van de 2d« kl. H. de Haan Hugenhollz; lot kapitein 2de kl.den ls,en luit. W. G. Tuning, en lot lslcn luit. den 2dc» luit. K. H. Koentze. Voorts is nog de 2de lnilenant P. A. Janssen, van het 4de reg. infanterie, voor 5 jaren gedetacheerd hij het leger in Oosl-Indië. Men verneemt dat in de aanslaande week op het paleis van Z. K. II. prins Frederik een groot diner zal plaats hebbenwaaraan ook de leden van het kon. gezin zullen deelnemen. Van den 13dcn tot den 16dcn dezer zal er op het proefveld der artillerie, nabij het kanaal naar Seheveningenmet geschut worden gevuurd, waar door de voorliggende duinen lot in de vlakte van Waalsdorp onveilig zijn. Het lijk van den baron van der Duyn, in leven zaakgelastigde van Nederland te Turyn, is Donderdag avond alhier aangebragt. De heer van Royen, commissaris des ltonings in Groningen, die zich thans alhier bevindtheeft gisteren eene conferentie gehouden met den minister van binnenl. zaken. De minister van oorlog heeft bij het 5de reg. dragonders overgeplaatst den 2del> luit. W. C. S. J. Versfeit, van het 4de reg. van dat wapen. li II 1TKNLAN DSÜIlTrHFiUGTKiV BELGIË. BRUSSEL, 9 April. De Moniteur deelt thans de benoeming mede van den heer Dujardin, thans gezant te Frankfort, tot gezant te 'sGravenhage. De Indèp. liclge, over de benoeming van den heer Conside'rant lot leeraar bij de militaire school sprekende, zegt, dat het berigt omtrent de bedreiging, die door den Aartsbisschop van Mechelen zou zijn gedaan, lot op heffing van het aalmoezenierschap bij die schoolvan allen grond is ontbloot. Dezer dagen werd alhier door de politie een bedelaar aangehouden. Hoewel het een man van 60 jaren was heeft hij eenen woedenden strijd tegen drie agenten gevoerd. Hij rukte hun de kleederen van het lijf en bragt htin onderscheidene wonden toe. Toen men hem meester was vond men 28 fr. bij hem, en zijn huis was van meubelen en eetwaren ruimer voorzien dan de fatsoenlijkste burgerwoning. Uit Henegouwen zullen eenigc steenbakkers met hunne gezinnen naar Konstantinopel vertrekken vanwaar hun voordcelige aanbiedingen zijn ge daan. Zij hebben zich voor 3 jaren verbonden en zullen als loon 12 fr. per 1000 steenen ontvangenen 5 fr. voor iederen dag waarop zij door het weder in het werk verhinderd moglen worden. Onder de gemeenten Boussu en llornu (Henegouwen) heert op nieuw in een der kolenmijnen eene ontploffing plaats gehad. Reeds 16 lijken waren er naar boven gebragt en nog 7 waren er in de mijn. Nabij Bierset in het kanton Hollogne-aux-Pierres is het lijk van een man van 75 jaren op den weg gevonden, blijkbaar vermoord. Men heeft vermoeden dat zijn zoon, die op dien dag in den omtrek was gezien en wiens stok bij het lijk is gevonden de moordenaar is. ENGELAK LONDEN, 8 April. Uit Bombay zijn tijdingen ontvangen van 18 Maart en uit Hongkong van 27 Februarij. Daaruit blijkt dat de strijd in Oude grootendeels ten voordeele der Engelschen is uitgevallenzonder echter van beslisscndcn aard te zijn. Nadat de generaal Oulram zijne stelling voor Alumbagh verlaten had en de rivier Goomlhy overgetrokken was, zijn de hoofdpunten van de vesting Lucknow en de koninklijke burgt aldaar op den lldcn, 13dc"en 14d«° Maart door de Engelschen achtereenvolgens bestormd en vermeesterd. Daarop hebben de Cipayers de wijk uit de stad genomen; het is hun gelukt de lijnen der Engelsche krijgsmagt, die hen van alle kanten ingesloten en hun den af- togt afgesneden meende te hebbente brekenwaarna zij den weg naar de landstreek Rohilcund, alwaar de opstand nog niet gedempt was, ingeslagen zijn. Lucknow was geheel door de Engelsehen bezet, en de vlugtende muiters werden door de Engelsche ruiterij en rijdende artillerie vervolgd. Over het geheel genomen was de tegenstand der Cipayers hardnekkig, zoodat de verliezen aanzienlijk zijn geweest. Te Calcutta waren geruchten van eenen voorgenomen opstand der inland- sche bevolking in omloop gekomen, maar zij hadden zich niet bevestigd. De beriglen uit Hongkong melden dat eene groole menigte Chinezen zich voor Canton verzamelde, en dat zij eene dreigende houding aannamen, als wilden zij pogingen aanwenden om de stad te heroveren. Yoorls is ook nog het berigt ontvangen dat de Brilsche nederzetting Aden die sedert eenigen tijd door het hoofd van eenen inlandschen stam werd ge kweld en in het naauw gebragt, eenen uitval gedaan en, met gering ver lies aan hare zijde, de Arabieren heeft geslagen. De Times beantwoordt de Fransche bladenten opzigte van de zaak van het eiland Perim, op eenen hoogen toon. Dat andere mogendheden zich daarmede inlaten is, volgens dat blad, alleen aan naijver toe te schrijven, en het is onbegrijpelijk dat zij willen twisten over het bezit van eene kale rots. Geen Engelsch minister zal zich verlagen om 's lands zaken voor eene Europesche reglbank te brengen. Ook de doorgraving van de landengte van Suez wordt door Frankrijk alleen voorgestaan om Engelands belangen te dwarsboomen. De zaak van Bernard, beschuldigd van medepligtigheid aan den aan slag op het leven van keizer Napoleon, is thans door hel criminele hof van Old Baily in behandeling genomen. De Rudio is herwaarts overgebragt, om daarbij als getuige op te treden. De groote jury van het hof heeft ver klaard dat er termen bestonden om Bernard en Allsop, wegens hoog ver raad, te vervolgen. Te Louisbnrgh in Ierland heeft men een persoon aangehoudenzich noemende William Coyle, en dien men voor Thomas Allsop houdt. In het voorgaande jaar zijn in dit koningrijk 504 miUioen brieven met den post verzonden. Te Larwiek heeft een welgezeten winkelier, gedurende den nacht zijn geheel gezin om het leven gebragt, zonder dat men de aanleiding weet of de minste bewijzen van verstandsverbijstering bij bem kon bespeuren, behalve een zonderling gesprek den vorigen avond over de uitoefening van doodstraffen gehouden. De man vermoordde zijne vrouw en kinderen (in den oudsten zoon echter was nog leven overgebleven), en sneed zich toen zeiven den bals af. Dit laatste verrigtle hij door op den grond te gaan liggen, zijnen hals tegen een tafelpoot te plaatsen en zijnen arm om den poot van eenen stoel te slaan, ten einde alle siddering of schuinsche rigting te voorkomenhij werd gevonden met het hoofd genoegzaam van de romp gescheiden. In den nacht van Zondag 11. is het met 217 landverhuizers van Havre naar New-York bestemde Amerikaansche barkschip Petrea nabij Chichester op strand geraakt, en de aangewende pogingen om het weder vlot te krij- j gen zijn mislukt. Al de aan boord zijnde personen werden behouden aan j den wal gehragt. Volgens berigt uit New-York was aldaar een Duilseh bankier gefail leerd, met een passief van 400,000 doll. Men had hem gevangen genomen. Een dagblad van Bombay deelt het volgende verhaal mede omtrent het dooden van een tijger. Op den 2deD Maart jl., ten 6; ure des morgens, kwam een schepeling van het stoomschip Aden aan de officieren berigten dat hij een groolen tijger naar Mazagon zag overzwemmen van de tegen overliggende kitst. Oogenblikkelijk deden 4 officieren zich naar de aange wezen plek roeijen, waar zij het dier eene poging zagen aanwenden, om een voor anker liggend inlandsch vaartuig te beklimmenwaarvan de sche pelingen in den hoogsten angst verkeerdendat hem dit zoude gelukken. Vier welgerigte schoten uit de boot van de Aden deden den tijger onder een vervaarlijk gebrul van zijn voornemen afzien en zich naar de officieren keerendoch eene nieuwe losbranding gaf hem den dood. Aan boord van de Aden gebragt zijnde, werd het dier gewogen en alstoen bevonden eene zwaarte van 353 ponden en eene lengte van 8 voet 9 duim te hebben. Het was een fraai gestreepte Bengaalsche koningstijger van het mannelijk ge slacht; de huid is onbeschadigd gebleven, doordien de officieren, naar ja gers gebruik, slechts op den kop hadden gemikt. FRANKRIJK. PARIJS 8 April. Volgens de Patrie zal de koningin der Nederlanden alhier in het begin van de volgende maand aankomen en vergezeld worden door haren jongsten zoon, prins Alexander. Zij zal aan de Tuileriön afstappen en zich daarna naar Fontainebleau begeven. Naar men verneemt zullen de keizer en de keizerin in de volgende maand de departementen Manche, Morbihan en Finislère bezoeken. De moeder van de keizerin is alhier aangekomen en zal waarschijn lijk een paar maanden hier verblijven. De voorzitters van verschillende spoorweg-maatschappijen zijn bij den "keizer toegelaten, om Z. M. met den uilslag hunner beraadslagingen be treffende den finanliëlen staat dier ligchamen bekend te maken en de voor stellen te doenwelke geschikt zijn om daarin eenige verbetering te brengen. Men kan thans als zeker aannemen dat de heer llaussmann zijne be trekking als prefect van de Seine zal behouden De wijze, waarop de keizer hem bij de opening van den boulevard van Sebastopol beeft toegesproken neemt daaromtrent allen twijfel weg. Op last des keizers is aan een der zonen van den scheepsbevelhebber Collier, in China overleden, eene betrekking bij de marine opgedragen, en aan een ander zijner zonen is eene beurs in het collegie te Lorient toegewezen. Naar men zegt zal eerstdaags bij den senaat een wets-ontwerp op de dotatie van den keizerlijken prins ingediend worden. Bi] het wetgevend ligchaam zijn onderscheidene belangrijke wets-ont- werpen ontvangen, zooals de vroeger reeds aangekondigde voordragt be treffende de geldleening ten behoeve van de stad Parijs. De staal verbindt zich tot het leveren eener bijdrage van 60 millioenenter bestrijding der onkosten voor den aanleg van 21 nieuwe boulevards. Deze som zal echter niet geheel worden verstrektindien niet al de werkenwelke bepaald zullen worden genoemd in de tussehen de stad en het rijk te sluiten over eenkomst, binnen lö jaren zijn tol stand gebragt. Vooris is ingediend een ontwerp tot het verkenen van onderstand aan de slagloffers van den aan slag op 14 Jan. Vooral echter heeft de opmerkzaamheid lot zich gelrok ken de indiening van het wets ontwerp lot het tegengaan van het onwettig voeren van adelijke titels en het onbevoegd dragen van decoratiën. Dit laatste wets-ontwerp is in den Moniteur breedvoerig toegelicht. De rege ring gelooft niet dat die wet buitengewone bezwaren zal opleveren en zij wil slechts een waarborg invoerenten behoeve van de wettige bezitters en aan de aanmatigingendie op eene zoo groote schaal plaats hebbenpaal en perk stellen. Bij den senaat is ingekomen een wets ontwerp, waarbij de senateurs, de staatsraden en de grootkruisen van het Legioen van Eer, bij misdrijf aan de gewone regtsmagt worden onttrokken. Zij zullen alsdan voor het lioog- geregtshof geoordeeld worden. Bij de regering is hel berigt ontvangen dat het Arabisch opperhoofd Gotima op het grondgebied van Tripoli is gedood. Aan de dagbladen is ten strengste verboden polemiek te voeren tegen de geestelijkheid en hare organen. Men schrijft het daaraan toe dat de heer Prevost Paradol, de verdediger van de vrijheid van godsdienst tegen de aanvallen van den heer Veuillol, geen deel meer neemt aan de redactie van het Journal des Débats. De nieuwe prefect van policie, de heer Borileïle, moet na een inge steld onderzoek ontdekt hebben, dat hel bestuur van zijnen voorganger, den heer Piétriveel te wenschen overliet. Uit dien hoofde waren 9 hoofd ambtenaren bij de prefectuur van policie ontslagen. Die ambtenaren hadden

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2