LEYDSCHE COURANT. 1858. MAANDAG 17 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 «w liet jaar; de afzonderlijke Nomniers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN.Ijj deze Courant behoort Bijblad 5°. 8, LEYDEN15 Mei. Wij kunnen niet nalaten de aandacht onzer lezers te vestigen op een door de hh. de Breuk en Smits alhier uitgegeven dichtstuk bij het overlijden van ds. U. T. de Blaauw, door den heer J. M. E. Dercksen. Be opbrengst van dit stukje strekt ten voordeele van de bewaarschool voor arme en havelooze kinderen op de Langegracht. Voor de vereerders van den afge storvene, die zich steeds een ijverig voorstander heeft betoond van volks opvoeding en onderwijs, en mede-bestuurder der genoemde school was, zal de uitgave van dezen zang der rouwe hoogst welkom zijn, en iedereen zal, door zich dien aan te schaffeneene hoogst nuttige instelling ondersteunen. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 87 lot 100 personen. In de maand Junij a. s. zullen ruim 200 adspiranlen het examen afleg gen voor de koninklijke militaire akademie te Breda, ten einde bij voldoende kunde te worden toegelaten als cadet op genoemde akademie. Het vervoer van eijeren is, volgens art. 22 der jagtwet, slechts toe gestaan tot en met 5 Mei. De burgemeester van Ruinen schijnt dit anders begrepen te hebben, daar, volgens een berigt voorkomende in de Arn- hemseke Courant, wordt medegedeeld, dat door de rijkspolitie te Meppel den 10Jcn dezer eene aanhaling is gedaan, die met regt eenig in hare soort mag hcelen. Bij het afrijden eener diligence naar Zwolle viel door toeval een verzegeld kistje van den bok, dat door den val opengegaan kievits- eijeren bleek in te houden. Het interessante van dit berigt is, dat volgens dezelfde courant, het kistje was verzonden door den burgemeester van Ruinen, en geadresseerd aan den heer mr. Grcvelink, hoofdinspecteur, der rijkspolitie te 's Gravenhage. Door den gemeenteraad van Delft is bepaalddat de kermis aldaar voortaan zal plaats hebben in de laatste volle week der maand Augustus, dus dit jaar zal aanvangen op den 23sten dier maand. Naar men verneemt bestaat bij de Israëlitische gemeente te Deift het planom ten haren dienste een kerkgebouw op te rigten. Te Hellevoelsluis is dezer dagen eene Engelsche brik, geladen met steenkolen, binnengebragt, welk schip, door de bemanning verlaten, op zee is ontmoet door schipper Versieeven, varende de vischhoeker de Eendragl. De herslemming ter benoeming van een lid voor de tweede kamer der slalen-generaal in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden zal plaats hebben op Dingsdag den 25stca Mei aanst. Omtrent den persoondie tusschen Dragten en Beesterzwaag vermoord is gevonden, wordt nog het volgende gemeld. De verslagcne is een jong koopman uit Dragten, die 's avonds 7j- ure van de kermis te Beesterzwaag huiswaarts was gekeerd. Hij had tamelijk goed verkocht en was daardoor van eene som van ongeveer ƒ100 voorzien. Den volgenden morgen echter vond men hem, van zijn geld beroofd, met een bijna geheel verpletterd hoofd en vele wonden bovendiendood in eene sloot liggen. Er werd terstond een streng regterlijk onderzoek ingesteld en dientengevolge een algemeen berucht persoon, die ook reeds vroeger in handen der justitie is geweest, in hechtenis genomen. Te Deventer is Dingsdag 11. ir. de aldaar beslaande tapijtfabriek een vrceselijk ongeluk voorgevallen. Een oppassend werkman22 jaren oud bezig zijnde in de verwerijviel in ecnen der groole ketels door sloom in koking gebragt; ofschoon spoedig er uit geholpen, was hij over geheel zijn ligchaam zoodanig gebranddat het vel op alle plaatsen los liet. Daar hij zich zijnen toestand volkomen bewust is, kan men zich zijn lijden gemak kelijk voorstelleneen lijden dat evenwel niet lang zal kunnen duren. Hij is de eenige zoon eener weduwe, welke ook haren man, eenigc jaren ge leden ten gevolge van een val van eenen steiger verloor. Dezer dagen hebben in de provincie Drenthe vrij zware branden plaats gehad. Te l'eize hadden eenige personen de onvoorzigtigheid om slootgrond van eene steenachtige soort in brand te stekenmidden in het hooiland door den feilen noordenwind werd het vuur meester, en deelde zich mede aan het losse uitgedroogde hooilandzoodat binnen weinige oogenblikken ruim 100 bunders hooiland zijn afgebrand. In het Zeijerveenop de veenplaatsen van de heeren Gratama, is brand ontstaan, ten gevolge waar van ongeveer 18 dagwerken turf in de asch zijn gelegd. Niet dan met groole krachtsinspanning heeft men bij den feilen wind en de grootc droogte van het veen en den turf den voortgang van het vuur kunnen sluiten. De brand is ontstaan doordien eenige lieden in de nabijheid boekweitenveen brandden en het vuur hun door den sterken wind te magtig werd. Tegelijkertijd ontdekte men vuur in de hooilanden op de WeslermaAhet welk in een oogenblik ongeveer 20 matten hooiland doorliep; gelukkig stuitte het voor eene diepte sloot. Met den lstcn Junij aanst. wordt in dienst gesteld het te Vlissingen liggende fregat met stoomvermogen Everlsen. IIcl bevel daarover is opge dragen aan den kapitein ter zee J. May, adjudant van Z. K. H. prins Hendrik. Te 's Hertogenbosch is gevankelijk binnen gebragt een zekere B.be schuldigd van het plegen van eenen moord te Kaatsheuvelwaaromtrent het volgende wordt medegedeeld. Twee personen bevonden zich in eene herberg; een dezer gaf zijn voornemen te kennen naar huis te willen gaan, waarop de ander bij hem bleef aandringen nog wat te blijven. De eerste wist echter gelegenheid te vinden weg te komen en spoedde zich huiswaarts, waarop hij door den ander werd achtervolgd. De broeder des eersten schoot naar buiten en de reden der vervolging vernemende, wilde hij zich voor den vervolger plaatsentoen hij op 't alleronverwachtst een verschrikkelijkcn messteek in den onderbuik ontving. De moordenaar, die zich op de vlngt had begeven, werd nog in den nacht gevangen genomen, doch ontkende zijne misdaad, welke ontkentenis hij nog in tegenwoordigheid en op be paalde aanwijzing van zijn reeds stervend slagtoffer bleef volhouden. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. Tot procureur bij de arr.-regtbank te Rotterdam is benoemd mr. G. C. Burger, advocaat aldaar, en tol notaris te 'sGravenhage J. L. YViercx cand.-notaris aldaar. Men verneemt dat zich hier eene vereeniging heeft gevormddie zich ten taak heeft gesteld eene inschrijving te openen, tot hel vinden der bc- noodigde gelden, ten einde de Groote of S'. Jacobskerk naar de eischen der Gothische bouwkunst te doen herstellenzonder schade voor de inkomsten der kerkelijke gemeente. BLTfKfllLAXDSCHE BEillGTEiV. LONDEN 13 Mei. De voorteekenen van den storm die in het parlement zoude losbarsten, met betrekking tot de vroeger vermelde afkeuring van de proclamatie van den gouverneur-generaal in Indië, hebben gunstig gewerkt. Zonder de aan gekondigde moties af te wachten, heeft hel ministerie een heldhaftig be sluit genomenmaar ook het eenige wat redding kon aanbrengennamelijk de opoffering van lord Ellenboroughvan wien de proclamatie was uitge gaan. Deze laatste heeft in het hoogerhuis aangekondigd, dat hij zijn ontslag aan de koningin had ingezonden en dat deze het had aangenomen. Door lord E. op te offeren geeft het kabinet voldoening aan hen die de depêche afkeurden, van wegc den harden loonen de openbaarheid daaraan gegeven, zonder echter de inbezitneming van Oude goed te keuren, en ont wapent tegelijker tijd diegenen die alleen uit persoonlijken haat tegen lord 15. zich aan de zijde der oppositie hadden geschaard. Hel is misschien niet onbelangrijk op te merken, dat de openbaarmaking van het gewigtigste deel der zoo zeer besprokene depêche veroorzaakt is door eene vergissing van een ondergeschikt ambtenaar, want lord E. had in het hoogerhuis gezegd dat de gcheele mededeeling van het stuk nadeelig voor de dienst zoude zijn. In weerwil van de aftreding van lord E. heeft de heer Cardwell aange kondigd dat hij in zijne motie geene verandering zal brengen, zoodat het kabinet nog in eene hagchelijke stelling verkeert, vooral daar er, naar men verneemt, eene toenadering heeft plaats gehad tusschen lord Russell en lord Palmcrston. Alles zal afhangen van de houding der zoogenaamde onaf hankelijke leden van hel huis. Volgens berigten uit Indië nemen de guerilla-benden meer en meer toe, hetgeen gevoegd bij dc thans heerschende hitte de hoop op eenen gunstigen afloop van den oorlog doel verflaauwen. Dc opstandelingen, die uit Lucknow zijn ontsnapt, hebben zich naar het midden des lands, dat ontbloot was, begeven, en verhinderen de gemeenschap tusschen Gornckpore en Benares. De indigo-teelt is even als in 1857, ten gevolge van de droogte, mislukt. Volgens berigt uil Canton, moeten de gouverneur dier stad en de kei zerlijke commissaris van finantiën de opene havens van het Hemelsche rijk bezoeken en zich met het onderzoek naar dc beslaande betrekkingen tus schen de inlanders en vreemdelingen bezig houden. Men verneemt ook dat Pek-we', gouverneur van Canton de uitvoering der bevelen van de Europesehe magten tegenwerkt, en dat hij dc Tartaarsche troepen te Pashannabij Cantonbegunstigtwaardoor zij eene dreigende houding aannemen. Men zal hen lot onderwerping moeten brengen. De koningin van Portugal heeft, na eenige dagen aan ons hof te heb ben doorgebragtde reis naar Portugal aangenomen. Op den noordwestelijken spoorweg is een der treinen uil het spoor geraakt, ten gevolge van het loopen van eene koe op den weg. Drie per sonen verloren daarbij het leven.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1