LEYDSCHE COURANT. 1858. VRIJDAG 23 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN22 April. De wis- en natuurkundige afdeeling der koninklijke academie van we tenschappen zal op morgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. In het gebouw der maatschappij sir li et Amicitiae te Amsterdam is thans eene tentoonstelling geopend van voorwerpen uit vroegeren tijd, waartoe ook door ons gemeentebestuur bijdragen zijn geleverd. De cata logus telt 1853 nommers en is verdeeld in de navolgende rubrieken: goud en zilverwerk, gilde-, orde- en waardigheidsteekenen, bijouleriën, émail op metaal, aardewerk, meubelen van bout, beeldhouwwerk, uurwerken, glaswerken, beeldwerk en huisraad van metaal, wapens, muziekinstrumen ten weefsels en kleederenwaaijers en schilderijen. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn bevracht 25 schepen, als: voor Amsterdam 9, voor Rotterdam 11, voor Dordrecht 3 en voor Schiedam 2. De synode van de evang.-luthersche kerk heeft uitgegeven het plan eener negotiatie, groot 50,000verdeeld in 500 aandeelen, ieder van 100, aan te gaan door de synode der evang. lulhersche kerk in het koningrijk der Nederlandenaf te lossen in 50 jarenmet oploopende premiënen zullende strekken ter verbetering van de traclementen der evang. lulhersche predikanten hier te lande, beginnende met de schraalst bezoldigden. Waar geen vrije woning is, zou het traclemenl niet minder dan ƒ900 bedragen. Te Delft is door een student der akadeinie op een dispuut eene stelling verdedigdhoudende dal de Delftsche Akademie eene rudikale reorgani satie behoefde. Die student werd later benoemd tot secretaris der com missie van redactie van den almanak. Eenige dagen geleden werd daarop diezelfde student bij den secretaris van den raad van bestuur der akademie ontboden en hem gezegd, dat hij binnen 4 uren eene schriftelijke verklaring moest geven, dat hij gedurende zijn verblijf aan de akademie nooit weder over de reorganisatie zou spreken, en bedanken als secretaris van de com missie van redactie van den almanak, of dat de raad anders maatregelen zou nemen ont hem van de akademie te verwijderen. De student zeide dal hij uitstel nam tol hij zijnen vader had geraadpleegd, en verklaarde later, dat hij, ingevolge het verzoek van zijnen raderaan het verlangen van den raad voldeed, ntaar van den raad een bewijs verlangde, dat hij het deed op uitdrukkelijk verlangen van den raad. De secretaris van den raad van bestuur heeft hem dat bewijs gegeven. (Amst. C.) De Haarlemsche boekhandelaars-vereeniging Lourens Jz. Coster, heeft aan den heer J. J. F. Noordziek, te 's Gravenhage, een fraai bewerkten zilveren inktkoker doen toekomenals een blijk van dankbaarheid voor de moeite door dien heer besleed aan de vervaardiging van een gedenkboek der feesten in Julij 1856 gevierd, bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Coster. Te Drummen is een der aldaar practisercnde geneesheeren door een zijner patiëntendie aan verstandsverbijstering leedplotseling van achter aangevallen en zijn hem een vijftal wonden toegebragt, die gelukkig niet doodelijk zijn. De zieke zegt, dat de doctor hem pillen had gegeven, om hem van godsdienst te doen veranderenwaarom hij den arts haatte. I11 den nacht van Maandag op Dingsdag is de stoomhoutzaagmolen van de Gebr. Romeineven builen de stad Leeuwardenbenevens een groote voorraad turf en gezaagd hout door brand vernield. De schade wordt op 25,000 geschat, en alleen de gebouwen waren verzekerd. Van de provinciale geldleening te Groningen, vroeger legen 4 pCt. uitgeschreven, waren 95 aandeelen niet genomen. Thans op nieuw legen 4j pCt. aangeboden, werden niet minder dan 380 aandeelen genomen. Te 's Uerlogenbosch is Dingsdag II. gevankelijk binnengebragt een meubelmaker uit Boxmeer, die op Zondag avond 11. de gebroeders Rongen, herbergiers te Boxmeer, zoodanig met een dolk heeft verwond, dat twee hunner, die steken in den buik hebben bekomen, in levensgevaar zijn, terwijl de derde, zijnde tevens wethouder van Boxmeer, door een dolksteek in den arm is getroffen. De staatscommissie bij kon. besluit ingesteld tot onderzoek van het adres van den heer van Vlissingen c. s.betreffende Europesche kolonisatie in Ned. Indiëheeft onlangs daaromtrent verslag uitgebragt. De commissie draagt daarin aan Z. M. voor aan adressanten te kennen te geven 1". dat hunne voorstellen, zoo als zij zijn liggende, worden gewezen van de hand; ■2". dat, wanneer desniettemin adressanten wenschlen over te gaan tol het nemen eener proeve van volkplanting op kleine schaal met eigene middelen, -op zoodanig punt en onder zoodanige voorwaarden als bij de regering geen overwegend bezwaar vindenzij bereid is daartoe toestemming en bare be scherming te verleenen3". datvoor zooveel betreft het toelaten van Nederlanders, die op eigen kosten naar Boeroe of andere daartoe te be stemmen gedeelten van Ned. Indië wenschen te vertrekken, en zich daar te vestigen lot uitoefening van eenigen tak van landbouw of nijverheid, het in de bedoelingen der regering ligt daartoe ruime gelegenheid aan te bieden. Na verder eene beschouwing te hebben gegeven van de middelen die kunnen leiden tol de ontwikkeling der zedelijke en stoffelijke belangen onzer bezit tingen in Indië, zegt de commissie, dat het hare bedoeling niet is dat die middelen op eens worden aangewendmaar wel dat er een stelsel worde aangenomen en de uitvoering daarvan geleidelijk plaats hebbe. Zij eindigt met den wenseh dal de eenmaal aangenomen beginselen als vast staande zullen worden beschouwd en gehandhaafd, en niet dan om zeer gewigtige redenen zullen worden gewijzigd, laat slaan verlaten. Niets toch heeft de ontwikkeling van de overzeesche bezittingen van den staat meer tegengehou dendan de wisseling van inzigten en het wijzigen van stelregels van be stuur, welke zoo vaak hand aan hand zijn gegaan met de wisseling van personen, die hetzij iu Nederland, hetzij in Indië, hetzij in bepaalde gedeel ten daarvan, lot deelname aan bel bestuur dier gewesten geroepen zijn geweest. Uit een brief uil Eimina, door de /V. R. C. medegedeeld, blijkt bet dat op 24 Jan. in Engelscb Acra een Neger opstand heeft plaats gehad. 3000 zwarten hebben de Franscbe factory overrompeld en nadat zij door het gebruik van drank waren opgewonden, uitgeplunderd, waarbij ook eene geldkist met 2000 dollars hun ten buit viel. Later zijn zij door den bevel hebber van Dollandsch Acra verdreven. De door hen veroorzaakte schade schat men op 18,000 dollars. 's GRAVENHAGE, 22 April. Z. M. heeft benoemd tot chef van hel bureau der artillerie bij het depart, van oorlog den majoor A. II. Drijfhout van liooff, van het 3de reg. vesting artillerie, en zulks ter vervanging van den generaal-majoor E. van Löben- Sels, ingevolge zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der cavalerie, bij den staf van hel wapentot ridmeester 3de kl.den ls,en luit. A. L. T. A. Grisarl, van dien staf; bij hel lste reg. dragonders, tot ridmeester 3dc kl. den lslco luit. II. L. Smeels, van het 5dc reg. dragonders; en den 2df" luit. A. Boomgaart, van het 4dc reg. infanterie, lijdelijk te detacheren bij de landmagt in West-Indië. Bij kon. besluit zijn, ter vervulling van vacaturen in de hoofdcom missie tot de zaken der Israëlilentot leden dier hoofdcommissie benoemd de hh. mr. S. E. Nijkerk, te Amsterdam, en J. E. Andries, te 's Graven hage, en voorts tot vice-president, hel lid m'. A. de Pinto, te's Gravenhage. Het heeft Z. M. behaagd aan den heer A. Berlijnmuziek-direeteur te Amsterdam, op advies der hoofd commissie tot de zaken der Israëlilen in Nederland, toe te kennen eene zilveren medaille voor het vervaardigen en uilgeven der Religiose Gesange ten dienste der synagogen. Naar men verneemt heeft de beer jlir. mr. G. L. II. Hooftburge meester dezer gemeente, zijn eervol ontslag aan Z. M. den koning uit deze betrekking aangevraagd. nil. BD. HH. hertog Eduard van Saksen-Weimaradjudant van H. M. de koningin van Groot-Brittannië, en hertogin Anna, zijn uit deze resi dentie naar Londen vertrokken. De hertogin Anna zal eenigen tijd in de Engelsche hoofdstad verblijven. Omtrent de tentoonstelling der voortbrengselen van nijverheid uit alle landen, die alhier zal gehouden worden, verneemt men nog nader, dat met het oog op de menigte voorwerpendie dagelijks aankomen of ver wacht worden, de opening niet vóór 5 a 10 Mei zal kunnen plaats vinden, en dat bij uilzondering ook latere verzendingen zullen worden aangenomen, hetgeen vooral voor het buitenland soms noodig kan blijken. Uit hoofde van den omvangdien de tentoonstelling verkrijgtzounaar men ver neemt, de afdeeling groote werktuigen, zoo mede kolossale voorwerpen, de zeevaart, het krijgswezen, den landbouw enz. betreffende, te Rotterdam of te Antwerpen gevestigd worden, en omtrent de plaats, waar de daar voor benoodigde gebouwen zouden opgerigt wordenvoorloopig reeds maat regelen genomen zijn. Gisteren werd alhier de heer mr. G. N. de Kempenaer pleglig geïnstal leerd als lid van de arrond.-regtbank. De officier van justitie, mr. Alsehe, bragt bij die gelegenheid eene warme buide aan den overleden regler mr. Swart en den regter-plaalsvervanger mr. van der Jagt Wz. Gisteren heeft aan bet ministerie van marine de aanbesteding plaats gehad van de levering van 1°. 800 stuks uitmonstering voor matrozen der lslc klasse; 2°. 1000 voor matrozen der 2d( klasse; 3°. 300 voor kanonniers; 4™. 300 voor manschappen van het vaste corpsallen aangenomen door den heer J. L. F. Rietstap alhier, n°. 1 voor 27j cis per man; n°. 2 vcor 15 cis; n°. 3 voor 221 ets, en n°. 4 voor 15 ets. Alhier is aangekomen de militaire geneeskundige commissieaan

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1