LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 24 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 1 '2 ?'/z /zef Jaar de afzonderlijke Hommers umrden tegen 10 Centen afgegeven. BMNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 23 Maart. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat de rijks telegraafdienst weldra eene verdere uitbreiding van het personeelop de kan toren werkzaam, zal vorderen, en dat tot opleiding van telegrafisten voor dei? rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens 10 leerlingen zal toegelaten worden, om op nader aan te wijzen plaatsen on- derfigt te ontvangen. De leerlingen ontvangen eene bezoldiging van 1 daags en kunnenna voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben dingen naar de betrekking van telegrafist der 3dc klasse, op eene jaar wedde van 800. Belanghebbenden moeten zich voor 1 Junij aan het mi nisterie aanmelden. liet vergelijkend examen zal op 21 Junij plaats hebben. Burgemeesters en wethouders der gemeenten in deze provincie zijn uit- genoodigd, om, bij de regeling der jaarwedden van de openbare hoofd onderwijzers, volgens art. 09 der wet op hel lager onderwijs, dezen vooraf daarvan kennis te doen dragen en omalvorens het besluit van den raad ter goedkeuring aan ged. staten in Ie zenden, den hcofd-onderwijzer gelegen heid te geven daarvan kennis te nemen. Het maken van een ophaalbrug over de ringvaart van den Uaarlem- mcrmecrpolder, met bijbehoorende brugwachterswoningen, is in de vorige week aanbesteed en aangenomen door den heer J. C. van Berkum te Utrecht, voor/11,700. Behalve de Indische olifant zijn bij de diergaarde te Rotterdam nog ontvangen de volgende geschenken: Twee Javaanschc apen, eenige muskus eenden, een luipaard, twee tijgerkatteneen genèlkat, een aap van Java, een krulveerhaan en een ichneumon of krokodillen-dooder. Eenige andere dieren, waaronder nog eene jonge olifant, twee bavianen en eene fraaije slang zjjn op de reize herwaarts overleden, Zaturdag avond is er te Ileincnoord, bij den broodbakker Troosteen hevige brand uitgebarsten, die zich verder zoo snel verspreidde, dat weldra 6 huizen en eene schuur eene prooi der vlammen werden. Het vee, dat in de schuur wasis nog geredmet uitzondering van een kalf. Van de meubelen heeft men niets kunnen redden. 9 huisgezinnen zijn door dien brand voor het oogenblik zonder woning. De gemeenteraad van Arnhem heeft met algemeene stemmen besloten, om aan gedep. staten magtiging te vragen met de gemeentebesturen van Kampen, Zwolle, Deventer en Zutphen in overleg te treden omtrent het bevorderen van hel eventueel tot stand brengen van onderscheidene spoor wegen in Gelderland en Overijssel en om den heer T. J. Stieltjes uit te noodigen, onder zijne hoofdleiding ten spoedigste de meest noodzakelijke opmetingen voor die spoorwegen te laten doen, en tot dit doel voorloopig de som van ƒ250 beschikbaar te stellen. Tot leden van de commissie, ter bevordering dezer zaak benoemd, zijn gekozen de burgemeester en de heeren llenny en van de Wall. De Arnh. Cour. deelt het volgende medeHet is ons aangenaam de aandacht, inzonderheid van het wetenschappelijk publiek, te kunnen vesti gen op een zeer belangrijk en vernuftig uitgedacht werktuig, in de laatste vergadering van het natuurkundig genootschap: tot Nut en Vergenoegen, Ier beschouwing aangeboden en verklaard. Het denkbeeld der zich zelve regis trerende instrumenten, voor periodieke waarnemingen, reeds voor lang toe gepast op den barometerhadvoor zoover wij wetennog geene toepassing gevonden bij den thermometer, ten minste niet volgens het hier aangebragte systeem. De beer J. A. Bronkhorstthans werkzaam bij de heeren Becker en Buddingh alhier, vroeger leerling van liet genootschap, heeft in zijnen vrijen tijd eenen metaal-thermometer vervaardigd, die zelf, telkens na 20 minuien zijnen stand opteekent en onafgebroken gedurende meer dan 24 uren daarmede voortgaat, zonder dat de levende hand behoeft te hulp te komen. Zeker mag dit eene belangrijke aanwinst genoemd worden voor vele takken der groote natuurwetenschap. Te Veendam ontdekte een meisje in de vorige week des morgens zeer vroeg, dat uit het dak van den horologiemaker AV. Smid aldaar ecne rook kolom opsteeg. Nadat zij de bewoners gewekt haddeed men onderzoek en ontdekte men dat eenige pannen van het dak afgeschovenen op den aanwezigen turf een harde drooge turf met brandende kolen was nederge- legd. De dader is nog niet in handen der politie. In 1854 werd door het prov. genootschap voor k. en vv. in Noordbrabant als prijsvraag uitgeschreven: ecne geschiedenis der heeren van Cuyk. De uitgeloofde zilveren eerepenning werd behaald door eene omvattende verhan deling onder de zinspreuksparsa coëgi ingezondenen waarvan bleek de schrjjver te zijn dr. J. J. f. Wap, te Utrecht. De historische prijsverhan deling, met vele bjjlagen en toelichtingen, heeft thans in een 4° deel, in evcngeiioemiie stad liet licht gezien, onder den titel van: geschiedenis van het land en der heeren van Cuyk, en is opgedragen aan Z. K. H. prins Frcdei'ik der Nederlanden, die, naar men verneemt, den schrijver voor de opdragt van dit voor vaderlandsche oudheidkunde en geschiedenis belangrijk werkmet een geschenk heeft gelieven te begiftigen. Zeer net uitgevoerde afbeeldingen prijken aan het slot, zoowel tol aanwijzing van de plaatselijke bijzonderheden van hel land van Cuyk, van de tijden der Romeinen af, als tot voorstelling van de wapens der aan Cuyk verwante geslachtende zege len uit dal geslacht, de burg van Grave, enz.; terwijl men hier tevens vindt eenen verzameling der oirkonden betrekkelijk hel land en de heeren van Cuyk, alle getuigende van de groote zorgvuldigheid des schrijvers in hel bijeenbrengen van oude stukken en het raadplegen der zeer verspreide bronnen over zijn onderwerp. De schrijver zegt o. a., als vrucht van zijn onderzoekDe heeren van Cuyk waren eeuwen lang heldenberoemd ia den krijg; doch dal ecu hunner Dirk van Holland zou hebben gedood met een vergiftigden pijl, daarvoor bestaat evenmin eenig historisch bewijs, als voor het sluipenderwijs vermoorden van Fioris Idoor Herman 1 van Cuyk in persoon." Te 's Hertogenbosch is dezer dagen gevankelijk binnengebragt, v. d. P., gewezen burgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand der ge meente Rijsbergenten einde voor het prov. geregtshof aldaar teregt te slaan, als beschuldigd van twaalf onderscheidene daden van knevelarij in zijne bediening gepleegd. In genoemde stad had Vrijdag 11. een treffend sterfgeval plaats. De heer S. vergezelde de dochter van zijnen buurman naar hare laatste rust plaats, toen hij, juist bij het nederlaten der kist, door eene beroerte getroffen werd, die onmiddellijk zijn dood ten gevolge had. Volgens een schrijven uit Luxemburg aan de IV. R. C. zou dat blad aldaar zijn verboden. Aan het postkantoor was bevel ontvangen het niet meer te bezorgen en de exemplaren bij hunne aankomst te vernietigen. De A. C. deelt een brief mede uit de Kaapstad, waarin men leest dat aldaar nog steeds gebrek is aan Hollandschc onderwijzers, die tevens rede lijk Engelse!? verstaan, om zich behoorlijk te kunnen uitdrukken. Men be rekent, dat een onderwijzer aldaar ongeveer 2000 per jaar ontvangtvoor 5 lesdagen per week, (Zaturdag heeft hij vrij), voor de waarneming van de betrekking van liet voorzangers- en kosierschap, en voor het voordragen van gedrukte preeken des Zondags, wanneer de leeraar naar elders is ver trokken, iets 'tgeen daar nog al veel malen gebeurt. Rij heeft daarbij meestal een goeden tuin met vruchlboomen van allerlei soort. Te Brussel is op den 13dcn dezer overleden de heef J.Dixon, ingenieur, ridder van de orde van den Ned. Leeuw. 's GRAVEN J1AGE, 23 Maart. Z. M. heeft de heeren mr. A. M. Beeins en jlir. P. Damas van Cillers, leden van Gedep. Staten der provincie Zeeland, benoemd tol ridders der orde van den Nederl. Leeuw. Op den 19dcn dezer is door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen de graaf von Königsmarckbuitengewoon gezant van Z. M. den koning van Penissenter overhandiging der kennisgeving wegens de bevalling van R. K. li. mevrouw de prinses Frederik Karei van Pruissen. 11. K. 11. prinses Maria, dochter van Z. K. H. prins Frederik der Ne derlanden zal voor het aanslaande paaschfeest hare geloofsbelijdenis afleggen. Door Z. M. is de 2de luit. M. van hel 5dc rcg. infanterie uit de dienst ontslagen, onder toekenning van onderstand gedurende 4 jaren en 6 maan den, ten bedrage van ƒ125 'sjaars. Bij den minister van fin an tien zijn ten behoeve van 's rijks schatkist van onbekenden ontvangen: onder het postmerk Groningen ƒ10 en onder het postmerk 's Gravcnhage 2 47. Door de Nederl. regering is de hoofdingenieur van den waterstaat Orlt van Schonatiwen aangewezen om deel uil te maken van de technische com missie, toegevoegd hij de centrale commissie voor de Rijnschcepvaart, welke thans te Mainz vergaderd is. Men verneemt, dat de adv.-gen. bij het prov. geregtshof van Gelder land, de heer Pringle, eene klagte heeft ingediend bij den officier van jus titie te 's Rage tegen de advocaten Slipriaan Luiscius en Pols aldaar, ter zake van het door deze in het Weekblad van het Regt, n°. 1935, gegeven verslag van het door z. e. g. a. gesprokene in de bekende zaak der Maleijcrs voor hel hof in Gelderland en ter zake van eenen brief dezer heeren, ge plaatst in het Weekblad, n°. 1938, met verzoek om, vermits die artikelen de eer en de kieschheid van dien magistraatspersoon in hooge male aanran dendie advocaten deswege, krachlens art. 222 van het wetb. van strafregt, te willen vervolgen. Omtrent de vergaderingen der inspecteurs van het lager onderwijs

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1