zal worden. De vergoeding zal beslaan in kloostergoederendie de staat zich in vrocgeren tijd heeft toegeiiigend en nog in bezit heeft, en, voor zoo verre deze niet toereikend zijn mogten, in inschrijvingen op het grootboek der gevestigde staatsschuld, welke niet voor overdragt vatbaar zijn. De even gemelde goederen zullen aan de geestelijkheid in vollen eigendom te ruggegeven wordenen met alle daaraan van ouds verbonden regten en voorregten. Men verwacht stellig dat deze wels-voordragt gunstig zal opge nomen worden. De waarde der goederen, die teruggegeven zouden moeten worden, schat men op omtrent 4000 millioen realen. ITALIË. De Paus is na de vermoeijende plegtigheden op Willen Donderdag eenig- zins ongesteld geweest, maar eene aderlating heeft terstond verbetering aangebragt. De geneesheeren hebben hem het nemen van veel beweging in de open lucht, en vooral het volbrengen zijner voorgenomen reis, aangeraden. Uit Chambe'ry schrijft men het volgende, lil de provincie Chablais heerschl eene groote ongerustheid, uil hoofde van de menigvuldige branden die er plaats hebben. Dezer dagen is liet klooster van S'. Jozef met de daaraan verbonden meisjes-kostschool een prooi der vlammen geworden. De leerlingen, ten getale van CO, zijn gelukkig gered. Ook te Thonon hebben onderscheidene branden plaats gehad. De landbewoners zijn mede vol vrees, omdat de geheerscht hebbende hitte opgevolgd is door eene strenge koude, die den zoo ver reeds gevorderden plantengroei dreigt te vernietigenen waardoor de vooruitziglen op eenen goeden oogst niet weinig worden beneveld. PISUI SEKT. BERLIJN4 Mei. De koning heeft 20,000 th. geschonken voor den opbouw der afgebrande stad Tzerbach. De prins van Pruissen heeft in een bijzonder gehoor ontvangen den Nederl. gezant, baron Schimmelpenninck van der Oye, die hem de ver sierselen overhandigde van de nieuw ingestelde Nassausche Huisorde van den Gouden Leeuw door den koning der Nederlanden en den hertog van Nassau aan den koning en aan den prins van Pruissen geschonken. De Nederl. minister van staat, baron van Hall, die alhier eenigen tijd vertoefd beeft, is naar Weimar vertrokken. De jeugdige koningin van Portugal is bij hare komst te Dusseldorp, Zondag avond 11.op eene buitengewoon luisterrijke wijze ontvangen. De geheele stad was fraai verlicht, en op verschillende punten werd Bengaalsch vuur ontstoken. II. M. heeft den nacht aldaar doorgebragt en is daarop naar Belgie vertrokken. De tunnel van Hauenstein, die voor den bloei van het spoorweg-ver- keer in Zwitserland allerbelangrijkst mag heetenis op 27 April geopend. De tunnel heeft eene lengte van 2,800 Ned. ellen en wordt per spoortrein in 7 minuten doorloopen. Vijfjaren lang heeft men aan dit werk gearbeid. De Ileijersche regering is, naar men zegt, voornemens aan de kamers een wets-ontwerp in te dienenten doel hebbende eene geheele verandering in het kies-stelsel te brengen. De keuze des volks zou afgeschaft worden en de verkiezing voortaan plaats hebben door hendie een bijzonderen stand in de maatschappij vertegenwoordigen, zooals grondeigenaren, koop lieden enz. welke klassen elk een zeker aantal afgevaardigden zouden kiezen. In de kon. gieterij te Munchen is het ruiterstandbeeld gegoten van Bolivar, den held die Peru van de Spaansche heerschappij heeft verlost. Het zal op eene der pleinen van Lima opgerigt worden. OOSTEN! SS.Ï.B H. WEENEN, 3 Mei. De aartshertog Maximiliaan zal alhier gedurende 3 weken verblijven. Fuad-Pacha, gevolmagtigde der porie bij de Parijsche conferentie, is alhier aangekomen. Na eenig oponthoud zal hij zich naar Parijs begeven. K IJ E A IN Door den keizer is de vice-president van het algemeen consistorie des evang.-luth. kerkgenoolschapsde heer Ulmann, ter erkenning van zijne ijverige en nuttige diensten, tol de waardigheid van evang.-luth. bisschop verheven. Tot dus verre had deze waardigheid in Rusland niet beslaan. De keizer is voornemens na de opening van de scheepvaart het noordelijk deel des rijks te bezoeken, o. a. de kustlanden van de Witte zee, en hel klooster Solovetskoï, op hel eiland van dien naam gelegen, dat tijdens den laalslen oorlog door de Engelschen is beschoten. Naar men wil zal de keizerin haar gemaal vergezellenhetgeen eene uiterst zeldzame gebeurtenis zou zijn; zeker is het echter dat H. M. de abdy van Valaamop een eiland van hel meer Ladoga gelegenmet een bezoek zal vereeren. Naar men verneemt zullen de grootvorsten Nicolaas en Michielgedu rende dezen zomer, de krijgsbedrijven in den Caucasus bijwonen. Prins Orloff heeft besloten zich aan de openbare zaken te onttrekken en het rijk te verlaten, llij heeft al zijne bezittingen verpand. Het ontwerp betrekkelijk de vrijmaking der boeren, hetwelk aan de beoordeeling van het comité der edelen zal worden onderworpenis thans in het licht verschenen. Het is een zeer uitgebreid stuk en in drie afdeelin- gen verdeeld. In hel eerste gedeelte worden de beginselen besproken waarop de vrijlating berust; in het tweede gedeelte wordt gehandeld over de uitvoering daaraan te geven met inachtneming van de verschillende wijzigingen, voortvloeijende uit den aard der bezittingen, waartoe de boeren behoorenin het laatste over de invoering van een algemeen wetboek. Het ontwerp bevat het voorstel om een termijn van 6 maanden aan te nemen na afloop waarvan de vrijgemaakte boeren in het bezit zullen treden der regten, welke andere klassen bezitten, die belastingen opbrengen. Zij zullen aan den grond behoorentot dat de som voor hunne vrijmaking verschuldigd zal zijn voldaan. INGEZONDEN. JVoordenhoek der zuivere en toegepaste Scheikundebewerkt door J. P. C. van Tricht, apotheker. Uitgave van li. Nijgh, te Roller- dam, en de Breuk en Smits, te Leyden. Meer en meer begint de overtuiging veld te winnen, dat men niet langer vreemdeling kan blijven op het gebied der natuurwetenschappen, zoo men aanspraak wil maken op beschaving. Van daar het verblijdende verschijnsel, dat dagelijks meer en meer boeken verschijnen, geschikt om die verspreiding te bevorderen. Onder die natuurwetenschappen nu bekleedt de scheikunde eene voorname plaats, vooral ook omdat zij in zulk eene naauwe betrekking staat met de ontwikkeling der nijverheid, zoodat het thans onmogelijk is, met vrucht eenigen tak van industrie te ondernemen zonder ten minste eenige kennis van scheikunde te bezitten. Ofschoon het nu niet moeijelijk valt zich de eerste gronden, dier wetenschap eigen te maken, zoo heeft zij echter hare eigenaardige moeijelijkheden, gedeeltelijk voortspruitende uit de menigvuldige onbekende namen, waarvan vele dikwijls betrekking hebben op hetzelfde onderwerp. Zoo dus voor eenige wetenschap een woordenboek een vereischle iszoo is het dit vooral voor de scheikunde en het was dus eene gelukkige gedachte dat drie beroemde Duilsche geleerden, dr. Liebig, dr. Pog- gendorff en dr. Wöhler, gezamentlijk onder medewerking van verschillende geleerdenin 1842 de taak op zich namen zulk een woordenboek zamen te stellen; jammer dat deze uitgave zoo traag voortging, hetgeen ten gevolge had dat bij den verbazenden vooruitgang der wetenschap weldra de nood zakelijkheid gevoeld werd een supplementband uit te gevendie ook in 1850 verscheen. Eenigen tijd daarna ondernamen de hh. J. P. C. van Tricht en dr. J. J. Wollersom den omvattenden arbeid, om dit belangrijk werk vol gens het tegenwoordig standpunt der wetenschap in het Nederduitsch te be werken ten einde het onder het bereik van iedereen te brengenwelke taak aanvankelijk door hen beiden en later door den heer van Tricht alleen werd voortgezet, op eene wijze die allen lof verdient. Deze Nederduitsche uitgaaf heeft het voordeel boven de Duitsche dat zij een geheel daarstelt en de uitgaaf regelmatig voortgaat, daar nu reeds 180 vellen druks zijn ver schenen. Ref. heeft reeds te lang verzuimd de algemccne aandacht op dit werk te vestigen, dat werkelijk onmisbaar geacht moet worden niet alleen voor den scheikundige van beroep, den geneeskundige enz., maar ook voor handelaars en fabriekantendie daarin met weinige moeite ophelderingen zullen kunnen vinden over zaken, waarvan de kennis voor hen van belang is. Zoo zullen bijv. de branders, destillateurs en handelaars in gedestilleerd in het artikel Alcoholometrie belangrijke ophelderingen vinden over de be paling der sterkte van gedestilleerd; de fabriekanten van zeep, handelaren in potaschsoda enz. in het artikel Alcalimetrie goede inlichtingen over de bepaling der sterkte van loog, der handelswaarde van potasch, soda enz.; de fabriekanten van azijn, zwavelzuur, salpeterzuur enz. in het artikel Acidimetrie opgaven over de bepaling van de sterkte dezer zurenterwijl het werk ten slotte in handen van de ambtenaren der in- en uitgaande regten menige quaestie spoediger zou doen beslissen dan thans vaak het geval is. Deze enkele voorbeelden mogen genoegzaam zijn ten bewijze dat de kring van hen, voor wie dat woordenboek onmisbaar moet geacht wor den, werkelijk zeer uitgebreid is. Ref. vleit zich met de hoop door deze weinige regelen iets te hebben bijgedragen tol de meer algemeene waardering van dit voortreffelijk werk, waarvan de algemeene verspreiding voor de ont wikkeling der nijverheid in ons vaderland hem hoogst wensehelijk toeschijnt. Rotterdam. Dr. J. E. de VBIJ. gj '8' A 5S S - BH E Bk 8 '8' E NI II EIS. - S.ö ii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende de No tificatie van Gedeputeerde Staten van Zuidholland, in dato den 12 Januarij j!., Prov.-Blad N°. 7) betreffende den Herijk der Malen en Gewiglen in Zuidholland, en gelet op de voordrogt van den Arrondissernents-IJker alhier, van den 23 dezer maand, herinneren bij deze den Ingezetenen dezer Gemeente hunne verpligting, tot het doen herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhouds maten en Gewiglen, benevens de bij de Inhoudsmaten van drooge varen heboorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Z. M. Besluit van den 21 Decem ber 1822 Staatsblad N°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde Maten en Gevvigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 12 en 13 April. II, 14 en 15 April. III, 16, 19. 20 en 21 April. IV, 22, 23i 26, 27 en 28 April. V, 29, 30 April 3, 4, en 5 Mei. VI, 6, 7. 10, 11, 12. 14 en 17 Mei. VII, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Mei. VIII, 31 Mei, 1, 2, 3 en 4 Junij. de Buitenwijk op den 7 Junij. met nitzondering echter van de Goud- en Zilversmids-benevens de Apothekers-, of Medicinale-gewigten, voor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten Voor de Goud- en Zilvcrsmids-gewigtenvoor AVijk I, II, III en IV op den 1 April. V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 6 April. Voor de Medicinale-gewigtenvoor Wijk 1, II, III en IV, op den 7 April. V en VI, op den 8 April. VII, VIII en de Buitenwijk, op den 9 April, telken dage des morgens van 9 tot des namiddags 1 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemd, allen wie het aan gaat, met herinnering tevens aan Art. 2 van Zijner Majesleits Besluit, in dato 30 Maart 1827 StaatshlN°. 13), om op bovengemelde dagen, na welke de Arrondis sernents-IJker zich, overeenkomstig Art. 10 der Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 18 Januarij 1822, tot het verriglen van den Herijk naar de Buitengemeenten van zijn Ressort moet begeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om gereeclelijk aan het verlangen van hen die verzuimd hebben Ie voldoen, zich over eenkomstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiptelijk te gedragen, ten einde huiten bekeuring te blijveD; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 22 November 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3