's GRAVENnAGE, 12 Junij. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: hij het reg. grenadiers en ja gers, tot kolonel den luit.-kolonel J. F. van Hocy Schillhouwer, komman- dant van het corps; bij het 6de reg. inf., tot kolonel den luit.-kolonel W. J. Knoop, kommandant van het corps; bij het 7dc reg. inf., tot kolonel den luit.-kolonel J. H. Engelbregt, kommandant van het corps; bij het wapen der kavaleriebij den staf van het wapentot generaal-majoor den kolonel J. G. Wilbrenninckkommandant van de ls,e brigade kavalerie; bij het 5dc reg. dragonders, tot kolonel den luit.-kolonel A. E. C. de Sturler de Frienisberg, kommandant van het corps. Voorts zijn op pensioen gesteld: de kapitein J. C. Hinlópenvan het reg. grenadiers en jagers en de kapitein L. G. W. Bannier, van het 5de reg. infanterie. II. M. de koningin heeft op het Huis ten Bosch de ministers in een bijzonder gehoor ontvangen, die de eer hebben gehad H. M. te verwelkomen bij hare terugkomst in het vaderland. Ook de baron d'André, gevolmag- tigd minister van Z. M. den keizer der Franschenin wiens rijk H. M. met zoo veel gastvrijheid is ontvangen, is bij II. M. ten gehoore toegelaten. Z. M. de koning wordt heden avond ten half zeven ure van het Loo in deze residentie terugverwacht. II. M. de koningin-moeder zal zich den 1 Julij aanst. naar het bui tenverblijf Soestdijk begeven. Z. D. H. de prins Nicolaas van Nassau, broeder van den regerenden hertog, is alhier aangekomen. Morgen middag zal er in het paleis in het Noordeinde, bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. prins Hendrik, een groot diner en gala plaats hebben. De hooge raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij tegen P. van der Stuyt. Gelijk men weet, verlangde deze laatste vergoeding wegens zijne belangrijke verwonding en geleden schade bij het ongeluk ir. Augustus 1856 op gemelden spoorweg voorgevallenwelke vordering hem door de arrond.-reglbank te Amsterdam en het prov. geregts- hof in N oordholland was toegewezen. De raad heeft het beroep in cassatie van de eischeresse verworpen en haar in de kosten veroordeeld, zoodat het vroeger gewezen arrest is bevestigd. Eergisteren hebben de leden van het kon. instituut van ingenieurs zich in het hotel de Oude Doelen aan een luisterrijk feestmaal vereenigd, ter viering van het 10-jarig bestaan dier inrigting. ROTTERDAM, 11 Junij. Gisterenzeer vroeg in den morgenbrak in het lijdelijk stationsgebouw van de Nederlandsche Rhijnspoorwegmaatschappijaan de Oude Piantaadje, een vreeselijke brand uit, met het noodlottig gevolg dat dit geheele uitge strekte gebouw binnen den lijd van ruim een uur geheel in de asch was gelegd; terwijl ook 15 rijtuigen, namelijk 5 van de eerste, 1 dienende voor de eerste en tweede klasse, 5 van de tweede klasse, 3 van de derde klasse en 1 bagaadjewagen geheel vernield zijn, terwijl nog eenige andere ll rijtuigen beschadigd werden. Ook de boeken, papieren enz. zijn verbrand, maar de kas der maatschappij is behouden gebleven. De brand schijnt ontstaan te zijn in het lampen- en olie-hok, waar ook poets- en vetlappen geborgen werden. De wachter uit dat hok rook ziende opstijgen, begaf zich er heen en zag het vuur door de naden der planken. Het hok was echter gesloten en zijne pogingen om het te openen, bleven vruchteloos. Middelerwijl sloeg de vlam er boven uit, waarop hij naar de bel ijlde om te luiden en vervolgens den chef ging waarschuwendoch in minder dan 10 minuten nam het vuur, in het kurkdrooge houten gebouw, zoozeer de overhand, dat aan geen blusschen meer te denken viel. De brandspuiten van Kralingen en van deze stad zijn wel dadelijk ter hulp gesneld, doch zij konden slechts dienen om de nog brandende balken en planken te blus schen en de gloeijende asch af te koelen. Na de ramp nam de stations chef, de heer Kater, onverwijld de noodige maatregelen om voor te komen dat de dienst door het gebeurde merkbaar leeden de eerste spoortrein kon dan ook reeds slechts weinige minuten ua het bepaalde tijdstip van hier vertrekken. 1 liet nu door de vlammen verteerd houten gebouw was ten jare 1854 oorspronkelijk ais feestgebouw voor de maatschappij tol bevordering der toonkunst opgerigt. Het besloeg eene lengte van 121 Ned. ellen, terwijl zijne grootste hoogte, in het midden, 15 Ned. ellen was. In Augustus van genoemd jaar nam het bestuur der Nederlandsche Rhijnspoorspoorwegmaat- schappij dit gebouw van de toenmalige eigenaars over, om het, met de vereischte veranderingen en bijtimmeringenals provisioneel- of hulpslations- gebouw voor deze stad te bezigentot welk einde het dan ook in het begin van 1855 naar het tijdelijk stationsplein verplaatst werd. RU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 10 Junij. De Times maakt zich nog zeer ongerust over de krijgstoerustingen in Frankrijk, waarin het geene beste bewijzen van vriendschap ziet. Het blad wil dat aan de Fransche regering rondborstig de redenen dezer han deling worden afgevraagden levens onze zeemagt in het kanaal versterken en de kusten meer en meer in slaat van verdediging stellen. Bewindhebbers der 0. 1. compagnie zullen aan de aandeelhouders het voorstel doen om aan sir Campbell een jaargeld van 2000 en aan sir Outram een van 1000 te verleenen. Het is de vermelding waardig dat de Prins van Wallis, die thans den ouderdom van 17 jaren heeft bereikt, reeds eene verhandeling over de Entomologie (kennis der insecten) heeft uitgegevenwaaraan hoogen lof te beurt valt. De minister van buitenl. zaken heeft dezer dagen een besluit genomen betrekkelijk het rijksarchief, waarvan men goede vruchten voor de ge schiedkunde verwacht. De archivaris zal gemagtigd worden om alle onder zijne bewaring zijnde en tot het departement van buitenl. zaken bchoorende staats-stukken van vroegere dagieekening dan het jaar 1688 door geschied kundigen te laten afschrijvenzonder daartoe vergunning van den minister te behoeven. Zondag 11. werd ten grave gedragen het lijk van mevr. Broadrick, van Ballin-Taylor, nabij Dungarvon, die in den ouderdom van 112 jaren is over leden. Zij was tot aan haren dood in het volle bezit harer geestvermogens, en uitgenomen den lijd van hare laatste ziekte, had zij altijd des morgens om 5 ure reeds het bed verlaten. Ook is te Wandswordt, graafschap Surry, een militair in den ouderdom van 105 jaren overleden. Hij had ir. 1809 den togt naar Walcheren en later de veldtoglen in Spanje bijgewoond. Den 5den dezer had in het Kanaal eene zeebeving plaats, die het water naar de havens van Dover en Calais plotseling en zeer snel deed toestroomen. De oudste zeelieden kunnen zich zulk een verschijnsel niet herinneren. Verscheidene vaartuigen zijn legen elkander gestooten en heb ben daardoor schade bekomen. Te Liverpool zijn twee, alles behalve ter goeder faam staande vrouwen, die 11. Zondag op een veld buiten de stad eene bokspartij naar alle regelen der kunst hadden gehouden, tot eene maand gevangenzetting veroordeeld. Het gevecht had plaats ten gevolge eener weddingschap, welke de minnaars dezer vrouwen hadden aangegaanomtrent de ligchaamskracht hunner schoonen. Een dagblad van Dublin deelt mede, dat lord Castlemaine op de openbare straat aangevallen is door een zijner vroegere pachtersdie gewapend was met een dolk. De booswicht is gelukkig, alvorens hij den voorgenomen moord ten uitvoer kon brengentegengehouden en ontwapend en daarna in verzekerde bewaring gebragt. Men heeft berigten ontvangen van Afrika's westkust, van het midden der vorige maandwaaruit duidelijk blijkt wat er te denken is van de landverhuizing van vrije Afrikanen, die door de Fransche regering bevor derd wordt, ten einde arbeiders voor de West-Indische koloniën te beko men. Een Fransch schip vertrok van Kaap Palmas met 500 Afrikanen die door de belofte van lotsverbetering overgehaald waren om zich naar een ander land te laten brengendoch deze liedenaan boord geheel als slaven behandeld wordende, kregen achterdocht, kwamen in opstand, vermoord den een gedeelte van de bemanning en vermeesterden het schip; 250 van de negers kwamen vervolgens om het leven in een gevecht met inlanders die door den kapitein van het schip tegen hen aangevoerd werdende ove rige zijn door een Engelsch schip aan land gebragt en in vrijheid gesteld. FRANKRIJK. PARIJS10 Junij. Heden is door de leden der conferentie de vierde zitting gehouden. De bank heeft het disconto tot op 3j pCt. verminderd. De heeren Guizot, Duchatel en de Broglie zullen eerlang naar Enge land vertrekken, om de familie Orleans met het geleden verlies te condoleren. Men is thans begonnen de puinhoopen van het magazijn Grand. Condé weg te ruimen, waardoor men thans eerst in staat is de verschrikkelijke uitwerking van het vernielende element te overzien. Bij voortduring stijgen er nog kolommen rook uit de puinhoopen. Omtrent de personendie bij dien brand gekwetst zijn geraakt, verneemt men gunstige berigten; alleen moet de toestand van een jongelingdie zwaar aan het hoofd is gewond zorgwekkend zijn. De opbrengst der invoerregten en andere indirecte belastingen is in Mei dezes jaars 1,900,000 fr. hooger dan in Mei 1857, hetgeen gunstig op de beurs heeft gewerkt. Een onzer dagbladen zegtdat de opperbevelhebber der Engelsche troe pen in Indië aan zijne regering dringend om de verzochte versterkingen heeft gevraagd. Ook zou de staat van zaken in Onde, allerongunstigst zijn en de bevolking zoo vijandig, dat de soldaten zich niet van het hoofd kwartier kunnen verwijderen zonder het grootste gevaar te loopen. Voorts dat het inlandsche opperhoofd, Jung-Bahadoor, in het laatst van April een langdurig onderhoud met den gouverneur-generaal gehad en bij die gelegen heid zulke overdreven eischen gedaan heeft, dat men daaraan niet heeft kunnen voldoen. Men had evenwel de onderhandelingen met hem nog niet afgebroken; zooveel schijnt echter zeker, dat hij heeft geweigerd met zijne Ghoorkas deel te nemen aan den aanval van Fizabad. Indien de staat van zaken zoo is, dan zal men moeten toegeven aan een opperhoofd, wiens vijandige gezindheid ernstige gevolgen zou kunnen hebben. PORTUGAL. De koning heeft op 6 Junij de zitting der cortes met eene rede geopend. Daarin heeft Z. M. het aanstaande huwelijk der infante, zuster des konings, met prins George van Saksen aangekondigd, en verder van het leggen van nieuwe spoorwegen en van maatregelen ten opzigte van de zeevaart en de geldmiddelen des rijks gewag gemaakt. Men verneemt dat op de Azorische eilanden aardbevingen hebben plaats gehad. ITALIË. De heer Howard, Engelsch gezant te Florence, heeft zijn ontslag aan gevraagd. - Volgens de Gaz. Piémontaise zou de koning van Napels besloten hebben de Cagliari terug te geven en de bemanning in vrijheid te stellen. Dit berigt vereischt echter bevestiging, want uit de woorden van den En- gelschen minister van buitenl. zaken in het hoogerhuis blijkt, dat bij hem omtrent die zaak geen nader antwoord was ontvangen. De uitbarsting van den Vesuvius heeft met vernieuwde woede plaats gehad, zoo zelfs dat de krater van den berg is ingestort. Hoewel deze omstandigheid voor de bevolking zeer verontrustend is, mag men er echter

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2