ontwerp tot hervorming van het Indisch bestuur, waarlegen zich vele stemmen verhieveningetrokkenen als reden daarvoor aangevoerd dat de voorname inhoud daarvan in de veertien grondslagen vervat is, door hem op aanraden van lord Russell voorgedragen. Worden die grondslagen door het parlement goedgekeurd, dan zal de genoemde minister een daarop rus tend wets-ontwerp indienen, hetwelk hem doeltreflender toescheen dan een vroeger opgemaakt ontwerp daarnaar te wijzigen. De beraadslagingen over deze voorstellen zullen op Vrijdag aanst. in comité plaats hebben. Lord Russell heeft aangekondigd dat hij omtrent het Indische bestuur een voorstel zal indienen, waardoor de voordragten van den heer Disraëli belangrijk zullen gewijzigd worden. Volgens dat voorstel zou de raad van Indië, welke als raadgevend collegie den minister voor de Indische zaken ter zijde moet staan, zamengesteld zijn uit 11 leden, die alle door de kroon voor hun leven zouden worden benoemd en die niet anders dan op aanzoek van het parlement afgezet zouden kunnen worden. De begeving der bur gerlijke en militaire ambten in lndië zou uilsluitend aan de kroon opge dragen worden, doch onder verpligting om de benoeming en bevordering der Indische ambtenaren van den uitslag van vergelijkende examens, gelijk thans reeds ingevoerd zijn, afhankelijk te stelten. Uit Hong-Kong zijn berigten ontvangen van den I5den Maart. De tegenwoordige gouverneur van Canton heeft eene proclamatie uitgevaardigd waarbij de op handen zijnde komst van zijn, door den keizer benoemden, opvolger wordt aangekondigd; terwijl de Chinezen daarbij tevens worden aangemaand tot gehoorzaamheid aan de bevelen van den vorst en lot goede verstandhouding met de vreemdelingen. De heeren de Contades en Oliphant zijn naar Sou-Tschou gezonden, om te onderhandelen. Zij zijn houders van brieven van de Russische en Amerikaansche gezagvoerders. Lord Elgin heeft, op zijne reis naar het noorden, Swatow aangedaan, waar een aantal Engelschen koelies aanwerven voor den opiumhandel. Uit Calcutta wordt geklaagd over de zware hitte en de daardoor heer- schende ziekten. De Times doet aan de admiraliteit het verwijl dat zij weder tot den ouden sleur overgaaten de kanonnecrboolendie tijdens den Oosterschen oorlog zijn gebouwd, in zulk eenen toestand laat vervallen, dat er wel 4 maanden zouden noodig zijn, om ze weder in zee te brengen. Dit artikel kenmerkt zich overigens door een groot wantrouwen omtrent de bedoelin gen van Frankrijk. De vrienden van den vrijgesproken Bernard hebben aan de jury die zijne zaak heeft beoordeeld en aan zijnen verdediger, den heer Edwin James, eene uitnoodiging tot een feestmaal gezonden. De gezworenen zijn echter verstandig genoeg geweest die uitnoodiging van de hand te wijzenen te verklaren dat zij geene andere belooning wenschen dan de voldoening dat zij hunnen pligt hebben betracht. Op 5 Mei aanst. zal alhier eene zonderlinge verkooping plaats hebben. De heer Solheby heeft in de erfenis zijns vaders, die een vriend van Young Ottley was, een groot werk over de geschiedenis der boekdrukkunst ge vonden, waarvan de tekst voor een gedeelte voltooid was, terwijl reeds een aantal facsimiles waren in gereedheid gebragt. Dezen arbeid heeft hij voortgezet en geëindigd, zoodat het werk thans, in drie klein folio boek- deelenden oorsprong der boekdrukkunst (welke aan Haarlem en Cosier wordt toegeschreven) bevat, opgehelderd door 127 platen, waarop met de meeste getrouwheid de eerstelingen der houtsnede- en boekdrukkunst zijn afgebeeld, voor zoo verre Sothchy ze in de rijke boekerijen van zijn vader land voorhanden vond en voor zoo verre zij strekken om duidelijk te doen uitkomen, dat, in die lijden, het Nederlandsche en Dnilsche element in die kunstvakken geheel verschilt en dat aan het eerstgenoemde de voorrang toekomt. De groole kosten, door zijn vader en door hem zeiven gedurende eene reeks van jaren voor dit werk gemaakt, heeft de heer Leigh Solheby thans over de 250 exemplaren, welke er van gedrukt zijn, omgeslagen, en zoo is hij tol hel besluit gekomen om die exemplaren, in opentlijke auctie, een voor een te verkoopen aan den meestbiedende, met dien ver stande, dat geen afdruk voor minder dan 9 li zal worden toegewezen. Dit werk is vooral belangrijk omdat men er de afbeelding in zal vinden van de gedenkstukken der oudste Nederlandsche en Duitsche houtsnede- en boek drukkunst, welke in de boekerijen van het Britsch museum, van Bodley, lord Spencer enz. enz. aanwezig zijn. {A. K.en L. B.) De jongste handelscrisis in de Vereenigde Stalen heeft ten gevolge ge had, dat van de 204,061 handelsfirma's, die de Unie bezit, 4937 zijn ge failleerd, met een schuldenlast van 291,750,000 dollars, waarvan slechts 156,021,000 doll, betaald werden, zoodat de geleden verliezen 143,780,000 doll, bedragen. Volgens berigten uit Californië hadden aldaar weder eenige teregtstel- lingen plaats gehad volgens de Lynch-wethetwelk geene bevreemding kan verwekken, daar in de stad Los Angeles gedurende de laatste 10 jaren 83 moorden zijn gepleegd. Door hel volk is het leven van eenen moordenaar gespaard, ten gevolge van een door den gouverneur aangeboden en van vele onderteekeningen voorzien verzoekschrift. De booswicht genoot wel geene meewarigheidmaar omdat hij de beste vioolspeler der plaats waswaren de minnaars van den dans van oordeel, dal hij bezwaarlijk door een ander te vervangen zoude zijn. v FRANKRIJK. PARIJS27 April. Hoewel de deelneming aan de verkiezingen niet zoo groot is geweest, als men aanvankelijk grond had te vermoeden, is de strijd toch zeer leven dig geweest. De generaal Perrot, de officiële candidaat, is gekozen met 10,111 stemmen, tegen 7410 stemmen, welke op den candidaat der oppo sitie, den heer Liouville, waren uitgebragt. De advocaat Jules Favre is met 11,303 stemmen verkozen, terwjjl er tusschen den heer Eek, candidaat der regering en den heer Picard, candidaat der oppositie, eene herstemming moet plaats hebben. De heer Eek had wel de meeste stemmen, maar niet de volstrekte meerderheid verkregen. In 't geheel hebben 29.051 kiezers naar den wensch der regering en 27,303 in den zin der oppositie-partij gestemd. De overige stemmen waren op personen uitgebragt, die noch door de regering noch door de oppositie waren voorgesteld. Ook verzekert men dat er 30 a 40 stemmen op Simon Bernard zijn uitgebragt. De uitslag dezer verkiezing schijnt weinig indruk in deze hoofdstad te maken en de dagbladen bevatten daarover geene aanmerkingen. De leden der conferentie zullen stellig den 10den of 12den Mei bijeen komen. Sommige lieden voeden de hoop dat alsdan ook de tegenstand van Engeland, ten opzigte van de doorgraving der landengte van Suez, zal ter sprake komen, maar dit is echter hoogst onwaarschijnlijk. Hier ter slede is het gerucht in omloop dat het Engelsche kabinet, vreezende dat zijne wijze van zien in de zaak van de Cagliari niet door het parlement zal gedeeld wordendoor de tusschenkomst van Oostenrijk aan de Napelsche regering den raad heeft gegeven om met Sardinië in eene schikking te treden. Te Napels was men daartoe wel gezind, maar de ministers zullen moeijelijk den tegenstand van koning Ferdinand kunnen overwinnen, die van gevoelen is dat de eer zijner kroon in deze zaak be trokken is. Het vermogen, door den onlangs overleden scheikundige dr. Chomel nagelatenwordt op 5 millioen fr. geschat. Bij de verkooping der goederen van mlle Rachel hebben de bijouteriën alleen 250,000 fr. opgebragt. Er was op den catalogus eene gnitaar aan gekondigd welke de beroemde vrouw, een kind zijnde, op de straat had bespeeld. Twee liefhebbers hadden zich daarvoor opgedaan, lord Northum berland die er vroeger aan Rachel zelve 25,000 fr. voor had gebodenen vorst Pouschkinzoon van de vorstin GortschakofT. Voor den verkoop echter werd aangekondigd dat men zich vergist had en dat de te veileu guitaar de echte niet was. Al de aanwezigen waren zeer te leur gesteld en het speeltuig werd voor 4 fr. door een uildrager gekocht. De Rudio is van hier naar Brest vertrokken, om aldaar naar Cayenne ingescheept te worden. Volgens brieven uit Chinazou de mandaryn Sindie bij den keizer in hoog aanzien staat, lot onderkoning van Canton en keizerlijk commissaris- generaal zijn benoemd. In deze maand zou hij van Peking vertrekken. In de gemeenten Fréleval en Lignière, (dep. Indre et Loire) zijn 8 a 10 personen in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Vendóme overge- bragt. Volgens gerucht zijn het handwerkslieden, beschuldigd van deel genootschap aan de communistische vereeniging la Marianne en van het houden van bijeenkomsten in eene onderaardsche zaal van het oude kasteel Fréleval, waar het opperhoofd de nieuwe deelgenoolen den eed op een dolk, die in de Loire teruggevonden zou zijn, liet afleggen. Uit Nimes schrijft men dat aldaar een persoon is gevangen genomen, die terstond naar Algerië is overgebragt. Deze zaak moet met de staat kunde In betrekking slaan. PRUISSEN. BERLIJN, 27 April. De kamers zijn heden door den minister von Manleuffel gesloten. Om trent den toestand des konings liet de minister zich daarbij aldus uit. Wij mogen de gegronde hoop koesteren, dat het onzen allergenadigslen koning door toeneming van beterschap met Gods hulp vergund zal wordenlot vreugde van alle getrouwe onderdanende leiding der regering weder met onverminderde kracht te aanvaarden. Uit Stuttgard wordt gemeld dat de koning dagelijks wandelingen doet met zijne dochter, de koningin der Nederlanden. Beiden worden door het volk met liefde en blijken van hartelijkheid begroet. Uit Koningsbergen schrijft men dat in Rusland de minister van builenl. zaken eene aanschrijving heeft gedaan aan de keiz. legatiënmet bevel geene paspoorten van vreemdelingen te viseren. Daar zij nooit passen viseerden dan van personen die naar Rusland gingenis deze herinnering slechts eene hoffelijkheid jegens de Fransche regering. Burgerlijke Stnnb. Van den 22 tot en met den 28 April 1858. BEVALLEN: J. van Snick, D. W. Kelderman, geb. Horstman, Z. L. Franken geb. Aniba, D. M. J. Laman D. M. J. van Oosten geb. Ko- remanD. E. van Slraalen geb. Casleelen D. M. van Putten geb. van der Spree, D. H. van Leeuwen, geb. Questroo, D. C. van Bueren,Z. C. van Leeuwengeb. van der MeelZ N. de Bruin geb. Middelham I). M. de Jong, geb. Queslro, Z. C. Marijt, geb. Teske, D. A. Plu, geb. De- rogee, D. J. E Zirkzee; geb. van Langeveld, Z. J. C. Meijer, geb. Sleg- tenhorst, Z. C. Diemeigeb. van der Hert, D. S. C. Oplendrees, Z.—W. H. van der Blom geb. Sederhont, Z. M. Bakker, D A. G. de Groot, geb. van Dijk, Z. R. de Vos, geb. van den Burg, Z. M. C. Paauw, geb. Rooman Z. R. Polakgeb. van der HorstD. C. Spek geb. Frankhuyzen D. J. C. G. Roozendaal, geb. van Pulten, Z. M. E. Tuinhoef de Moed, geb. Muller, Z. GEHLWD: A. Bustin Wcdr. en L. C. SpoormanJd. J. den HouterJm. en J. Los, Jd. A. Verstraten Wedr. en L. A. van Leeuwen, Jd. H. Ri chard, Jm. en E. Dusoswa, Jd. D. Piket, Jm. en G. Flamman, Jd. C. Huisman Jm.en J. P. van Wijk, Jd. N. Beijer, Jm. en A.M. Sijst, Wede. A. Mol, Jm.en W. van Rooy, Jd. J. H.üabroèk, Jm.en J. D.C. de Planque, Jd. OVERLEDENJ. Kok53 j. M. de ClerZ.1 j. - J. Catlijngeb. Stad houder81 j. Ma. Selier, 54j. II. Peres, 29j. P.J. Keyzer, geb. Mole naar, 24 j.Clas» Petron3. Lardé, 17 j. A. van Haarlem, D. ,10w. A. Wiggers 44j. C. Friesema geb. Groenendijk, 31 j. F. de Munnik .34 j. B. A. van Dijk Z.1 j. en 8 m. N. A. Stadhouder47 j. C. Piekaar, D. 1 j. en 10 m. T. Franssen, geb. Vink 50 j. S. E. Canon D.11 w. G. Copier, 18 j. E. Bayer, geb. Kuipers, 69 j M. C. \romestijn, D.2j.en 4 m. M. van Went, D.10j. en 3 m. J. M. van WentD.4 j. en 2 m. J. van der Lof, geb. van Oosten, 41 j. J. Onvlee, 28 j. Ma. Jaca Laman, 38j. P. G. Stephanus,43j.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3