LEYDSCHE COURANJ 1858. VRIJDAG 21 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 11 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 20 Mei. lieden is de 28s,e verjaardag van II. K. H. Amalia van Saksen-Weimar, gemalin van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze gevierd. Op den middag hield de bezelting eene groote parade op het Ruïne-plein. Wij vernemen met genoegen dat de aangekondigde uitgave van het portret van wjjlen den wel-eerw. lieer H. T. de Blaauw alhier eene alge- meene deelneming vindt en dat ook Z. K. II. de prins van Oranje die uitgave met zijne inleekening heeft vereerd. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zeedat dezer dagen het badhuis aldaar door een zeer aanzienlijk persoon is aangekocht, met het doel, om deze inderdaad in vele opzigten belangrijke en aangename inrigting weder geheel in orde te doen brengen en aan hare bestemming te doen beant woorden; spoedig verwacht men dan ook reeds dal de tijd van opening zal worden aangekondigd. De minister van binnenl. zaken heeft de commissarissen des konings verzocht op te geven: 1°. het op de gemeente-begrootingen uitgetrokken j| cijfer voor de Iatijnsche scholen en gymnasiën2°. het bedrag van hetgeen i| door elke gemeente aan die inriglingen van onderwijs jaarlijks wordL te koste gelegdvan de traclemcnlcn der docentenvan de onkosten voor onderhoud van gebouwen, vergoeding van huishuur, prijsuildeeling, enz. en van de schoolgelden, met vermelding of deze laatste in de gemeentekas gestort of wel geheel of ten deele aan de docenten boven hun tractcment betaald worden; 3°. of ook over bijzondere fondsen kan worden beschikt ten behoeve van die inriglingen. De Zuidholl. onderwijzersverceniging zal op Dingsdag den 25stc" dezer hare 8sle algemeene vergadering voor de eerste maal te 'sGravezande houden. De tiende algemeene vergadering der Nederl. maatschappij ter bevor dering der geneeskunde zal op 23 en 24 Junij te Rotterdam worden gehouden. De lieer J. C. Baud, lid van de tweede kamer voor het hoofdkies district Amsterdam, heeft den volgenden brief tot de kiezers der hoofdstad gêrigt: »llet mandaat, mij vier jaren geleden door UEd. opgedragen, zal weldra zijn verschenen. Eene hernieuwing van dat mandaat zou mijn wensch zijn, indien ik de pliglen, daaraan verknocht, naar uwe verwachting kon blijven vervullen. Bij het klimmen mijner jaren en vooral bij het verminde ren mijner gezondheid, is dit niet meer het geval, en ik oordeel het daarom pligtmatig UEd. te verzoekengeen acht op mij te slaan bij de aanstaande verkiezingen voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal. Het meermalen door u in mij gestelde vertrouwen zal een der aangenaamste herinneringen zijn van mijn 50-jarig openbaar leven." Bij de verkiezing van twee leden voor de prov. staten van Noord holland, op gisteren te Amsterdam gehouden, is als zoodanig verkozen de heer B. J. Momma. Voor de andere vacature moet eene herstemming plaats hebben titsschen den heer mr. J. M. van Maanen, die 4G0 stemmen en mr. A. de Vries, die 367 stemmen verkregen. Te Amsterdam ontstond eergisteren ten 2j ure een allerhevigste brand ten huize van den heer P. L. van der Brugh, vuurwerkmaker aan de Wees- perzijde, en wel door eene ontploffing van buskruid. Omstreeks tegen 4 ure was men het vuur meester, dat eene groote verwoesting heeft aangerigt. De vrouw des huizes, wier kleedcren in brand zijn geraakt, heeft ernstige brandwonden bekomen en verkeert in zorgelijke omstandigheden. Tc Leeuwarden is het getal zieken onder de bezetting zoodanig toege nomen dat er ter hunner verpleging in de infirmerie geene ruimte meer be schikbaar is. 42 zieken zijn daarom naar Groningen vervoerd. Deze troepen zijn laatstelijk aldaar uit Zeeland aangekomen; gedurende hun éénjarig ver blijf aldaar was slechts ée'n enkel man van ziekte vrij gebleven. Uit Leeuwarden schrijft men het volgende. Uit het verslag aangaande den toestand der gevangenissen alhier over 1857 blijkt, dat de veroordeel den, die de bevolking der strafgevangenis in 1856 en 1857 belangrijk heb ben doen toenemenvoornamelijk bestaan uit voormalige kolonisten van de Maatschappij van Weldadigheid. Van deze klasse van gevangenen waren er, blijkens dat verslag, tot 31 Dec. 1857 reeds ingekomen 41 in 1856 en 86 in 1857, te zamen 107. Deze 107 werden, met uitzondering van 6 we gens diefstallen, allen veroordeeld ter zake van schriftelijke bedreiging met brandstichting. In onderscheidene streken van Overijssel bestaat er onecnighcid tus- schen de veenbazen en de turfarbeidersover de bepaling van het loon. In de meeste veenderijen slaat de arbeid geheel stil en de arbeiders loopen ledig. Te Groningen is op den 17dcn dezer overleden de heer mr. C. Slar Busman, voorzitter van dc arr.-reglbank aldaar en oud-lid van de tweede kamer der staten-generaal. Naar men verneemt is door den raad van bestuur der Nederlatidsch- Hanoversche spoorweg-maatschappij besloten, aan de deelhebbers, die het verlangen hebben te kennen gegeven terug te treden, de gestorte 20 pCt. te restitueren, zoodra de teruggave der cautie door de regering zal zijn geschied. AC.) Uil Enschede wordt gemeld, dat er Maandag 11. in de stoomfabriek van den beer ten Cate, in het Pruissische stadje Gronau, een der arbeiders op eene vreeselijke wijze om hel leven is gekomen. De man. die alleen in een vertrek werkte, is, tijdens hij iels aan de machine herstelde, doorliet rad medcgeslingerd. Men beeft later bet zwaar verminkte lijk gevonden. 's GRAVENIIAGE 20 Mei. Z. M. beeft dr. Hermans, rector van het sled, gymnasium te 's Hertogen- bosch en schoolopziener in het eerste schooldistrict van Noordbrabant, be noemd tot ridder der orde van dc Eikenkroon. Tot burgemeesters zijn benoemdte Deurssen en Dennenburg de heer F. van der Puttenen te Diessen de heer B. E. A. van Dyck. Tot surnumerairen bij den waterstaat zijn benoemd: de hh. C. II. Breunissen Troost en A. M. K. W. baron van Ittersum, kweekelingen van de kon. academie te Delft. De officier van gezondheid 3dc kl. bij de zeemagt, H. C. Steenbergen is bevorderd lot officier van gezondheid 2dc kl. Door Z. M. is aan den afgetreden minister van finantiëndr. A. Vroljk een pensioen verleend van ƒ4000. Heden wordt de verjaardag van H. K. II. prinses Hendrik alhier ge vierd, zoo door het uitsteken der vlaggen, als door hel bespelen van het klokkenspel en het houden van eene groote parade. Bij den minister van finantiën is ontvangen 12.37j, door een onbe kende, onder het postmerk Zwolle, tot voldoening van te min betaald suc- cessicregt ingezonden, alsmede 3.39door een onbekende uit Sneek, tot voldoening van over 1856 verschuldigd patentregt, ingezonden. Bij het depart, van koloniën is ontvangen een wissel groot ƒ400, van den heer v. d. P., ambtenaar op hel eiland Java, tol leniging der rampen door den hevigen storm in den nacht van 11 op 12 Aug. 1856 in de pro vinciën Noordbrabanl en Gelderland veroorzaakt, welke sotn na ontvangst van den wissel alsnog tusschen de slaglofïers van die ramp zal worden verdeeld. Ten gevolge der bemoeijingen van 's konings gezant bij het Russische hof zijn dc Nedcrlandsche onderdanen, die te Petersburg en te Moskau hun verblijf houden, vrijgesteld van de navolgende stedelijke belastingen, als: 1°. van de betaling van 1 pCt. van het door hen aangegeven kapitaal, en 2°. van 200 roebels papier, jaarlijks verschuldigd door de reizende koop lieden die als vreemdelingen in genoemde sleden wonenzonder er handel te drijven, doch die er een vast goed in eigendom bezitten. Jhp. J. E. van Panhuys, commissaris des konings in Friesland, is alhier aangekomen. Naar men van goederhand verneemt, is de aanklagt in der lijd door den heer mr. J. F. Pringle, adv.-gen. bij het prov. geregtshof van Gelderland, bij den heer officier van justitie alhier ingediend legen de heeren mrs. A. M. van Slipriaan Luiscius en M. S. Pols alhier, ter zijde gelegd, als zijnde gcenerlei termen aanwezig gevonden daaraan gevolg te geven. Bij de herslemming voor een lid van de tweede kamer, die gisteren alhier heeft plaats gehad, zijn uitgebragt 1230 geldige stemmen. Van dit getal zijn uitgebragt op den heer J. P. Delprat 631 en op mr. L. Metman 599 stemmenzoodat eerstgenoemde is verkozen. Van hier wordt aan de Amst. C. geschreven Gisteren en heden (18 Mei) is, onder het voorzitterschap van den luit.-generaal van Geen, de commissie vergaderd geweest, belast met hel maken van een ontwerp voor een koloniaal invalidenhuis. De vergadering zal morgen voortgezet en den kelijk ten einde gebragt worden. Het schijnt dat de werkzaamheden talrijk zijn, want de commissie vergadert van 's morgens half tien tot 's namid dags vier ure, en 'savonds van half zeven tot tien ure. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN, 18 Mei. Het lagerhuis heeft zich bezig gehouden met de motie van den heer Cardwcll, omtrent de afkeuring van de proclamatie van lord Canning, op geworpen om dc aftreding van liet ministerie te bewerken en lord Palmerston weder op het kussen te brengen. De bh. Roebuck en Peel hebben de rege ring krachtig ondersteund, terwijl dc hh. Wood en Lewis, leden van het

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1