NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ. Bcrigten uil Napels melden dat de Caglinri nog aldaar ligtonder het opzigt van den Centaurus. De bemanning is echter teruggekeerd en men verwacht nu dat het vaartuig spoedig naar Genua zal vertrekken. Bij voortduring hebben er aardschokken en hevige orkanen plaats. Te Sala zijn door een nedervallend rotsbrok 50 huizen verwoest. PltlJISSEN. BERLIJN, 22 Junij. Den 18den dezer is te Oranienburg met groote plegtigheid het standbeeld onthuld van de gemalin van Frederik Wilhelm van Brandenburg, den grooten keurvorst, geboren prinses Louise Henriette van Oranje. Des avonds was de stad schitterend verlicht. Te Danlzig is op den 19deo dezer een hevige brand ontstaanwelke men eerst den 20sten meester werd. Men heeft per telegraaf de brandweer van Koningsbergen te hulp moeten roepen. Er zijn 55 huizen afgebrand, waaronder eene fabriek van chemicaliën en de synagoge. De schade is be groot op bijna 1 millioen thaler. Te Froschheimin het ambt Kenzingenleeft zekere Michael Kuhn (een Israëliet), die reeds den ouderdom van 108 jaren heeft bereikt. Bij is opgeruimd en gezonden heeft een zoon van 86 jaren. O O S T E li IJ K. WEENEN, 21 Junij. Men verzekert dat de Aartshertog Maximiliaan, als Ooslenrijksch vice- admiraal, door keizer Napoleon uiigenoodigd is om de aanstaande opening der krijgshaven te Cherburg bij te wonen. De Ooslenrijksche badplaatsen worden in dit jaar zeer druk bezocht. Te Teplitz bevonden zich den 15den Junij jl. 1473 familiën, uitmakende 2100 personen; te Wildbad-Gastein waren den 12dPn jl. 160 familiën, te za- men 251 personen, en te Hofgastin op dat tijdstip 80 familiën, tellende 98 badgasten. Te Holle waren destijds 203 familiën, uitmakende 329 badgasten en te Lucatshhowitz in Moravië bevonden zich op den 13dcn dezer maand 206 badgasten. Volgens berigten uit de stad Karlumin Nubië, is aldaar den 16d™ April overleden pater Gossner, de opvolger van pater Knoblechncr, aposto lisch provicarius voor centraal Afrika. Thans bevindt zich nog e'én enkel priester te Karlum. TURK Y E. Het getal der troependie thans aan de grenzen van Montenegro staan is zoo groot, dat men geene vrees meer behoeft te koesteren voor eenen nieuwen aanval van de zijde der Montenegrijnen. De geestdrift onder de Mttzel- mansche bevolking, om de wapenen op te vallen en dienst te nemen bij een der vrijcorpsen, wint meer en meer veld. Vele rijke grondeigenaren heb ben 40 a 50 man in dienst gesteld. Volgens berigt uit Rhodus heeft men aldaar bijna de zekerheid ge kregen, dat er zich tusschen Samos en Cos eene bende zecroovers ophoudt, met het doel om te gelegener tijd een goeden slag te slaan. STA II S - SSEKI4=TEY. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Plaatselijk Bestuur te Leydendoet te weten, dal op heden zijn ontvangen en aan den Ontvanger der Directe belastingen ter hand gesteld, twee op den 15dc" dezer maand invorderbaar verklaarde Kohierenalseen van het Patenl-resrten een voor de belas ting op het Personeel, beide over het dienstjaar 1858 en 1859, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden 21 Junij 1858. van LIMBURG STIRUM. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de alpha- betischc naamlijst van alle de personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de daarbij belanghebbenden zal liggen ter Seeretaiie dezer Gemeente, van den 21 lot den 28 Junij aanst. (deZondag uitgezonderd), van des vooriniddags ten 10 tot 's namiddags ten 1 ure, en dat de loling zal plaats hebben op de Groote Pers van bet Raadhuis, en wel Op Dingsdag den 29 Junij 1858, 's voormiddags ten 10 ure. Wordende de zoodanigen, welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze Gemeente met der woon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede Op Dingsdag den 29 Junij 1858, 's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschrevene plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt, terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zeiven tot de lo ting op te komen, zich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loling geschieden door een der Leden van de Commissie uit het Gemeente-bestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen lot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermecnen, krachtens het 3dc art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge- magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrijstellin gen bij de wet toegekendzijn de navolgende 1°. Die met ziekte of gebreken zijn beheht, welke hen tot den Wapenhandel voor bet tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. De Geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. 4°. De Professoren en Lectoren aan de tloogescholen, aan de Athenaca en de Seminariën. 5°. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6°. Die den rang van Officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7°. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in eenen hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld. 8°. Die in militaire dienst ter zee o fle lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn, en dus niet voor ingezetenen eener be paalde Gemeente kunnen gehouden worden, de verpligting niet, om zich te doen inschrijven. 9°. De broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dal van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen. Terwijl voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijge steld, met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden. 10». Zijdie tot de dienst der nacht- of brandwachtenen tot die der brandspui ten zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast. 11°. Lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belaslirnr wordt betaald, waaronder echter niet zuilen worden verslaan: werkboderi of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; en 12». Zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofje eener der bovengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoo wel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van Num mer willen verwisselen, kenbaar moeten maken aan de Commissie, op Dingsdag den 6 Julij aanstaande, des morgens tusschen 10 en 1 ure, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn geschied; zullende op de reclames zoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke inen zich verlangt te doen vervangen, nader door dé Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, van LIMBURG STIRUM, Burgemeester. Leyden, 19 Junij 1858. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Burgerlijke Van den II? tot en met den 23 Junij 1830. BEVALLEN M. Bontje, geb. van den Broek D. J. van Griekengeb. MieldD. II. Lagerenberggeb. Versluys, I). M. Bekooy, geb. Sardyn D. S. van der Wilkgeb. van der MernZ. 1'. S. Meyeringh geb. Reigman D. E. Speetgeb. SoffersZ. M. VildersZ. A. Paddenburggeb. van Velthuysen D. A. E. Bottdri, geb. van den Berg, D. J. C. Schttddemal geb. Verslraalen, D. C. van der Hert, geb. Groen, D. M. E. den Hoedt geb. Tienteyer, D. L. Berlemongeb. Keltenis, D. G.Sampion geb. Brink man D. F. C. MartensZ. E. van der Voorden geb. van den HurkD. levenl. G. Keltenis, geb. van Es, D. M. S. Greeve, geb. LambooyZ. C. van Ovostgeb. IloitkoopD. C. E. Boomgeb. BlyhieD. G. Paters geb. BerckenkampZ. GEHUWDH. Herruer, Jm. en J. M. Labordtts, Jd. C. J. Cornelisse, Jm. en J. Brittijn, Jd. S. P. Otnverkerk, Jm. en C. J. van der Reyden Jd. OVERLEDENN. van der Boon geb. Meyburg40 j. J. C. Knippenberg D.15 j. C. van der Wijngaard D.6 j. P. van Leeuwen Z.11 m. F. Kriek, 41 j. - B. van Hoven 18 j. C. Liiereman geb. Lotte, 63j. W. P. van Dorp, D.8 m. M. de Wekker, D.13 m. S. M. Tasseron geb. Marij- nis86 j. J. de la Court50 j. J. Jonkergeb. van Hensden 63 j. Cath» Norel73 j. C. W. M. van Beekom D.7 m. A. Klok 37 j. Ma AIa 't Hoofd36 j. G. P. van Ravenhorst, Z.3 m. G. van der Lelie, D.9 m. G. II. Eggink Z.5 m. M. van Dijk, 32 j. C. Langezaal, 43 j P. 11. Casteelen 24 j. J. S Bodijn geb. Sandvoort, 53j. C. van der Zwart, Z. 6 m. Anta Albers. 70 j. M. Hoefnagelgeb. Contersie,74 j. C. Bol 24 j. C. T. de Laaf, Z.10 m. W. Laman Z.5 m. KEROJEUWS. AMSTERDAM, 22 Junij. Door den kerkeraad der Ned. Hcrv. gemeente is uit het vroeger vermelde 12-tal predikanten het volgende 6 tal gevormd von Baumhauer, theol. doet., te Zutphen; Berlage; theol. doet., te Zall- BommelLaurillard theol. doet.te Leyden Modderman theol. doet. te Rotterdam; Rauwenhoff, theol. doet., te Dordrecht, en Schuuring, te Hoorn. AKABE5S1E-YSJEÏT W 8. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGERCUOOL. Den 23sten Junij de heer F. P. J. de Sain, van Leyden, in de Regten na verdediging van zijne dissertalio: de legibus Neerland)cis ah exteris prae sermonis proprietatum ignoratione parurn intellectis. Den 24ste" Junij de heeren M. van den Ileuvellgel), te Rotterdamen G. F. Sichel, van Amsterdam, beide in de Regten, met Theses. ABYEHTENTIEN Ondertrouwd Leyden, 24 Junij 1858. Algemeene kennisgeving. A. P. B. HEYMAN en W. E. G. PIETERS. Bevallen van een ZOON, A. van den BUNT, geliefde Echtgenoot van Leyden, 24 Junij 1858. J. van L1TH Jr. De in de Vergadering van Commissarissen goedgekeurde BA LANSi over het Boekjaar 1857, benevens die van het Reserve-Fonds over jietzelfde tijdvak, zullen voor de Aandeelhouders ter visie liggen van den 21slp" Junij tot en met den 6den Julij, ter Secretarie van de Directie te Amsterdam, bij de Agenten der Maatschappij te RotterdamDordrecht en Middelburg en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Leyden en 's Gravenhage. Amsterdam, 17 Junij 1858.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3