LEYDSGHE COURANT, 1858. MAANDAG 3 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven IBij dese Courant behoort EBSjMad KT». 9. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 1 Mei. Heden morgen is het lste bataillon van het reg. grenadiers en jagers, on der bevel van den nieuw benoemden luit.-kolonel Sweemer, van hier naar 'sHage vertrokken, terwijl later het 3dc bataiilon van genoemd regiment, van 's Hage komende, alhier binnenrukte. De laatstgenoemde troepen wer den plegtig ingehaald door de officieren van de overige bezetting en het muziekcorps van het reg. rijdende artillerie, waarbij zich levens de 2Je sectie van de vereeniging liet metalen Kruis had aangeslotendie bij deze gele genheid met eene fraaije en nieuw vervaardigde banier prijkte. Door den raad dezer gemeente is besloten zich tegen het arrest van het prov. gereglshof in Noordholland van 14 Januarij 11.betrekkelijk de zaak van het Haarlemmermeer, in cassatie te voorzien, zoodat de hooge raad alsnu geroepen zal worden om in die zaak uitspraak te doen. liet onlangs door Arena Studiosorum gegeven assaut, hetwelk zoo groolen bijval bij het I.eydsche publiek mogt inoogslcn, heeft, na aftrek van de onvermijdelijke onkosten de aanzienlijke som opgebragt van/314.48, welke gestort is inde kas der Kweekschool voor Zeevaart alhier. De com missie van opperloezigt en beheer heeft, naar men verneemt, om aan de edele gevers een blijk harer erkentelijkheid te geven, de leden van Arena uitgenoodigd om aanstaanden Dingsdag den 4dcn dezerde inrigtingdie in den laatsten tijd eene aanmerkelijke uitbreiding ondergaan heeft, in oogen- schouw te konten nemenen een examen van de kweekelingen met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 97 tot 112 personen. Uit het Westland wordt gemeld dat de gewassen aldaar over het ge heel zeer gunstig staan en een rijken oogst belovener werd reikhalzend naar regen verlangd, en die is nu in ruime mate gevallen. Bij arrest van het prov. gereglshof in Zuidholland van heden is J. A. van der Burg, wonende te Overschie, schuldig verklaard aan moedwillige verwonding, met voorbedachten rade van zijne schoonzuster, te Rotterdam woonachtig, en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren, met bevel dat een extract van dit arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te OverschieRotterdam en 's Gravenhage. Door het prov. geregtshof van Noordholland zijn II. Bulder, J. F. Vcgter en P. Stormbeschuldigd van moord en mishandeling op den stuur man Zeelt, vrijgesproken, op grond, dat de beschuldiging steunde op de verklaring van een enkelen getuige, wiens getuigenis bovendien om verschil lende redenen, o. a. ook wegens strijd in de opgaven, niet aannemelijk is. Men verneemt dal de heer ingenieur W. C. Brade, ontwerper van den eersten in Nederland aangelegden ijzeren spoorweg, is overleden. Over Gelderland en Noordbrabant is in den namiddag van eergisteren een windhoos losgebarsten, die hier en daar eenige schade heeft aangerigt. Nabij Arnhem werd eene met steencn geladen aak in den grond geslagen. Op de Oostcr-Schelde, nabij Bergen-op-Zoomwerd een vaartuig, met mos selen geladen, mede door den storm beloopen. Hel vaartuig zonk en de schipper, een braaf huisvader van 60 jaren, verloor daarbij het leven. Wederom is een twaalftal matrozen van Ned. schepen in Engclsche havens gedeserteerd. Woensdag II. is te Maastricht de doodstraf voltrokken aan den persoon van P. J. Geurts, beschuldigd en overtuigd van het 6-jarig en eenig dochtertje van zijnen meester op eene afschuwelijke wijze te hebben mishandeld en daarna vermoord, ten gevolge waarvan de moeder waanzinnig werd. De veroordeelde loonde berouw over zijn schandelijk bedrijf en zeide, toen hem de verwerping van zijn verzoek om gratie werd aangekondigd: »ik heb den dood verdiend, maar ik ween over mijne misdaad, waarover ik het diepst berouw gevoel". In zijne laatste oogenblikken werd hij bijgestaan door den vicaris van de parochie van Sl. Servais. Vele inwoners hadden op dien dag de stad verlaten en de teregtslelling liet over 't algemeen een treurigen indruk achter. In de afdeelingen der tweede kamer heeft men zich nagenoeg alge meen vereenigd mei het beginsel van het ontwerp van wet tot inkoop en amortisatie van 12,000,000 renlegevendc nationale schuld. Enkele leden wenschlen echter een deel der voorhanden overschotten voor den aanleg van spoorwegen te bestemmen. Er waren ledendie de beperking tot ƒ12,000,000 minder raadzaam achten, vooral ook omdat er nog een voor stel van eenige leden aanhangig is, waarbij die som op 16 millioen wordt bepaald. Meer algemeen heeft men zich verklaard legen de drie gronden door de regering aangevoerdover het wcnschelijke der beperking tot ge noemd bedrag. Ilet in reserve houden van/9,000,000, in den geest van het vroeger voorgesteld reservefondswerd ook van den tegenwoordigen minister van finantiën niet verwacht. Eenige leden vroegen wat de voor nemens der regering zijn omtrent de bestaande belastingen in het algemeen en de heffing van den accijns op het geslagt in het bijzonder. 's GRAVENHAGE, 1 Mei. Boor Z. M. is aan den heer M. Veslieuadministrateur der generale thesaurie bij het depart, van financiën vergunning verleend tol het aan nemen der onderscheidingsteekenen van kommandeur der Danebrogs-orde, hem door den koning van Denemarken geschonken. Bij kon. besluit is aan den heer mr. A. G. A. ridder van Rappard, afgetreden minister van binnenl. zaken, verleend een pensioen van ƒ4,000; aan den heer mr. J. J. L. van der Brugghenals voormalig minister van justitieeen pensioen van ƒ2,440 en aan den heer mr. J. P. P. Baron van Zuylen van Nyevelt, laatst minister van buitenl. zaken, een pensioen van ƒ511. Bij kon. besluit zijn de navolgende hoofd: en verdere officieren op pensioen gesteld: de kolonels C. P. Frantzmann en A. van Hoey, de laatste kommandant van het 4de reg. inf.; de luit.-kolonels P. Pistorius en J. II. Salomon; de majoors L. A. Joost, M. Hanjoel en D. Petter; en de kapiteins W. R. A. Geil, C. Eberhart, F. Kneppers en W. van der Goes. Voorts heeft Z. M. goedgevonden te benoemen: bij den prov. staf, tot majoor en prov. adjudant in het Limburgsehe den kapitein lstc lil. A. C. Camerlingh van het bat. mineurs en sapeurs; tot majoor en adjudant in het prov. kom mandement van Zeeland den kapitein lstckl. C. A. Langgulh, van het 4de reg. bij den plaatselijken staf, tot kolonel en kommandant der lste kl. te Am sterdam den luit.-kolonel L. J. L. de Moulin, van het 5dc reg.; lot kolonel, den luit.-kolonel A. W. F. Tuckermannkommandant der 2dc kl. te Breda; tot luit.-kolonel en kommandant der 2ic kl., den majoor P. A. Beelaerts van Blokland, kommandant der 3de kl. te Nijmegen; tot majoor en kom mandant der 3de kl. te Bergen op Zoom, den kapitein M. Latour, adjudant der lste kl. te Naarden; tot majoor en kommandant der 3de kl. te Grave, den kapitein ls,e kl. H. Benier, van het reg. grenadiers en jagers: lot lslen luit. den 2de" luit. J. A. P. C. Keuchenius adjudant der 2de kl. te Maas tricht; tot 2dcn luit. en adjudant der 2dc kl. te Maastricht, den sergeant F. R. van Naerssen, van het 5de reg.; bij het wapen der inf.: bij het reg. grenadiers en jagers, tot luit.-kol. den maj. L. A. C. de Bockvan het corps; bij het lste reg. tot kolonel den luit.-kolonel C. II. Happé, kommandant van het corps; bij het 2de reg. tot kolonel den luit.-kolonel J. G. van Coe- hoorn van Houwerda, kommandant van het corps; bij het 4de reg. tot ko lonel en kommandant van het corps den luit.-kolonel C. P. Winkel, van het regiment; tot luit.-kolonel den majoor J. G. A. Beyer, van het 5de reg. bij het 5de reg. tot luit-kolonel den majoor L. Sweemer, van het reg. gre nadiers en jagers; bij het 8s,e reg. tot kolonel den luit.-kolonel J. F. Sehar- tenkommandant van het corpslot officier van administratie lstc kl. dien van de 2de kl. A. A. Lagaay; lot officier van administratie 2de kl. dien van de 3de kl. H. F. de Timmerman; en tol officier van administratie 3de kl. den adjunct-administrateur C. C. M. Bervocts. De majoor C. D. van Naerssen van het 3de reg. inf. is voorloopïg op non-activiteit gesteld. De 2dc luit.-kwartiermeester bij het 4dc reg. infanterie A. Hesta, is be vorderd tot lste luit.-kwartiermeester. De minister van justitie zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De zittingen van de synodale commissie zullen den 5dcn dezer en die van de algemecne synode op 7 Julij geopend worden. De zittingen van het prov. kerkbestuur van Zuidholland zijn weder gesloten. De hoogstaangeslagene in 's rijks directe belastingen in deze provincie, volgens de lijst opgemaakt ter benoeming tot leden van de eerste kamer der stalen-generaalis Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, voor een bedrag van ƒ16,863.35. Heden morgen zijn de graaf van Randwijek en mevr. de douairière van der Oudermeulengrootmeester en grootmeesleresse van H. M. de ko ningin, van hier naar Stuttgard vertrokken. Heden zal op het groot stedelijk Badhuis te Scheveningen het eerste groot diner voor dit saizoen plaats hebben. Bij den boekhandelaar Martinus Nyboff alhier is de eerste aflevering verschenen van de Reizen naar de landengte van Sues en omliggende streken door den heer F. W. Conrad, hoofdingenieur en voorzitter van de gemengde commissie van onderzoek. 'Ftveede Kamen' (lev 8fa.ten-Generaal. Zitting van Vrijdag 30 April. In deze zitting zijn ingekomen de nadere inlichtingen van den minister van binnenl. zaken ten aanzien der verlenging van het Apeldoornsehe kanaal. De nadere beraadslaging over dat wets-onlwerp is thans bejiaald op aanst. Maandag, des morgens ten 11 ure.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1