afgetreden bewindde motie voorstonden. Door een der leden is een amen dement op de motie voorgesteld, strekkende lot goedkeuring van bet gedrag van lord Canning tot op het oogcnblik van de afkondiging der proclamatie, en om de beoordeeling van dit stuk uit te stellen tot dat men nadere in lichtingen zal hebben ontvangen. Van den kant der ministers is verklaard j dat zij in dat amendement zouden kunnen berusten en de aanneming niet als eene veroordeeling van hun gedrag zouden aanmerken. De verdere behandeling dezer zaak is lot Donderdag aanst. verdaagd. De uitslag blijft steeds hoogst twijfelachtig. De familie van koning Lodewijk Filips, die op Richmond nabij Clare- mont verblijf houdt, heeft op nieuw een smartelijk verlies ondergaan. De hertogin van Orleans, die sedert eenige dagen door de griep was aangetast, is in den ouderdom van 44 jaren overleden. Zij was de dochter van wijlen Frederik Lodewijkerfgroolherlog van Mecklenburg-Schwerin en in Mei 1837 in het huwelijk getreden met den oudsten zoon van koning Lodewijk Filips. Zij was eene vrouw die door hare deugden zich aller achting had verwor ven en ieder kent haar heldhaftig gedrag in 1848toen zij bij de vertegen woordiging op de erkenning der reglen van haren zoon aandrong. Zij laat twee zonen na, namelijk den graaf van Parijs, die den ouderdom van 20, en den hertog van Chartres, die den ouderdom van 18 jaren heeft bereikt. In een brief uit Calcutta, door den Times medegedeeld, worden om trent den toestand van Indië nog de volgende bijzonderheden gemeld. De uit Lucknow ontsnapte Cipayers trekken bij scharen in Rohilkund en in de provinciën ten oosten van Benares. Bareilly is vol van hen en van het slechte volk hetwelkofschoon telkens geslagen wordendeoveral zamen- vloeit waar vooruitzigt op plundering of regeringloosheid bestaat. Bahadoor Khan vormt een regelmatig bestuur en vordert daarin schielijk: hij int de belastingen, slicht familiegoederen, slaat geld in zijnen eigen naam. Al de misnoegden zoeken bescherming bij hem; aanvoerder na aanvoerder, de beruchte Nena Sahib in de eerste plaats, komen zich onderwerpen aan eencn man die zijne loopbaan begonnen heeft als gewoon soldaat. Iiij heeft, naar men zegt, een sterk corps ruiterij, waarop hij veel vertrouwen stelt, benevens omstreeks 25,000 Cipayers, en buitendien volgt hem eene schare gewapend volk, welks aantal naar goedvinden hoog of laag gesteld kan wordenhet zou door eenige gelukkige gevechten tot 100,000 man aan- groeijen en door eenen dag van tegenspoed tot eene kleine bende wanhopige dweepers inkrimpen. Om nu dit leger van opstandelingen geen lijd te la ten zich behoorlijk te ontwikkelen en te versterken, heeft de opperbe velhebber lot een' zomerveldtogt besloten. Aan hoe vele bezwaren dit ook in die heete gewesten onderworpen is, acht men over het algemeen dien maatregel als volstrekt noodzakelijk, ofschoon men rekent, dat een vierde gedeelte van het F.uropesche leger, ten gevolge van de door te stane ver- moeijenis, zal bezwijken. Over Marseille zijn op nieuw beriglen ontvangen uit Indië, en wel den hoofdinhoud der dagbladen van Bombay. De generaal Roberts wordt beschuldigd het leger van Koer-Singh, een opperhoofd, die het eerst de vaan van den opstand te Arrah had opgestoken, te hebben laten ontsnap pen, hetgeen voor de Engelschen een belangrijk verlies opleverde, daar hij in het bezit was van 2 millioen (waarschijnlijk overdreven). De Engel- sche troepen te Jhansi loopen gevaar in deze door hen veroverde stelling op nieuw door de opstandelingen te worden ingesloten. Sir Campbell nadert Rohilcund, alwaar de hoofden van den opstand hunne magt bijeentrekken. Ook de Sanlhals zijn weder onrustig geworden en de zeelieden uit Calcutta waren legen hen afgezonden. Omtrent de zaken in China verneemt men dat lord Elgin berigt had ontvangen dat de commissaris, die in naam des keizers zal onderhandelen, lusschen den 20slen en 25slen April zou aankomen. Die onderhandelingen zoudin niet te Ning-Po of te Hong-Kong, en ook niet te Shanghai', zooals de Chinesche bladen zeggengevoerd wordenmaar in eene der sleden van lliang-Kiang. Lord Elgin had het denkbeeld, om naar Peking te gaan geheel laten varenomdat de verwacht wordende commissaris van volkomen volmagt zal voorzien zijnen ook omdat de keizer in Mei de jioofdstad ver laat, ten einde met zijn hof eene reis in Tartarye te doen. Yeh, de voormalige onderkoning van Canton, is te Calcutta gevestigd in een huis tegenover de woning van den ex-koning van Oude, voor wien hij verachting schijnt te koesterenzeggende niet te willen gelooven dat zulk een zwarte kop ooit op een troon heeft gezeten. Yeh laat de verslagen van het parlement voor zich vertalen en heeft de aftreding van Palmerston met blijkbaar welgevallen vernomen. De ongenade zijns meesters ver draagt hij met kalmte. Hij is daarover noch ontevreden noch verdrietig, en zegt: ik zal mij dus met de builenlandsche zaken niet meer te be- moeijen hebben. Uil Lissabon is de lijding ontvangen dat H. M. de koningin van Portugal aldaar Maandag avond, ten 10 ure, op de rcede was aangekomen. Den volgenden morgen zou het huwelijk worden voltrokken. Onlangs is medegedeeld dal de heer S. Leigh Sotheby alhier den 5l,cr' dezer maand in publieke veiling zou te koop aanbieden 230 exemplaren van zijn werkPrincipia lypographiae. Die verkooping heeft werkelijk plaats gehad, en alle exemplaren hebben, voor den bepaalden prijs van niet min der dan 9 £9 sh.gercede koopers gevonden; zoodal de schrijver en tevens uitgever eene som van meer dan 20,000 ontvangen heeft, welke hij be schouwt als eene tegemoetkoming voor zijn langdurig en moeijelijk werk. De exemplaren, voor zoo verre die in den handel gekomen zijn, gelden nu reeds 10 10 sh. De schouwburg in Covcnt Garden die, gelijk men weet, door brand was vernieldis thans weder herbouwd en dezer dagen geopend. Door de onderzeesche telegraaf-compagnie is besloten twee kabels te leggen, een naar Denemarken en een naar llanover. Men zal daarvoor 150,000 trachten bijeen te brengen. Volgens ontvangen brieven van den ook in Nederland bekenden heer Hahn, afgevaardigde van het Berlijnsche zendeling-genootschapzich in Zuid- Afrika bevindende, had hij in gezelschap van den zendeling Rath eene reis noordwaarts ondernomen naar de Cunene-rivier. In N. N. O. rigting trok ken zij eenige weken voort, en waren nog slechts 5 dagen reizens van de oevers der Cunene verwijderd, toen het opperhoofd van Odongo weigerde hen van gidsen te voorzien. Zij besloten derhalve den togt te slaken en terug te keeren, doch terwijl men de ossen voor den wagen spande wer den zij gewelddadig aangevallen. Het gezelschap der zendelingen, uit on geveer 30 personen bestaande, bood dapperen wederstand, en de strijd dunrde van den morgen tot den middag, toen men met levensgevaar ont kwam en eindelijk op den zendingspost Nieuw Barmen terugkeerde. Aan de lersehe kust heeft een zware storm gewoed. In de baai van Dundalh zijn twee voor anker liggende schepen daardoor verbrijzeld, waarbij 11 personen omkwamen. Volgens berigt uit de Vereenigde Staten had te Boston een zware brand gewoed, waarvan men de schade op 250,000 dollars berekende. FRANKRIJK. PARIJS 18 Mei. Gisteren had er ter eere van de koningin de Nederlanden in het bosch van Boulogne eene wapenschouwing plaats over 6 regimenten cavalerie, die alhier en te Versailles in bezetting liggen. De keizer heeft hierbij het bevel gevoerd en onderscheidene manoeuvres gecommandeerd. Behalve de keizer, de keizerin en de koningin, woonde ook de kroonprins van Wur- temberg de wapenschouwing bij. De koningin heeft de uitnoodiging tol een déjeuner bij den graaf de Mercy Argenteau aangenomen. De gemalin van den graaf is eene geboren barones van Brienen, en dus van Nederlandsche afkomst. Heden heeft aan het hotel van graaf YValewski hel aangekondigde feest plaats ter eere der koningin. Prins Napoleon, prinses Mathilde, het corps diplomatique en een aantal hooge personen wonen dit feest bij. De Monitcur berigt dat het gevechtdat lusschen de Turken en Mon- lenegrijnen heqft plaats gehad, aanleiding heeft gegeven lot het indienen van verloogen bij de Porie, die gunstig door den Sultan waren opgenomen. Dadelijk was het bevel tol schorsing der vijandelijkheden aan de bevelheb bers afgezondenzoodat mendank zij de bemiddelende tusschenkomst der mogendhedenop eene vreedzame oplossing der zaak mag hopen. Ten gevolge van het bovenstaande is thans ook door onze regering aan den bevelhebber der beide schepen, die uit Toulon zijn vertrokken, bevel gegeven de Adriatisclie zee niet binnen te treden, maar zich in de Middel- landsche zee met het doen van oefeningen bezig te houden. De kiezers van het dep. van den Boven-Rijn hebben op nieuw den heer Migeon tot lid van het wetgevend ligcliaam gekozen. De regering had zich veel moeite gegeven om de verkiezing van haren candidaat, den heer Haas, door te drijven; maar deze laatste werd ook ondersteund door/' Uni- vers, hetgeen veel tot zijne nederlaag heeft loegebragt. De opening van het kamp te Chalons is eene maand uitgesteld. De troepen zullen zich eerst op 15 Junij derwaarts begeven. Het hooger beroep van den luitenant de Mercy, wegens het tegen hem uitgesproken doodvonnis, is thans verworpen. De voorzitter van den krijgs raad waardoor ten tweede male het doodvonnis is uitgesprokenheeft een bijzonder gehoor van den keizer verkregenom voor den veroordeelde ver zachting van straf te verzoeken. Den officier, die den heer de Péne in een tweegevecht, op eene niet zeer eervolle wijze, heeft gewond, is, op last van den minister van oorlog een arrest van 3 maanden opgelegd. De afloop van dit gevecht heeft weder tot een ander gevecht aanleiding gegeven. Men berekent dat in de laatste 5 jaren aan de beurs alhier een mil liard fr. is gewonnendoor hoogstens 40 speculanten maar dat daardoor tevens honderden kleine kapitalisten zijn te gronde gegaan. De Ulonitcur berigt dat in de groote Pagode te Canton een dankfeest is gevierd wegens de redding des keizers op 14 Jan. Ook te Hong-Kong werd bij die gelegenheid een Te Deum gezongen in de r. k. kerk aldaar. Van Philippevillein Algerië, wordt bet volgende gemeld. Eenige in den omtrek van St. Charles wonende Arabieren misten bijna dagelijks eenig vee van hunne kudde, en bij onderzoek bleek hel dal zij zulks aan eenen buitengewoon grooten leeuw te danken hadden. Om van dit dier verlost te wordenvervoegden zij zich bij eenen aldaar wonenden schoenmaker, be kend door zijnen moed in zulke gevallen. De schoenmaker nam aan daartoe nog op denzelfden dag eene poging te wagen en stelde zich met een ka rabijn geladen in eene hinderlaag, terwijl de Arabieren eenig vee naar de bestemde plaats dreven. De leeuw liet zich niet lang wachten en toen de gelegenheid gunstig was trof de schoenmaker hem met twee kogels in den kop, zoodat hij als dood nederviel. Na voorzigtigheidshalve een kwartier- uurs gewacht te hebben, ging de jager naar zijne prooi toe en liglle met den loop van zijn geweer den kop op; maar de leeuw, hoewel stervende, bragt hem alstoen nog eenen woedenden slag met den poot toe. De rug van den jager was geheel van een gereten, en de nagels zoo diep doorgedrongen dat hij naast den leeuw dood nederzeeg. ITALIË. De Paus heeft op den ll11"1 Mei eene bijeenkomst gehouden met den koning der Beide Siciliënwaarbij tegenwoordig waren de koningin en twee hunner zoons, alsmede don Sebastian en koningin Maria Christina van Spanje, benevens de ministers van iinanciën en van openbare werken. Van hetgeen op die bijeenkomst is voorgevallen is niets bekend geworden. Dagelijks worden te Rome uit Gastel Gandolfo zeer gunstige beriglen ont vangen omtrent den gezondheidstoestand van den Paus. Z. 11. zal aldaar langer vertoeven dan men aanvankelijk dacht.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2