want men verhaalt dat de regering ook heeft verboden eene uit Russische kanonnen vervaardigde klok in den nieuw gebouwden toren van het arsenaal te Woolwich op te hangen. Waarschijnlijk komt deze zaak eerlang nog wel ter sprake. Omtrent den staat van zaken in Indië, kan bij het vroeger gemelde nog het volgende gevoegd worden, geput uit bijzondere berigten. De procla matie van lord Canning, betreffende de verbeurdverklaring van het grond gebied in Oude, heeft eenen pijnlijken indruk gemaakt op ieder die niet door haat of wraakzucht is verblind. In Indië is ieder bezadigd man van gevoelen, dat de herstelling der rust onmogelijk is zoo lang men niet van gedragslijn verandert. Sir Campbell geeft eene nieuwe organisatie aan het leger. Er schijnt tusschen hem en den gouverneur-generaal eenig verschil te hebben bestaan omtrent het nu te volgen plan. De gouv.-generaal wilde de opstandelingen niet vervolgen, maar eerst de Engelsche heerschappij in Oude op hechte grondslagen vestigen. Sir Campbell daarentegen was van gevoelen dat men den opstandelingen geen rust moest laten, en tot eiken prijs hunne hereeniging in Rohilcund of ergens andersverhinderen. Dit laatste gevoelen heeft de overhand behouden. Na de inneming van Lucknow was er tusschen de Engelsche troepen en de Ghoorkas een hevige twist uitgebarsten, over de verdeeling van den buit, die slechts gestild is door dat de opperbevelhebber de Engelsche troepen naar Rohilcund heeft gezon den. Ten gevolge van de buitensporigheden, die te Lucknow hebben plaats gehad, zijn er vele ziekten onder de troepen ontslaan, en de voornaamste wijk der stad is in een uitgebreid hospitaal herschapen. De hitte nam meer en meer toe. Overigens vermelden de berigten bij de regering ontvangen eenige wel geslaagde bewegingen onzer troepen. De kolonne van generaal Lugard had de troepen, die in Azimghur ingesloten waren, ontzet, en majoor Evans had de oproerlingen van den volksstam der Bheels geslagen. De prijs, op het hoofd van Nena-Sahib gezet, is verdubbeld, en hij die hem overlevert, behoeft geen straf te vrcezen, van welken aard zijne mis daad ook zij. Naar men zegt bevindt hij zich te Shahjehanpouren wordt hij door zijne soldaten gevangen gehouden. Sir Colin Campbell is van luitenant-generaal tot generaal bevorderd. Aan den Morning Star wordt uit 's Gravenhage geschreven, dat de Fransche keizer en keizerin in Julij die stad zullen bezoeken, onder den titel van hertog en hertogin van Montmartre. Aan de beurs alhier tracht men geld bijeen te brengen voor eene spoorwegonderneming in Klein-Azië, van Samsun naar Siwaswaartoe eenige Engelsche ondernemers vergunning van de Porte bekomen hebben. Het leggen van den trans-allantischen telegraaf zal in het begin van de volgende maand op nieuw ondernomen worden. De kabel, 3050 mijlen lang, is reeds aan boord van de Agamemnon en de Niagara opgenomen. FRANKRIJK. PARIJS 16 Mei. Donderdag 11. heeft H. M. de koningin der Nederlanden het paleis van nijverheid en de thans geopende tentoonstelling van bloemen bezocht. Eer gisteren avond woonde II. M. de voorstelling van den Corsaire in de opera bijen gisteren werd het artillerie-museumonder de leiding des keizers door II. M. in oogcnschouw genomen. Des avonds heeft H. M. de voorstel ling van le Fils naturel in den schouwburg le Gymnase bijgewoond en heden had er ten hove ter ecre van de koningin een groot diner plaats. Morgen zal er een bal ten hove en Dingsdag een diner en soire'e aan het ministerie van buitenl. zaken plaats hebben. Zaturdag aanst. vertrekt het hof naar Fontainebleau. Tijdens H. M. Versailles bezocht, verlangde de keizer dat de groote fon teinen aldaar in werking zouden gebragt wordenmaar het bleekdat dit door eene verstopping van eene der pijpen niet behoorlijk kon plaats heb ben. De keizer gaf daarover zijn ongenoegen te kennen en ingevolge zijne strenge bevelen wordt er nu dag en nacht doorgewerkt, om dit beletsel uit den weg te ruimen. Fuad-Pachade Turksehe gezantis door den keizer ten gehoore ont vangen. Volgens hem was het verlies door de Montenegrijnen aan de Tur ken toegebragt van weinig belcekenis, en was de eerste aanval door de Montenegrijnen gedaan. De senaat heeft het wets ontwerp, strekkende om sommige hoogge plaatste personen in zekere gevallen aan de regtspraak van den gewonen regter te onttrekken en voor eene bijzondere vierschaar le stellen, aan genomen. Men is nog altijd in het onzekere ten opzigle van den dag waarop de opening der conferentie zal plaats hebben. De Constitutionnel bepaalt zulks op Donderdag aanst. Men verneemt dat in de voorloopig gehouden bijeen komsten gebleken is dat over onderscheidene punten de gevoelens nog zeer uiteenloopend zijn. Te Toulon is bevel ontvangen terstond twee stoomschepen in gereed heid te brengen, en naar de Adrialische zee te doen stevenen. Naar men zegt hebben zij in last de ontscheping van Turksehe troepen op de kusten van Albanië te verhinderen. Deze maatregel zou met goedvinden van Enge land en Rusland genomen zijn. Het gerucht, dat de maarschalk Pélissier een bezoek bij de familie Orleans zou hebben afgelegd, is onjuist. Wat tot dit gerucht aanleiding gaf is dat, toen de rijtuigen van den Prins van Aumale en den maarschalk elkander ontmoetten, beide personen eenige beleefde woorden met'elkander hebben gewisseld. In den toestand van den maarschalk Bosquet is verbetering gekomen. Hij zal lot zijne verdere herstelling zijn verblijf le Pau gaan vestigen. Op eene alhier gehoudene verkooping van schilderijen heeft een water molen door Uobbcma 43,000 fr. opgebragt; eene dienstmeid door Jan Steen 10,500 fr.eene schilderij van Wouwermans 15,000 fr.eene van Paul Potter 20,100 fr.eene van Teniers 21,500 fr.enz. j| De Mei-aflevering van de Revue des Deux Mondes bevat een uitmun tend geschreven artikel, getiteld: Étude sur la septième campagne de Jules César dans les Gaules, hetwelk van den hertog van Aumale is en den schrijver de meeste eer aandoet. Een der redacteurs van de Figarode heer de Pénehad dezer dagen een artikel in genoemd blad geschreven, dat hem de haat van al de tweede luitenants des legers op den hals haalde. Van verschillende zijden werd hij tot een tweegevecht uitgedaagd, zoodat een treffen onvermijdelijk was. Het gevecht had plaats en de heer de Péne verwondde zijnen tegenstander aan de hand. Deze laatsteeen edel jong menschreikte daarop de hand aan den heer Pene, als teeken van verzoening; maar een zijner getuigen, over dezen afloop ontevreden, gaf den heer de Péne een klap in hel gezigt welke schandelijke beleediging op nieuw een gevecht uitlokte, dat nood lottig voor den heer de Péne afliep. Zijn leven is niet buiten gevaar. Waarschijnlijk zal de getuige wegens deze handeling vervolgd worden. Ten einde het geschilpunt omtrent het vaarwater van den Donau tot eene eindbeslissing te brengenzal thans eene commissie van waterbouw kundigen en ingenieurs worden benoemd. De Constitutionnel deelt uit eenen bijzonderen brief uit Hong-Kong het volgende mede: Men spreekt hier veel over het met den keizer van China te sluiten verdrag. Een inlander van hoogen rang, met name San Tschao, heeft zijne medewerking aangeboden en voorgesteld het ontwerp van het verdrag zelf ter kennis des Keizers te brengen. Men verwacht alzoo het openen van conferenliën te Shanghai'en de gevolmagtigden der buitenlandsche mogendheden zullen tegen het einde der maand April aldaar vereenigd zijn. Lord Elgin legt den wensch aan den dag om de zaak spoedig ten einde te brengenwant hij heeft berigten van zijne regering ontvangenwaaruit blijkt dat Indië thans al de zorg en krachtsinspanning van Engeland vereischt. In Algerië heeft de inschrijving ten behoeve van den heer de Lamar- line slechts 48 fr. opgebragt. llet plan tot reorganisatie van het bewind in Algerië vindt veel te genstand, vooral van lien die daarbij in hunne belangen zouden gekrenkt worden. Men zegt dat uit Algerië een aantal verzoekschriften zijn inge komen waarbij verzocht wordt de scheiding niet ten uitvoer te brengen. Echter verzekert men dat de keizer en prins Napoleon in dit opzigt een bepaald besluit hebben genomen. PRUIS SENT. BERLIJN, 16 Mei. De koning en de koningin hebben voor het te Westenberg op te rigtcn gedenkteeken voor Melanchton 1000 th. bijgedragen. In de algemeene vergadering van Duitsche boekhandelarente Leipzig gehouden, is men tot het besluit gekomen om eene groote papierfabriek op te rigtenwaartoe de noodige gelden door middel eener inschrijving, bij aandeelenzullen bijeengebragt worden. Dit besluit is door de steeds hooger wordende papierprijzen der fabriekanten uitgelokt De Hamburg-Braziliaansche stoomvaart-maatschappij heeft zich failliet verklaard; met een passief van li millioen gulden. Waarschijnlijk zal er niet meer dan 33£ pCt. van teregt komen. Op het kerkhof le Mainz is in de afgcloopcn week hel gedenkteeken onthuld, ter nagedachtenis van de militairen die bij de ramp van 18 No vember des vorigen jaars het leven hebben verloren. De kosten van dit gedenkteeken zijn gedragen door de te Mainz verblijf houdende Pruissische regimenten. De heer Rogge, protest, garnizoensprediker, sprak bij deze gelegenheid eene indrukwekkende rede uit. Ten vorigen jare heeft zich te Spiers eene verecniging gevormd, met het doel om de plaats, waar op den rijksdag van 1529 de naam van Pro testanten is ontslaan, door het bouwen eener fraaijc kerk le vereeren. De kosten zijn op ƒ150,000 geraamd. Reeds zijn in Ilijn-Beijeren en Baden vele zuster-vereenigingen opgerigt, en heeft men toezegging voor bijdragen ten beloope van ƒ57,000. RUSLAND. De reis des keizers door het noorden des lands is bepaald op 12 Junij en zal Z. M. lot den 27stcn dier maand bezig houden. De reis van de grootvorsten Nicolaas en Michaël naar den Caucasus waarvan reeds vroeger is gesproken, heeft naar men zegt ten doel, om middelen te beproeven ten einde aan den strijd aldaar een einde te maken. De keizer was afkeerig om langer nutteloos bloed te vergieten. Iedere dag brengt eene verbetering aan in de administratie hier te lande. Bij een keiz. besluit zijn thans weder de bedrijven van boek- en steendrukker van de belemmerende bepalingendie tot hiertoe van kracht waren, ontheven. Tot de oprigting eener boekdrukkerij is alleen noodig dat men een bewijs van goed zedelijk gedrag bij de aanvrage voegt. Deze bepalingen zijn vrijgeviger dan in menig ander land van westelijk Europa. TURK Y E. Omtrent het treffen tusschen de Turken en de Montenegrijnen nabij Grahovo heeft men nader vernomen dat de Turken den strijd zijn begon nen door hel betwiste grondgebied van de genoemde plaats te bezetten. Zij werden echter geheel verslagen en moesten in verwarring op Klobuck in Herzegowina terugtrekken. Al hun geschut en bagage moesten zij op het slagveld achterlaten en verloren tevens een aantal hunner officieren, be nevens een generaal. Door het bovenstaande zijn de moeijelijkheden eer toe- dan afgenomen, want Turkyc zal zich niet gaarne deze vernedering laten welgevallen. Hussein-Pacha trekt zijne strijdkrachten te Trebinje te zamenen zal de laatstelijk le Kleck ontscheepte troepen aldaar afwachten. Hij schrijft zijne nederlaag aan het verraad der inwoners toe.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2