hoefte, sedert lang bestaande, tot den aanleg van een paleis van justitie, en wel ter plaatse van den tuin van het ministerie van koloniën. Ook het gebouw van dat ministerie zou aanmerkelijke wijziging ondergaan. De localen van het kabinet des konings, van de algemeene rekenkamer, van de eerste kamer, van het depart, der herv. eeredienst enz. zouden belang rijk verbouwd worden. BU1TKNLANDSCHE BER1GTEN. ENGEL, AIS O. LONDEN20 Junij. De qnaestie van den slavenhandel en het regt van visitatie der schepen is in het hoogerhuis wederom ter sprake gebragt, bij gelegenheid dat de bisschop van Oxford eene petitie indiende van bewoners van Jamaica, waarin deze verklaren dat Spanje het bestaande verdrag omtrent den slavenhandel geduriglijk schendt. De heer Malmesbury verklaarde dat van al de rege ringen, die zich in Engeland hebben opgevolgd, niet ééne er in geslaagd is Spanje over te halen om lot wering van den slavenhandel mede te werken. Yoorts verklaarde de minister dat de regering, even als de voorgaande, met betrekking tot het overbrengen van zoogenaamde vrije arbeiders, bij de Fransche regering zou protesteren legen een stelsel, dat, hoewel men het voor eene vrijwillige verhuizing wil doen doorgaan, eigenlijk niet anders dan als eene vernieuwing van den slavenhandel kan beschouwd worden. In hel lagerhuis heeft de regering verklaard dat zij hoop heeft om de ge schillen met de Verccnigde Staten op eene minnelijke wijze uit den weg te ruimen en dat zij in bedenking heeft genomen om het eskader nabij Cuba terug te roepen. Volgens berigten uit New-York is bij den senaat een wets-ontwerp ingediend, strekkende om ten behoeve van de zee- en landmagt 10 millioen dollars beschikbaar te stellen en die magt met 50,000 vrijwilligers te ver meerderen, ten einde aan de eischen van Groot-Britlannië weêrstand te bieden; voorts om een bijzonderen gezant naar Londen af te vervaardigen. Het is een bekend feit, dat de landmagt der Vereenigde Staten gedurende de laatste 20 jaren geeue uitbreiding heeft ondergaan en dat men de be langrijkste posten heeft moeten ontbloolen, om het expeditiecorps tegen de Mormonen bijeen te brengen. Dezer dagen is een geestelijke van de Anglikaansche kerk alhier door zijnen bisschop afgezet, omdat hij de oorbiecht invoerde of althans iets wat daarmede overeenkwam. Op eene vraag dienaangaande, verklaarde de mi nister van binnenl. zaken in het lagerhuisdatindien zulke verkeerdhe den werkelijk hadden plaats gehad, een punt hetwelk geregtelijk zou wor den beslist, daaraan ten spoedigste eene einde behoorde gemaakt te worden. De vermaarde kruidkundige Robert Brown is dezer dagen overleden. Hij werd den 21sten November 1773 te Montrose geboren en was gedurende 50 jaren de bijzondere vriend van A. von Humboldt. In den afgeloopen nacht is er een allerhevigste brand uitgebarsten op de werven van de scheepsbouwmeesters Forrest en C°. De vlammen, die zich over eene groole uilgestrektheid verspreiddenhebben niet alleen de werven, met inbegrip van het materieel, maar ook de timmerwerf van den heer Dixon vernield. Door het springen van een stoomketel in eene ijzerfabriek te Rhymney in Zuid-Wallis zijn dezer dagen een 20-tal personen zoo verschrikkelijk gebrand geworden, dat er denzelfden dag 7 den geest gaven en verscheidene der overige in zorgelijken toestand verkeeren. Nabij Nuddersfield zijn eenige spoorwagens, terwijl de trein zich op een hellend \lak bevond, losgeraakt er, met zulk eene vaart legen andere rij tuigen aangelooptndat eenige derzelve verbrijzeld, drie personen gedood en verscheidene anderen in meerdere of mindere mate gekwetst werden. Het bestuur van de Groot-Indische onderzeesche telegraafmaalschappij heeft haar prospectus rondgezonder.. Haar kapitaal is daarin gesteld op 1,000,000 verdeeld in 50,000 aandeelen van 20 ieder. Het doel der maatschappij is de inrigting eener reglstreekscl e telegrafische gemeenschap tusschen Londen en Bombay, door eene voortzetting van kabels van Fal mouth naar Gibraltar, verder naar Malta en Alexandrië, en van daar door de Boode zee en langs de zuidkust van Arabic naar hel vasteland van Indië. Uit Indië wordt gemeld, dat de hitte aldaar zóó groot is, dat elk Europeaan, die des ochtends na 10 ure op weg is, zijn leven in gevaar stelt, terwijl de manschappen zelfs in hnnne tenten veel van de hitte heb ben te lijden, naardien de thermometer dikwijls op 116° staat. In Californië is door de wetgevende magt bepaald, dat van 1 October aanst. af geen landverhuizer van Chineschc of Mongoolsche afkomst in den slaat toegelaten zal worden, omdat Californië een voor het blanke men- schenras bestemd land isomdat de blanken geene lager slaande menschcn- rassen in Californië behooren toe te laten, en omdat de zeden en het voor komen der Chinezen uiterst walgelijk zijn en algemeenen afkeer inboezemen. FKAKHKMH. PARIJS, 20 Junij. De keizer en de keizerin zijn heden van Fontainebleau teruggekeerd, en hebben zich onmiddelijk naar S'. Cloud begeven. Gisteren hebben de leden der conferentie weder eene zitting gehouden. Men gelooft niet dal zij in de zaak der Vorstendommen nog tot een vast besluit zijn gekomen. Men houdt het voor zeker dat het ontwerp, volgens hetwelk de Vorstendommen in Foschani één groolen divan niet twee hos- podars zouden hebben, is verworpen. Oostenrijk, PruissenEngeland en Turkye hadden zich daartegen verklaard. De Indép. lielge deelt thans een beknopt overzigt mede betrekkelijk de drie eerste zittingen. De eerste zitting was noodwendig gewijd aan de vervulling van de gewone formaliteiten. In de tweede zitting werd de qnaestie der Donau-Vorstendommen terstond aangevat en door graaf Wa- lewski de vereeniging der Vorstendommen voorgesteld. Lord Cowley achtte het beter dat aan Turkye het initiatief wierd overgelaten, en daarna aan I die mogendheden, wier gebied aan de Vorstendommen grenst. Fuad- Paeha echter, in plaats van een voorstel te doen, verklaarde dat de Porte ernstig wenschte de qnaestie gemeenschappelijk en tot aller genoegen te regelen. In de derde zitting hadden levendige beraadslagingen plaats. Graaf Walewski bragt een voorstel ter tafelwaarbij hij de grondslagen vaststelde voor eene reorganisatie der Vorstendommen. Zij zouden elk eenen afzonderlijken hospodar hebben, maar eene gemeenschappelijke con stitutie en slechts eenen wetgevenden senaat. Fuad-Pacha bragt daartegen in, dat zijne inslrucliën hem niet toelieten een voorstel te doen en slechts in hielden dat hij zich verzetten moest legen elk voorsteldat de vereeniging der Vorstendommen ten doel had. De Ooslenrijksche gezant wilde daarop het organieke reglement in behandeling nemen, maar daartoe miste de Pruissische gezant weder de noodige instructiën zoodat men ten slotte genoodzaakt was de zittingen te verdagen, ten einde de leden in staat te stellen nieuwe instructiën te vragen, daar anders de beraadslagingen steeds onvruchtbaar zouden blijven. Hetzelfde blad deelt ook mededat er een gerucht in omloop isdat aan generaal Espinasse eene staat- en krijgskundige zending zal opgedragen worden. Hij zou zich naar ServiëBosnië en Herzegowina moeten bege ven, om de grieven der Christenen tegen de Turken te onderzoeken en daaromtrent verslag aan dëri keizer te doen. Natuurlijk zou Oostenrijk deze zending zeer euvel opnemen. De wijzewaarop zich in Engeland de regering en de vertegenwoor diging heeft uitgelaten over hel invoeren van neger-arbeiders in onze kolo niën, heeft hier ontevredenheid verwekt. De Constitutionnel bevat daarover een artikel van den lieer Ame'dée Rene'e. Daarin wordt gezegd dat de lords liever hunne verontwaardiging moesten doen blijken over de gruwelen die bij de demping van den opstand in Indië hebben plaats gehadwaar dui zenden doodgeschotenopgehangenof aan de monden van het geschut zijn gebodenwaar geheele sleden aan den euvelmoed der soldatenaan roof en moord zijn overgegeven. Frankrijk doet den slavenhandel niet weder herleven, maar heeft, ten einde den arbeid in zijne koloniën aan te moedi gen, de verhuizing van vrije negers uilgelokt, en wil hen tot beschaving en tot het christendom brengen. Die verhuizing heeft plaats onder het toe- zigt der regering. De 81-jarige vrouw, die eenigen tijd geleden haren echtgenoot, die reeds 89 jaren telde, door een slag met hare snuifdoos heeft omgebragt, is in de gevangenis overleden. Dezer dagen zijn te Toulon drie negerprinsen uit Senegambië aange komen die hunne opvoeding in Frankrijk zullen genielen. Men verzekert dat deze drie prinsen reeds zeer vloeijend de Fransche taal spreken. De heer Cadart, een geestelijke, 40 jaar oud, wilde den 14dcn dezer te Calais aan de menschen bewijzen dat het vooroordeel is bevreesd te zijn om dadelijk na het middagmaal genuttigd te hebben een zeebad te nemen. Ilij boette echter zijne vermetelheid met zijn leven. Pas had hij zich te water begeven of hij werd dood aan het strand gehaald. ITALIË. Op den lGdcn Junij is het de verjaardag van de verkiezing van den Paus. Niemand denkt meer aan eene amnestiemaar eenige honderden ambtenaren vroeger om staatkundige redenen ontslagen doen hun best om in hunne plaatsen hersteld te worden; en waarschijnlijk zullen zij daarin slagen. In sommige legaliën, zooals Frosinone en Retiis men druk bezig de wegen in orde te brengen, langs welke de Paus zijne voorgenomene reis zal doen. De koning van Napels zal Z. H. tegemoet gaan tot aan de grenzen, en als plaats van zamenkomst is het klooster van Casamara onder Veroli uitgekozen. De gevangenen in het fort Pagüano zijn in opstand tegen hunne wach ters gekomen, waarbij vele gevangenen onlvlugl zijn. Het getal der ont- komenen wordt op 20 berekendwaarvan er reeds verscheidene zijn achterhaald. Twee der opruijers zijn onder sterke bedekking naar Rome gebragt, om te regt Ie slaan. De een is een gewezen hoedenfabriekant, die zich tijdens de republiek hevig tegen de pauselijke regering heeft ver klaardde ander is een drukkersgezel, die vroeger op de drukkerij der apostolische kamer werkzaam was. De Sardinische kamer van afgevaardigden heeft een besluit genomen nopens het rapport der commissie, belast met hel onderzoek van de geloofs brieven van hentegen wier verkiezing bezwaren waren ingebragt. Dertien hunner zijn niet toegelaten wegens onbehoorlijke inmenging van geestelijken invloed ten hunnen aanzien en wegens omkooping. De graaf de Cavour heeft bij die gelegenheid verklaard dat het ministerie een wets ontwerp in gereedheid bragtwaarbij de misbruiken van dien aard gestraft zullen wor den, onverschillig of het priesters zijn, die zich daaraan schuldig maken, dan wel ambtenaren of gewone burgers. Op 31 Mei heeft de eerste bestijging van den Mont-Blanc plaals gehad en wel door een jong student van de hoogeschool Ie Cambridge, YValford genaamd. Toen hij op den hoogslen top was geklommen, wilde hij nog honger, en klom op de schouders van een der gidsen. Twee andere gidsen namen toen hun makker bij de beenen en hieven beiden alzoo in de lucht. PRITISSEN. BERLIJN, 20 Junij. Prins Frederik Wilhelm zal overmorgen zijne voorgenomene reis naar Oost-Pniissen ondernemen. Voor de oprigting eener nieuwe sterrewacht te Leipzig is door de Saksische regering 25,000 th toegestaan. Te Schloppe, in de provincie Pruissen, zijn 35 woonhuizen, benevens het legen brandschade niet verzekerde schoolgebouw en de met moeite bijeengebragle bibliotheek eene prooi der vlammen geworden. Uit Hamburg is thans de tweede helft der in der tijd van de Oosten- rijksche regering geleende 10 millioen mark banco, ten bedrage alzoo van 5 millioen, benevens de daarop verschuldigde rente, aan baren zilver met

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2