ijzeren spoorweg-maatschappij en P. van der Stuyt. Gelijk men weet is de maatschappij door de arr.-regtbank te Amsterdam en door het prov. geregts- hof van Noordholland veroordeeld tot schadevergoeding aan den laatstge noemde, wegens het onheil in Augustus 1856 nahij Schiedam voorgevallen. De maatschappij heeft zich tegen die uitspraken in cassatie voorzienwaar toe de gronden werden ontwikkeld door mr. S. P. Lipman. Voor van der Sluyt trad op mr. Kappeyne van de Coppello. De adv. gen. zal op 14 Mei conclusie nemen. Gisteren werd voor het prov. geregtshof in Zuidholland behandeld de zaak van J. A. van den Burg. Uit de debatten bleek dat de besch. op den 4 Dec. II. des middags ten 2 ure op de Saladekade te Rotterdam zijne aldaar wonende behuwdzuster had bezocht, en nadat deze hem brood en bier gegeven had en met hem zoo als gewoonlijk vertrouwelijk had zitten praten, plotseling en onverhoeds haar, toen zij op den grond wat huiswerk verrigtle, had aangevallen. Hij had haar met een klinkersteen, dien hij daartoe in een zakje verborgen had medegebragt, zoo hevig op het hoofd geslagen, dat de verwonde bewusteloos nederviel, gedurende 3 maanden in zeer lijdenden toestand verkeerde en nog niet geheel hersteld is. De beseh. bekende zijne schuld volkomen, erkende dat hij steeds veel goeds van zijne schoonzuster bad ondervondendoch dat hij lot de daad was gebragl door wanhoop en moedeloosheid en in hare woning iets wilde stelen na haar vooraf bewusteloos te hebben gemaakt. De adv.-gen. m'. la Grappe Domi- nicus, heeft voor hel 0. M. bij eene gemotiveerde conclusie het afschuwelijke van dit misdrijf aangetoond. Z. E. A. zeide, dat hij in zijne 22-jarige ambtsbetrekk ng bijna nooit een misdrijf, onder zulke vreeselijke omstan digheden gepleegd, had vervolgd. Hij eischle, krachtens art. 40 C. P., voor den besch. eene tuchthuisstraf van 5—15 jaren. De ambtshalve verdediger van den besch., mr. A. W. Jacobson, betoogde, dat het misdrijf zoo onna tuurlijk en vreeselijk was, dat er hier bij toerekenbaarheid toch niet anders dan aan eene afwijking van bet gezond verstand bij den besch. kon gedacht worden. Hij trachtte die bekrompenheid van geestvermogens te bewijzen uit des besch. vroeger levensgedrag, uit de omstandigheden van het gebeurde en uit zijne houding bij de ontdekking van het misdrijf en gedurende hel proces. De uitsp aak is bepaald op Vrijdag aanst. Gisteren avond zijn de afdeelingen van de kiezersvereeniging Neder land" vergaderd geweest, tot hel benoemen van een candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer van de slaten-generaalin plaats van den aftredenden heer J. P. Dclprat. In al de afdeelingen is met algemeene stemmen lot candidaat gekozenmr. L. Metmanoud-lid der kamer alhier. Ook de afdeeling Scheveningen heeft dien heer tot candidaat gekozen. Gisteren heefL zich een milicien van de Iigling van dit jaar, die bij het reg. dragonders was ingedeeldmoedwillig den wijsvinger der regler- hand afgekapt, ten einde van de dienst te worden ontslagen. Hij is naar het hospitaal overgebragt om aldaar verpleegd te worden. Tweede Kamer tier Slaten-Generaal. Zitting van Vrijdag 23 April. Van den heer Baud is eene missive ingekomen, waarbij hij verzoekt in twee commissiën, waarvan hij lid is, door andere leden te worden vervan gen, omdat hij wegens voortdurende ongesteldheid aan de werkzaamheden der 'kamer geen deel kan nemen. Met algemeene stemmen zijn aangenomen de volgende wets-ontwerpen dat lot goedkeuring van het tractaat, den 22slen Maart 1856 tusschen Neder land en Guatemala gesloten; dat tol verhooging van hoofdstuk IXB der staatsbegrooting voor 1858 (entrepót-inrigting te Rotterdam); en dat lot wijziging van hoofdstuk V111 der staatsbegrooting voor 1857. Na bet uitbrengen van rapporten op eenige verzoekschriften is de zitting gescheiden lot Dingsdag aanst. om alsdan in behandeling te nemen bet wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk V. der begrooling voor 1858 (verlen ging van het Apeldoornsche kanaal). BUlTKNLANDSCilE BICRSGTEN. ENGEL. AS LONDEN, 22 April. Tusschen onze regering en die van Perzië schijnen wederom moeije- lijkheden te zullen ontslaan. Men beweert hier dat het vredesverdrag niet ten volle is uitgevoerd; dat duizenden AfFghanesehe gevahgenen nog door de Perzische gezagvoerders worden achtergehouden, en het van Afghanistan afhankelijk grondgebied niet teruggegeven is. Van regeringswege is thans aan het lagerhuis medegedeeld dat zij van ccne verdere vervolging van Bernard afziet. De ontslagen Bernard heeft zich dezer dagen in het leeskabinet van den heer Wyldin Leicester-square vertoond, alwaar zijne komst tot vele gelukwenschingen en eene algemeene toejuiching aanleiding gaf. Een dei- aanwezigen dronk op zijne gezondheidwaarop Bernard antwoordde a Mijtihcerenik zeg u dank voor uwe wijze van ontvangst. Hel is niet op mijn welzijn dat gij drinkt, maar op dat van uw vaderland en op de vrijheid. Tot na den afloop van mijn tweede proces is mijn mond gesloten. Thans kan ik nog niet spreken, maar ik moet mijne erkentelijkheid jegens u en jegens de jury die hel oordeel over mij geveld heeft uilen. Ik stelde een vast vertrouwen op eene uit Engelschen zamengeslelde jury. Ik mag er u niet meer van zeggen. Ik dank u hartelijk." Het aanwerven van manschappen voor het leger gaat in de fabriek- districten zeer naar wensch'tgeen een ongunstig teeken is voor de alge meene welvaart. De fabrieken blijven nog altijd de gevolgen van de han delscrisis ondervinden. Te Chatham zijn 1000 man gereed om naar Indië te vertrekken. Op het feestmaal door de United service clubaan den maarschalk Pélissier aangeboden, is een toast op der. keizer en de keizerin van Frankrijk ingesteld met geestdrift begroet. De maarschalk heeft met lof van het Engel- sche leger gesproken en gezegd dat hij was gekomen om Engeland eene vriendschappelijke hand toe te reiken en het bondgenootschap tusschen de beide landen te bevestigen. Door de kolonie van Fransche vlugtelingen op Jersey is een spion van de Fransche regering verdreven, die «ch den toegang tot hunne vergade ringen had welen te verschaffen. Eerstdaags zullen 4 schroefstoombotenvoor de Braziliaansche rege ring gebouwd, de haven van Plymouth verlaten. Nog 4 andere staan er op stapel. Te Liverpool is het schip James Baints, uit Calcutta gekomen, in brand geraakt en hel zal waarschijnlijk geheel weg zijn. Nabij Poynton heeft in eene steenkolen mijn eene ontvlamming der gaziueht plaats gehad. Hoewel er 240 personen in de mijn aan den arbeid waren, zijn er slechts 3 omgekomen; de overigen zijn spoedig uit den slaat van verdooving bijgekomen. De secretaris van binnenl. zaken in de Vereenigde Staten is te Washington in zijne kamer door een Franschman uit New-Orleans met een pistool aangevallen, waarmede hij hem wilde dooden. Gelukkig wist de secretaris den moord te verhinderendoor den aanvaller op den grond te werpen en hem het pistool te ontnemen. De Franschman had die moord uit wraak willen plegenomdat hij eenige maanden vroeger uit eene be trekking, door hem bekleed, was ontslagen. FRANKRIJK. PARIJS, 22 April. De keizer heeft bepaald dat de aanbouw van schepen in onze zeeha vens moet bespoedigd worden en dat onze zeemagt in 1859 150 stoom- vaartuigen moet bezitten. Onlangs lus uien in den Constitutionnel een betoog, waarin de rege ring van Lodewijk XIV werd gelaakt over de herroeping van het edict van Nantes, en waarbij tevens aan de standvastigheid der uitgewekenen van die dagen hulde werd gebragt. l'Univers heeft daarop geantwoord, en beweert dat er weinig of geen verschil is te vinden tusschen de uitge wekenen van de 17llc en die van de 19J<! eeuw. De uitgewekenen onder Lodewijk XIV koesterden dezelfde vijandige beginselen legen de Fransche monarchie als zij die zich thans in Engeland bezig houden met zamenzwe- ringen tegen den keizer. Het vroeger medegedeelde artikel uit den Constitutionnelomtrent de vrijspraak van Bernard, blijft nog altijd de aandacht bezig houden. Men zegt dat de heer Rene'e dientengevolge zijne dubbele betrekking van direc teur van den Constitutionnel en van le Pays zal moeten opofferenen daarin door den heer Paulin Limayrac, die thans het feuilleton van den Constitutionnel schrijft, zal worden vervangen. Baron Talleyrand Périgord, Fransch commissaris in de vorstendom men, wordt heden alhier terugverwacht. Hij brengt eene memorie over die quaeslie mede, door hem en zijne amblgenooten opgesteld, die niet minder dan 1200 bladzijden groot is. Een der manschappen van de Parijsche garde, Henrion genaamd, die bij den aanslag op 14 Jan. zwaar werd gekwetst, is thans na een hevig lijden aan zijne wonden overleden. Het was een braaf en reeds bejaard militair. Tijdens de keizer aan de gekwetsten een bezoek bragtwerd h(j door Z. M. zelve gedecoreerd. ITALIË. De Sardinische regering heeft van die van Napels, omtrent den eiseh tot teruggave van de Cagliari, eene weigering ontvangen. Te Velletri blijft thans de rust volkomen bewaard sedert het wonder doende beeld der Madonna van de genaden weder op zijne plaats in de domkerk gesteld is. Een aantal personen zijn wegens deelneming aan de daar ter stede voorgevallen onlusten gevat en naar Rome overgebragt om er le regt gesteld te worden. P3SÏTISSEN. BEI1 LIJN 22 April. Van den reiziger Adolf Schlaginlweit zijn uit Indië verontrustende be- rigten ontvangen. Hij zou namelijk in een strijd tusschen de inboorlingen en de Chinezen omgekomen zijn. Naar men verneemt zouden onderscheidene staten van den Duitschen I ond voornemens zijnop voorstel van Beijerenom nog in den loop van dit jaar aan de bondsvergadering le Frankfort de vaststelling van maat regelen le verzoeken, ter beperking van de steeds toenemende landverhuizing uit Dtiilschland. Onder de staten, die verklaard hebben hunne adhaesie aan dat voorstel le geven, zijn Pruissenilanover en de beide hertogdommen Mecklenburg. Wat die beperkende maatregelen betreft, zoo zouden deze hoofdzakelijk bestaan in: de intrekking der concessiënverleend lot het aanwerven van landverhuizers; de heffing van een uitgaand regt van de kapitalen, die ten behoeve van de landverhuizing worden gerealiseerd; en eene bepaling, waarbij de landverhuizing wordt geweigerd aan ieder burger, die niet ten volle aan zijne verpligting tot de krijgsdienst heeft voldaan. Men is van verwachting dat de bondsvergadering die voorstellen gunstig zal opnemen. Omtrent de vergiftiging van een bakker te Mundenvroeger vermeld, is thans gebleken dat die misdaad is gepleegd door de dienstmaagd van den overledeneom zich le wreken over het niet nakomen eener haar gedane trouwbelofte. Omtrent den brand te Christiania, in den nacht van 13 op 14 dezer, wordt nog bet volgende medegedeeld. Deze brand is de zvvaarste die de stad sedert het jaar 1785 heeft getroffen want in 1819 werden slechts de houtwervcn, cn geene andere gebouwen vernield. Hij begon des nachts ten half 2 ure en duurde voort tot des namiddags ten 2 ure, zoodat men eerst na eene ongeloofclijke inspanning van ruim 12 uren het vuur meester was. De schade berekent men op een millioen th.waarvan verschillende verze- kerings-maatsehappijen 333,040 tb. zullen moeten teruggeven. De schade aan de gebouwen in den omtrek van de verbrande percelen kan met 10,000 tb. gedekt worden. 1000 personen zijn zonder huisvesting en ten hunner behoeve is terstond eene inzameling gedaan. De werktuigen van

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2