LEYDSCHE COURANT. 18 dB. MAANDAG 26 APRIL. N*. 50. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIJ «leze Courant behoort Bijblad I". 6. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN24 April. Naar wij vernemen, heeft het H. K. II. prinses Frederik der Nederlan den behaagd een prachtig canape'-kussen in te zenden, als bijdrage voor de te houden verloting, ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de met de pink da Jonge Klaartje verongelukte vissehers. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 108 tot 126 personen. Rector en senaat der Utrechtsche hoogeschool hebben bekend gemaakt, dat men zich bij de beantwoording der tweede door de reglsgejeerde facul teit uitgeschreven prijsvraag, ook van de Nederlandsche taal kan bedienen. Waarschijnlijk zal het algemeen depót van discipline van Medemblik naar Geertruidenberg worden verlegd. Naar men verneemt heeft de heer van Ilall, zoodra hij onderrigt werd, dat zijn voormalige ambtgenoot, de heer van Reenen, lot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer le Amsterdam, gesteld werd, zijne vrienden in de hoofdstad verzocht, voor die betrekking buiten aanmerking te blijven. In het hoofd-kiesdistrict Leeuwarden zal op 11 Mei aanstaande de verkiezing plaats hebben voor een lid van de tweede kamer in de plaats van den heer Mr. J. Bieruma Oosling. Onder de gemeente Delfzijl is in den avond van Dingsdag 11. eene aanzienlijke boerenplaats, met den geheclen inboedel, benevens 20 koeijen en 4 paarden, een prooi der vlammen geworden, liet verlies is slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. Uit onderscheidene streken van de provincie Drenthe wordt geklaagd over de aanhoudende droogte. In de veenkolonie Hoogeveen, alwaar thans bijna alle vaarten en wijken nagenoeg geheel droog zijn, zijn er veenba zen, die omstreeks ƒ30,000 aan turf van het vorig jaar op het veld hebben slaandie niet kan worden verscheept ten gevolge van het algemeene ge brek aan water. Doch ook de landbouwers en veehouders lijden daardoor onberekenbare schade, daar de mest niet met schuiten naar de landen kan vervoerd wordenen dat vervoer niet per as kan geschieden. Het eenige redmiddel voor den landbouwer is daarom de guano, die in mindere hoe veelheid behoeft aangevoerd te worden. Te Krabbendijke en te Bath ondervindt men reeds de treurige gevol gen van de staking der werken van de Oosler-Schelde maatschappij. Hon derden arbeiders loopen ledig en het is opmerkelijk hoezeer de ijverige bevorderaars van de landverhuizing naar Brazilië van dit oogenblik gebruik maken om de beste arbeiders te bewegen derwaarts te gaan. De agenten van de Anlwerpsche huizen voor die landverhuizing (men zon bijna zeggen legitime handel in blanke slaven) werkzaamvinden dan ook vele liefheb bers die misschien eene bittere teleurstelling in het land van belofte zul len ondervinden. Door het prov. gereglshof le 's Ilerlogenbosch is de burgemeester van Rwegens knevelarijdoor hem als ambtenaar van den burgerlijken stand gepleegd, tot een jaar correctionele gevangenisstraf veroordeeld. De Arnh. Cour. deelt de volgende beriglen mede uit Paramaribo. Op 11 Maart is omstreeks 8; ure een zware brand uitgebarsten op de plantage La Rencontre, waarbij ongeveer 13 negerhuizen in de asch zijn gelegd. Tijdens deze ramp bevonden zich de directeur en de slavenmagt in de gronden. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Volgens de door den gouverneur van het ministerie van koloniën ontvangen berigten wordt alhier spoedig de aankomst van 500 Chinesche emigranten te gemoet gezienen zal alzoo eerlang de gelegenheid voor belanghebbenden bestaan om het grootste deel dezer vrije arbeiders te huren. De kosten van den aanvoer dezer emigranten kunnen nog niet met juistheid worden opgegeven. Zij worden echter, volgens de ontvangen inlichtingen, na aftrek van 13 dol lars, welke de emigranten in maandelijksche termijnen van 1 dollar moeten terug betalen, op ongeveer ƒ300 per hoofd geraamd. Het bedrag dezer kosten komt ten laste van den huurder, doch wordt door de regering aan hen, die het wenschen, tegen voldoenden borglogl, renteloos voorgeschoten, om terug betaald le worden in 5 jarenjaarlijks een vijfde gedeelte. Op 15 Maart is het Nederl. fregatschip Admiraal Zoutman, kapt. Sprcnger van Eyk, op de kust van Florida verongelukt. Daaromtrent wordt nit Havana het volgende medegedeeldDe Admiraal Zoutman vertrok tnet 700 vaten suiker enz. van hier naar Qucenslown en Rotterdam. Men had 4 dagen met N. wind goed doorgezeild, toen in den nacht van 15 Maart, ten 2 ure, bij zeer hooge zee en donkeren nacht, de kapitein en lstc stuur- atan, op hel dek zijnde, vermeenden land te zien en terstond last gaven, om het roer te wenden; doch het schip kon door den harden wind en sterken stroom niet werken, maar strandde op de kust van Florida, 250 mijlen afslands van Havana. Bijna onmiddclijk brak het schip door mid denzoodat de equipage, uil 21 man beslaande, naauwelijks den tijd had het leven te redden, zijnde het strand bijna 3 mijlen verwijderd van de plaats waar het schip strandde. De 4 booten werden oogenbiikkelijk uit gezet, van welke 2 gevuld werden met provision, geweren, zwaarden, kruid, kleedcren enz., terwijl de beide andere door de kracht der golven reeds van hel schip geslagen waren. De booten werkten naar landdoch kon den het door de branding niet bereiken. Toen sprongen al de manschappen in zee, en werden door wind en golven weldra op strand geworpen, waarbij zij eenige kneuzingen bekwamen. Tot hunne blijdschap sloegen ook de booten met provisiën enz. al spoedig hoog legen de kust. Bij het aanbreken van den dag was het schip geheel weg. Dien zelfden d3g wer den zij, water zoekende, door beeren aangevallen, van welke zij er3 dood den. 9 dagen lang liepen zij langs het strand in eene brandende zon, half naakt, hopende eenig schip van eene noordelijke haven te ontdekken. Hun lijden was vreeselijk. Intusschen werden zij gestadig door beeren, wolven, panthers, krokodillen en haaijen bedreigd; 12 beeren en 3 wolven werden door hen gedood. Zij vonden niet minder dan 5 wrakken van Amerikaansche en Spaansche schepenwaarvan eenige eerst kort le voren verongelukt waren. Ook ontdekten zij de lijken van 19 mensehen, en een versch gedolven graf met eene lei aan het boveneinde, waarop de naam van Captain Adams (40 mijlen beneden Strijkers Inlet). Den 24sten Maart, des morgens ten 10 ure, werden zij ontdekt door het aan de Vereenigde Staten bchoorend stoomschip Daniel Webster, naar Havana bestemd, welks gezagvoerder Miner de 21 manschappen opnamop de edelmoedigste wijze in hunnen nood voorzag en hen in den morgen van 26 Maart te Havana aan wal bragt. 's GRAVENBAGE, 24 April. Z. M. de koning heeft goedgevonden aan den minister van slaat jhr. mr. A. G. A. ridder van Rappard en aan mr. H. Vollenhoven, referendaris bij het depart, van binnenl. zaken, op hun verzoek, eervol ontslag te ver- leenen uit de betrekking, den eersten van president eu den tweeden van lid en secretaris der bij genoemd depart, beslaande adviserende commissie voor de zaken betreffende de stichtingen voor het onderwijs; en ter ver vulling der hierdoor en door het overlijden van den heer mr. A. Dekelh ontstane vacaturen in gemelde commissie te benoemen: tot president den heer jhr. mr. G. A. Melort, lid van den lioogen raad, oudste lid der com missie; lot leden de heerenmr. J. L. G. Gregory, advocaat-generaal bij den hoogen raad; mr. W. Winlgens, lid van de tweede kamer; mr. W. F. G. L. Frangois, advocaat-generaal bij het prov. geregtshof van Zuidholland; en tol secretaris: den heer jhr. mr. VY. Six, commies bij het depart, van binnenl. zaken. Bij kon. besluit zijn met 1 Mei aanst. bevorderd: tot kapiteins ter zee, de kapitein-luitenants ter zee M. C. van Vreeland, en R. van Voss; en lot kapitein-luitenants ter zee, de luitenants ter zee der lste kl. F. A. A. Gregory, J. P. G. Muller; F. R. Toe Water, J. A. van Ommen; M. II. Jansenen ridder W. J. C. lluyssen van Kaltendjjke. Tot directeur van hel postkantoor te Roozendaal is benoemd de heer P. G. Piepers, thans in die betrekking le Monnikendam, en tol zijnen opvolger aldaar de heer J. A. Sannes, te Yeendam woonachtig. Tot prov. directeur der directe belastingen enz. in Noordbrabant is benoemd de heer W. C. P. Toewater, controleur der lste klasse bij 'srijks belastingen te Utrecht. De minister van oorlog heeft den Ist™ luitenant jhr. B. Alberda vaa Ekensleinvan hel lsts reg. dragonders, gedurende de zomermaanden, ge detacheerd bij het reg. rijdende artillerie, ten einde gedurende dien lijd de proeven in het kamp bij te wonen. Een aantal onder-officieren van het leger hier te lande is door den minister van oorlog overgeplaatst bij hel leger in Oosl-Indië, ten einde aldaar examen als adspiranl-betaalmeester af te leggen. Gisteren had bij II. M. de koningin-moeder een diner plaats waaraan deelnamen Z. II. de hertog Bernard van Saksen-Weimar, de commis saris des konings dezer provincie, ridder van der Ileim van Duivendijke en andere genoodigden. Onder de voorwerpendie reeds aan het bestuur der algemeene ten toonstelling, welke den 10 Mei e. k. alhier zal geopend worden, toege zonden zijn, bevinden er zich eenige, die de inzenders, na de sluiting der tentoonstelling, ten voordeele der armen dezer gemeente verkocht willen hebben. Voor den hoogen raad is gisteren de zaak behandeld tusschen de Hol!.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1