LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 16 APRIL N°. 46 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEY DEN, 15 April. Op het dames-concert van Musis Sacrum van morgen, Vrijdag, zullen, behalve hel oralotium van Spohr, Die letzten Dinge, ook nog uilgevoerd worden eene ouverture van Lindpaindner Fausten eene van Fr. Schu bert Rosnmundeals solist zal optreden de heer Harlering uit 'silage, met eene Fantaisie voor de fluit van G Briccialdiop motiven uit de Huguenots. Dezer dagen is in de St. C. opgenomen het zesde jaarlijksche rapport van de commissie (bestaande uit de hh. Janssen, lloltrop en Bakhuizen van den Brink) voor de internationale ruiling van voorwerpen van wetenschap en kunst, over hel jaar 1857. Daaruit blijkt dat de ontvangsten uit het buitenland die van het voorgaande jaar in getal met derdehalfhonderd stuks overtreffen, en, wat betreft de waarde, mede daarboven zijn verhe ven. Zij bestonden in drie bezendingen van boekwerken, en drie van voor werpen uit de vakken van natuurlijke historie, landbouw en nijverheid. I)e boeken en brochures waren 443 in getal, waarvan 334 uit Frankrijk en 109 uil de Staten van Noord-Amerika. In hel vak van natuurlijke geschiedenis kwam vooral in aanmerking de ontvangst cener verzameling Mexicaansche insecten. Deze verzameling is bij 's rijks museum voor natuurlijke historie alhier met veel erkentelijkheid ontvangendaar voormeld museumvolgens herigt van den heer conser vator voor de ongewervelde diersoorten, «tot dus ver weinig Mexicaansche voorwerpen bezaten meer dan een derde van de gezonden insecten voor die verzameling nieuw was." Na de vermelding der ontvangsten wordt nog berigt dat de agent, de beer Vatlemare, zijne' welwillende bemiddeling aangeboden heeft om defecte deelen van in Frankrijk uitgekomen werken tegen zeer verminderde prijzen ten behoeve van onze openbare boekerijen op te sporen en over te zenden. De gczamenllijke ontvangsten uit het binnenland, ten behoeve van het ruilingsfonds, bestonden uit 273 boekdeelenvan 100 onderscheidene boek werken of brochures. Daaromtrent wordt in het verslag gezegd: wanneer het getal daarvan vergeleken wordt met de ontvangsten van het voorgaande jaar ontwaart mendat er in het jougstvcrloopen jaar een derde minder ontvangen is dan in het voorafgaande, en zulks niet alleen in getal, maar ook in waarde; waaruit blijkt dat de sympathie voor het ruilstelsel in Ne derland niet is toegenomen, maar zelfs schijnt verminderd te zijn. De commissie betreurt die uitkomst te meer, omdat juist in het voorgaande jaar de giften uil het binnenland rijker waren dan die van het voorafgaande, en zij hoopt, dat de bloote bekendmaking dezer uilkomst voldoende zijn zal om in de toekomst met minder karige hand de rijke gaven uit den vreemde te beantwoorden dan nu heeft plaats gehad. Het nabij Velzen gestrande barkschip William Packetwaarvan de verkoop reeds was aangekondigdis thans geheel verbrijzeld. Uit Kampen wordt gemeld dat het eiland Schokland thans bepaald ontruimd zal worden. De bewoners hebben hunne eigendommen tegen taxatie afgestaan, waarvan het gezamenlljjk bedrag 150,000 beloopt. Ten opzigte dezer handeling wacht men echter nog op de koninklijke goedkeu ring. De bevolking bestond in het vorige jaar uil 181 protestanten, 1 af gescheidene en 458 rooinsch-kalholiekcn. Deze hebben zich voorgesteld hun verblijf te nemen in de zeeplaatsen langs de Zuiderzee in Noordholland, liet aantal gezinnen is 144, dat der huizen 155. Wordt hel verkregen geld besteed aan de verbetering van schuiten en vischwant, dan is nu hun beslaan verzekerd. Te Deventer is even als te Leyden en Utrecht een leesmuseum opgerigt. In de vorige week werd te Leeuwarden de 89sle vergadering gehouden van het Friesch Genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde. De lieer W. Eckhoff hield daarin eene voorlezing over het leven en dc verdiensten van Caspar van Robles en de lotgevallen der voor hem opgerigte gedenk zuil terminus of steenen manop den zeedijk bij Uarlingen. De heer van Diggelen, auditeur-militair in Zeeland, is in eencn brief aan het JJbl. opgekomen tegen het berigt dal de luit.-kwartiermeester II., te Middelburg in bezetting, voortvlugtig was, een te kort in zijne kas achterlatende. Volgens de verklaring van dien beer bevat dit berigt de volstrektste onwaarheid. Volgens eene opgave in de St.-C. bedraagt het getal der personendie in hel jaar 1857 als landverhuizers uil Nederland zijn vertrokken; 1663, waarvan uit Zeeland 539 en uit Gelderland 462. Uit de opgegeven redenen voor het vertrek blijkt dat bij de meesten verbetering van stand en bestaan <le drijfveer was. 5 waren vertrokken om gevangenistraf te ontgaan1 om zich vrij te maken van de militaire dienst en 1 otn zijne schuldeischers te outvlngten. Door cenige Fransche landbouwers zijn in den laatsten tijd pogingen aangewend om de vervaardiging van kaas te verbeteren, en wel bepaalde lijk in het depart, van de Canlal, een gedeelte van het voormalige Auvergne, alwaar nog al graslanden worden gevonden. Men is daartoe aangemoedigd door de hooge prijzen, welke in de laatste jaren voor dc Ilollandsche kaas hebben moeten worden besleed, welk voortbrengsel men steeds behoeft voor de Fransche scheepsmagt. De landbouwers uit het genoemde departement hebben eenige proeven van gemaakte kaas naar Brest gezonden, en van wege dc overheden der militaire schecpsniagl aldaar is eene commissie be noemd, welke, nadat de ontvangen proeven een tijd lang aan boord van een der oorlogschepen waren bewaard, zijn onderzocht en in vele opzigten voldoende bevonden, en welligt nog meer aan het verlangen zouden hebben beantwoord, indien voor de sluiting der kisten, in welke de proeven waren geborgenmeer voorzorgen waren besleedom ze legen het doordringen van vocht te waarborgen. 's GRAVEND AGE, 15 April. Men verneemt dat de heer Michaëlisingenieur van den waterstaat, benoemd is tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft tot zijnen buitengewonen kamerheer benoemd jhr. mr. P. J. Bosch van Drakenslein, commissaris des konings in de provincie Noordbrabant. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. geregtshof in Gronin gen, mr. J. Woldriugh, thans regter in de arrond.-reglbank aldaar, en tot kantonregter te Woerden mr. C. G. Luzac, thans griffier bij het kanlon- geregt te Noordwijk. Z. K. 11. prins Frederik heeft ƒ75 geschonken aan de nagelaten be trekkingen van het achtergebleven schip Jan van harwegen. De minister van finantiën heeft bepaald dat het examen voor de be trekking van controleur op den 27®!cn dezer zal plaats hebben. i De minister van oorlog heeft het bevel over de 6 lirailleur-compagniën opgedragen aan den majoor van Overstralen, van het 4ie reg. infanterie. De lslc luit.-kwartiermeester Koster, van het 3d« reg., zal aan dien hoofd officier worden toegevoegd. Tot commissaris bij de Ned. Handelmaatschappij is door het kies- collegie alhier benoemd dc heer Slolte, thans plaatsvervanger, en tot com missaris-plaatsvervanger de heer Paperaadsheer in den hoogen raad. Naar men zegt heeft de baron van Hall het hotel van den afgetreden minister Yrolik aangekocht. Gisteren morgen is het stoffelijk overschot van den baron van der Dttyn tot Benthorn, in leven Ned. zaakgelastigde te Turyn, ter aarde be steld. De protestanlsche leeraar te Turyn sprak eenige woorden van troost in de woning der betrekkingen, terwijl ds. vanRhijn, van Wassenaar, aan het graf den overledene ccne warme hulde bragt. De hooge raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van het beroep van een vader, ten behoeve van deszelfs 9 jarigen zoon, veroordeeld ter zake van diefstal. De raad heeft zich, in dat opzigt, vereenigd met het gevoelen der regtbink van Winschoten en den vader niet ontvankelijk in het door hem ingesteld beroep verklaard. De demping van den Fluweelen Burgwal en de Heerengracht moet volgens eene verbeterde opgavebinnen 4 maanden gereed zijn. Tweede Kamer der Staten-Getieraal. Zitting van Woensdag 14 April. In deze zitting is ingekomen een adres van de kamer van koophandel en fabrieken te Utrecht, verzoekende de afschaffing van den accijns op de brandstoffen in plaats van die van den accijns op het geslagt. Aan de orde is het opmaken der lijst van 3 candidalen voor het voor zitterschap, opengevallen door dc benoeming van den heer mr. J. K. baron van Gollstein tol minister van buitenl. zaken. Er zijn 54 leden tegenwoordig. Eerste candidaat. lste stemming. De heeren Dullert 25 stemmen, Schim- mclpenninck van der Oye 21, Storm van 's Gravesande 2, LuybenWinl- gens, Taets van Amerongen en Heemskerk ieder 1 slem. Blanco billetten 2. Overstemming. Be heer Schimmclpenninck van der Oye erlangt 26 stem men de heer Dullert 25terwijl 3 billetten niet zijn ingevuld. Derhalve is tot eersten candidaat gekozen de heer Schimmelpenninck van der Oye. Tweede candidaat. Bij de eerste stemming wordt daartoe gekozen de heer Dullert met 30 stemmen. Derde candidaat. Na drie stemmingen verkreeg de heer Hugenholtz 22 en de heer Luyben 15 stemmen. Bij herstemming werd de heer Luyben met 29 stemmen tot derden candidaat gekozen. j Deze lijst zal door eene commissie uit de kamer den koning worden aan- j geboden. De zitting is daarna opgeheven.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1