LEYDSCHE COURANT. 1858. N°. 63. WOENSDAG 26 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 25 Mei. Aan den lslen luitenant administrateur van kleeding en wapening I). van der llurk, van het 5de reg. infanterie, is door Z. M. den koning pensioen verleend. Zaturdag avond 11. ontstond alhier brand bij den slroohoeden-fabrie- kant Duchateau op de Haarlemmerstraat, die in den beginne een dreigend aanzien had, maar dank zij de spoedig verleende hulp van de brandweer, binnen korten tijd was gebluscht, en lot hel binnenste gedeelte van de woning bepaald bleef. Men verzekert ons, dat de tweede kamer der staten generaal wel de gelijk in den loop van den zomer, waarschijnlijk in Julij aanstaande, zal bijeenkomen, en dat haar dan ecnige ontwerpen van financiële!) aard, zooals over de belastingen van hel rijk en de gemeenten, en bijzonder over het gewigtige vraagstuk der spoorwegenzullen worden aangeboden. Men wil weten (en wij deelen het dan ook eenvoudig als gerucht mede), dat de rege ring vooreerst de ondersteuning zou heoogen van die ondernemingen, welke zich tot taak gesteld hebben den aanleg van de lijnen: 1». in het Noord- Oostelijk gedeelte des lands (van Groningen op Deventer, in verband met Arnhem); 2°. die naar Rheine, en 3°. die van Rotterdam op Dordrecht en Breda. Dit zou echter niet uitsluiten, dat, zoo zich solide ondernemingen voor andere lijnen moglen vestigen, de regering zich zou beijveren, ook voor deze eene matige ondersleuning aan de staten-generaal aan te vragen. (Ilbl.) - Bij de gemeente-commissie van het hervormd kerkgenootschap te Amsterdambelast met de behartiging van de godsdienstige belangen der buitenwijken, is een bankbillet van ƒ1000 ontvangen. In den vroegen morgen van 10 dezer, zag men te Ilindelópen in de verte een noodvlag waaijenten blïjke dat er schepelingen waren, welke in gevaar verkeerden, waarop Wietse O. de Boer, zijn zoon en C. H. Wijngaarden het waagden, met de boot van cerstgemeldenter hulpe te snellen, niettegenstaande harde wind en hooge zee. Na een moeijclijken togtgelukte het hun aan boord van het schip te komenhetwelk bleek eene tjalk te zijn, geladen met kalk, komende van Makkum en be stemd naar Enkhuizen. Volgens verklaring van den schipper .1. F. Duighorn en den knecht C. Bakker, waren zij den vorigen avond, omstreeks 8 ure, door eene donderbui overvallenhadden den mast verloren en dien nacht in doodsangst doorgebragt. Twee schepen waren reeds in de nabijheid ge weest, met oogmerk om hulp tc brengen, doch daarin door de hooge zee verhinderd; echter zijn bovengenoemde personen cr, door moed en beleid, in geslaagdhel schip en manschappen in de haven van Workum in veiligheid te brengen. Uit Groningen wordt gemeld dat aan de Zoutkamp, onder de arbeiders aan hel te graven kanaal aldaar, ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. De cavalerie, te Groningen in bezetting, was uit dien hoofde der waarts vertrokken. 'sGRAVENHAGE, 25 Mei. Tol regtcr in de arrond.-regtbank te Groningen is benoemd jhr. mr. M. A. de Savornin Lohmanthans griffier. Tot heemraad van het waterschap Eijerland (Noordholland) is benoemd de heer mr. P. L. F. Blussé. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het corps ingenieurs, mi neurs en sapeurs lot kolonel de luilt.-kolonels jhr. J. G. W. Merkes van Gendt, 's konings adjudant in buitengewone dienst, en F. van Ilcurn chef van bet bureau der genie bij hel depart, van oorlog; bij hel 5dc reg. dra gonders tot ls'tu luit.den 2den luit. administrateur van kleeding en wape ning 11. J. van Maurikvan het corpsbij het lslc reg. dragonders lot lslcn luit., den 2den luit. administrateur van kleeding enz. J. P. Schluler, van het corps; bij het 5de reg. infanterie tot 2den luit. administrateur van klee ding enz., den adjudant-officier 11. Mooy, van hel 2dc reg. dragonders; bij bet 8s,e reg. infanterie, tol 2dcn luit. administrateur van kleeding enz. den opperwachtmeester A. L. Smulders, van hel reg. rijdende artillerie, en over te plaatsen: bij het reg. grenadiers en jagers, de lste luit3. E. K. J. Ver- kouleren, van het I313, en T. Ongerboer, van het 3de reg. infanterie. Z D. II. de hertog Bernard van Saksen-Weimar is var. z(jn builcn- landsche reis in deze residentie teruggekeerd. Zondag middag heeft er bij II. M. de koningin-moeder familie-diner plaats gehad. lieden middag heeft er bij HU. KK. HH. prins en prinses Fredcrik een groot diner plaats gehad, dat door Z. M. den koning, II. M. de ko- ningin-inocder en Z. D. II. den hertog Tan Saksen-Weimar werd bijgewoond. Heden middag hebben zich de leden van de algemeene kon. landbouw- vcreeniging, waarvan Z. M. de koning beschermheer is, op het groot ste delijk badhuis te Schcveningen aan een vriendschappelijken maalijd vcreenigd. De minister van finantiën heeft, door lussehenkomst van de commis sarissen des konings, het gevoelen van de kamers van koophandel ingewon nen over een ontwerp tot wijziging der wet op het zegel, voor zooveel betreft de wisselbrieven en ander handelspapier. De regering, erkennende de noodzakelijkheid om de bezwaren op tc heffen, die verschillende bepa lingen van de tegenwoordige wet opleveren, is voornemens, zoo mogelijk, daarin belangrijke wijzigingen te brengen. Waarschijnlijk zal de minister, gelijk hij laatst in de tweede kamer tc kennen gaf, eene geheel nieuwe wet op het regt van zegel aanbieden. De opening van de internationale tentoonstelling alhier zal op 31 Mei aanst. plaats hebben. Burgemeester en Wethouders zijn voornemens op Vrijdag aanst. aan te besteden de levering van 12,000 illumineer-glazenvoor de verlichting van het Bosch op den verjaardag van de koningin, die op eene prachtige wijze zal plaats hebben. Bij het afbreken van de tent van Conrtois op het Plein, is de persoon H., aldaar werkzaam zijnde, naar beneden gestort en heeft daardoor be langrijke hoofdwonden bekomen. Hoewel er spoedig geneeskundige hulp werd verleend, zoo wanhoopt men aan zijn behoud. BUITEiYLAXDSClIE BER1GTEN. ENGEUANU. LONDEN, 23 Mei. De groote strijd in het parlement is op eene niet te voorziene wijze geëindigd. De heer Cardwell heeft zijne motie ingetrokken. Lord Pal- nierstonvan alle kanten in het naauw gebragt, heeft hem zelf daartoe den raad gegeven. Daarentegen heeft de lieer Disraeli verklaard dat de regering aan lord Canning te kennen had gegeven dat hij steeds haar volle ver trouwen bezat. Deze ontknooping is voorde oppositie, en vooral voor lord ralmerston, weinig eervol. Deze laatste heeft tevens in hel huis de verkla ring afgelegd dat hij betreurde aan den heer Vernon Smith den raad tc hebben gegeven den laatsleii brief van lord Canning achter te houden. Deze amende honorable is door de ministeriële partij met luid gejuich begroet. Uil hel openbaar gemaakte gedeelte van den brief is ook gebleken dat lord Ellenborough zijne maatregelen zeker geheel anders zou genomen hebben indien hij met den inhoud van den brief bekend was geweest. Lord Malmesbnry heeft aan liet hoogerhuis medegedeeld dat hij van de Napclsche regering antwoord had ontvangen op den eisch van schadevergoe ding voor de machinisten van de Cagliari. Hij dacht eerst dat liet eene weigering inhield, maar bij nader inzien was het hem gebleken, dal het Napelsche kabinet de wettigheid van de aanhouding en in slaat van beschul diging stellen der Engelsche machinisten volhoudten zoo het er toe over gaat om eene schadevergoeding te verleenen zulks alleen als een blijk van edelmoedigheid jegens Engeland wil beschouwd hebben, en geenszins als een regt. De begrafenis van de hertogin van Orleans heeft gisteren morgen plaats gehad. Het stoffelijk overschot is, volgens den uitersten wil der overledene, bijgezet in de kapel van Weybridge. Langs den gcheelen weg, dien de lijkstoet volgde, was eene groote schare verzameld. De lijkkoets, die ge trokken werd door zes paarden, droeg het wapen der hertogin. Op dc doodkist, van welke een zwart tluweelcn laken, met zilver geborduurd, nederhing, is het volgende opschrift te lezen: llelène Louise Elisabeth, prinses van Mecklenburg Schwerin hertogin van Orleansgeboren te Lud- wigslust den 24slen Jan narij 1814, gehuwd te Fonlainebleau den 30slcn Mei 1837 met Ferdinand Philippe d'Orleans, kroonprins; weduwe den 13dcn Julij 1842. Overleden te Richmond, Engeland, den 18dcn Mei 1858." Al de leden der verbannen koninklijke familie, de vreemde gezanten en eene me nigte aanzienlijke personen waren bij de plegtigheid tegenwoordig. De prinsen waren diep geroerd. De generaal-majoor Wilson, die de belegering van Delhi heeft bestuurd, is alhier aangekomen. Men zal hem eerstdaags een feestmaal aanbieden. Aan de wedrennen van Epsom hebben deelgenomen 23 paarden. De eerste prijs. 5,400 werd behaald door het paard Beadsman van sir Hawley. Het paard Toxophilite van lord Derby behaalde den tweeden prijs. De heer Pre'vost, hoogleeraar aan het Britsche museum, is dezer dagen overleden. Hij was Franschman van geboorte en had zich in 1823 alhier als onderwijzer nedergezet. Sedert 1843 was hij aan het museum verbon den en aan hem is men de rangschikking van de Chinesche bibliotheek verschuldigd. Ilij sprak 40 onderscheidene talen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1