worden geopend, om geheel voor rekening van het r(jk aan het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord als adelborsten voor den scheeps bouw ten dienste der marine-werven in Nederl. Oost-lndië te worden opge leid, mits zij behoorlijk voldoen aan het voor de betrekking van adelborst bij de marine vastgesteld examen. Ten opzigte van het adres door eenige, naar wij later vernamen 45, advocaten bij den hoogen raad, gerigt aan den raad van toezigt en disci pline der orde van advocatenover de uitdrukkingen door den advocaat- generaal bij het prov. geregtshof in Gelderland in de zaak der Maleijers tegen twee advocaten gebezigdheeft de raad van toezigt besloten dit adres te verzenden aan den minister van justitie. De raad heeft mede de gebe zigde uitdrukkingen ten sterkste afgekeurd, zoo namelijk de in de dagbla den en in hel adres medegedeelde feilen juist moglen zijn. Men verneemt dat de Tweede Kamer op Dingsdag 13 April hare werk zaamheden zal hervatten. j ITALIË. Door een groot deel der Italiaansche dagbladpers wordt Orsini thans j als een martelaar der vrijheid voorgesteld. Door sommigen wordt hij zelfs 1 een groot man genoemd. Volgens een dagblad van Florence is aan den groothertog van Toscane en zijne ministers eene plaat, de vergoding van Orsini voorstellende, toegezonden. Eene vrouw die Rome voorstelt, rijst I uit den Tiber en reikt Orsini twee palmen toe, waarvan de eene het marte laarschap, en de andere den roem verbeeldt, met de woorden er onder: De tiranny kan u uwen roem niet ontnemen." Omtrent de inbeslagneming van de Cagliari heeft men thans te Turyn eene memorie ontvangen van den beroemden Engèlschen regtsgeleerden Pliil- limore. Daarin wordt de stelling volgehouden dat deze inbeslagneming on wettig is geweest en dat de Sardinische regering, de vrijlating eischende, slechts het regt van al de zeemogendheden handhaaft. De stad Turyn bevat thans 178,654 inwoners. In 1846 was het cijfer der bevolking slechts 124,000. parissES. BERLIJN, 18 Maart. Op den 16dcn dezer overleed te Breslau de beroemde natuurkundige Nees von Esenbeck. Hij werd in 1776 te Reichenberg bij Erbach geboren en studeerde van 1796 tot 1799 aan de hoogeschool te Jena. In 1817 werd hij tol hoogleeraar in de kruidkunde aan de hoogeschool te Erlangen be roepen en reeds in 1818 ging hij in dezelfde betrekking naar Bonn. In 1830 naar Breslau verplaatstnam hij aan de staatkundige bewegingen van lateren tijd deel, zoodat hij in 1852 zonder pensioen werd ontslagen. Daar door verkeerde hij in zulke ongunstige omstandigheden, dat hij gedrongen werd niet alleen zijne bibliotheek en zijn herbarium voor eene lage som te verkoopenmaar ook den onderstand van zijne vrienden en voormalige leer lingen aan te nemen, ten einde in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Te Giessmansdorf is eene branderij eene der grootste inriglingen van dien aard in Duitschlandafgebrand, naar men zegt, ten gevolge van het springen van een ketel. De meesterknecht is bij dit ongeval zoo zwaar ge kwetst geworden, dat men aan zijn behoud wanhoopt. In het museum te Dresden is eene daad gepleegd van verregaande laagheid. Van eene schoone schilderijChristus voorstellende naar Guido Reni, is het hoofd uitgesneden en een Amor van Correggio is deerlijk ge schonden. De vertegenwoordiging in Baden heeft eene aanzienlijke som toege staan ten behoeve van het vroeger zoo beroemde maar, sedert in verval ge raakte observatorium te Manheim. Het zal onder de leiding van een be kwamen sterrekundige geplaatst en van de nieuwste instrumenten voorzien worden. TCRKTE. Prins Adalbert van Beijerendie tijdens zijn verblijf te Athene een uit stapje naar Konslanlinopel heeft gemaakt, is door den Sultan met eene ridderorde in brillanten en met eene eeresabel, ter waarde van 75,000 fr. begiftigd. De gouverneur van Jerusalem beeft bevolen dat de moordenaars van 2 Europeanen te Jaffa door de regtbank zullen geoordeeld worden. BUITËNLANDSCHE BERIGTKN. ËNGËLAKD. LONDEN, 18 Maart. De zoon van sir Lawrence is door de koningin lot baronet verheven, van wege de diensten door wijlen zijnen vader in Indië bewezen. De 0. I. Compagnie zal daarbij een jaargeld van 1000 voegen. De jongste zitting van het lagerhuis leverde weinig belangrijks op. Lord Russell heeft op nieuw zijn voorstel omtrent de staatkundige gelijk stelling der joden ingediend. Op de vraag of hij meende dat dit voorstel thans meer kans bad dan vroeger om door hel hoogerhuis te worden aan genomen, antwoordde bij, dat dit onmogelijk vooruit te bepalen was. Het genoemde lid kondigde tevens aan dat hij eerstdaags het voorstel zou doen om in den parlementairen eed eenige woorden in te lasschenom te doen uitkomen dat de leden van het hnis die den eed afleggenniet bevestigen dat de paus van Rome eenigen invloed op de gemoederen der roomsch- katholieken uitoefent. In eene week tijds zijn 380 man der garde en linietroepen, 80 man der militie en 10 man van de mariniers gedeserteerd. De minister van oorlog heeft eene premie van 1 uitgeloofd voor hem, die een deserteur aanhoudt en terug brengt. Gisteren morgen heeft in Bischopsgalestreet een hevige brand plaats gehad, waarbij een persoon het leven heeft verloren. Aangaande de ongeregeldheden te Dublin voorgevallenzal een naauw- gezet onderzoek worden gedaan, dat aan regtsgeleerden der kroon is op gedragen. Onder de beriglen uit de Vereenigde Staten vindt men vermeld dat de kamer van volksafgevaardigden van den slaaL Louisiana zich vereenigd heeft met een voorstelwaarbij magtiging gegeven wordt tot het aanvoeren van 2500 vrije negers uit Afrikaonder verpligting om zich in Louisiana voor eenen bepaalden tijden wel voor minstens 15 jarenals veldarbeiders te verhuren. Uit New-Orleans is dc tijding ontvangen, dat de stoomboot Elizabeth Battle is verbrand, bij welke ramp 39 personen bet leven verloren. De statistiek van het reglswezen in Californië wijst aan dat de toe stand daar te lande nog verre van gunstig is. Alleen in de maand Ja- nuarij zijn op verschillende wijzen omgebragt 23 personen; gekwetst 18. Het getal zelfmoorden bedroeg 13. FRA1VKRIJK. PARIJS, 18 Maart. Naar aanleiding van een artikel in den Times, waarbij de Fransche politie beschuldigd wordt van eene ongeoorloofde inmenging in het bijzon dere leven der burgers, en hoog wordt opgegeven van de militaire voorzor gen die genomen worden wanneer de keizer het paleis verlaat, leest men thans in den Moniteur een artikel waarvan de strekking js bovenstaande beweringen te logenstraffen. Hoewel Frankrijk aan naburige stalen verzocht heeft om aan gevaarlijke personen een vast verblijf aan te wijzen, heeft het daardoor slechts gebruik gemaakt van een internationaal regt, waarvan Zwitserland en Spanje nog onlangs de toepassing hebben verlangd. liet is echter opmerkelijk dat er in alle kringen eene zekere ongerustheid heerscht, waarvan men zich geen rekenschap kan geven, en dat men, onder het genot eener schijnbare rust, voor de eene of andere uitbarsting beducht is. Reeds meermalen is er sprake geweest van de aftreding van den heer de Persigny, als gezant te Londen. Aan die aftreding valt thans niet meer te twijfelen. Als reden geeft men op dat de gezant zich omtrent de intrek king der wet op de zamenzweringen met lord Derby niet kan verstaan. Als zijn opvolger worden genoemd de heer de Gramont, thans te Rome, en de Marquis de Lavalette. De maarschalk Caslellane heeft een dagorder uitgevaardigd aan de onder zijne bevelen staande troepen, over het gebeurde te Chalon-sur-Saóne. Daaruit blijkt dat de sergeant, die aldaar het bevel over de wacht voerde, nit hoofde van verschoonende omstandigheden, slechts met 30 dagen gevan genis zal gestraft worden. Een soldaat, zegt de maarschalk, moet zich nimmer laten overvallen. Naar men zegt zal de regering eerstdaags eene wet voordragen, waarbij het vervaardigen van slaghoedjes voor vuurwapenen tot een rijks-monopolie verklaard wordt, ter bevordering der algemeene veiligheid en ter stijving der schatkist. De verkoop van schilderijen en leekeningen van de hh. Didier en Ve'ron dezer dagen gehouden, heeft 240,682 fr. opgebragt. Eene teekenihg van Decampsvroeger verkocht voor 700 fr.en waarvoor de heer Véron 1100 fr. had gegeven, werd thans door lord Hertford, voor 15,600 fr. gekocht. Door het hof van assises in Algerië is uitspraak gedaan in de zaak van 9 Arabierenaangeklaagd van moord en verwoesting op de pachthoeve Tesseyrenabij Setif. 7 dier beschuldigden zijn veroordeeld lot de doodstraf en tot betaling eener som van 70,000 fr.bij wijze van schadevergoeding. STA II S - KEKIUTEN De BURGEMEESTER, Hoofd van het Plaatselijk Bestuur te Leyden doet te wetendat op heden is ontvangen en aan den Ontvanger dei- Directe belastingen ter hand gesteldeen op den 17den dezer maand invor derbaar verklaard Kohier van het Patentregtover het dienstjaar 1857 er. 1858, 3de quarlaal, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden 20 Maart 1857. van LIMBURG STIRUM. AK A El EMÏE-W1E r PBOWt TiitA AAtv DE UTKECHTSCHE UOOGESCitOOL. Den 17d™ Maart de heer II. 11. van de Poll, van Amersfoort, in de Reg- tenmet Theses. Den 18den Maart de heer O. A. J. Richelle, med. et art. obst. doet, te Woerden, in de Heelkunde, met Theses. 235ste Staats-Loterij. Trekking der Eerste Klasse. 4dc Trekking. N°. 17775 een prijs van ƒ2,000. AOVERTKlVTIElt Bevallen van een ZOON, Vrouwe EMMA von FORCKENBECK, geliefde Echtgenoot van Leyden 18 Maart 1858. LOUIS DRIESSEN. De Ondergeleekende betuigt, mede namens Familie en Betrekkingen, zijnen dank voor de blijken van deelneming, die zij dezer dagen bij het door bun geleden verlies moglen ondervinden. Leyden, 20 Maart 1858. A. RODBARD. Voor al de bewijzen van deelneming bij het overlijden van onzen ge- achten Vader en Behuwd-Vader JACOB van der HORN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller Naam Leyden, 20 Maart 1858. E. N. van der HORN. Voor de veelvuldige bewijzen van deelneming bij het overlijden van onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder Mejuffrouw G. E. van PELT, Wede. den Heere J. Tomas, overleden te Rotterdam, beluigen wij onzen welge- meenden dank. G. J. OBERTHÜR. C. H. OBERTHÜR, Tomas.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2