een extra trein naar Weenen teruggezonden. Be sporen van dien henarden tijd zijn daar groolendeels verdwenen. Te Frankfort is door eene vereeniging van particulieren eene brood- bakkerij opgerigt en in werking gebragt, waarin het brood tegen 15£ kr. wordt verkocht, van een gelijk wigt en hoedanigheid, als waarvoor de bakkers, in de door hen zeiven vastgestelde zetting, 13 kr. hebben bepaald. OOITËSIR1J K. WEENEN, 17 Junij. De aartsbisschop van Weenen is voornemens zijn lidmaatschap der vereeniging tot wering der mishandeling van dieren op te zeggennaar hij aanvoert, om de rationalistische strekking welke hoe langer hoe meer in die vereeniging zigtbaar wordt, die vooral uitkomt in hare uitgegeven ge schriften, waarin zij de dieren «onmondige broeders" der menschen noemt. Dingsdag 11. had de pleglige inwijding plaats van den nieuwen Israë- litischen tempel in de Leopoldstadt, onder grooten toevloed van personen uit alle gezindten. Onder de genoodigden merkte men o. a. ook op: de ministers van finanliën en koophandelde stedehouderonderscheidene rijksraden, hooge stafofficieren, den burgemeester, vele leden van den ge meenteraad enz. De plegligheid heeft op al de aanwezigen een gunstigen indruk gemaakt. Een groot aantal ambtenaren van policie, uil onderscheidene Duitsche staten, heeft zich thans te Munchen in conferentie vereenigd, onder voor zitter van den directeur van politie in die stad. Van de 83,998 personen, welke in dit jaar volgens de wet bij het leger moeten ingelijfd worden, zijn slechts 24.995 in staat om te kunnen schrijven. In de laatste 5 jaren is de uitvoer van granen uit de Oostenrijksche staten zeer aanmerkelijk gestegen, namelijk van 300,000 tot 4 millioen centenaars. Hiertoe hebben niet alleen de rijke oogsten der laatst verloopen jaren zeer veel bijgedragenmaar vooral de verbeteringen in de middelen van vervoer en gemeenschap tot stand gebragt. Het fregat Novara bevond zich op 15 April jl. te Singapore, en zou zich van daar naar Batavia begeven. K IJ S li A TV E». Op 11 Junij is te Petersburg de fraaije Isaakskerk ingewijd, welke plegligheid vereerd werd met de tegenwoordigheid van de gehcele keizerlijke familie. De bouw dezer kerk was toevertrouwd aan een Franschmanden heer Monlferrant, die veel moeite heeft gehad om zijne bouwplannen door te drijven want de commissie van toezigt verklaarde er niets van te kun nen begrijpen, maar keizer Nicolaas dacht er anders over. In 1827 werd met het bouwen een aanvang gemaakt, zoodat er 31 jaren voor de vol- tooijing noodig waren, maar het is een gebouw, dal een schoon getuigenis aflegt van den smaak van den vorst, die de uitvoering beval, zoowel als van het genie van den bouwmeester en van den rijkdom des lands, waarin de bouwstoffen er toe zijn bijeengebragt. De heer Montferrant is, ten blijke van de tevredenheid des keizers, verheven tot den rang van staatsraad in werkelijke dienst, aan welke betrekking de titel van Excellentie ver bonden is; tevens is aan hem verleend eene gratificatie van 30,000 roebels, een jaargeld van 5000 roebels, dat na zijnen dood op zijne vrouw over gaat er. de gouden medaille voor deze gelegenheid geslagen. Te Warschau zal een conservatoire voor de muziek worden opgerigt. Voorwerpen door den ïleer Lambrecht, Pater van het Klooster Mariënpoel in 1523 gekocht. Bij het nazien der rekeningen van het voormalige klooster Slariënpoel1 buiten Leyden trof ik eene opgave aan van voorwerpen, die pater Lambrecht in het jaar 1523 had gekocht en in het klooster moesten blijven. In de rekening van 1523 wordt melding gemaakt van den schilder Lucas van Leyden en diens vader Huge Jacobsz, die een paar schilderijen hadden ge maakt. Het door dien pater gekochte luidt aldus: Voir een tafereel van een Maria beeldt, hangende in paters bovencamer, gecoft van Jan van der Bouchorsten Meester Huge Jacobsz tol Leyden vi c£. Voir een tafereel met deurenhangende in paters eetsael drie Phillippus guldeniij xxi fi. Voir een houten crucifix hangende in paters benedencamer, met een cameloot cleelkcnij x fi. Voir een tinne candelaer met zijn toebclioire, staende op paters bovenste earner, met een figuer van sinte Pauwels; tsamen gecoft voir iiij c£ x fi. Van de oude lewerix cooy, hangende in de eetsael te verniewen ende te schilderentsameni dC xvij fi. Voir een ley, in houdt gestelt, om op te reekenen, belaelt xiij fi. Voir een figuer, gecoft van Meester Lucas tot Leyden, te weelen de vlucht in Egipteij c£ v fi. Voir een verooleit en vernist cleet, hangende achter Igroole tafereel op paters earner, tegen den vuchlicheyt van de muer, betaelt mette muer te verwen, tsamenvxii fi. Pieter Cornelisz2) lot Leyden voir een clein glaesken gcscrevcnstaende in de nedercamer met wyngelaeh en andersxïj 1) Zij zijn voorhanden van a° 1519 tot 1537. 2) In de rekening van 1521 komt voor: «Cleophas Antonisz tot Delff, betaelt voir ij gescreven glazen, staende op pators camer"xi <j£. Van die glazen staende in pater laghe camer te brengen van Delff hier iiij fi. Be eerste bezoeker van de Schans Lammen op 3 Oct. 1574. Bij Orlers, Beschrijving van Leyden hl. 536, en bij Prof. J. van Vlo ten Leidens Belegering en Ontzet in 1573 en 1574 bl. 186wordt van eenen jongen gesprokendie het eerst vermoedde dat de Spanjaarden de Schans Lammen in den nacht tnsschcn den 2den en 3dcn Oct. 1574 hadden ■verlaten. Om zich daarvan te vergewissen schonk men hem eene belooning van ƒ6, ten einde de schans te gaan verkennen. Hij deed zulks met eenen gelukkigen uilslag, en liep daarenboven tot de knieën toe in het water, om aan den Admiraal Boisot de tijding te brengen dat de Schans verlaten was. De naam van dien jongen is door geen' der geschiedschrijvers genoemd. Dat zijn naam Willem Aelbrechts Barkey zoude zijn geweest, zoo als door Ds. Roemer bl. 28, vermoed wordt, is door Prof. van Vloten bl. 186 (in de noot) op goede gronden weêrsproken. Uit een verzoekschrift van den 19den Januarij 1588, voorkomende in de Gerechtsdagboeken der stad (bl. 29), leert men zijnen naam kennen. Het is aldus geboekt: «Op te requeste van Cornelis Joppenszoon, inhoudende versouck van re- compensie dat hij d'eerste jon gesel geweest is, die den 3dcn Oct. 1574 in de Schans tot Lammen wt deser stede gelopenende van daer aen de vlote de lyding gebracht heeft, dat den viandt daerwt gevlucht ende deselve schansse ledig was. Ende dat hem oock geaccordeert zoude worden van nu voortaen op zyn beurt mede te mogen vaeren op t Amsterdamsche Veer, gelycke andere gemeene gilde broeders. Es geappostilleert. Nihil ut petitur." Men kan hieruit besluiten dat Cornelis Joppenszoon de eerste is geweest die de schans bezocht heeft, en dat Gijsbert Cornelisz. Schaeck, die de pot met «hutspot" vond, de tweede persoon was, waarvan bij Orlers bl. 536 gesproken wordt. R. E. STABS-BËKÊÏi'rËI*!. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 24sle° Junij 1858, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Verordening op de invordering der plaatselijke direcle belasting 1858. 2°. Verordeningen voor eene plaatselijke belasting op het gedistilleerd. 3°. Adres om teruggave van plaatselijke direcle belasting 1857, van den L'.-Koionel Sweemer en om afschrijving van die belasting van M. E. van Sleenhardt. 4°. Adres van P. Stallinga om vermindering van zijnen aanslag in die belasting. 5°. Staten van af- en overschrijving, dienst 1857, van a. Diakenen der Nederduilsch-hervormde gemeente. b. Regenten van het Minnehuis. c. Regenten van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis. 6°. Adressen om gebruik van gemeentegrond, van a. C. FransenT. van Egmond en C. Bronsgeest. b. II. N. Bosman. c. W. van Geer. 7°. Voordragt lot onderhandsche verhuring van de stadsschool in de Scheistraat. KERKNIEUWS. LEYDEN, 22 Junij. Zondag 11. had bij de christ. afgescheidene gere formeerde gemeente alhier de bevestiging plaats van den van Alblasscrdam beroepen leeraar ds. Roobol. De bevestiger, ds. Donner, predikte bij die gelegenheid over Josua I: 9, en de bevestigde deed des avonds zijne intrede met eene rede over Rom. 1: 16. ROTTERDAM, 21 Junij. Ds. J. F. Blaauw, pred. bij de Ned. herv. ge meente, van hier naar Amsterdam beroepen, nam gisteren avond afscheid van zijne gemeente met eene rede over Joh. XVII: la. Te Harlingen is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen ds. van Griethuyzen, te Waddingsveen. Behalve den beroepene waren op het drietal geplaatst de hh. Deeleman te Brielle en ter Haar te Delden. AKAB ËSSSE-BJIËKT WS PROMOTIE AAN I)E OTRECUTSCIIË IlOOGESCilOOL. Den 19dctt Junij de heer W. A. Koning, van Voorburg, in de God geleerdheid, na openbare verdediging zijner dissertatie de Gerardi Zut- phaniensis vitascript is et merit is. PROMOTIEN AAN DE GRONINGSCHE IIOOGESCHOOL. Den 17deB Junij de heer J. Ruardi van Royenvan Onderdendam, in de Regtenmet Theses. Denzelfden dag de heeren N. R. Ilefting, van Appingadam. en J. S. Wichersvan Middelstumbeide in de Geneeskundede eerste met eene verhan deling bevattende eenige opmerkingen over de verschijnselen van apoplexie en de tweede over de verkrommingen der beenderen en de daardoor te weeg gebragte misvormingen bij rachitis. ADVERTENTIE» Heden overleed aan de gevolgen eener langdurige ziektein den ouderdom van bijna 44 jaren, onze zeer geliefde en diep betreurd wordende Broeder en Behuwd-Broeder de Wel-Ed. Gestr. lleer Mr. JOHANNES LOS, in leven Notaris alhier. Uit aller Naam Oud-Bf.ijerland 20 Junij 1858. Dr. A. J. M. LOS. Om de uitgebreidheid der relatiën en vele Vrienden en Bekenden van den Overledeneverzoekt de Familie dat men deze algemeene tevens als bijzondere en eenige kennisgeving gelieft aan te nemen. Voor de menigvuldige en hartelijke bewijzen van deelneming, ons be toond bij de ziekte en het overlijden van onze geliefde Dochter JEANNE CATHERINE, beluigen wij onzen welmeenenden dank. J. W. KNIPPENBERG. Leyden23 Junij 1858. 11. C. KNIPPENBERG, de Mare. Gevoelig voor de zoo menigvuldige en hartelijke blijken van deelneming bij het zoo plotseling overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot ondervon den, betuig ik, ook namens de Familie, opreglen dank. C. SCIILETTEWed. D. Sparenberg. Provisioneel zal de Zaak, met behulp van mijnen Zoon, ivorden voortgezet.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3