De heer Westerhof heeft aan de leden van dè tweede kamer een uitvoerig antwoord ingezonden op de nota van den vorigen minister van flnantiën naar aanleiding der klagten van dien heer betrekkelijk de toepassing der personele belasting. 's GRAVENHAGE, 4 Mei. Men verneemt dat Z. M. de koning den heer Mure de Pélanne, gewezen eonsul van Frankrijk te Rotterdamheeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Tot burgemeester van de gemeente Doekum is benoemd de heer A. Posthuroa. Tot ontvangers zijn benoemd: te Texel, de heer J. Kleynhens, thans te Ovezande, en te Ovezande, de heer R. J. Wessels, thans te Strijen. Door Z. M. is tot raadsheer in het prov. geregtshof in Drenthe, be noemd mr. E. K. J. Bertling, thans regter in de arr.-reglbank te Assen. Tot paardenarts lstc kl. bij het 2de reg. dragonders, is benoemd C. H. M. llouba, thans paardenarts 2dE kl. bij bet 5de reg. dragonders. Z. M. heeft goedgevondenaan den gepensioneerden kolonel en kom- mandant van liet 4dc reg. infanterie A. van Hoey, den rang van generaal- majoor, en aan den gepensioneerden luit.-kolonel, benoemd militie-commis saris in de provincie Noordholland, P. Pistorius, den rang van kolonel toe te kennen. Men verneemt dat H. M. de koningin-moeder in het begin van Junij naar Soestdijk zal vertrekken. Men verneemt, dat HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zich voor ecnigen tijd naar Aix (Frankrijk) zullen begeven, en welligt ook Zwitser land zullen bezoeken. Aan bet kerkgebouw van de evang.-Iulh. gemeente alhier moeten aan zienlijke herstellingen plaats hebben, waarvan de kosten op 20,000 wor den geraamd. Rentmeeeteren wenschen die som te verkrijgen, hetzij door giften in eens, hetzij door een renteloos voorschot, bij aandeelen van/50, af te lossen binnen 10 jarente rekenen van 1 Augustus 1859. Bij het depart, van marine is berigt ontvangen dat 's lands schroef- sloomschip Groningen op den lsten Maart jl. aan de Kaap de Goede Hoop is aangekomen en de reis naar Oosl-lndië op den 16dcn zou voortzetten. Door den minister van oorlog is de lstc luit. J. C. W. v. Kerkwijk, van het instructie-bat. overgeplaatst bij bet 4d<! reg. inf. en gedetacheerd bij de kon. mil. akademie. De minister van marine heeft bekend gemaakt, dat dit jaar het navol gend aantal jongelingen als adelborsten der 3dc klasse, na behoorlijk afge legd examenop het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen, als: 30 voor de marine, 4 voor het corps mariniers, 2 voor den scheepsbouw hier te lande en 3 voor den scheepsbouw in N. Indië voor rekening van het depart, van koloniën. De admissie heeft plaats op I Oct. aanst. Belangstellenden moeten zich vóór of op den laatsten Junij aanst. met een op zegel geschreven verzoekschrift tot den minister wenden in welk verzoekschrift zij behooren op te geven al hetgeen in de Staats-C. van 4 dezer wordt vermeld. Tweede Kamer der Stal en-Generaal. Zitting van Maandag 3 Mei. De heer mr. G. C. J. van Reenennieuw benoemd lid in het hoofdkies- dislrict Amsterdam, heeft na het onderzoek zijner geloofsbrieven en het afleggen van den gevorderden eed, als lid der kamer zitting genomen. De beraadslaging is hervat over het wets-ontwerp tol verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooling voor 1858 (verlenging van het Apeldoorn- sche kanaal naar den IJssel bij Dieren). De heeren Thorbeeke, Storm van 's Gravesande, van Nispen van Sevenaer, Sloct tot Oldhuis, Mackay en de minister van binnenl. zaken voerden daarover het woord, waarna het wets ontwerp met 43 legen 3 stemmen aangenomen werd. Tegen de hh. Storm van 's Gravesande, Meelissen en Tacts van Amerongcn. Vervolgens is in behandeling gekomen het ontwerp van wel lol amorti satie van nationale schuld, ingekocht krachtens de wel van 13 Aug. 1857. De minister van binnenl. zaken heeft, naar aanleiding van de in bet eind verslag over dat ontwerp voorkomende vragen, verklaard, dat de aanleg der spoorwegen eene der zaken is, waaraan de regering met den meesten ijzer en naauwgezetheid arbeidt; dat het tegenwoordige kabinet niet geheel deelt in het plan van het vorige kabinet omtrent een spoorwegnet; dat de tegenwoordige ministers integendeel voornemens zijn voort te gaan in den ziii der motie van orde, door de kamer aangenomen, om te beginnen met iets te doen, om te trachten iets tot stand te brengen; dat nu een onderzoek aanhangig is. en dat de regering welligt in den aanstaanden zomer een voorstel zal indienen. Het ontwerp is met 48 stemmen legen 1 die van den beer Meylinkaangenomen. Nadat de commission van rapporteurs over verschillende wets ontwerpen verslag hadden uitgebragl, werd de zitting tot op morgen gescheiden. Zitting van Pingsdag 4 Mei. Aan de orde van den dag zijn de algemeene beraadslagingen over het ontwerp van wet tol verhooging van hoofdstuk V binnenlzaken) der staatsbegrooling voor 1858, strekkende lot het toeslaan van uitgaven voor lijdelijke instandhouding van de koloniale instellingen der maatschappij van weldadigheid. Dit ontwerp geeft lot uitvoerige beschouwingen aanleiding, vooral over de voor- of nadeelige werking der maatschappij. Daaraan namen deel de hh. Weslerhoff, Dullerl, Gevers Deynoot, HugenholtzMackay, van Hoëvell, Sloet lot Oldhuis, van Akerlaken, üirks en de ministers van binnenl. za ken en koloniën. Ten slotte werd het ontwerp aangenomen met 37 tegen II stemmen. Vervolgens kwam in beraadslaging het ontwerp van wet tot amortisatie van 12 millioen Ned. Werk. Schuld, dat met] algemeene stemmen werd aangenomen. De minister van flnantiën beeft bij die gelegenheid verklaard dat er voor namelijk behoefte is aan betere regeling van het verband lusschen de ge meente- en rijks belastingen, en dat bij daarbij zal letten op de eischen van den tijd en op de behoeften der schatkist. Hij vleit zich .binnen een kort tijdsbestek een voorstel te kunnen aanbieden, waarbij ook zal gelet worden op de wijze van heffing van den accijns op het geslagl, zoo die belasting zal noodig blijven. Ilij is niet voornemens een nieuw belasting stelsel op andere grondslagen te vestigennoch eene inkomsten-belasting of iels van dien aard voor te dragen. De beste verbetering in het bestaande belastingstelsel acht hij vermindering van het bedrag en vereenvoudiging in de heffing. In de zitting van morgen beraadslaging over het budget van oorlog. De minister van oorlog ongesteld zijnde, zoo zal de minister van marine de verdediging op zich nemen. Vooraf zullen echter alle aanhangige onder werpen, voor afdoening vatbaar, worden behandeld. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË BRUSSEL, 3 Mei. In de vorige week is alhier eene bijeenkomst gehouden van de hier te lande practiserende geneesheeren, ten einde te beraadslagen over eenige wensehelijke verbeteringen in de geneeskundige wetgeving. Ongeveer 200 leden waren tegenwoordig. De wenschen der vergadering zullen aan den minister van binnenl. zaken kenbaar worden gemaakt. Te Gent is in den ouderdom van 71 jaren overleden graaf Charles Joseph d'Hane de Steenhuyse, gewezen kamerheer van Z. M. Willem I, koning der Nederlanden, lid van de kamer der vertegenwoordigers enz. enz. ENGELAND. LONDEN2 Mei. Het lagerhuis heeft het moeijelijke vraagstuk, de hervorming name lijk van het regeringsbeleid in Indië, in behandeling genomen. Lord Vane heeft vooraf een voorstel gedaan om de behandeling daarvan gedurende deze zitting niet te doen plaats hebbenmaar dit voorstel is met 447 tegen 57 stemmen verworpen. Daarna ging het huis over tot de behandeling in comite'-generaal der regeringsbesluiten door den heer Disraëli ingediend. Het eerste, overdragt van het bestuur van Indië aan de Britsche kroon, werd zonder stemming aangenomen. Dezer dagen is alhier eene vergadering gehoudenten einde middelen te beramenom aan de personendie wegens drukpersvergrijpen worden vervolgd, den meest mogelijken bijstand te vcrleenen. De hh. Edwin James en Bernard waren daarbij niet alleen tegenwoordigmaar hebben ook het woord gevoerd. Dit gedrag van den heer James is in het lager huis ter sprake gekomenvooral omdat hij advocaat der kroon is en geweigerd had de vervolging van Bernard op zich te nemen. De heer Walpole heeft ter verdediging van den heer James gezegd dat zijne ontmoeting met Bernard geheel toevallig is geweest en dat de woorden, door hem bij die gelegenheid gesprokendoor de bladen verminkt waren wedergegeven. De heer James had de vervolging van Bernard van de hand gewezenomdat deze hem reeds vroeger geraadpleegd had en hij zich dus niet met de vervolging konde belastenzonder de stelling van den beschuldigde te benadcclen. Dezer dagen is aan de koningin ter bezigtiging voorgelegd een klomp goud, uit Melbourne aangebragt, ter zwaarte van 146 pond trooiseh. Uit Bombay zijn berigten ontvangen van 9 April. De verovering van Lucknow heeft niet aan de verwachting beantwoord. De stad blijft door de inwoners verlaten. Groote massa's opstandelingen zijn naar Rohilcund gevlugt. De generaal Campbell heeft eene nieuwe vervolging beraamd en is, met dat doe), den weg naar Tyzabad ingeslagen. Nenah Sahib rustte zich tot een aanval op de Engelschen toe. Het getal der te Jhansi versla gen inlanders beloopt 25,000. In hunnen aftogt hebben zij alles op hunnen weg in brand gestoken. De Engelschen, tot het ontruimen van Jaunpore in Oude gedwongen, zijn naar Azinghur teruggetrokken, waar zij door Kotter Sing worden ingesloten. Eene andere nederlaag is door de Engel schen bij Allahabad, de tegenwoordige verblijfplaats van sir Canning, gele den. De generaal Wilson, de overwinnaar van Delhi, zal op last zijner geneesheeren naar Engeland terngkeercn. Vrijdag 11. is het standbeeld voor dr. Jenner, den uitvinder der koepok inenting, in Trafalgar-square ojigerigt, naast dat van den generaal-majoor, sir C. Napier. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop tot 22 Maart, duchtte men vijandelijkheden tusschen de boeren uit den Oranje-Vrijstaat en het Kaffer-opperhoofd Moshesh naar aanleiding van de grens-quaestie. De zen- delingleeraar J. Wilson was in Kafl'erland vermoord, en ook in het Kaap land achtte men zich niet veilig, daar de Kaffers binnen 100 mijlen van de hoofdstad verscheidene moorden bedreven hadden. De gouverneur der kolonie heeft bij de opening der gewone zitting van het koloniale parlement medegedeeld dat de regering des moederlands beslo ten had den gewezen koning van Delhi naar Zuid-Afrika over te brengen en aldaar in het fort Cox, aan de grenzen van bet Engelsche gebied, op te sluiten. FRANKRIJK. PARIJS, 2 Mei. Men verzekert dat H. M. de koningin der Nederlanden haar verlangen heeft te kennen gegeven, dat gedurende haar verblijf in deze hoofdstad geene feesten zullen plaats hebben. Een bal op hel raadhuis, 'twelk den 12dcn dezer zou worden gegeven schijnt afgezegd te zijn. De minister van landbouw beeft, in een overzigt van den toestand der gronden hier te lande, bekend gemaakt, dat er nog 8 millioen bunders grond braak of onbebouwd liggen. Ten opzigte van het wets-ontwerp, waarbij 180 millioenen lot ver- fraaijing der hoofdstad worden aangevraagd, schijnt zich de commissie van het wetgevend Iigchaam met den staatsraad te hebben verstaan. De som zal met 10 miilioenen verminderd worden. De Moniteur berigt dal wegens de jongste onlusten te Chalon-sur-Saóne 35 personen geregtelijk zullen vervolgd worden. Bij de verkooping der goederen van mlle Rachel hebben de boek werkjes, waaruit zij hare rollen leerde, de volgende prijzen ojigebragt: Mdrienne Lecouvrenr 1250 fr.Phèdre 1200 fr.Mn gel o 580 fr.le Cid 575 fr.Polyeucte 3C0 fr.Virginie 300 fr. en Cléopatre 290 fr. Drie dezer stukken zijn voor rekening van de keizerin aangekocht. Het wetgevend Iigchaam heeft, gelijk te verwachten was, de begrootiDg aangenomen met 256 tegen 3 stemmen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2