BUITENLAXDSCHE BER1GTEN. is lihci a. BRUSSEL, 14 April. De Bisschoppen van Luik en Brugge hebben aan hunne ondergeschikte geestelijken nieuwe voorschriften tot wering van slechte boeken en dag bladen gegeven. Allen welke tot de vervaardiging of verspreiding van slechte dagbladen of boeken op cenige wijze medewerken (de brievenbe stellers en de letterzetters alleen uitgezonderd) worden met weigering der absolutie bedreigd. Aan de geloovigen wordt verboden, slechte dagbladen, al ware het ook om niet, te ontvangen; aan de kroeghouders, ze te lezen te gevenaan de notarissen en zaakgelastigdendaarin aankondigingen van verkoopingen te doen plaatsen. De geloovigenzeggen de bisschoppenzullen erkennen dat wij voor hun heil deze strenge maatregelen jegens hen nemen. Zij behooren de redenen dezer heilzame wetten niet met nieuwsgierigheid uit te vorschen of hoog moedig te beoordeelen. In de tegenwoordige omstandigheden kan de afkondiging dezer voor schriften niet anders dan de gemoederen meer en meer opwinden. Een voorvaldat te Charleroi plaats had en door de Indép. Beige wordt medegedeeld, draagt mede daartoe bij. Aldaar overleed zeer onverwachts de heer Hélin, uitgever van een dagblad en houder van eenen leescirkel. Tot zijne begrafenis werd slechts door de geestelijkheid voorwaardelijk verlof verleend, namelijk, indien de weduwe zich verbond den verkoop van slechte hoeken en het drukken van slechte geschriften en dagbladen te zullen slaken. De weduwe was echter niet genegen daarin toe te stemmen. In den nacht van den 2den op den 3dcn dezer is op de Schelde nabij S'. Amant een vaartuig, met sleenen geladen, gezonken. Twee personen zijn daarbij omgekomen. EWfSEEANïO. LONDEN, 13 April. De generaal-majoor sir John Gaspard le Marchand is benoemd tot gouver neur van het eiland Malta en aanhoorigheden. Men deelt als stellig mede dal de koningin in het laatst van Mei oene reis naar Berlijn zal doen. In het lagerhuis is hel wels-ontwerpbetreffende het afleggen van den eed tot toelating in het Parlement, voor de derde maal gelezen. Lord Russell stelde voor om de wet op het toekomstig beheer van Indië in comité' te behandelenwelk voorstel door lord Palmerslon werd bestreden. De heer Disraëli heeft verklaard dat hij zich daartegen niet zoude verzetten. De begrooting voor de marine is door het huis aangenomennadat de voorgestelde bezuinigingen tegenspraak hadden uitgelokt van sir Ch. Wood en lord Palmerslon. Sir Pakington verklaarde dat de veiligheid des lands, niet bedreigd wordende, ook geene buitengewone voorzorgen vereischte, en dat het voorbeeld van inkrimping door Engeland gegeven, waarschijnlijk door andere landen zou gevolgd worden. Echter was de regering niet voor nemens den aanbouw van nieuwe schepen te staken. Bij de regering is thans het officieel berigt ontvangen van de bemag- tiging van Lucknow. De stad was op 19 Maart geheel in de magt der Engelschen. Zij hadden daarbij 117 stukken geschut vermeesterd en 2000 vijanden gedood, en zeiven een gering verlies geleden, zijnde aan hunne zijde slechts 8 officieren gesneuveld. Ten gevolge van den val van Lucknow hadden de voornaamste inlandsche grondbezitters van Oude zich aan hel Engelsche gezag onderworpen. Het meerendeel der vereenigde magt van de muiters, hetwelk stellig uit 50,000 Cipayers bestaat, is aan het Engelsche leger ontkomen en heeft vooreerst eene wijkplaats gevonden, terwijl hel heete jaargetijde de krijgsbedrijven reeds begint te belemmeren. De vreemdeling, die onlangs le Calcutta bij zijne aankomst is gevangen genomen, was een Sardinisch koopman. De Sardinische consul is voor hem borg gebleven, waarop hij weder werd ontslagen. Later heeft hij verlof gekregen om in Indië le verblijven. Men laakt zeer de houding der policie in deze zaak. Het belangrijk regtsgeding van Simon Bernard, beschuldigd van mede- pligtigheid aan den aanslag van Orsini, heeft een aanvang genomen. De beschuldigde wil geen gebruik maken van zijn regl om door eene jury, voor de helft uit zijne landgenooten beslaande, geoordeeld le worden. Ook ontkent hij de bevoegdheid van het hof. Het hof heeft dit beweren onge grond geacht en is tot het getuigenverhoor overgegaan. Berigtcn uit de Kaapkolonie ontvangen deelen mede, dat het Duitsch legioen aan het muilen was geslagen, en dat reeds 400 manschappen daar van waren gedeserteerd. De oorzaak was dat de officieren, die de soldalen van het noodige voorzagen voor de levensmiddelen te veel geld afpersten, liet legioen zon met 1 Maart op halve soldij gesteld worden. In de Vereenigde Staten bestaan thans ruim 100 godsdienstige secten, die te zamen 921,221 kerken of bedehuizen bezitten. De waarde dezer ge bouwen schat men op 95,615.635 dollars. FltAVHRIJK. PABUS, 13 April. De Perzische gezant heeft afscheid van den keizer genomen. Hij en de leden van het gezantschap zijn bij die gelegenheid met fraaije geschenken begiflisd. Voor den shach heeft hij een prachtig rijtuig ontvangen. De zittingen van het wetgevend ligchaam zullen tot 1 Mei voortduren. Onze voormalige gezant te Londen, de heer de Persigny, is naar zijne goederen te Chamarande vertrokken. Naar men zegt is hij voorne mens eene reis naar Italië te doen. De inschrijving ten behoeve van den heer de Lamartine, die in de hoofdstad tot hiertoe weinig bijval vond schijnt in de departementen gunstiger te slagen. In het dep. Saóne et-Loire, alwaar de dichter is ge boren, is voor 50,000 fr. ingeschreven; in het depart. Cöte d'Or bijna voor eene geljjke som. Een grondeigenaar heeft voor 12,000 fr. geteekend. Naar men zegt zal nog in deze maand het bakkersbedrijf alhier van alle belemmerende bepalingen worden ontheven. De academie van wetenschappen heeft den prijs van 1000 fr. toege kend aan den heer Baudrillart, leeraar aan het Collége de France, als schrijver van hel best gekeurde antwoord op de door haar in 1857 uitge schreven prijsvraag, over de betrekkingen tusschen zede- en staatkunde. Een der straten van den boulevard van Sebastopol zal den naam dra gen van rue de Canton als een blijvend aandenken aan de zege onzer wapenen in China. Op den 5den dezer is te midden eener voorstelling in het cirque van de gebr. Bonrgeois te Lisieux een gedeelte der banken (de 2derang), waarop 600 personen zateningestort. De personen op den eersten rang gezeten zochten allen de deuren te bereiken, hetgeen eene onbeschrijfelijke verwar ring te weeg bragt. Gelukkig zijn al de gevallen personen er met eenige ligte kneuzingen afgekomen. Door den heer Badel, te Genève, is een werktuig uitgevonden, waar mede een persoon in den tijd van een uur 60 pond haver kan pellen. Het werktuig kost 80 fr. De Constitutionel deelt een brief mede uit Hongkong van 26 Februarij waarin men omtrent den staat van zaken aldaar o. a. het volgende leest. De opheffing der blokkade op de rivier van Canton, alsmede de oprigting van een Chincesch tolkantoor, heeft nog geene gevolgen voor het handels verkeer gehad. Ofschoon verscheiden kooplieden van Hongkong alle moeite doen om de betrekking weder aan te knoopen met die Chinezen met welke zij vroeger zaken deden, schijnen deze voornemens om te wachten tot er eene bepaalde schikking getroffen is. Zij weten wel, dat de buitenlanders niet minder begeerig zijn om zaken te doen dan zij zeiven, en beelden zich in, dat lijdelijke tegenkanting, welke trouwens volkomen in het Chinesche volkskarakter valt, de overwinnaars zal afmatten en hen zal nopen om hunne eischen le matigen. Eene andere hindernis voor de hervalling van het handelsverkeer is klaarblijkelijk gelegen iu den staat van regeringloos heid en wanorde, waarin hel overige van de provincie verkeert. De bevol king der rondom Canton gelegen dorpen was door de plotselinge vermees tering harer hoofdstad eerst verbaasd en verbijsterdmaar nu is zij in de weer; scharen krijgsvolk trachten zich te vormen, en bieden aan de stad te hernemen en haar Europeesch garnizoen te verdelgen; inzonderheid drei gen zij den handel le beletten en alle uit het binnenland naar Canton ge zonden goederen te onderscheppen. Dezelfde geest heerscht onder de man darijnen van Iagereu rang; zij weigeren bevelen van het voorloopige bestuur van Canton aan te nemen. In den omtrek van Hongkong en Macao belet ten zij de Chinezen steeds om bij de Europeanen in dienst te tredendoor geld af te persen aan de huisgezinnen waarvan eenige leden afwezig blijven. Die kwellingen moede zijnde, heeft de regering van Hongkong thans aan de vlootvoogden verzocht de schuldigen te kastijden en bescherming te ver zekeren aan die Chinezen welke hun voordeel doen met ons als koks en keldermeesters te dienen. Eiken dag verwacht men een antwoord op de depêche door den mandarijn Pik-Kwee naar Peking gezonden en tot zoo .lang kan er in den staat van zaken geene verandering komen. ITALIË. Naar men wil zou de Napelsche regering gezind zijn om het geschil met Sardinië, ten opzigle van de Cagliari, aan eene scheidsrcglerlijke uit spraak van eene derde mogendheid, Pruissen of Rusland, te onderwerpen. Te Turyn zou men echter daarvan niets willen weten. Naar men verneemt, heeft de Sardinische regering de officieren van het leger, die zich met verlof in het buitenland bevinden, teruggeroepen. Te Milaan is het besluit der regering, waarhij de jaarlijksche wed rennen ditmaal worden verboden, zeer ongunstig ontvangen. Een groot aantal personen hadden het plan gevormd om zich op den voor de wed rennen bestemden dag te paard op de gewone plaats te laten vinden, maar een hunner, de graaf Crivelli, is bij de policie ontboden, alwaar hem ge zegd werd, dat men kennis van het plan had en niet zou toestaan dat het ten uitvoer werd gebragl. Men zou zich aan deze waarschuwing niet gestoord hebben, indien niet een stortregen belet had het plan te volvoeren. PHtTISSENI. BERLIJN, 13 April. Bij gelegenheid dal de voorzitter van den ministerraad aan de kamers de mededeeling heeft gedaan dal de koning de volmagt aan den prins van Pruissen verleendnog voor 3 maanden had verlengdis ook door hem mededeeling gedaan van een rapport der geneesheerenop verlangen van den prins over den toestand des konings uilgebragt. Daarin wordt gezegd dat er sedert het begin dezes jaars wederom eene onmiskenbare verbetering van 's konings toestand heeft plaats gehad, en dat bij gevolg de hoop op eenen waarschijnlijk gunsligen afloop der ziekte en op de daarmede in ver band staande mogelijkheid van het weder opvatten der regering door Z. M. versterkt is geworden. Ten opzigte van het tijdstip echter, waarop die hoop vervuld zou kunnen wordenhadden de geneesheeren ook thans nog geen bepaald gevoelen durven uiten; alleen hadden zij de meening te ken nen gegeven, dat Z. M., zelfs na volledig herstel, ter bevestiging van zijne gezondheid zich nog gedurende verscheidene maanden van bemoeijenis met de regeringszaken zou moeten onthouden. Over 't algemeen verwacht men in deze hoofdstad dat de koning nog in dit jaar afstand van de regering zal doen. De buizen voor de waterleiding binnen deze stad zijnhoewel 3 voelen diep liggende, meestal door de vorst gesprongen. Zij zullen thans nog 2 voet dieper gelegd worden. Te Coblenz worden op het residentie-slot vele toebereidselen gemaakt, om vorstelijke personen te ontvangen. Volgens berigten uil Polen is de sterkte van het leger aldaar van 60,000 op 120,000 man gebragt. Men kan het doel dezer versterking niet gissen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2