BUITENLANDSCHE BERIGTEN. IS E B GI E. BRUSSEL28 Mei. De minister van finantiën heeft bij de kamer van afgevaardigden een belangrijk wets-ontwerp ingediend, de aanvrage namelijk der gelden voor de uitvoering van eenige openbare werken, ten algemeenen nutte. Daar onder komt in de eerste plaats voor een bedrag van ruim 20 millioenen frs. voor de uitbreiding van de stad Antwerpenverder nog de noodige gelden voor een kanaal van Deynze naar de Noordzee; voor de verbetering van het kanaal van Gend naar Brugge; voor de verbreeding van het kanaal in de Kempen; voor de verbetering van de haven van Ostende; voor het aan leggen van eene vluglhaven te Blankenberge; voor het uitdiepen van de Sambre; voor verbetering van het vaarwater op de Schelde; voor het daar- slcllen van een zij-kanaal langs de Maas; enz. Behalve deze werken ver langt men nog 11 millioenen voor de voltooijing der spoorwegen, 3 mil lioenen voor een nieuwen spoorweg van Brussel naar Leuven, en nog een aanzienlijk bedrag voor de voltooijing en verfraafjing van koninklijke paleizen. Voor al deze werken zouden gevorderd worden 37 millioenen, te besleden ir. de eerstvolgende 6 jaren, en tot het erlangen van die fondsen zou men eene geldleenlng van het genoemde bedrag behooren te ondernemen. De ministeriële mededeeling is blijkbaar met welgevallen door de kamer vernomen. Door den genoemden minister is ook voorgesteld om de huwelijksgift van prinses Charlotte, gemalin van den aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, te regelen en die te stellen op 258,000 frs. ENGELAND. LONDEN27 Mei. De prins-gemaal is met het stoomschip Diamant van hier vertrokken om over Ostende en Keulen naar Duitschland te reizen. Men verneemt dat de quaeslie betrekkelijk de toelating der israëliten in het parlement thans is opgelost en dat de heer v. Rothschild dus eerst daags zitting zal kunnen nemen. Waarschijnlijk zullen de talrijke tegenstanders van het ministerie het bij de mislukking van de eerste poging tot omverwerping van het kabinet niet laten berusten. Dit blijkt uit den Advertiserwelk blad aankondigt, dat er in de volgende week een votum van wantrouwen tegen de regering zal uitgelokt worden. Ook de Morning Post wil de regering lot het nemen van maatregelen van geweld tegen Napels aanzetten, blijkbaar om haar zoo mogelijk op eenen verkeerden weg te brengen. Men verneemt dat de personen uit Frankrijk overgekomenom de be grafenis van de hertogin van Orleans bij te woneneen bezoek hebben af gelegd bij den graaf van Parijs en den hertog van Chartres. De taal van den eerstgenoemde was zijner waardig. Hij zeide getrouw te zullen blijven aan de beginselen, die zijne moeder hem had ingeplant, en aan de pligten die de nagedachtenis zijns vaders hem oplegde. Hij zou geene schikking of transactie aannemen, die zijne regten of die zijner familie zoude kunnen verkorten. De prins van Joinville moet zich in gelijken geest hebben uit gelaten. Berigten uit China ontvangen bevestigen dat lord Elgin verklaard zonde hebben, dat de verbonden strijdmagt gereed is des noods tot Peking door te dringen om de vorderingen der mogendheden te ondersteunen. Die mogendheden willen den toegang tot hel binnenland van China openen. Men hoopt dat Teentsineene haven niet verre van de hoofdstad gelegengemak kelijk genomen zal worden en verlangt dat eene flotille kanonneerbooten de rivier naar de hoofdstad zal worden opgezonden. De Chinesche autori teiten blijven voortgaan met de vrienden der Europcsche mogendheden in het geheim te vervolgen en te martelennieuwe barbaarschheden komen aan het licht en de regeringloosheid in het binnenland vermeerdert. Volgens later ontvangen berigten zouden de gevolmagtigden reeds een ongunstig antwoord van het hof van Peking hebben ontvangenzoodat men nieuwe vijandelijkheden te gemoet zag. De brieven uit Indië hangen een treurig tafercel op van onzen toestand aldaar. De troepen putten zich uit in nultelooze vervolging van den vijand. In de Georgeslraat ontstond in den vroegen ochtend van Dingsdag brand in de woning eens hoedenmakers, die, vóór het ontdekken, zoo snel was toegenomen, dat, toen het uil 8 personen bestaande huisgezin, waarbij ook kinderen van 3 en 4 jarendoor den rook gewekt en uit het bed ge sprongen was, de trappen reeds in vlam stonden en alle redding onmoge lijk scheen. Door ijverige hulp en inspanning der buren werden echter allen gered. In de kerk der nieuwe Baptisten-gemeente heeft Zaturdag 11. mejufv. Buck eene stichtelijke leerrede gehouden over Rom. V16. De rede duurde ruim een uur. De groote catalogus der boekerij van het Brilsche museum is thans gevorderd tot de letter II. Die letter vult 37 en de letter G 88 folio boek- deelen. liet geheel der zeven afgewerkte letters beslaat 623 banden. Bij gelijken spoed in de bewerking moet de geheele catalogus, welke vermoe delijk 2000 folio banden zal vuiler., in 10 jaren gereed zijn. De heer John O'Connell, een der zonen van den bekenden Ilaniel O'Connell en een tijd lang ijverig voortzetter van diens pogingen ten be hoeve van Ierland, is onverwachts te Kingstown overleden. Een scheepsbouwmeester te Liverpool heeft aan de regering aangebo den 6 stoomschepen te leveren, ieder van 30,000 tonnen, die 500 mijlen per dag zouden afleggen. Met deze schepen zou men eene reis naar Australië in 20 dagen en naar van Diemensland in 30 dagen volbrengen. Te Liverpool is dc tijding ontvangen, dat het op 8 April van daar naar Prince Edwards Island vertrokken schip Majestic op den 27stcn dier maand is in brand geraakt en verlatennadat al de passagiers en schepe lingen door een stoomschip van het in volle vlam staande schip waren afgehaald. Van de Kaap de Goede Hoop zijn de volgende berigten ontvangen. De gouverneur der kolonie, sir G. Grey, schijnt vooreerst geen gebruik te zul len maken van het hem toegestane verlof, tengevolge van de vijandelijkhe den tusschen de Vrije Staten en Mosheshde boeren hadden reeds een gering voordeel behaald en 30 inlanders gedood. In de Kaapstad is men van ge voelen dat de geschillen tusschen de inlanders en de afstammelingen der Ne- derlandsche volksplanters tot eenen langdurigen strijd aanleiding zal geven. Geen Engelsch onderdaan mag aan den strijd deel nemen. In het Kaffer- land was alles rustig. Op den New-Yorkschen spoorweg bij Ulica is eene brug ingestort, op het oogenblik dat er een trein, uit Cincinnati komende, overheen ging. 8 of 9 personen zijn daarbij omgekomen, terwijl 40 a 50 anderen gewond zijn. Men schrijft het ongeluk toe aan den slechten toestand der brug, daar de balken hier en daar vermolmd waren. FRANKRIJK. PARIJS27 Mei. De conferentie heeft gisteren eene tweede zitting gehoudenvan 12 tot 4} ure. De Moniteur zegt alleen dat er gehandeld is over de aangele genheden der Donau-Vorstendommen. Men verneemt echter dat in deze bij eenkomst tusschen de Fransche en Turksche gezanten eene levendige woor denwisseling heeft plaats gehad. De eerste had al de grieven zijner regering tegen Turkije opgesomd en gesproken van de ondankbaarheid der Porte en de onvruchtbare opofferingen door Frankrijk gedaan. De Turksche gezant was daarop het antwoord niet schuldig gebleven en werd ondersteund door den Oostenrijkschen gezant. Alleen de gezant van Rusland scheen naar de zijde van Frankrijk over te hellen. Daar de gezanten nadere inslructien hunner regeringen verlangen, is de volgende zitting op 5 Junij bepaald. Uit een verslag van de in 1855 benoemde commissie tot onderzoek naar de beste middelen om spoorwegongelukken te voorkomenblijktdat hier te landevan den 7deD September 1835 (datum van de opening van den eersten spoorweg) tot 31 December 1854, 513 ongelukken hebben plaats gehad. In het geheel zijn 281 personen daarbij gedood en 1553 ge kwetst. Uit eene vergelijking met de naburige rijken blijkt, dat in Enge land meer, in Pruissen en België minder ongelukken hebben plaats gehad. Het getal dooden en gekwetsten, vergeleken met dat vroeger door de dili gences veroorzaakt, geeft voor den spoorweg geen ongunstige uitkomst. Uit Montpellier wordt aan den Moniteur gemelddat de stand der wijnbergen overal voortreffelijk is en dat de prijs der wijnen van 1857 meer en meer weder op het standpunt komt der wijnprijzen van 1852na welken tijd de prijzen zooveel zijn gestegen. De ziekte in de druiven ver toont zich wel weder op uitgebreide schaalmaar wordt overal met goed gevolg door zwaveling te keer gegaan. De voorgenomene hervorming van het museum en den plantentuin vindt algemeen bijval onder de mannen der wetenschap, want de administratie liet in de laatste jaren veel te wenschen overig. Er zijn vele kisten met voorwerpen voorhanden, geschenken bevattende, die reeds sedert 10 jaren op de opening wachten. Te Fanlquemont heeft een geheimzinnig voorval plaats gehad. Twee reizigers die, naar men zegt, uit Amerika kwamen, namen eene kamer in eene herberg aldaar. Des nachts hoorde men in hunne kamer een groot gedruisch en toen de herbergierster aanklopte, kreeg zij geen antwoord. Later drong men de kamer binnen en vond men den eenen reiziger dood op het bed liggen, zwaar aan de keel gewond. De andere was mede met eene dolk in den rug gewonden had zich reeds van de papieren van zijn makker meester gemaakt. Deze laatste is in hechtenis genomen en de justitie doet onderzoek. Uit New-York wordt aan de Gazette des Trib. het volgende geschre ven. Al de dagbladen hebben ecnigen tijd geleden melding gemaakt van de ontdekking van een vat, waarin de overblijfselen geborgen waren van het lijk eener vrouwdat per spoorweg hier was aangebragt om volgens het adres aan een zekeren heer Jenningsalhier onbekendbezorgd te worden. Later verkreeg men de zekerheid dat het val uit Chicago was afgezonden en na een aldaar ingesteld onderzoek is men op het spoor van den schuldige gekomen. liet lijk was dat eener jonge Duitsche vrouw, Sophia Ellen ge naamd, gehuwd met Frederik Werner. Beiden hadden den huwelijksband verbrokende tweede om met eene andere vrouwde eerstgenoemde om met llenry Jumpertz, die in deze zaak als beschuldigde is betrokken, te leven. De vrouw beviel later, volgens de verklaring van Jumpertz, van een dood kinden werd daarna door hem verlatenomdat hij de betrekking wilde afbreken. Zij hield echter niet op door brieven bij hem op een huwelijk aan te dringenmet bedreiging van zich het leven te zullen bene menzoodat Jumpertz eindelijk toestond dat zij zich weder bij hem zou vervoegen, en wel des nachts, opdat niemand er eenige kennis van zou dra gen. Volgens de verklaring van Jumpertz leefden zij weder eenige dagen te zamenmaar eens te huis komende, vond hij zijne minnares aan eenen kram hangen, die zij zelve in de zoldering had geslagen. Op de tafel lag een brief waarin zij hem vergiffenis schonk, als zijnde hij de aanleidende oorzaak van haren dood. Om zich van het lijk te ontdoen had Jumpertz er de ingewanden uitgenomen en het daarna door middel van een mes en eene zaag in stukken gesneden; vervolgens deed hij de stukken in een vat en na nog een 10 tal dagen gewacht te hebben kreeg bij den inval om het over den spoorweg naar New-York te zenden. In de woning van den beschul digde werden door de politie het mes en de zaag gevonden door hem ge bruikt; beide waren nog met bloed bevlekt. De instructie dezer zaak zal misschien daarover meerder licht verspreiden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2