welker hoofd zich bevindt de officier van gezondheid lste klasse, Verst. Die commissie was belast met een onderzoek, uit een geneeskundig oogpunt, der miliciens. Sedert eenige dagen zijn te Scheveningen 22 pinken aangekomen, meest alle aanbrengende schelvisch en kabeljaauwdie op het strand de aanzienlijke prijs van ƒ12,000 hebben besomd. Tweede limner der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 21 April. In deze zitling zijn ingekomen: 1°. eene missive van den heer Bieruma Oosting, daarbij berigtende dat hij door zijne benoeming lot kanlonregter te Heerenveen, beeft opgehouden lid der kamer te zijn; 2°. een wels-ont- werp tot verhooging van hoofdstuk V der staalsbegrooling voor 1858 voor den aanleg van een kanaal in Drenthe; 3°. een wels-ontwerp lot verhoo ging van hoofdstuk V der staalsbegrooling voor 1858 lot herstelling van den Wieldijk in Friesland, 4". eene missive van den minister van oorlog ten geleide eener nota van wijziging in de aanhangige nadere begrooting van uitgaven van het departement van oorlog voor 1858. Voorts zijn behandeld: 1". hel wels-ontwerp lot vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement voor marine, dienst 1858. Dit wets-onlwerp werd met algemeene stemmen aangenomen; 2°. bet wets-ontwerp tot bekrachtiging der ordonnantie van den gouverneur- generaal van Nederl. Indiebetrekkelijk de vernieuwing van hel verbod op den invoer van vuurwapenen en buskruid in de havens van de residentie Palembang en het rijk van Djambi, tot ultimo December 1862, waarover de heer van Hoëvell en de minister van koloniën het woord voerden. Dit ontwerp van wet werd met algemeene stemmen aangenomen; 3°. het wets ontwerp tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1855. Hierbij kwam het punt der verzekeringen ter sprake. De heeren van Eek van Deinse en van Hoëvell stelden onderscheidene motiën van orde voor, en na eene langdurige beraadslaging werd de motie van den heer van Eek, geamendeerd door den heer van Hoëvell, aangenomen met 33 tegen 16 stemmen. Die molie was van den volgenden inbond: De kamer acht het in het algemeen belang wenschelijk, dat het bedrag der verzekering van de Oost-Indische gouvernements-produclen tegen zeeschade trapsgewijze worde verminderd zoodat die vermindering geheel ophoude. Tegen hebben gestemd de heeren van Franck, de Kempenaer, van Reede van Óudtshoorn, van Foreest, Hoekwater, de Brauw, van Ascli van Wijk, van Lynden, van Deinse, Storm van 's Gravesande, van Eek, Kien, Wint- gens, SehimmelpenninckElout van Soeterwoude en Godefroi. De heer van Lynden trad in eene beschouwing over de emancipatie der slaven in West-lndië en vroeg of de minister voornemens was de kamer in slaat te stellen de zaak der emancipatie nog in dit jaar te behandelen. De Minister zcide omtrent dit onderwerp eene nieuwe voordragt te zullen doen en dat hij niet zou rusten voordat aan de zaak een einde kwam. De heer van Hoëvell behandelde het punt der cultuur-contracten en de re geling daarvan bij de wet, en de heer Thorbecke de quaestie der beslissing van geschillen over de bevoegdheid tusschen de regterlijke en administrative magt en de herziening van het drukpersreglement in Nederl. Indië. Ook die sprekers werden door den minister van koloniën beantwoord; waarna het wels-ontwerp met algemeene (50) stemmen aangenomen werd. Op aanstaanden Vrijdag zal de kamer in behandeling nemen de wets ontwerpen: tot goedkeuring van ariikelen van een met Guatemala gesloten verdrag; tot den aanleg van een entrepot te Rotterdam; tot wijziging van hoofdstuk VIII der staalsbegrooling. Het eindverslag omtrent het voorstel van den heer Sloet lot Oldhuis be trekkelijk de tienden werd nog in deze zitling uitgebragt. Heden (Donderdag) hebben de afdeelingen der kamer zich bezig gehouden met het onderzoek van de op gisteren ingekomen wels-onlwerpen (boven vermeld). ROTTERDAM, 21 April. Gisteren is alhier, des namiddags ten 2 ure, een felle brand uitge barsten in de katoenpakliuizen van de Nederl. handelmaatschappij aan de Willcmskadc, ender het woonhuis van den heer Gransberg. Een dikke rook ontlastte zich uit al de vensters aan de straat, waardoor bet binnen dringen van builen geruiinen lijd onmogelijk was. De brandweer was dade lijk op de plaats van het gevaar, met een getal van 12 a 13 spuiten en het gelukte haar al spoedig hel vuur in zoover te beteugelen, dat dit schoone gedeelle der slad tegen de vernieling, waarmede het bedreigd werd, bevei ligd was. Bij die gelegenheid heeft men het groole nut gezien van den zoogenaamden redder of brandladder, welken men heeft aarfgewend om van de bovenste verdieping vele voorwerpen van waarde te redden; daarbij hebben onderscheidene particulieren hoogst loffelijke hulp verleend en wel niet zonder gevaar. Hoewel in het pakhuis de katoen bleef smeulen, was in bel sterk beschadigde woonhuis bel vuur omstreeks 5 ure gebluscht. Naar men zegt zal al de katoen weg zijn en is die voorraad bij onderscheidene maatschappijen voor ƒ172,000 verzekerd. Volgens de N. R. C. zal hier eerstdaags met het schip de Goudkust, een alligator worden aangebragt, van eene der rivieren aan de kust van Guinea. Dit dier, voor de diergaarde bestemd, is meer dan 2 ellen lang. AMSTERDAM 21 April. Tot reglers-plaalsvcrvangers in de arrond.-reglbank alhier zijn benoemd de hh. mrs. H. J. van Lennep en B. 11. M. Driessen. Door de kiesvereeniging de Grondwet alhier is als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer verkozen mr. G. C. J. van Reenen. Eergisteren kwam een persoon op de Pijpenmarkt woonachtig in be schonken toestand te huis. Eenigen tijd daarna vond men hem dood op den grond liggen. BUUENLANDSGUE BER1GTEN. BEheiK. BRUSSEL, 18 April. In de gemeente Mariakerke, nabij Ostende, ging in den morgen van 18 dezer de vrouw van Hendrik Goes, naar de kerk. Te huis komende vond zij haren man vermoord bij de deur liggen. De ongelukkige had acht zware hoofdwonden. Allerlei geruchten kwamen in omloop, en na inge steld onderzoek is de vrouw van den vermoorde, benevens een arbeider, die eenige maanden geleden bij Goes in de kost had gelegenvan Tieghem ge naamd, gevangen genomen. ENGELAND. LONDEN20 April. De heer Disraëli heeft in het lagerhuis de begrooting voor de dienst der geldmiddelen ingediend. Deze begrooting sluit met een tekort van 3,990,000 hetwelk veroorzaakt *wordt door 1,500,000 nog te betalen wegens de ten behoeve van den jongsten oorlog gesloten leening, alsmede door 2,000,000 die gevorderd worden tot betaling van vervallen schatkist- billetlen. Het nadeelig verschil tusschen de gewone inkomsten en uitgaven bedraagt alzoo 490,000 De heer Disraëli stelt voor om het eerstvermelde tekort op de volgende wijze te dekken: 1°. de betalingen ten behoeve der voor den jongsten oorlog gesloten leening worden voor onbepaalden tijd uit gesteld 2°. de vervallen schalkislbilletten worden eerst in de jaren 1862 en 1863 ingetrokken, telkens met 1,000,000 3°. de regten op Engelsche sterke dranken worden herzien, met dien verstande, dat daardoor aan de schatkist eene verhoogde ontvangst van 500,000 wordt verzekerd; en 4°. er ontbreken dan nog 300,000 welke som wordt verworven door de bankiersbriefjes aan een zegelregt te onderwerpen. Dit flnantieel plan is, naar men verzekert, gunstig door de vertegenwoordiging opgenomen. Echter zijn er vele personendie zeggen dat ieder planhetwelk het tegen woordige ontheft en den last op de toekomst schuift, aan de volksmenigte uit den aard der zaak welgevallig is en de regering populair maakt, maar dat de bewindslieden verder behoorden te zien dan de groole hoop, en zich behoorden te houden aan de harde maar heilzame staatkunde van vorige ministers, die de uitgaven van den oorlog niet door een volgend menschen- geslacht wilden doen betalen. In het hoogerhuis heeft lord Malmesbury thans verklaard dat de regts- geleerde raadslieden der kroon, ten aanzien van de aanhouding van de Cagliarinog niet tot eenstemmigheid van gevoelen zijn gekomen, en dat er dus aan geene maatregelen van bedwang kan worden gedacht. De officieren-vereenigingonder den naam van United service-club zal overmorgen een feestmaaltijd ter eere van den maarschalk Pélissier houdenonder voorzitting van den hertog van Cambridge. Bernard is reeds en wel zonder het stellen van borgtogt ontslagen. De heer Roebuck heeft in het lagerhuis aangekondigd dat hij de regering zal afvragen of zij in de vervolging van Bernard wegens zamenzwering blijft volharden. Dien ten gevolge zal in een heden te houden ministerraad dit onderwerp behandeld worden. Men gelooft dat de regering van de ver volging zal afzienin welke verwachting men door de houding der minis teriële bladen versterkt wordt. De houding der bevolking geeft ondubbelzinnig te kennen, dat men met de vrijspraak van Bernard hoog is ingenomen. Sommige wijken der slad waren des avonds verlicht en men spreekt van eene inschrijving, ten einde de onkosten te dekken van eene verspreiding der pleitrede van den heer James, en wel ten getale van 2 millioen exemplaren. Aan de dag bladen levert de vrijspraak uitvoerige slof tot beschouwingen op. De Mor- ning-Post, de belangen van Frankrijk en het vorige ministerie toegedaan, tracht aan te toonen dat de bewijzen van dien aard zijn, dat zij eene ver oordeeling moesten ten gevolge gehad hebben en dat de afgelegde getuige nissen een volkomen vertrouwen verdienden. De Timesdeze zaak be sprekende, Iaat genoegzaam blijken dat hij de uitspraak van de jury goedkeurt. Volgens dit blad zijn de elkander in Frankrijk opgevolgd heb bende regeringen, slechts het uitvloeisel geweest van geweid en de pogingen om ze omver te werpen moeten niet met de in Engeland heerschende denkbeelden beoordeeld worden. De beroemde Amerikaansche schaakspeler, de heer Marphy, heeft den niet minder beroemden Engelschen schaker Staunton tot een wedstrijd uitgedaagd. De inleg zal ƒ12,500 bedragen, en de heer Marphy verbindt zich aan zijne tegenpartij, als deze overwonnen wordt, ƒ2500 voorreis- kosten af te staan. Gelijk men weet heeft de senaat der Vereenigdc Staten onlangs het voorstel der regering aangenomen om Kansas, eenen slavenhoudenden slaat, in de Unie op te nemen, liet huis van afgevaardigden heeft zich daarmede niet kunnen vereenigen en heeft met 120 tegen 112 stemmen besloten dat de bevolking van Kansas zou worden opgeroepen om de vraag te beslissen of de slavernij aldaar als wettige instelling zou worden behouden. De senaat heeft daarop dit laatste besluit met 32 tegen 22 stemmen verworpen. Men hoopt nog hel geschil op eene minnelijke wijze uit den weg te ruimen. FKANHRMK. PARIJS 20 April. Op de Tuileriën had gisteren avond eene groole receptie plaats ter gele genheid van den 50ste" verjaardag des keizers. De groolherlogin-weduwe van Baden is alhier aangekomen en door den keizer van het slation afgehaald en naar de Tuileriën begeleid. De regering heeft bij het wetgevend ligchaam een crediet aangevraagd van 50,000 fr. voor den aankoop van de boekenhandschriften en het ornithologisch kabinet van Charles Lucien Bonaparte, prins van Canino. Uit het rapport, in het wetgevend ligchaam omtrent de begrooting van 1859 uitgebragt, blijkt, dat er in plaats van een batig slot van 7 millioen, zoo als de regering meenteen te kort van 47 millioen zal zijn. Men verneemt dat het wets-ontwerp, waarbij voor de verfraaijing der hoofdstad 180 millioenen worden aangevraagddoor het wetgevend ligchaam met 6 tegen 1 stem is afgekeurd. De uitslag van het regtsgeding tegen Bernard blijft hier de gemoede ren bezig houden. Men schrijft het ook daaraan toe, dat de ontvangst van maarschalk Pélissier te Londen zoo hoogst eenvoudig is geweest. De meeste dagbladen bewaren over de zaak het stilzwijgen. Behalve l'Univers, heeft

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2