Met algemeene stemmen wordt aangenomen het ontwerp houdende goed keuring eener overeenkomst tnsschen den staal en de prov. Utrecht geslo ten nadat de minister van financiën zich vereenigd had met eene opmerking nopens den vorm in het eindverslag opgenomen. Zitting van Zaturdag 1 Mei. In deze zitting is beraadslaagd over de conclusiën van eenige rapporten; o. a. omtrent de inlichtingen op het adres van II. F. J. Rup te 's Graven- liage, betrekkelijk het erlangen van den doctorsgraad. De commissie ad hoe verschilde ten deze van gevoelen. Met 39 tegen 4 stemmen heeft de kamer zich vereenigd met de meening van de meerderheid der commissiedie de kamer heeft voorgesteld1°. het gevoelen uit te sprekendat de inlichtin gen, te dezer zake van den minister van binnenl. zaken ontvangen, haar niet overtuigd hebben van de regtmatigheid der afwijzing van het verzoek EKGELASiD. LONDEN, 30 April. Men verzekert dal de prins van Wallis voornemens is bij het leger in dienst te treden en dat het regiment zijner keuze dat der Colstream-garde is. Prins Alfred zet zijne studiën in het zeewezen voort. Het hoogerhtiis heeft zich bezig gehouden met de zaak van de Cagliari. Lord Malmesbury heeft bij die gelegenheid verklaard dat de Engelsche re gering Sardinië niet in den steek zal laten, maar aan het kabinet van Turyn den raad heeft gegeven, aan zijnen eiseh om teruggave van den Cagliari niet door kracht van wapenen klem bij te zetten, maar de zaak aan de bemiddeling van seheidsregters te onderwerpen. Zulk een oorlog tochals Sardinië met de Beide Siciliën zon voeren, zou leiden tot een Europeschen oorlog, wiens uitbreiding niet is te voorzien. Hij voegde er bij, dat de Britsche regering, bij het geven van dien raad, volkomen zeker was van de overeenstemming van Frankrijk in deze zienswijze. Deze mededeeling der regering heeft veel genoegen gedaan, en lord Clarendon, lid van het afgetreden ministeriezeide dat hij de wijsheid en de voorzigtigheid dezer staatkunde moest prijzen. Het voorstel van den heer Spooner, tot intrekking van de toelage aan het r. k. kollegie te Maynooth is, even als in vorige jaren, wederom door het lagerhuis verworpen. Dingsdag avond ten 8 ure is er een zware brand in het S'. Catharine's dok uitgebarsten, welke men echter na veel krachtsinspanning ten 12 ure meester was. In de vernielde pakhuizen lag tabak, suiker, gutta-percha er. hennep opgeslagen. De schade berekent men op 75,000 a 100,000 Uit Indië is berigt ontvangen dat de generaal Rose op 22 Maart Azinghur ingesloten, en reeds den 25sten met de beschieting van die plaats een begin gemaakt had. Op 1 April had eene legerafdeeling der opstan delingen getracht de stad te ontzettenmaar was met een verlies van 1500 mar. moeten terugtrekken. Den volgenden dag werd daarop de stad veroverdterwijl de bezetting des nachts gelegenheid had weten te vin den om te ontsnappen. Zij werd nagezet en 3000 man der vluglenden neer gesabeld. Kontah is mede door generaal Roberts bemagligd. 'fe Chatham zijn nagenoeg 100 zieken en gekwetsten uit Indië aan gekomen, welke behoord hebben lot de troepen, die Cawnpore hebben bemagtigdvelen missen een arm of been en de overigen hebben meest allen sabelhonwen bekomen. Maarschalk Pélissier heeft het Britsch Museum bezocht, juist op het ©ogenblik dat de bekende Bernard aldaar tegenwoordig was. FIIAMMÏ1SJH. PARIJS29 April. De koningin der Nederlanden wordt den 8sl<™ Mei alhier verwacht de kon. prins van Wurtemberg zal eerst den 12de" hier aankomen, en tegen den 22slcn met de keiz. familie naar Fontainebleau gaan. Men zegt ook dal de keizer, voor zijn vertrek naar Biarritz, zich naar Plombières zal begeven. Gisteren is aan het hótel van den minister van buitenl. zaken eene conferentie gehouden door de gezanten der groote mogendheden, onder het voorzitterschap van graaf Walewski, bij welke gelegenheid de stukken be treffende de Turksch-Russische grensscheiding in Azië onderzocht en goed gekeurd zijn. Men schijnt dus de aankomst van den Turkschen gezant niet afgewacht te hebben. Over 't algemeen is men van gevoelen dal de werk zaamheden der conferentie zich uitsluitend zullen bepalen bij de afdoening der zaken die vroeger aanhangig zijn gebleven en dat geene nieuwe vraag stukken aan de orde zullen gesteld worden. De Moniteur spreekt het gerucht omtrent de aftreding van den minister van financiën legen. Ook wordt aan de aftreding van generaal Espinasse, als minister van binnenl. zakenwaarvan sprake is geweestgeen geloof geslagen. Door den Zwilserschen bondsraad is thans het verzoek onzër regering ingewilligd om het aantal consuls in Zwitserland te vermeerderen. Dit be sluit was alleen het gevolg van de beslissende slem des voorzitters. De prefect van de Seine heeft aan den gemeenteraad het plan voorge legd van eene fonteindie ter herinnering aan het vredes-verdrag van 30 Maart 1856 bij den ingang van den boulevard van Sebastopol zal opgerigt worden. Dit gedenkstuk zou door 11 standbeelden (7 van brons en 4 van wit marmer) worden opgeluisterd. De Moniteur berigt dat 42,060 soldaten van de ligling van 1856 onder de wapenen zijn geroepenten einde het leger op de bepaalde sterkte van 392,400 man te houdenzonder dat men de manschappendie met verlof huiswaarts zijn gezondenbehoeft op te roepen. Ook maakt genoemd blad melding van het in heslag nemen van het werk van Proudhon. Yan dit werk zijn 180 exemplaren in beslag genomen, maar daarentegen reeds 10,000 verkocht. De aandeelhouders van het Crédit mobilier hebben in eene algemeene vergadering besloten over 1857 geen dividend uil te betalen. De lieer Jules Favre heeft thans een prachtig gouden horologie ontvan gen dat hem in den uitersten wil van Orsini was toegedacht. Volgens een bijzonder berigt uit Port Louis (eiland Mauritius) van 27 Maart is de geheele bemanning van een Europeesch schip, vermoedelijk de Marie Carolineaan de westkust van Madagaskar door de inboorlingen vermoord. ITALIË. Door de kamer van afgevaardigden in Sardinië is art 3 van de druk pers-wet, over de jury handelende, met geringe wijziging goedgekeurd, waarbij tevens al dc amendementen van de linkerzijde werden afgewezen. Vervolgens is de geheele wet met 100 tegen 42 stemmen aangenomen. pas nssEV. BERLIJN, 29 April. In weerwil van vroegere tegenspraak, blijft men het voor zeker houden dat de koningin van Engeland tegen September bij ons hof een bezoek zal afleggen. Heden namiddag ten 2 ure is het huwelijk van de prinses Stephanie von llohenzollern-Sigmaringen met den koning van Portugal bij procuratie voltrokken. Ten 4 ure was er gala-diner op het kasteel. Den 2den Mei zal de jeugdige koningin naar Dusseldorp vertrekken en den 4dcn naar Brussel, om zich op den 5den of 6dm te Oslende aan boord van een aldaar liggend Porlugeesch vaartuig te begeven. De stad Frankenstein, in Silezië, is dezer dagen bijna geheel eene prooi der vlammen geworden; 400 huizen, waaronder de openbare gebouwen en kerken, zijn vernield, terwijl, voor zoover men weet, 23 mensehen bij deze ramp het leven hebben verloren. Op den 24slcn dezer heeft men in vele streken van Beijeren schokken eener aardbeving waargenomen. THRHÏE. In de Zwarte zee hebben zware stormen en sneeuwvlagen gewoed waardoor vele ongelukken zijn te weeg gebragt. De stoomboot Ferdinandaan de Oostenrijksche Lloyds toebehoorende, is op de hoogte van Varna gestrand. De paketboot Suezvan de Egyptische maatschappij Midjidiéis nabij Jaffa gestrand. Van de 58 personendie op het vaartuig warenzijn er 23 omgekomenwaaronder de kapitein en een zijner luitenants. Het verlies schat men op 600,000 fr. zonder de ladingdie naar men zegt rijk is, er bij te rekenen. OOS T-I NDIE, BATAVIA, 11 Maart. 's Lands stoomschip Gedeh, onder bevel van den kapitein-generaal Staring, is met een detachement van het 14de bataillon naar het eiland Aawean gestevenduithoofde men vernomen had dat genoemd eiland met een bezoek van zeeroovers werd bedreigd. Op 16 Jan. zijn in de kampong Malajoe, hoofdplaats Macasser, 18 huizen afgebrand en om het verder uilbreiden van den brand tegen te gaan 11 huizen omvergehaald. De schade wordt geschat op ƒ20,000. In den avond van 10 Febr. is in den Chineschen kamp te Riouw, door onvoorzigtigheidbrand uitgebroken, die, ten gevolge van de langdu- rige droogte, zoo spoedig in hevigheid toenam, dat, alvorens men denzelven meester kon worden, 22 woningen, gedeeltelijk van hout en gedeeltelijk van steen met pannen gedekt, eene prooi der vlammen werden. Al deze woningen waren met koopwaren opgevuld, waarvan slechts een klein ge- j declte is gered. De schade wordt begroot op ƒ48,150. Op den middag van 21 Jan. heeft men op Ternate eene vrij hevige aardbeving gevoeld, die 30 seconden duurde en eene verticale beweging had. Op Baljan werd die schok gelijktijdig waargenomen. Van Modjoekerto wordt gemeld dat in het district Kaboo 4 inlanders, terwijl zij bezig waren de sawa's te bewerken, zoodanig door den bliksem zijn getroffen, dat 3 hunner onmiddellijk op de plaats dood bleven, terwijl de vierde, hoewel zwaar aan den arm gebrand, hoop op herstel geeft. ^TA i)S- BERHiTEN. Beschrijving van het Patentregt en der Personele Belasting over het dienstjaar 1858 en 1859. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, naar aan leiding van een ontvangen besluit van den Staatsraad Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland van den 29steD Maart j 1.Provinciaalblad N°. 41, hou dende eenige bepalingen ten aanzien der beschrijving van het Patentregt over het dienstjaar 1858 en 1859, alsmede naar aanleiding vaneen gelijk besluit van dezelfde dagteekeningProvinciaalbladN™. 42, betrekkelijk de beschrijving der Personele Belasting voor het dienstjaar 1858 en 1859. Dat op den lslen Mei aanslaande een aanvang zal worden gemaakt met de be schrijving der Patentpligtigenbedoeld bij N°. 37 40 van tabel N°. 14, zijnde de Slijters, Tappers, Kroeg- en Kolïijhuishouders, waarvoor de declaratoiren aan de huizen zullen worden rondgebragt, en na verloop van drie dagen, van wege den Ontvanger der Directe Belastingen, tegen reen worden afgehaald, en wordt ge- melden Patentpligtigen herinnerd de bepaling van art. 2 der Wet van den 24s,cn April 1843 Staatsblad N°. 16), dat zij hun beroep niet mogen uitoefenen dan j nadat zij de helft van hunnen aanslag over het dienstjaar 1858 en 1859 hebben voldaan, en nadat het verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd, waarvan zal moeten blijken, alvorens de aclen van Patent aan hen zullen kunnen worden afgegeven. Dat zoodra mogelijk hunne aanslagbilletten zul- van Rup; maar zij van oordeel is, dat nijovereenKomstig net voorscnn van artt. 8 en 9 der wet van 12 Maart 1818 moet worden toegelaten tot het afleggen van een nader examen, door de geneeskundige faculteit van eene der hoogeseholen des rijks af te nemen; 2°. een afschrift van het rap port te zenden aan den minister van binnenl. zaken. Tegen dit voorstel verklaarden zich de hh. de Kempenaer, van Forecst, Taets en Heemskerk. De heer Rup had het diploma als doctor in de genees-, heel- en verlos kunde te Giessen verkregenen had zich tot het afleggen van een examen bij de geneeskundige faciliteit te Leyden aangemeld, maar was afgewezen. De volgende zitting is op Maandag aanst. bepaald. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2