebouw grenzendewaren met ontvlambare goederen gevuld. Eergisteren werd te Amsterdam in de doopsgezinde kerk eene open bare les gehouden der kweekelingen van het doofstommen-instituut te Gro ningen. Hel waren die kweekelingen, die of te Amsterdam te huis be hoorden of door die stad moesten reizenom de vacantie te huis door te brengen. De afgelegde proeven van bekwaamheid in de gebarentaalhet schrift en de spraak waren verrassend en ieder die deze les had bijgewoond verliet het kerkgebouw, ten hoogste voldaan over hetgeen hij gezien en ge hoord had en de bede in het hart dat vele weidenkenden in Nederland zich mogtcn vereenigen om hel duurzaam beslaan van deze zoo hoogst nuttige inrigting te verzekeren. Dct tweede Nederl. nijverheids-congres zal op 22 dezer te Utrecht in het gebouw van kunsten en wetenschappen worden gehouden. Hel zal in vier afdeelingen gesplist worden: 1°. landbouw; 2". kunsten, handwerken, fabrieken en trafieken; 3°. koophandel, zeevaart en visscherijen en 4°. volks huishoudkunde en statistiek. Van 19 Julij tot 2 Augustus zal er in ge noemde stad levens eene prov. tentoonstelling van nijverheid plaats hebben. Eergisteren hield het prov. Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen de 85sle algemeene vergadering. Bij die gelegenheid is aan dr. W. Bisschop het eermetaal uitgereikt, wegens zijne verhandeling over Justus van Effenin het vorige jaar bekroond. Door het bestuur is het honorair lidmaatschap aangeboden aan de bh. mr. C. van Marie, jhr. nf. D. J. van Ewyck .van de Bildt en jhr. mr. II. II. Roëll. De beide cerslge- noemden verklaarden zich echter bereid om als leden van het bestuur hunne funcliën te blijven vervullen. Tot gewone leden zijn benoemd de hh. E. Bloembergen, te Leeuwarden; m>'. W. W. Buma, te Leeuwarden; dr. P. Epkemate Amsterdam; W. J. Hofdijk Jbsz.te Amsterdam; dr. P. J. Holman, te Edam; mr. J. Ivappeyne van de Coppcllo, te 'silage; dr. J.H.C. Kern, te Utrecht; L. Lamie, te Utrecht; mr. J. S. Lotsy, te 'sllage; mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg, te Utrecht; J. F. G. Meijer, te 'sllage; dr. A. C. Oudemans Jr., te Utrecht; dr. W. Overdnyn, te Delft; dr. N. W. P. Rauwenhoflf, te Utrecht; dr. C. C. Roëll, te Dordrecht; dr. D. Terpstra, te Gouda; mr. II. Verloren, te Amersfoort; dr. A. J. Vilringa te Enkhuizen, en A. C. van Woerden, te Utrecht. Te Arnhem had Maandag 11. een voorval plaats, dat schromelijke ge volgen had kunnen hebben. Het rijlnig van den commissaris des konings, graaf van Limbing Stirum, waarin deze benevens drie dames gezeten was, moest in de Bakkerstraat voor een ander rijtuig wijken, bij welke gele genheid een der leidsels braken de paarden doorgingenwaarop de graaf uit het rijtuig sprong, doch gelukkig geen letsel ontving. De paarden wer den spoedig tol staan gebragl door de krachtdadige pogingen van den heer Dictz, controleur van de goudwaarborg. De dames kwamen mede met den schrik vrijterwijl de beide bedienden die ook van het rijtuig gesprongen waren, geen letsel bekwamen. Maandag 11. had er te Nijmegen in den winkel van den lieer S. instrumentmaker en handelaar in jaglbehoeflen, in de Broederslraateene kruidoLilplofifing plaats, die een zoo hevigen schok veroorzaakte, dat de zoldering van den winkel is losgerukt, de vensterglazen van de naast eu over staande huizen zijn gesprongen en zelfs een voorbijganger op de straat werd nedergeworpen. De brand, welke op de ontploffing volgde, werd spoedig gebluscht. Alles in den winkel is vernield. Gelukkig hebben daarbij geene bijzondere ongelukken plaats gehad; alleen de heer S. en zijn zoontje zijn gekwetst. Men schrijft liet ontslaan der ontploffing toe aan een vonkje, dal bij bet slaan van een vuurstaal op een percussion zou zijn gevallen. Uit Assen meidt men, als een bewijs van de prijsvermindering van 'iet vee, ten gevolge van het gebrek aan voeder, dat iemand in het vcr- loopen najaar eene koe heeft gekocht voor ƒ143, die bij op de Dievcrder markt weder voor 75 heeft moeten verkoopen, en dat de aankooper deze i'koe mede uil gebrek aan voeder moetende verkoopen, op de jaarmarkt te j> Bcilen daarvoor slechts ƒ45 heeft kunnen bedingen. Op deze koe is dus in 8 maanden tijds bijna ƒ100 verloren. Win regeringswege is thans aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal medegedeeld het verslag over de verriglingen van het arm bestuur over 1856. Dit stuk is zeer uitvoerig (92 folio bladz.) en wordt door bijvoeging van 16 stalen toegelicht. Vooral wordt daarin de werking van de wet van 28 Jur.ij 1854 nagegaan en betreffende de provincie Zuid- holland vinden we er o. a. hel volgende aangeleekend: Ged. Staten erlangen meer en meer de overtuiging, dat, ten gevolge van liet verschil tusschen liet burgerlijk en het kerkelijk domicilie van onder stand en het restilutieslelselde werking der wet minder gunstig is te noemen dan zij zich aanvankelijk bij hare invoering hadden voorgesteld. Door dat een en ander wordt het doel der wet, om de armenverzorging zooveel mogelijk aan de kerkelijke en bijzondere instellingen over te laten, groolendeels verijdeld, daar vele kerkelijke armbesturen de armen, die in hun ressort wonen en aanspraak op hunne ondersteuning hebben, afwijzen omdat zij door geboorte, naar de wet, elders domicilie van onderstand hebjien, ten gevolge waarvan die ondersleuning komt ten laste van burger lijke besturen. Bet verschil lusschen het burgerlijk en het kerkelijk domi cilie van onderstand zou geen groot bezwaar opleveren, indien de kerke lijke armbesturen slechls de kerkelijke reglementen naleefden en zich niet daaraan ten aanzien der elders geborenen onttrokken; doch dit laatste is maar al te veel het geval, getuigen de klaglen deswege voorkomende in de verslagen van 48 gemeentebesturen. De kerkelijke armbesturen toonen zich door de erlangde vrijheid opgewekt, niet zoo zeer om de leden hunner ge meenten pliglmatig te bededen, als wel om zich, door liet bedanken voor subsidie uil de gemeentekassen, van de burgerlijke besturen geheel onafhan kelijk te maken. Daardoor ontbreekt het velen aan de middelen om aan al de armen, die zich volgens de kerkelijke reglementen bij hen aanmel den, onderstand te verleeiienterwijl zij zich geene voldoende moeite geven om, door het opwekken der liefdadigheid hunner geloofsgenootendaartoe in de gelegenheid te worden gesteld, maar in de eerste plaats de elders geborenen naar de burgerlijke armenverzorging verwijzen. Een groot deel der gemeentebesturen klaagt dat hel aantal armendie elders dan ter plaatsedoch ten laste van hun domicilie van onderstandworden onder steund, op onrustbarende wijze vermeerdert. Vele voorbeelden daarvan hebben ten gevolge dat de kerkelijke armbesturen, die welligt, bestonden die voorbeelden niet, de kerkelijke reglementen zouden hebben nageleefd, ziende dat de gemeente waar zij gevestigd zijn wordt bezwaard met kosten die elders aanwezige kerkelijke armbesturen hadden behooren te dragen zich wederkeerig onttrekken aan de ondersteuning van elders geboren lede maten, ten einde de ingezetenen hunner gemeenten geene dubbele lasten te doen dragen. De gesubsidieerde kerkelijke armbesturen zijn, naar het oor deel van gedep. staten, lot dal onttrekken gehouden, omdat de gemeente besturen niet zouden kunnen toestemmen dat gelden, uit de gemeentekas verstrekt, worden gebruikt ter ondersteuning van volgens de wel elders armlastige armenterwijl die besturen zelve worden aangesproken tot terug gaaf van het elders uilgegcvene ter ondersteuning der armendie in hunne gemeente domicilie van onderstand hebben. Ook gedep. staten beamen het door 18 gemeentebesturen uitdrukkelijk geuit verlangen, dat hel domicilie van onderstand geregeld worde in overeenstemming met de kerkelijke regle menten en hoewel zij zich de bezwaren eu moeijelijkhedendie ook daar aan eigenaardig verbonden zijn, niet ontveinzen, meenet', zij echter, dat die ruimschoots zouden worden opgewogen door liet vervallen der tegen woordige bezwaren. Uit de tabellen blijkt, dat er in 1856 waren 4930 instellingen, strek kende ten behoeve of tot het verzorgen der armen. Het cijfer der bedeel den beliep 558,361, staande tol de bevolking in 1856 als 169 30/100 tol 1000. De onderstand in geld bedroeg 2,588,264.71)in geldswaarde 6,211,867.49)-. Het is eene bekende zaak, dat de auteurs in bijna alle landen van ons werelddeel in eene cenigzins vijandige houding staan tegen over de boekhandelaars-uitgevers. Zelden toch gebeurt het, dat de laaisten de ver-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1