thans ook de Constitutionnel daaraan een artikel gewijd, afkomstig van den heer de Rene'e. Daarin wordt o. a. gezegd: De vrijspraak van Bernard heeft eene diepe verontwaardiging in Frankrijk verwekt. Men beschouwt die als een openbaar schandaal. Wanneer de pleitrede van den verdediger van Bernard in de stedenin de kazernen en op het platte land mogt ver spreid worden, zal het voor de regering, hoe welgezind ook, moeijelijk zijn de uitwerkselen van de openbare verontwaardiging le beteugelen. Dit artikel van den Constitutionnel heeft in de staatkundige wereld een dieper, indruk gemaakt, zelfs de beurs heeft er den invloed van ondervonden. Men vraagt zich af op wiens rekening deze taal moet gesteld worden en dat in een dagblad, hetwelk men als half-otficieël beschouwt. De ministers verklaren geheel vreemd aan het bedoelde artikel te zijn, zoodat er niet anders overblijft dan het te houden voor de uitdrukking van het persoonlijk gevoelen van den heer de Rene'e, met welker openbaarmaking hij de rege ring gcene dienst heeft gedaan. Men verneemt dat het daarom ook niet in le Payswelk blad mede onder het bestuur van den heer de Renée staat, zal opgenomen worden. De heer Guizot heeft dezer dagen weder opentlijk geklaagd dat zijne geloofsgenoolende protestantenhier te landein weerwil van de goede bedoelingen der hooge regering, door de plaatselijke overheden dikwerf belet worden scholen op le rigten. Hij zag daarin eene schending der grondwet tige vrijheid van godsdienst en van onderwijs. Op last van het bestuur der spoorweg-maatschappij in den Kerkdij ken Slaat, aan het hoofd waarvan de heer Mirès zich bevindt, worden thans prachtig vaatwerk en andere altaar- en kerksieraden vervaardigd, welke den Paus zullen aangeboden wordenter gelegenheid dat hij de eerste helft van den aan te leggen spoorweg zal inwijden. S 5" AW J K. MADRID, 18 April. Kolonel Verdugo is, hoewel men zijne wond als doodelijk beschouwt, nog in leven. De reglcr-long is geheel doorboord. Zijn moordenaar, Ribera genaamd, is van vroeger bekend. Reeds eenige jaren geleden werd hij tot dwangarbeid veroordeeldmaar door de koningin begenadigd. Later werd hij nogmaals veroordeeld, omdat hij een smaadschrift legen O'Donnell in het licht had gegeven. Men heeft opgemerkt dat dc koningin sedert 1844 reeds aan 252 personen, wegens moord lot de doodstraf verwezen, kwijtschelding van straf heeft geschonkenwaarvan de meesten vrij de steden des lands doorkruisen. Voor staatkundige vergrijpen zijn in dien lijd slechts 12 zulke beschikkingen genomen. Te Lissabon heeft de verloving plaats gehad van de zuster des ko- nings, prinses Maria Anna, met prins George van Saksen. ITALIË. Bij de behandeling der drukpers-wet in de Sardinische kamer van af gevaardigden heeftgelijk men weetgraaf Cavour ter verdediging van het ontwerp eene belangrijke rede uitgesproken (vroeger reeds gemeld). Aan het slot dier rede heeft de graaf de gevaren die de rust van Italië en somtijds van Europa bedreigenaan het slechte beheer en de voort durende verhuizing in den Kerkdijken Slaat toegeschreven. Ilij heeft tevens eene depêche overgelegd door hem aan den Sardinischen gezant le Rome gezonden, ten einde die punten onder de aandacht van kardinaal Antonelli te brengen. Graaf Cavour heeft tevens verklaard dat bij de ze kerheid bezat dat de moordaanslag van 14 Januarij door meerdere in andere landen zoude gevolgd zijn en dal ook koning Victor Emmanuel aan den dolk der moordenaars was aangewezen. Deze verklaring maakte diepen indruk en op de kamer en op hel talrijke publiek dat tegenwoor dig was. De stad Lulona (Modena) is in staat van beleg verklaard. Bij vele ingezetenen aldaar heeft eene huiszoeking plaats gehad, welke tol de ont dekking heeft geleid, dat vele exemplaren van hel dagblad Piccolo Cor- rière d'Italia aldaar waren verspreid. Dertig personen zijn ten gevolge daarvan in hechtenis genomen. Van wege de policie zijn 1500 fr. uitge loofd aan dengene, die aanwijzing zal doen van den persoon, die genoemd blad aldaar heeft verspreid. PBIIkSEX. Uit Kleef wordt gemeld dat het aan de Nederlandsche politie gelukt is een der gevaarlijkste roovers uit die streken magtig te worden. De be ruchte Fr. Croneuberg, uit Maderbornwas uit Werden ontvlugt en had de omstreken door rooverijen onveilig gemaakt. Alle nasporingen waren vruch teloos, toen hel den heer Koentz, te Nijmegen, gelukte hem op het spoor te komen, gevangen te nemen en naar Roermond over te brengen. Na aldaar gevonnisd te zijn, zal hij aan onze reglerlijke magt worden over geleverd. Men verneemt dat de stenden van Sleeswijk geweigerd hebben hunne toestemming te geven aan het heffen van buitengewone belastingen in dal hertogdom, ten einde in de algcmecne behoeften van de gezamentlijke sla- ten der Deensche monarchie te voorzien. De regering heeft hel besluit der stenden vernietigd, en de hefling der belasting bevolen. Graaf v. Ahlefeld, van de ridderschap, en twee leden van den landelijken stand hebben zich bepaaldelijk tegen de betaling verzet en de executie afgewacht. Deze is dan ook dadelijk bevolenen wel met ondersteuning der militaire magt. De verhouding lusschen de hertogdommen en Denemarken wordt dus meer en meer van cenen moeijelijken aard. OOSTENRIJK. WEENEN, 19 April. Eerstdaags zal alhier bij de reglbank in behandeling komen de zaak van den gefailleerden notaris Zugschwerdt, een man hier zeer hoog geacht en aan wien men het goed van weduwen en weezen toevertrouwde. Hij heeft zich door beurs-speculatiën ongelukkig gemaakt. Hel passief bedraagt 684,149 fl. en het actief 162,000 fl. Zijne eigene zuster heeft hij voor 1300 fl. opgeligt. Het grondbezit wordt voor de Israëliten hier le lande meer en meer moeijelijk, want de aankoopen van land worden door de regering vernie tigd. Zulks is dezer dagen nog te beurt gevallen aan een lid van den ge meenteraad van Praag. Ook is een israëlilisch schoolonderwijzer in eene plattelandsgemeente, die zich aan het wanbedrijf had schuldig gemaakt van ook aan christenkinderen onderwijs le gevenniettegenstaande het gemeen tebestuur de beste getuigenissen van hem gaf, op verzoek van den kerke- raad der plaats, verbannen uit het dorp, dat veel aan hem heeft te dan ken. Hij bevindt zich thans in hechtenis, omdat hij zich op eene audiëntie bij den kardinaal vorst-aartsbisschop in te scherpe bewoordingen had uitge laten over den maatregel, die op hem is toegepast. In de omstreken van Klagenfurt heeft men schokken van aardbeving waargenomen. Geheele gebouwen zijn daardoor gescheurd. TURKTE, Het officieel besluit omtrent de benoeming van Fuad-Pacha tot vertegen woordiger van Turkye bij de conferentie te Parijs is thans verschenen. Malimoud-Pacha zal hem bij het dep. van buitenl. zaken vervangen. Men wil dat de conferentie op 10 Mei zal beginnen en dal men omtrent het vraagstuk van den Donau lot eenstemmigheid is gekomen. Tegen de aanstaande viering van den Ramazan zijn een aantal keiz. besluiten verschenenwaarbij onderscheidene kostbare gewoontenwelke men gedurende dien tijd in acht nam, afgeschaft worden. Zoo zullen de hooge ambtenaren en de rijke muzelmannen, wier huizen alsdan tijdens het middagmaal voor iedereen open stonden, voortaan slechts een klein getal personen, naar hunne keuze, behoeven te noodigen. De genoemde gewoonte had in den laatslen lijd eene zoodanige uitbreiding verkregen, dat de hotels van de aanzienlijke personen reeds des morgens vroeg door honderden lie den lot de laagste volksklasse en de geestelijkheid behoorende, werden ingenomendie de heer des huizes verpligt was te voedenen wie hij eeui- gen onderstand in geld moest uitreiken. Door hel huis Rothschild is de oprigling eencr bank voorgesteld. Eene Fransch-Ilollandsche maatschappij heeft vergunning gevraagd tot den aanleg van een spoorweg van Varna naar Routschouk. INGEZONDEN. Op Dingsdag avond 20 April jl. gaf de nog jeugdige Leydsche Rederij kerskamer Tollens eene soiree déclamatoire et musicale, als tweede open bare proeve van haar pogen ter bevordering van uiterlijke welsprekenheid. De opkomst eener zeer talrijke schare bewees wal men verwachtte van eene vereeniging, die zich, onder de zinspreuk: Kunstliefde spaart geen vlijt, beijvert haar smaak te veredelen en in hare voordragt weder te geven wat de dichter gevoelde toen hij zijne verzen nederschreef. De verwachting, die men koesterde, is dan ook niet beschaamd; de voor uitgang der werkende leden, op de baan der welsprekenheid, was zoozeer merkbaar, dat wij tot slaving van dit beweren ons gerust beroepen op allen, die de eerste proeve, door de kamer gegeven, hebben bijgewoond en wier oordeel onbevangen is. liet zou niet kiesch zijn hier namen te noemen waar iedere spreker zich zoo beijverde, en zulks le meerder, vermits de werkende leden niet hunne eigene eere op het oog hebbenmaar allen eenstemmig den roem der ka mer ter harte nemen. Wij gewagen alzoo ook niet van de wijze van uilvoering van een histo risch drama in 2 bedrijven, door den voorzitter der kamer vervaardigd; maar geven gaarne onze overtuiging ten beste: dat hel dichtstuk voorgedra gen is, zoo als het zulks ten volle verdiende. Het strekt der kamer Tollens tot cere dat haar zoo hoogst gunstig be kend Amstcrdamsch eerelid, de heer D. van Ollefendoor zijne medewer king, hare poging heeft willen schragen; gelijk wij het toetreden, als buitengewoon lid, van den heer II. Cornet, eene aanwinst voor de jeugdige kamer achten. De vriendelijke medewerking van twee jeugdige toonkunste naars, die de bevallige declamatie, door voortreffelijke muziek, afwisselden, heeft ruimschoots bijgedragen lot verhooging van hel gesmaakte genoegen. Wij vereenigen ons gaarne met de slot toespraak van den voorzitter en uilen met hem den wensch, dat de kamer door ijverige oefening in den aanstaanden zomertijdlal van bloemen zal opgarenwelke in een vol gend winter-saisoen hare frissche geuren verspreiden mogenover telkens meer talrijk en belangstellend auditorium. T. AM AIJKU1 K-W 1EDW8. PROMOTIE AA1V DE (ITHECUTSCBE IIOOOESCHOOL. Den 20sleo April de heer N. v. Beers, van Monnikendam, in de Regten, met Theses. Burgerlijke £stft«b. Van den 15 tot en met den 21 April 1858. BEVALLEN: W. C. van Leeuwen, geb. Fonderie, Z.C. J. J. Pierlot, geb. van der Klugt, D. M. S. Weerts, 'L. A. M. Kruit,geb. Kweslroo, Z. J. Vissergeb. Betavia D. M. C. Monnéegeb. de KierD. L. Roosgeb. van EcsD. van Pijpengeb. van der Horden D. H. Straatsburggeb. RouwendaalD. K. Massaar, D. .1. de Wolf, geb. van Heiningen Z. .1. Ziedses Desplantcs. geb. Riebeek, D. en Z., twcel. E. Huisman, D. M. M. van Amerom geb. Najer, D. J. Smit, geb. Kramers, D. S. A. Velt- huysgeb. de VroedeZ. E. Beijer, geb. van Dokkum 1). L. M. Planje, geb. de JustZ. P. Pluggeb. van der Steen D. M. C. Elink Schuurman geb. SchuurmanZ. J. Massaar, geb. Blansjaar, Z. J. M. Slakenburggeb.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3