Heden middag zal er bij HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden een groot diner plaats hebben. Donderdag morgen zullen de graaf van Randwyck en mevr. de douairière van der Oudermeulen, grootmeester en grootmeesteresse van H. M. de konin gin zich naar Stuttgart begevenom H. 51. op hare reize naar Parijs te vergezellen. De Engelsche gezant alhier is met zijne familie naar Londen vertrok ken, en zal aldaar een geruitnen tijd verblijven. De heer Dunkier, kapelmeester van het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers is van zijne builenlandsehe reis alhier teruggekeerd. Naar men verneemt heeft hij eene overeenkomst aangegaan, ora in de vol gende maand, tijdens het verblijf van 11. 51. de koningin te Parijs, met zijn corps aldaar een concert te geven. Dat de tusschenkomst der kamer niet altijd wordt ingeroepen betref fende onderwerpen van staatkundigen of financiëlen aardkan blijken uit twee adressen aan die kamer ingediend, als: 1°. van H. Ueijen, te Am sterdam verzoekende de tusschenkomst der kamerten einde tot eene echtscheiding te geraken, en 2°. van H, Lindeman, vrouw van F. W. Tim mer, te Leeuwarden, klagende over verregaande mishandelingen en ver wondingen welke haar en haren man door eenige personen zijn loegebragt. Als candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer zijn alhier gesteld: door de kiesvereeniging Nederland, mr. L. Jletman door Vader land en Koning, J. P. Delprat, generaal-majoor, en door de Eendragt, C. Schilfer van Bleiswijk, oud-lid der kamer. 51orgen avond zal alhier het zesde groote concert plaats hebben van de maatschappij de Toekomst. Het eerste gedeelte zal bestaan uit1°. Groote simfonie (in C.dur) van W. F. G. Nicolaï en 2°. Ouverture Iphige'nie en Aulide van ridder Gliiek. Het 2de gedeelte is zamengesteld uit de simfonie- ode Le Désert van Féiicien David. Het orchest zal door den heer Lubeck gedirigeerd worden. Ttveede Kanter der Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag TI April. In deze zitting zijn ingekomen: een ontwerp van wet tot verhooging van Uoofdsluk V der staatsbegrootingen voor 1857 en 58 tot onderstand der gemeente Haarlemmermeer; en een tot goedkeuring der overeenkomst niet de Vereenigde Stalen van N.-Amerika tot uitlevering van voorlvlugiige mis dadigers en eenige andere onderwerpen. Hel eerst werd behandeld het ontwerp van wet tot verhooging van Hooldst. V der slaatsbegr. voor 1858 (verlenging van het Apeldoomsche kanaal). Daaromtrent werd besloten de beraadslagingen le verdagen, ten einde den thans opgetreden minister in de gelegenheid le stellen op de bedenkingen in het eindverslag voorkomende, te antwoorden. Vervolgens is beraadslaagd over het rapport der commissie belast met het onderzoek van de inlichtingen door den vorigen minister van finantiën ge geven op hel adres van den heer ten Hageuilgever van l'Echo universel. De heer Thorbecke sprak over de toepassing van de zegelwet, en over het zegelregl op de advcrleiiliën en op de dagbladen zelve. Hij drong daarbij aan op eene verligling van den last die op de dagbladen en daardoor op de nijverheid drukt. Ook andere leden spraken in dien geest. De minister van finantiën heeft gezegd dal hij doordrongen was van de noodzakelijkheid om de wet op bel zegel, zoowel wal het zegelregt op de dagbladen als op de advertentiën aangaat, aan eene herziening te onder werpen, maar dat hij dit in verband wilde brengen met eene algemeene herziening van de zegelwet, terwijl hij thans geen tijd bepalen kon, waarop dit zou geschieden. Daarop is de conclusie van het rapport aangenomen. De volgende zitting zal op Vrijdag aanst. plaats hebben. A3ISTERDA3I26 April. Vrijdag II. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de bh. Simons, Vrolik, van der Willigen, Elias, Verloren, van der Boon Jlesch, Delprat, van GoshRose, van Oordt, Storm Buysing, van der Hoeven, Schroeder van der Kolk, Donders, Slallhes, van Rees, van Kerkwijk, Bierens de Haan, van Breda, Voorhelm Schneevoogt en van Geuns, en van de letterkundige afdeeling de heer L. Ph. C. van den Berg. Van de astronomical society le Londen was berigt ontvangen, door mid del van een brief aan den hoogleeraar Kaiser, te Leyd^ntoegezonden, dat zij het voorstel tol ruiling van verhandelingen aanneemt. Omtrent de vroeger door den beer van Hasselt gedane voorstellen om trent openbare gezondheidsregeling werd besloten, eene commissie naar den minister van binnenl. zaken af te vaardigen, ten einde op de behartiging daarvan aan te dringen. De heer Dondersdie vroeger had gesproken over de voortbrenging van vocalen door het slemgeluiddroeg nu een onderzoek voor naar de voortbrenging der consonanten. De heer van der Boon Slesch gaf eene verklaring van onderscheidene voorwerpen, welke op 11 Oct. 1857, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den prins van Oranje, te Pompeji zijn opgedolven en door den prins voor deze gelegenheid goedgunstig afgestaan, zoo als voorwerpen van glas, ijzer, ko per, brons, gebakken klei, de beenderen van eene groote makreel en een cranium van pelasgischen vorm. Onder die voorwerpen was een bronzen kellingje, hetwelk door fraaiheid uitmunt en van groote kunstvaardigheid gelitigt. De heer Delprat gaf ten slotte een verslag omtrent het voortgezette onderzoek ten aanzien der te Nijmegen waargenomen grondverzakkingen. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. BKLCIIS Te Antwerpen zijn de kapitein en de stuurman van het Belgische schip Annawegens verregaande mishandeling van een scheepsjongenwien zij de wreedste pijnigingen en meest barbaarsche straffen, om de geringste onoplettendheden, hebben doen ondergaan, tot 6 en 4 maanden gevan genisstraf en 400 fr. boete veroordeeld. GNGELAND. LONDEN, 25 April. De koningin heeft gisteren in het kamp bij Aldershott eene wapenschouwing gehouden over 17,000 man. Van regeringswege zijn instructiën naar Indië afgezonden voor de be handeling der overwonnen landstreek Oudebij die instructiën wordt aan bevolen in billijkheid onderscheid tusschen de eigenlijke muiters en de door hen medegesleepte bevolking te maken, en onder wettelijke vormen aan de bevolking bescherming van lijf en goed en vrijheid tot onbelemmerde uitoe fening harer godsdienst te beloven. De berigten uit Indië ontvangen melden de bevrediging van Oude; echter bleven nog eenige geestdrijvers voortgaan met op de Engelsche troe pen te vuren. Eene proclamatie van den gouverneur-generaal lot de aan zienlijke grondbezitters gerigt, om hen tot onderwerping aan te manen, was zonder gevolg gebleven. Eene sterkte, waarover Nena-Sahib of een zijner luitenants bevel voerde, was stormenderhand ingenomen, maar het vermaarde opperhoofd ontsnapt. Op zijn hoofd was een losprijs van 50,000 ropijen gesteld. Hel vonnis van den koning van Delhi was nog niet bekend. Uit Hong-Kong wordt gemeld dal de keizer van China den bekenden Yeh heeft afgezet, omdat hij den toorn der barbaren opgewekt en Canton aan al de nadeelen van den oorlog prijs gegeven had. Zijn opvolger, te gelijkertijd benoemd, had in last met de bondgenooten in onderhandeling te treden. Alhier is het berigt ontvangen dat de ijzeren stoomboot Ernestine, varende van Grimsby naar Dieppe, door het schip Thomas is in den grond geboord, bij welk ongeval 3 personen zijn omgekomen. In het ijzerdislrict Blackhill (Northumberland) zijn bloedige vechtpar tijen tusschen Iersche en andere arbeiders voorgevallen. Slen spreekt van verscheidene personen, die gevaarlijk gewond zijn. Er stonden verschei dene duizenden arbeiders tegenover elkander, waarvan eenige van vuurwa penen waren voorzien. Dc militie nil de omstreken maakte een einde aan den strijd, en eenige der rustverstoorders zijn in hechtenis genomen. FKAjVHRUK. PARIJS25 April. De Moniteur spreekt het berigt tegendoor den Parijschen correspon dent van de Indép. Beige gegeven, omtrent de uitbreiding van de marine, waartoe door den keizer bevelen zouden gegeven zijn. In de begrooting van 1858—1859 is geene verandering gebragt. De bovengenoemde corres pondent zegt dat uit het rapport in het wetgevend ligchaam door den heer Devinek omtrent de begrooting blijkt, dat hij zich niet heeft vergist, dan alleen in de opgave van den lijd, binnen welken de versterking zou plaats hebben. Dezer dagen heeft de minister van onderwijs den keizer de vierde afle vering aangeboden van de Atlas Elliptique, van den heer Chacornac, uit gegeven door de directeuren van de keizerlijke sterrewacht te Parijs. Binnen 3 jaren zijn 24 kaarten in het licht verschenen; het aantal sterren, wier plaats en grootte met zekerheid is aangewezenbedraagt niet minder dan 36.000. Hel wetgevend ligchaam heeft de door de regering voor dit jaar aan gevraagde som van 300,000 fr.tot verbetering van de bezoldiging der schoolonderwijzers, met algemeene slemmen toegestaan. De heer Renée zal, naar men thans verneemt, aan het hoofd van den Constitutionnel en le Pays blijven. 3Ien heeft zich over de plaatsing van het artikel over den uitslag van Bernard's reglsgeding verstaan, en de toon van den heer Rene'e is in een volgend artikel gematigder geworden. Hij zegt daarin dat de Engelsche regering goed heeft gehandeld met de vervol ging van Bernard te slaken, want wat zouden eenige maanden gevangenis straf en eene geldboete beduiden. Voor een vergrijp hem te straffendie wegens eene misdaad is vrijgesproken zou eene dwaasheid zijn. Van den bekenden Proudhon is dezer dagen op nieuw een werk in 't licht verschenen getiteld De geregtigheid in de openbaring en in de kerk. De stellingen, daarin ontwikkeld, overtreffen in vermetelheid alles wat men tot hiertoe van dien schrijver gelezen heeft. Uit hoofde er ook zcdelooze lccringen in worden aangetroffen, is het werk in beslag genomen, en zullen schrijver, drukker en uitgever gereglelijk worden vervolgd. Zoowel uit deze stad als uit de provinciën keeren thans vele Poolsche uitgewekenen naar hun vaderland terug. Aan hen, die onbemiddeld zijn, worden van wege de Russische regering reiskosten ter hand gesteld, terwijl hun huisraad, enz. bij den invoer vrij van regten worden toegelaten. De verkiezingendie thans plaats hebbenloopen zeer geregeld af, en te oordeelen naar het getal der inschrijvings-billettendie afgegeven zijn, zullen weinig kiezers zich aan de stemming onttrekken. Alexander Dumas, de vader, zal zich eerstdaags met het door hem aangekochte jagt naar de middeilandsche zee begevenen voornamelijk Griekenland bezoeken. Hij stelt zich voor later een verhaal van die reis in 20 deelen uit te geven. Aan boord van de Suffren, een instructie-vaartuig voor de kanonnier- matrozen, heeft in het gezigt der Hyeres-eilandeu een noodlottig voorval plaats gehad. Onder hel vuren is een der stukken gesprongen, waardoor 10 personen gedood en 15 gekwetst werden. De gekwetsten zijn met de Eclaireur naar Toulon overgebragt. ITALIË. In de Sardinische kamer is het beginsel van de drukpers-wet, na zeer uitvoerige beraadslaging, met 129 tegen 29 stemmen aangenomen. De behandeling der artikelen is daarop aangevangen. Hoewel men na de rede van graaf Cavour van de aanneming genoegzaam zeker was, had men ech ter eene zoo groote meerderheid niet verwacht. Ook art. 1 der wet is met eene geringe wijziging aangenomen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2