PBOI8IEX. BERLIJN, 25 April. In tic Iledwigskerk alhier worden groole toebereidselen gemaakt voor het huwelijk van prinses Stephanie van Hohenzollern-Sigmaringen met den koning van Portugaldat op den 29sten dezer zal plaats hebben. De koningin der Nederlanden is op 21 April te Stuttgart aangekomen. De koning van Wurlemberg was zijne dochter tot aan Heidelberg te gemoet gegaan. Te Waldheim in Saksen heeft zich het zeldzaam geval opgedaan dat een gevangene ontslagen is, na niet minder dan eene halve eeuw gekerkerd te zijn geweest. Nu 50 jaren geleden werd namelijk een inwoner van Leutersdorf als hoold eener rooversbende tot levenslange opsluiting veroor deeld, en ontving nu onlangs kwijtschelding van straf, waarna hij, met 200 daalders, welke hij door zijnen arbeid in de gevangenis had overge wonnen, in goeden welstand naar zijne geboorteplaats terugkeerde. TURK ÏE. De geldleening van 5 millioen was op het punt door het handelshuis Rothschild met de Porie gesloten te worden, doch is afgesprongen, omdat de regering de voorwaarden van Rothschild onaannemelijk vond. De rege ring meent bij andere bankiers beter te zullen slagen. De toestand van Servië boezemt geene vrees hoegenaamd meer in, maar daarentegen luiden de berigten uil Bosnië en Montenegro niet zeer geruststellend. Zendelingen van buitenlandsche mogendhedendoen hun best om de beloften door de Porie gedaanin verdenking te brengenhet geen tot nieuwe onlustenmaar ook tot krachtige maatregelen van wege de regering, aanleiding kan geven. Te Scutari, in Albanië, is op 7 April de eerste steen gelegd van een katholiek kerkgebouw, en wel op verlangen van den bisschop door den Turkschen gouverneur zeiven. ixftky 0]n ib k Soiree déclaniatoire et niusicalcvan «le Rederijkers kamer Tollens, op 20 April jl. Een vriend, die mij mijn feilen toont, Gestreng bestraft, en nooit verschoont, Heeft op mijn hart een groot vermogen: Die zelden prijst spreekt vriendentaai, Die altoos vleit, liegt menigmaal. van Alphen. 't Is voorzeker een niet, of liever nooit, genoeg beoefende pligtom wan neer men iemand op een dwaalspoor ziet hem daarvan terug te brengen, maar de beoefening daarvan wordt nog dringender, wanneer men zooda- nigcn verdoolde door onkundige, zoogenaamde vrienden en bewonderaars, nog verder van den goeden weg ziel afleiden. Deze stelling toepassende op de jongste soiree der rederijkerskamer Tollens, en vóóral op de minder doordachte loftuitingen haar door T, in n°. 49 van dit blad, zoo onvoor- zigtig en kwistig gegeven, kan het niet anders of men zal gevoelen dat steller dezer weinige regelen, èn met de bedoelde uitvoering der kamer, èn met de haar gemaakte complimenten door T. zeer weinig is ingenomen. Vraagt men: waarom? Het antwoord is even eenvoudig als de vraag: omdat de kamer dien lof niet verdient. 't Is zeker waar, dat wanneer we altijd slechts ontvingen wat we verdienden, over het algemeen ieder individu en ieder zedelijk ligchaam al bitter weinig ontvangen zou. Maar als de heer T. een beroep doel op het onbevangen oordeel van lien die deze soire'e en de vorige bijwoondenom daardoor zijne bewering te staven dat er bij de kamer zulk een merkbare vooruitgang is te bespeuren, moet naar dien maatstaf het oordeel van steller dezes al zeer bevangen zijn daar hij van die zoo zeer merkbare voorwaarlsche beweging, niets heeft bespeurd.— Of ligt hierin misschien die belangrijke reuzenschrede, dat men, bij gemis van eigen kracht, hulp van buiten heeft moeten inroepen, om daardoor, zich zelf en hel publiek misleidende, zich diets te maken dal men waarlijk vooruit is gegaan? De vergelijking is misschien ietwat plat, maar op die manier zou hel niet moeijelijk zijn soep van keisleenen le koken. Neen ieder (om de woorden van den heer T. le gebruiken,) wiens oordeel onbe vangen is, en als de leden van Tollens er wel over denken zullen ook zij het moeten toestemmen, zal moeten erkennen, dat de kamer met zulke openbare onverdiende bijvalsbetuigingenter bereiking van het doel dat zij zich voorstelt, niet gediend is. 'lis hier de plaats niet om in bij zonderheden af te dalen, maar zooveel is zeker, builen de hulp van den heer van Ollefen en de bekwame toonkunstenaars, had de voordragt weinig te beduiden, en zijn de leden er nog verre van af om complimenten, als die van den heer T.in de verte op zich te mogen loepassen. 't Zou ons spijlen als ze zich daardoor nog verder van de baan der uiterlijke welspre kendheid lieten afbrengenomdat er onder henzonder de toetreding van den heer C. als zulk een weldaad voor de kamer te willen beschouwen, enkelen gevonden worden van wie onder eene goede leiding wat le verwach ten zou zijn, en daarom achtte steller dezes, in hel belang der nog jeugdige kamer, het niet ongepast de openbare loftuitingen van T. even openbaar le beantwoordenomdat hij is een vijand van vleijerij en Een Vriend van uiterlijke welsprekendheid. K K it ID I KU W Door Z. M. is aan ds. L. Krol, pred. te Lilh. c. a. (cl. 's Hertogenbosch) het eervol emeritaat verleend. Ter vervulling der daardoor ontstane vaca ture is door den kerkeraad aldaar zamengesleld het volgend 3-talbeslaande uit zonen van den aftredende: ds. 11. J. Krol, te Nieuw Vossemeer; ds. L. D. G. Krol, te Serooskerke en de heer S. D. J. 11. Krol, kandidaat. Daaruit is de laatstgenoemde beroepen. AKADEMIE-NIErng. PR0410TIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCUÜOL. Den 24sle" April de heer J. P. Berdenis van Berlekommed. doet., geb. le Middelburg, in de Verloskunde, met Theses. Den 27slco April de lieer L. I. H. Philips, van Zalt-Bommel, in de Reg- tenmet Theses. Wl A IV W - BERIkTEltl. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Vrijdag den 30slefl April 1858, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Concept-raadsbesluit tot afschaffing van de belasting voor plaatsen in de vleeschhal. 2». Onderhandsche verhuring van liet huis buiten de Wiltepoort. 3°. Voordragt omtrent het huis aan de Binnenveslgracht in verband met het huis in de Galgstraat. 4°. Wijziging van de plans en voorwaarden lot de vernieuwing van de brug aan den Ouden Rijn bij de Heerengrachl. 5°. Adres van Johannes Schreuder, om ontslag als commies bij de plaat selijke belastingen. HERTijk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende de No tificatie van Gedeputeerde Stalen van Zuidholland, in dato den 12 Januarij jl., (Prov.- Blad N°. 7) betreffende den Herijk der Malen en Gewigten in Zuidholland, en gelet op de voordragt van deri Arrondissements-ljker alhier, van den 23 dezer maand, herinneren bij deze den Ingezetenen dezer Gemeente hunne verpligting, tot het doen herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhouds maten en Gewigtenbenevens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren behoorende slrijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Z. 51. Besluit van den 21 Decem ber 1822 Staatsblad N°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde 5Iaten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 12 en 13 April. II, 14 en 15 April. III, 16, 19, 20 en 21 April. IV, 22, 23', 26, 27 en 28 April. V, 29, 30 April 3, 4, en 5 Mei. VI, 6, 7, 10, 11, 12, 14 en 17 Mei. VII, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Mei. VIII, 31 Mei, 1 2, 3 en 4 Junij. de Buitenwijk op den 7 Junij. met uitzondering echter van de Goud en Ziiversmids-benevens de Apothekers-, of Medicinale-gewigten, voor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten Voor de Gond- en Zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 1 April. V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 6 April. Voor de Medicinale-gewigtenvoor Wijk 1, II, III en IV, op den 7 April. V en VIop den 8 April. VII, VIII en de Buitenwijk, op den 9 April, telken dage des morgens van 9 tot des namiddags 1 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemd, allen wie het aan gaat, met herinnering tevens aan Art. 2 van Zijner Majesteits Besluit, in dalo 30 Maart 1827 StaatsblN°. 13), om op bovengemelde dagen, na welke de Arrondis- sements Ijker zich, overeenkomstig Art. 10 der Notificatie van Gedep. Staten van Zuidliollandin dato 18 Januarij 1822, tot het verrigten van den Herijk naar de Buitengemeenten van zijn Ressort moet hegeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om gereedelijk aan het verlangen van hen die verzuimd hebben te voldoen, zich over eenkomstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stipt el ijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 22 November 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel en neringdoende lieden, Fabriekeurs en Ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruiken, en de Apothekers of Medicijnhereiders in het bijzonder, aan Art. 3 en 5 van Zr. Ms. Besluit dato 21 October 1819 StaatsblN°. 52), bepalende hunne gehoudcnlieid tot het bezit van een vol stel gewigten, en medeverpligting tot den jaarlijkschen Herijk daarvan, alsmede aan het Koninkl. Besluit van den 5 Fe bruary 1826, N°. 153, volgens hetwelk de, hij den eersten Ijk gestempelde greingewigten, zonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den Ijker moeten woiden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1858 voor den Ijk der Maten en Gewigten bepaald is de letter©. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leyd. Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden27 Maart 1858. VAN UMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. 235ste Staats-Loferij. Trekking der Vierde Klasse lste Trekking. N°. 8665 een prijs van ƒ25,000. N°. 8959 een prijs van ƒ1,500. Nos. 1895, 9000 en 11419 ieder een prijs van ƒ1,000. 2dc N°. 4124 een prijs van ƒ1,000. Ten huize van de Heeren Inckel, Krabbe en Maronier kunnen de prij zen gehaald worden van de loten bij hen voor het Weeshuis te Katxvijk aan den Rijn genomen. AO VERTENTIEN Bevallen van eene DO C H TER A.M. BAKKER KORFF, Echlgenoole van Oegstgeest 22 April 1858. Jonkhr. J. M. Q. BARNAART. BeNalIen van een welgeschapen ZOON, E. C. MULLER TENCKINCK. Valkenburg bij Leyden, 23 April 1858. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van den Wei-Edel Geb. Heer Mr. N1COLAAS van BEEFT1NGH, te Valkenburg nabij Leyden, betuigen zijne Broeders, Behuwdzusters en verdere Betrekkingen, hunnen opreglen dank.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3