LEYDSCHE COURANT. YRÏJDAG 2 APRIL. 18!) 8. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het Jaar/ de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN1 April. Te Rotterdam is door de kiesverceniging Orde tot kandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen de heer mr. N. Olivier, wethouder alhier, en door de kiesvereeniging Nederland en Oranjede heermr. P. Mijer, oud-minister van koloniën. Blijkens eenen in de IV. R. C. van heden ge plaatsten brief heeft de heer mr. N. Olivier de hem aangeboden eandidatuur aangenomen. Men verneemt dat door den minister van oorlog is bepaald, dat de miliciens en nommerverwisselaars, die dit jaar in werkelijke dienst zullen optredenbij hunne aankomst bij de corpseneen naauwkeurig genees kundig onderzoek zullen ondergaan en dat diegenen hunner, welke be vonden worden eene vaccinatie of revaccinatie noodig te hebbendaaraan dadelijk zullen worden onderworpen. Tot hoofdingeland-plaatsvervanger in het 3dc district van Rijnland is hij de stemming op den 30stcn Maart verkozen de heer nir. J. P. Amersfoort. Te Rotterdam had gisteren een treurig ongeval plaats. Bij het doen van saluutschoten op het schip Julia, dat de stad verlietwilde de matroos Butte een stuk ten tweeden male laden. Terwijl hij daarmede bezig was, ging de eerste lading af en verbrijzelde hem de regterhar.d en gedeeltelijk den voorarm. Bij viel gelijktijdig over boord maar werd spoedig gered. Naar men verneemt wordt dezer dagen aan Z. M. den koning inge bonden een adres, voorzien van de handieekeningen van een hoogst aan zienlijk getal grond-eigenarenlandbouwers enz. in het eiland Zuid-Beveland, strekkende om Z. M. te verzoekenzijne lusschenkomst te willen bezigen opdat het in omloop zijnde gerucht zich niet bevesligedat namelijk de maatschappij tot indijking in de Oosier-Schelde, ten gevolge van de haar onlangs getroffen ramp, door de overstrooming van een harer polders, het voornemen zou hebben hare verdere werkzaamheden in Zuid-Beveland te slaken. Het hoofdbestuur der maatschappij. Tot Nut van 't Algemeen heeft eene zilveren medaille geschonken aan den heer CatiberglP, chef van station Valkenburg, aan den spoorweg tusschen Maastricht en Aken, als blijk van erkentenis voor de volgende op 23 Aug. II. verrigte daad van zelfopoffering. De expres-trein naderde met groote snelheid. Eene hevige windvlaag voerde juist op dat oogenblik de muts mede van een persoonwelke met dien trein wilde vertrekken en die onvoorzigtig genoeg was op het spoor te springen, ten einde ze te grijpen. Niettegenstaande het geroep en de waar schuwingen der omstandersloopt hij steeds voort in de rigtingvan waar de trein in volle vaart komt aanrijden, en ongetwijfeld ware hij het slagt offer geworden zijner onvoorzigtigheidzoo niet de heer Caubcrg'n hem ware nagesprongen en buiten het spoor had geslooten. Den machinist, ge waarschuwd door de angstkreten van de omstandersgelukte hel om de locomotief slechts op den afstand van eenige ellen te doen stil houden. Te Zevenbergen had dezer dagen het volgende voorval plaats. Een welgesteld bouwman gaf, in drift ontstoken, zijnen 19-jarigen zoon zulk een slag met een vuurlepel in den nek, dat de jongeling nog denzelfden dag aan de gevolgen overleed. De aanleiding was deze: tegen 11 ure vroeg de zoon om een boterham; de vader weigerde, willende dat hij even als de anderen tol het middagmaal zou wachten. Daarop ging de zoon zelf brood snijden; de vader vloog op en bragt den noodlottigen slag toe. De zaak wordt geregtelijk onderzocht. 's GRAVEN 11 AGE. 1 April. Z. M. heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd de heer Eikens, inspecteur van politie te Werden (district Dusseldorp). Men verneemt dat Z. M. den generaal-majoor jhr. Singenrionck, inspec teur van het wapen der artillerieheeft benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft met ingang van 1 Junij aanst. lot commissaris des ko- ïiings in de prov. Zeeland benoemd den heer mr. S. baron van Heemstra, onder toekenning van eervol ontslag uit de betrekking van 's konings com missaris in de prov. Utrecht. Tot griffier der arr.-reglbank te Almelo is benoemd mr. D. G. Korlen- hout van der Sluys, thans kantonregter te Vollcnhove, en lot burgemeester der gemeente Uedikhuizen de heer J. van Ileesbeen. Aan den minister van staat, tevens minister van koloniën, J. J. Rocliussen, is op verzoek door Z. M. eervol ontslag verleend als 's konings commissaris bij de Nederl. handelmaatschappij. Ook is aan den heer mr. II. B. Boot, minister van justitie, op verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der hoofdcommissie van de West-Indische maatschappij te Amsterdam. DoorZ. M. is aan den met verlof uit Nederl.-Indië teruggekeerden kapi tein T. M. Bieler", van het wapen der infanterie, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, onder toekenning van pensioen. Z. M. heeft 100 doen toekomen aan de te Nijmegen gevestigde normaalschool. II. M. de Koningin heeft aan de bestuurderessen der vrouwen-vereeni- ging te Woerden een prachtig canapé-kussen geschonken, voor de in dezen zomer te houden verloting, alsmede een canapé-kleed en kussen aan het bestuur van de stads-armcnscholen te Enkhuizen, mede ten dienste eener te houden verloting. lieden middag heeft II. K. II. prinses Maria der Nederlanden, in het paleis van Z. K. II. prins Frcderik hare geloofsbelijdenis afgelegd. Behalve Z. M. de koning en de koningin, en de leden van het kon. huis, waren daarbij tegenwoordig de heer Bootals waarnemend minister der lierv. ceredienst en de heeren Molenaar, Secrctan en Boucher, predikanten alhier. Dingsdag aanstaande zal bij den baron van Goltstcin. minister van buitenlandsche zaken, het eerste diplomatiek diner worden gehouden. Gisteren is in deze residentie het berigt ontvangen, dat te Turyn is overleden de heer mr. W. II. baron van der Buyn, zaakgelastigde van de Nederl. regering in Sardinië, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, officier der orde van het Legioen van Eer en ridder der Belgische Leopoldsorde. De hoogc raad heeft heden uitspraak gedaan in de bekende zaak van ffir. C. C. E. d'Engelbronner tegen den staat der Nederlanden. De raad heeft zich ambtshalve onbevoegd verklaard van deze zaak kennis te nemen, o. a. op grond: dat er volgens de algemeene beginselen van staatsregt bij de grondwet erkend en aangenomenèn volgens het kon. besluitwaarop de eischer zich beroept (daargelaten nog de vraag of en boeverre dit besluit in casu toepasselijk is), het verleenen van wachtgeld bij ontslag aan ambtena ren, is eene administrative daad, welke bij den koning behoort, dat alzoo het toekennen van zoodanig wachtgeld is eene daad van het administratief gezag, buiten den kring der attributen van de regterlijke magt, en dat mits dien de regterlijke magt niet bevoegd is van dergelijke zaken kennis te nemen. Dingsdag II. had aan bet nieuw gebouwd wordende buis van den baron van Brienen, in het Lange Voorbout, een treurig ongeluk plaats. Een opperman moest, met meer anderen, eene zware stecuen plaat in evenwigt houden, doch het toeval wilde, dal deze kantelde, zoodat hem het onge luk trof, met het halve onderlijf onder den steen te geraken, ten gevolge waarvan dat gedeelte als het ware verpletterd moet zijn en hij in zorgwek kende omstandigheden naar zijne woning werd vervoerd. De ongelukkige was op dien dag voor het eerst op de genoemde plaats werkzaam. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. K Ei E G 51 ti. BRUSSEL, 31 Maart. Algemeen is hier het gerucht verspreid dat de Fransche gezant, de lieer Barrot, in onmin is geraakt met zijne regering en dus teruggeroepen zal worden. Van eene officiële zijde wordt dat gerucht tegengesproken maar deze verklaring vindt weinig geloof. De commissie belast met de oprigling van een gedenkteeken voor den graaf de Merode, heeft besloten tot de plaatsing daarvan in de kerk Sainte Gudule. Be ontwerper van het stuk, de beeldhouwer Fraikem, zal naar Napels gaan, om het bencodigde marmer aan te koopen. Voor de 100,000 fr., door den zoon van den graaf geschonken, zal men in hét kwartier der Marolles eene nieuwe kerk bouwen. Op den boulevard de France is nabij het slation van den spoorweg een jongen, die in weerwil der afsluiting den weg overliep, door den aan komenden trein vermorzeld. Ook nabij Fontaine Valmont onderging eene vrouw hetzelfde lot, maar dit was aan hare doofheid toe te schrijven. est «EL A w ro. LONDEN, 30 Maart. De door de regering in het lagerhuis ingediende wet op het toekomstig regeringsbeleid in Indië, wordt door de dagbladen niet zeer gunstig beoor deeld. De voorgestelde regeling acht men te ingewikkeld en de bepaling, dat alleen de groote handelssleden de keuze van administrative ambtenaren zullen doen. vindt weinig bijval. Men zag dat gaarne aan de geheele natie, door het parlement vertegenwoordigd, opgedragen. Men voorziet dus reeds hieruit moeijelijkheden voor het ministerie. De berigtcn uit Indië ontvangen loopen tot 6 Maart. Op dat oogen blik waren de operatiën tegen Lucknow met kracht aangevangen. De strijdkrachten tegen liet rijk van Oude bijeengetrokken bestonden uit 50,000 man infanterie, 10,000 cavalerie en 120 stukken. Hoewel de muitclingeji

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1