LEYDSCHE 1858. WOENSDAG 16 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar g de af zonderlij he IS om nier s rvordcn tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN15 Junij. Zondag 11. is de verjaardag van Z. K. 11. prins Hendrik alhier op de gewone wijze gevierd. Ten half 2 ure werd door de bezetting eene parade op het Ruïne-plein gehouden. In den nacht van Zondag op Maandag onlsloiid er brand in eene stal ling op den weg even builen de Koepoort alhier. Het mogt aan de r. k. weezendie op hel eerste geroep oniniddelijk met hunne spuit waren toe- geseholen gelukken dien spoedig te blusschenen dus grootere onheilen voor te komen. Omtrent de in omloop gebragle valsehe Nederlandsche bankbilletten van 25 verneemt men nader, dat er 8 stuks ontdekt zijn, gedagteekend 1G Febr. 1847, terwijl alle, op e'e'n na, hetwelk het nomuier 466 draagt, lusschen de 8 en 900 genommerd zjjn. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 27 schepen bevracht, als: voor Amsterdam 11, voor Rotterdam 10, en voor Dordrecht, Middelburg en Schiedam elk 2. In den nacht van 9 op 10 dezer zijn in liet Hollandsche veld onder de gemeente Hoogeveen, tusschen de 30 en 40 bunders dennenbosschen van verschillende eigenaren afgebrandeene waarde vertegenwoordigende van ƒ10,000. Uit Groningen wordt het volgende gemeld. Na de langdurige droogte was de milde regendie den llden en 12den nederviel eene welkome ver schijning, die granen en planten niet weinig heeft verkwikt. Op sommige plaatsen ging die vergezeld van stortregens en zwaar onweder. Alhier werden slechts enkele donderslagen vernomen. Te Winschoten is de blik sem geslagen in de vensterglazen van eene behuizing. 17 ruiten zijn er verbrijzeld, waardoor de bliksem zich eenen ingang, zoo het schijnt, heeft gebaand, daarna het bouten beschot in die woning uit zijn verband gerukt, en zich vervolgens eenen uitgang door den schoorsteen gemaakt beeftten welken einde bij hij 4 a 5 steenen daaruit rukte. Ook zijn van den bui tenkant van den gevel uit twee steenen eenige stukkeu geslagen. Twee der in het vertrek aanwezige personen zijn, hoewel in geringe mate, door den bliksem getroffen. Meer zuidelijk heeft liet onweder nadeeliger gevol gen gehad. In Odoorn sloeg de bliksem in een huis met dat gevolg, dat binnen weinige oogenblikken het geheele gebouw in puin en ascli verkeerde. Alleen de levende have en eene kist heeft men mogen redden. Te Wijster onder de gemeente Beilen is de bliksem in een molen geslagenwaardoor deze geheel is verbrand, lntusschen heeft men zich door het onweder mo gen verheugen in eenen milden en zoo zeer gewenscliten regen. De lang durige en aanhoudende droogte deed niet alleen vele zomervruchten kwijnen maar ook sterven en zelfs de winterrogge begon op veie akkers vrij alge meen een witten lint aan te nemen, zoodat het vooruitzigt in de toekomst eiken dag sclirikbarender werd. Uit Koevorden schrijft men dat nabij het Oranje-kanaal eene woning door den bliksem getroffen en geheel is afgebrand. 16 schapen werden ook een prooi der vlammen en, naar men zegt, is daarbij ook een kind omgekomen. In de vorige week is onder Assen een arbeider zoodanig door de hitte getroffen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Men meldt uit GrUfrathdat de beroemde oogartsdr. Louis de Leeuw Jr.den 2den dezer aldaar in de kracht zijns levens is overleden. 's GRAVENHAGE, 15 Junij. Z. M. heeft goedgevonden den officier van gezondheid der lsle klasse J. van Hatlem te bevorderen tot dirigerenden officier van gezondheid der 2de kl. bij 's rijks zeemagt en de officieren van gezondheid der 3dc kl. bij 's rijks zeemagt, G. van Overbeek de Meijer enA.de Meijer, te bevorderen tot officieren van gezondheid der 2de kl. Men verneemt dat de luitenant-generaal baron C. Nepveuchef van den generalen staf van het leger, zijn eervol ontslag heeft aangevraagd. De Spaansche gezant bij ons hof, Don Rafael Jabat, heeft dezer da gen aan II. M. de koningin de versierselen overhandigd van de koninklijke orde der Edele Vrouwen van Maria Louisa, welke orde door II. M. de koningin van Spanje aan II. M. de koningin der Nederlanden is geschonken. Bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. de koningin zal aanst. Donderdag eene groote parade plaats hebben, waarbij, naar men verzekert, ook bataillons infanterie uit Leiden en Delft zullen tegenwoordig zijn. Op Zondag II. werd ter viering van den verjaardag van Z. K. 11. prins Hendrik eene luisterrijke parade gehouden in de Maliebaan. Des na middags was er diner ten hovewaarbij behalve de koningde koningin en de koningin-moeder, ook de verdere leden van de kon. familie, alsmede Z. D. 11. prins Nicolaas van Nassau, tegenwoordig waren. Z. M. heeft met den prins van Oranje en den prins van Nassau de kazer nen van de grenadiers en jagers en die der dragonders in oogenschonw genomen. Heden middag zal er bij II. M. de koningin-moeder een groot diner plaats hebben ter eere van Z. 1). II. prins Nicolaas van Nassau, die Vrijdag de residentie zal verlaten. De baron Dujardin, nieuw benoemd Belgisch gezant, is aan het hotel Paulez alhier afgestapt. Gisteren is een aanvang gemaakt met het afnemen der examens voor de personen, die wenschen toegelaten te worden tot den rang van hulp onderwijzer. 76 adspiranlen hebben zich daarvoor aangemeld. AMSTERDAM 14 Junij. Gisteren hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. academie van wetenschappen eene gewone vergadering, waartoe opgekomen waren de bh. van Hall, Koenen, Ackersdijk, Bakhuizen van den Brink, van den Bergh, Boot, Delprat, Dirks, van Heusde, Hoffmann, Ilulleman, Janssen Karsten, Knoop, Leemans, Mees, Millies, Moll, Nijhoff, Roorda, Schol len, M. de Vries, de Wal en Iloltins, en van de natuurkundige afdeeling de heer W. C. II. Staring. De lieer Boonzaayer heeft een uittreksel ingezonden uit den Teutonisla van G. van der Schnerenbetreffende visscherij, dat door den secretaris wordt voorgelezen. De heer Bakhuizen van den Brink bragt namens de commissie rapport uit over het voorstel van den heer Knoop, betreffende de uitgave cener Nederl. krijgsgeschiedenis. De commissie is van oordeel dat liet ontwerp de krachten der akademic te boven gaat en dat het beter was dat die uil- gave van de regering uitging, door middel van toevoeging eener historische afdeeling aan het dep. van oorlog; zij wil in dien zin een voorstel aan de regering doen. Dienovereenkomstig werd besloten. Vervolgens moest worden overgegaan tot de verdere behandeling van het werkje van den heer M. de Vries (over de beleekenis vroeger aan het woord visscherij gehecht) door den heer Bakhuizen van den Brink. Daar echter de tijd te ver verstreken was, en het geheel weldra in druk zal verschij nen, is die voortzetting niet geschied, en is verder besloten de behandeling van dit punt in de vergadering voorloopig te sluiten. De heer de Vries stelt zich voor na ontvangst van hel geheel der bedenkingen des heeren Bakhuizen van den Brink, en de medcdeelingen van andere leden, na eigen nieuw onderzoeklater daarop te antwoorden. Ten slotte werd door den heer Janssen nog eene mededeeling gedaan over een in hel begin van dit jaar nabij Xanlhen gevonden bronzen standbeeld. BITTENLANDSCHE BERIGTEN. BËLfilE. BRUSSEL, 14 Junij. De koning zal zich op den 17dfn dezer met den graaf van Vlaanderen naar Engeland begeven. Van regeringswege is thans bekend gemaakt dat bij het spoorweg ongeluk in Henegouwen 10 personen zijn omgekomen, en 14 zwaar en 15 ligt gekwetst zijn geraakt. De hertog van Brabant is van zijne buitenlandsche reis teruggekeerd. Door de kamer van afgevaardigden is het gevraagde supplementaire crediet aangenomen, tot goedmaking der gedane uitgaven voor de nationale feesten bij de verjaring van de troonsbestijging van koning Leopold. Bij de beraadslagingen over dit voorstel heeft de heer Dumonlier in eene harlslogte- lijke rede de voordragt bestreden en zelfs gewaagd van diefstal. De oud- minister de Decker rekende zich verpligt daarop in scherpe bewoordingen te antwoorden, waardoor er eene kleine schermutseling tusschen beide heeren is ontslaan, waarbij zij echter door den heer Rogier tot bezadigd heid werden aangemaand. Gebrek aan water doet zich op vele plaatsen gevoelen en het ongerief daarvan is vooral merkbaar in het kamp van Beverloo. Naar men verneemt zal de cavalerie uit dien hoofde het kamp niet betrekken. Te Doornik geldt een glas water 10 centimes. Vrijdag 11. heeft over deze en meer andere plaatsen een zwaar onwe der gewoed. Te Dcurlc, nabij Gend, viel daardoor een treurig onheil voor. De bliksem trof eene huizing, bewoond door een gezin uit 10 personen be staande. Een kind van 2 jaren werd doodelijk getroffen en de moeder werd langs de linkerzijde deerlijk gebrand. De overige personen bleven eenige oogenblikken als verdoofd zitten, maar ondervonden geen letsel.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1