LEYDSCHE COEKAN 1858. VRIJDAG 18 JUNIJ. N". 73. VS De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uif Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Junij. lieden werd de 40'tc verjaardag van II. BI. de koningin alhier op de ge bruikelijke wijze gevierdzoo door het uilsleken van vlaggen van de open bare en van vele bijzondere gebouwen, als door bet houden eener groote parade van de bezetting. Die parade had van wege de buitengewone hitle reeds des morgens ten 9 ure plaats. Ook was om dezelfde reden aan het alhier verblijf houdende balaillon jagers, dat naar 's llage had moeten ver trekken om de'parade aldaar op te luisteren, tegenbevel gezonden. Bij kon. besluit is tot opperdirecteur van 's rijks museum van naluurl. historie alhier benoemd de heer dr. J. van der Hoeven, hooglecraar in de wis- rn natuurkundige faculteit aan onze hoogeschool, en tot directeur de heer dr. H. Schlcgelthans conservator bij die instelling, wien tevens de titel van hoogleeraar is verleend. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is tot haren secre taris benoemd de heer mr. W. C. D. Olivier, ter vervanging van den heer mr. W. 11. Dozy, die bij zijne periodieke aftreding verzocht had niet weder in aanmerking te komen. Op heden hield de maatschappij der Nederl. letterkunde alhier hare 92ste jaarlijksclie vergadering. De voorzitter, de hoogleeraar Kist, opende die met eene sierlijke redevoeringwaarbij hij de lotgevallen der maat schappij in breede trekken schetste, vooral in het tiental jarenverloopen sints hij voor het laatst voorzitter was. Hij gedacht tevens aan de over ledene leden J. van Leeuwen, A. van Goudoever, J. L. F. de Geer, S. Gra- tama, A. Sandelin, A. J. Berkhout, C. J. Temminck, W. B. Donker Cur- tins51. C. van llall, W. Broes, G. de Clercq, P. F. van Kerckhoven J. Borsius, J. G. La Lau, en H. T. de Blaauw. De eenige ingekomene prijsverhandelingwaarbij gevraagd werd een Handboek der rede-ontledingis, na het hoaren van de adviezen der be oordeelaars en van het praeadvics des besluurs, door de vergadering der bekroon ing niet waardig gekeurd. Tot prijsvragen zijn voorgedragen en goedgekeurd: Eene kritische geschiedenisuit echte bronnen geput, van het ge slacht van Egmond. Eene kritische geschiedenisuit echte bronnen geput, van het ge slacht van Brederode. (De nadere redactie zal echter later opgegeven worden.) Tot nieuwe leden zijn benoemd: dr. F. W. B. van Bell, ned. lterv. predikant, te Amsterdam; mr. H. A. A. van Berkel, lid der arrondisse- uients-regtbankte Rotterdam; C. V. E. van der Bilt la Motte, te Oister- wijk; dr. F. C. Donders, hoogleeraar, te Utrecht; dr. J. C. Drabbe, te Leyden; m'. R. T. H. P. L. A. van Boneval Faure, hoogleeraar in de reg- ten, te Groningen; mr. J. A. Fruin, advokaat, te Rotterdam; J. G. de Hoop Scheffer, predikant der doopsgezinden, te Amsterdam; dp. J. II. Kroon, te Zutphen; dr. E. Laurillard, ned. herv. predikant, te Leyden; dr. A. Mees, leeraar in de nederl. taal- en letterkunde aan het Er. Gymn., te RotterdamT. Panluitenant ter zee 1' klassete Enkhuizendp. A. Piersonwaalsch-herv. predikant, te Rotterdam; dp. S. II. Rinkes, con rector, te Arnhem; dp. G. A. Schneilher, rector der Er. scholen, te Rot terdam; dp. J. P. Strieker, ned. herv. predikant, te Amsterdam; jhp. mp. J. G. H. van Tets, minister van binnenl. zaken, te 's Gravenhage. Tot buitenlandsche leden: Joseph Diemer, directeur der universiteits bibliotheek en lid der keiz. akad. van wetenschappen, te Weenen A. Fahne von Roland, te Dusseldorf; H. Flotlio, hoogleeraar in de geschiedenis, te BazelE. Förstemanngrafflich Stolberg. Bibliothekar und Oberlehrer am Lyceum te Wernigerode am Harz; K. JIülIenhofF, hoogleeraar, te Kiel; W. Bliiller, hoogleeraar, te Göttingen; H. C. fllurphy, min. resident van 't kabinet der vereenigde stalen van Noord-Amerika in 's Gravenhage; Ad. Piclet, hoogleeraar te Genève; Alex. Pinchart, commis aux archives du royaume de Belgique, te Brussel; Ch. Rahlenbeckconsul van hel Sak sische hof te Brussel; Em. Rosseels, te Antwerpen; Ferd. Wolf, letterkun dige, te Weenen; Fr. Zarnckehoogleeraar te Leipzig. Tot bestuurder is, in plaats van het aftredend lid, benoemd de heer mp. C. J. van Assen. Tot penningmeester is benoemd de heer B. W. Wlle- waall. Tot bibliothecaris is op nieuw benoemd de heer L. A. te Winkel. Des namiddags hebben de leden zich als naar gewoonte aan eenen vriend- schappelijken disch op Zomerzorg vereenigd. Wij vernemen dat de in het vorige nommer dezer courant, onder het opschrift Politie, vermelde geldswaarden hier ter slede zijn gevonden en aan het bureau van politie zijn gedeponeerd geworden door den in de Sionsteeg wonenden schaarslijper Barend Kersseboomwelke op hel berigt iu deze courant zich dadelqk als den vinder deed kennen. De maatschap pelijke stand en behoefte van dien persoon in aanmerking genomenmag de daad als blijk van eerlijkheid niet onvermeld blijven. Gemelde waarden waren verloren door een kleinhandelaar in manufacturen wonende te Mijdrecht, bekend bij den manufacluurhandelaar Grundeman op de Visch- markt alhier. Laatstgenoemde heeft aan den eerlijken vinder eene belooning van ƒ25 geschonken. Gedurende de zomerdienst van de IIoll. ijzeren spoorwegmaatschappij is het telegraafkantoor alhier geopend van 's morgens 7 ure 30 min. tot des avonds 10 ure. Eergisteren is in het kiesdistrict Leyderdorp de heer mp. C. W. Hubrecht gekozen tot lid der provinciale staten met 192 stemmen, terwijl er 15G stemmen waren uitgebragt op jhp. mr. II. A. C. de la Bassecour Caau. In het onderkiesdistrict llillegom waren geene kiezers opgekomen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de vijf eerste maanden van 1858, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft ƒ23,016,009.84, zijnde ƒ715,142.55) meerder dan in genoemd tijdvak van 1857. Biet den pleiziertrein langs den Rijnspoorweg voor den werkenden stand, zijn vervoerd op 6 Junij 2040 en op 13 Junij 2507 personen. In ons vorig nommer is bet overlijden medegedeeld van dp. de Leeuw, oogarts te Grafralh. De A. C. heldert dit nader op en zegt dat niet de zoo alom bekende reeds bejaarde dp. de Leeuw is overledenmaar zijn zoon mede in bet vak van zijnen vader werkzaam. Te Vlaardingen is het groolsle gedeelte der haringvloot met eene gunstige gelegenheid reeds in zee geloopen. De Rolterdamsche diergaarde is onder andere voorwerpen thans weder verrijkt geworden meteen Javaanscben luiaard, een geschenk van den heer Lammerts van Buerengezagvoerder van het barkschip Bezoekt. Te Rotterdam is eergisteren een persoon, A. van Wane genaamd, plotseling overleden, ten gevolge van het veelvuldig gebruik van karnemelk en water. Ook in de Watergraafsmeer is een man aan den weg bezweken. Op vele plaatsen moeten de landlieden van wege de hitle bun werk gedu rende een groot deel van den dag staken. De berigten uit onderscheidene oorden des lands, omtrent personen die bij het zwemmen door verschil lende oorzaken den dood vonden, zijn zeer talrijk. Te Arnhem had maandag 11. een treurig voorval plaats. Een timmer man viel van de daklijst van een door hem hersteld wordend gebouw waardoor hij zoodanig aan het hoofd enz. is verwonddat er weinig hoop op herstel bestaat. De ongelukkige heeft een huisgezin, waarvan de vrouw door het onheil zoozeer is getroffen, dal hare geestvermogens gekrenkt schijnen. Den lldfn dezer, des namiddags, brak te Winschoten een zwaar on- weder los. Vele en verschrikkelijke bliksemstralen doorkliefden de lucht; een daarvan sloeg in het huis van II. S. de Jonge. Die straal schijnt in gang genomen te hebben door de vensters, waardoor bijna alle ruiten in stukken zijn geslagen, en heeft in huis eenige voorwerpen, als: borden, schoteltjes, enz., beschadigd. Van twee zijner zoons, die bij de tafel zaten te spelen, bekwam de e'én aan het hoofd eene ligte wonde, en is de ander geheel doof geworden. Het JV. en Advert.-blad van Bergen-op-Zo om deelt, mede, dat het berigt omtrent den persoon van Schelling», uit Dinther, die, veroordeeld ter zake van verwonding, ten onregte eene tuchthuisstraf zou hebben onder gaan, niet overeenkomstig de waarheid is. Wel werd Schellings in 1851 uit dien hoofde in voorloopig arrest genomen, maar spoedig weder ontslagen. Uit Curasao wordt van 24 Blei in de If. C. gemelddat de gezondheids toestand op dal eiland zeer gunstig blijft, doch dat de droogte opmerkelijk en het water schaarsch is. Voor een emmer, nagenoeg 48 Amsterdamsche kannen, regenwater wordt thans 15 centen betaald, en voor even zoo veel put- of welwater 4 a 5 centen. De minister van binnenl. zaken heeft aan ged. staten in de onderschei dene provinciën de volgende circulaire gezonden. Bij de invoering der nieuwe wet op hel lager onderwijs is al spoedist de wenschelijkheid gebleken, dat er eenige regelen zouden worden gesteld ten aanzien der verhouding van het schooltoeziglzoo onderling, rds tot het gemeentelijkgewestelijk en algemeen bestuur en omgekeerd. Alvorens echter daartoe over Ie gaan achtte mijn ambtsvoorganger het raadzaam te dier zake de provinciale inspecteurs van het lager onderwijs bij gelegenheid hunner eerste bijeenkomst te raadplegen. Als slotsom hunner overwegingen hebben de inspecteurs het navolgende aan mijne beoordeeling onderworpen. De zorg dor regering voor het lager onderwijs strekt zich in twee hoofd- rigtingen uit, eene administratieve en eene paedagogische. Beide riglingen zijn intusschen niet volstrekt van elkander te scheiden; de naauwe ver wantschap, waarin ze, op één doel uitloopende, tot elkander staan, brengt ze gedurig met elkander in aanraking.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1