worden is moeijelijk le gelooven; er is daartoe hier te lande te veel wan trouwen opgewektdat de dagbladen en vooral de Times steeds levendig houden door artikelen die zich door eene buitengewone hevigheid onder scheiden. In hel lagerhuis liepen de beraadslagingen hoofdzakelijk over het Napelsche vraagstuk. De regering deelde mede welken weg zij voor nemens was in de zaak der Engelsche machinisten te volgen. De zaak is aan het oordeel der advocaten van de kroon onderworpenen naar hun oordeel zal de regering in het hoogste belang van wet en billijkheid hande len. Thans, nu de regering van de verantwoordelijkheid der handelingen van het afgetreden kabinet is ontheven, zal het met de grootste omzigtig- lieid en met veerkracht handelen. Lord Palmerston merkte hierop aan, dat het afgetreden ministerie mededeelingen uit Sardinië verwacht heeft, ten einde te onderzoeken of de Cagliari niet aan de eigenaren moest wor den teruggegeven. Vervolgens heeft de heer Osborne gevraagd naar het staalkundig plan der regering, waarop de heer Disraëli antwoordde, dal het de gewoonte in Engeland niet was dat een nieuw kabinet een pro gramma aanbood, en dat het kabinet van lord Palmerston bij zijne optre ding niets dergelijks had gedaan. Voorts is het nog uit eene verklaring van den heer Disraëli gebleken dat de Engelsche regering hare toeslemming tot de uitlevering van den heer Hodge, die in Piemont op aanzoek van de Fransche politie gevangen is ge nomen geweigerd heeften wel op grond dat er geene voldoende reden was aangevoerd voor de verdenkingwelke lot de gevangenneming van dien persoon geleid had. Hoewel llodge in Piemont nog gevangen wordt gehou denondervindt hij echter eene goede behandeling. 220 leden van de behoudende partij in het lagerhuis hebben eene bij eenkomst gehad bij lord Derby, waarin zij hem beloofd hebben zijne staat kunde te ondersteunen. Al blijven deze leden aan hun woord getrouw, verschaft dit echter aan het ministerie nog geene meerderheid. Dij de regering is het berigt ontvangen dat de stoomboot Ave van Calcutta, in den nacht van 16 Februarijop de hoogte van Trinconomale is vergaan. De lading en de brievenmaal zijn verloren, maar de passagiers en de bemanning gered. Van het geld dat aan boord was, ten bedrage van 250,000 zijn 28,500 behouden gebleven. Dit Canton wordt gemeld dat te Canton de orde door het nieuw aange stelde bestuur goed werd gehandhaafd. De onder-koning Yeh bevindt zich nog aan boord van de Inflexible. Berigten uil New-York melden, dat Brigham Young, het hoofd van den staat der Mormonen, voor het hoog geregtshof der Unie formeel aan geklaagd is als schuldig aan opstand en landverraad, en dat hij van zijnen kant aan de wetgevende vergadering van Utah eene boodschap gezonden heeft, inhoudende dat eene afdeeling troepen, met schending der wetten van het landschap, hetzelve wilde binnen dringen, en dat die troepen al- zoo hoewel zeggende door het eedgenootschappelijke bewind gezonden te zijn, als oproerlingen beschouwd en afgeweerd moesten worden. Het blijkt dus dat de zaak der Mormonen wel verre van op eenen weg van schik king le zijn, meer en meer ingewikkeld wordt, en dat zij nog niet van plan zijn voor de aanrukkende troepen te wijken. De te New-York verblijfhoudende Fransche uitgewekenen hebben op 24 Februarij eene bijeenkomst gehouden. In onderscheiden daarbij gehouden redevoeringen werden de handelingen van Orsini en Pieri geprezen. FRANKRIJK. PARIJS, 16 Maart. De Moniteur bevat het ontslag van den heer Pielrials prefect van politie, door hem aangevraagd om redenen van gezondheid, waaraan de keizer slechts met leedwezen heeft toegegeven. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Boitelle, prefect van het dep. de l'Yonne. In Engeland geeft de bekende brochure Napoleon III en Engeland aan de periodieke pers een middel aan de hand om hevig legen Frankrijk en den keizer uit te varen, en dat op eene wijze die voor eene natie, met welke men eene vriendschappelijke betrekking onderhoudt, uiterst kwetsend is. De heer Veuillot heeft in VUnivers gemeend daarop te "moeten antwoor den, en geeft in hevigheid van taal aan zijne Engelsche confraters niets toe. zegt o. a.Wanneer een verbond hetwelk Engeland zelf voor de toe- j komst der beschaving onontbeerlijk acht, verbroken wordt, dan wil Frankrijk de verantwoordelijkheid daarvan niet op zich nemen. Dit rijk houdt het verbond in standop het gevaar af van bedrogen te worden. De openbare meening is, dat Engeland zoo blijft volharden in de afschuwelijke uitoefe ning van het asyl-regl, omdat het daarin een middel ziet, Frankrijk in de beroering der revolutie te houden en de onmagt, waarin de revolutie ons brengt, komt hem beter te stade, dan onze voorspoed. De Franschen hou den niet van Engeland en niet zonder grond, en bij alle oneenigheidbij alle verdeeldheid, beslaat er nog één woord, dat op den top der Pyreneën aan het strand van den Oceaan, in de vlakten van den Elzas en in de heiden van Sologne, in de straten onzer stad, in hel paleis, in de hut, en overal dezelfde gewaarwordingen, denzelfden ijver zou voortbrengen; Enge land moet wenschen dat dit oogenblik niet kome; Engeland heeft tegen woordig niet meer de vrienden welke het in den aanvang dezer eeuw had, en de laatste jaren hebben den door den slag van Waterloo voortgebragten indruk al zeer verzwakt. Engeland verloor de kracht zijner overwinningen, wij echter behielden de verbittering door diezelfde overwinningen bij ons opgewekt, en dat is ook zeer goed bekend bij hem, die, aan.het hoofd van onzen staat geplaatst, met regt zich beroemen kan de erfgenaam van Sinl-llelena le zijn. De gestrengheid waarmede de politie thans te werk gaat kan niet na laten algemeen verbittering te verwekken. Zoo heeft men dezer dagen een geacht persoon gevangen genomen, die op het vernemen van het lot dat heui trof plotseling eene beroerte kreeg, en in weerwil daarvan door de politie weggevoerd, spoedig overleed. Het volgende, met den graaf de La- laing, vroeger Belgisch gezant te Lissabonlevert daarvan mede eene proeve.- De graaf bevond zich in eene restauratie en vroeg naar de «echte" Brus- selsche Indépendanceterwijl hij het hem ter hand gestelde exemplaar van dat dagblad, uitsluitend voor Frankrijk bestemd, aan den bediende terug gaf. Terstond werd hij door een geheim agent der politie verzocht om naar de prefectuur van politie mede te gaanwaar hem de last werd gege ven om met den eersten spoortrein naar België terug te keeren waar hij de echte Indépendance kon vinden. Zijne vertoogen mogten niet baten, hij moest gehoorzamen. Men zegt dat de Rudio en Gomez tegen het einde der maand met het transportschip Aderernaar Cayenne zullen gebragt worden. De Rudio zou door zijne vrouw en kinderen worden vergezeld. De Rudio is thans op nieuw voor het keizerl. geregtshof moeten ver schijnen om de stukken te hooren lezen betreffende de hem verleende gratie van de doodstraf. Men heeft daarbij opgemerkt, dat hij de vroeger beloonde onverschilligheid had laten varen en besef scheen te hebben van zijne schuld. Men heeft hier ter stede den verkoop aangekondigd van een aantal Indi sche goden (1), waarbij de bewijzen van echtheid zullen overgelegd worden. De minister van landbouw heeft eene gouden medaille en een prijs van 500 fr. geschonken aan een landbouwersknecht, Aubin Bastier genaamd die reeds den ouderdom van 84 jaren heeft bereikt en gedurende 72 jaren in dienst van dezelfde familie is geweest. Te Macon en te Lyon hebben op nieuw vele gevangennemingen plaats gehad. De regering heeft buitengewone maatregelen genomen om elke rust verstoring te beteugelen. Te Juillac, nabij Drives, hebben eenige kinderen, die naar eene tol zochten in een poel een blikken doos ontdekt, waarin voor eenige duizenden francs aan goud, en edelgesteente geborgen was. Het gevondene is herkend voor het eigendom van den heer M. A.vroeger ontvanger te Juillac, die zich vroeger van het leven had beroofdomdat hij bestolen was en het te kort in zijne kas niet wilde overleven. Deze ontdekking heeft de onsehuid van den ontvanger aan het licht gebragt, want waarschijnlijk heeft de dief, uit vrees voor ontdekking, de doos weggeworpen. Op acht verschillende plaatsen in de Fransche Alpen zijn, ten behoeve van verdwaalde reizigers, gebouwen opgerigt, die elk door een' wachter en zijn gezin zal bewoond worden. Des avonds wordt een lantaarn ontstoken en van tijd lol lijd eene klok geluid. Deze verblijfplaatsen worden Refuges Napoléon genoemdomdat zij ontstaan zijn ten gevolge van deswege in het testament van Napoleon I, voorkomende bepalingen. Door het bestuur van het Zwilsersche kanton Genève is, om aan Frankrijk voldoening te geven, de verwijdering bevolen van 12 Fransche, 17 Italiaansche en 12 lot andere natiën behoorende uitgewekenen. Ook is de aldaar bestaande maatschappij van hulpbetoon onder de Italianen ont bonden. De Times laat zich omlrent den dwang, Zwitserland door Frankrijk aangedaan, met hevigheid uit. Zwitserland is zwak, zoo zegt het blad, het wordt dus opentlijk en officieel bedreigd. Engeland is sterk, en men legt dus aan militairen bedreigingen in den mond, welke men verloochent, wanneer men ondervindt dat ze haar doel niet kunnen bereiken. In den morgen van den 8slc™ dezer werd in Algerië weder een schok van aardbeving waargenomen. ITALIË. De kardinaal Antonelli, die te Rome met de leiding van het depart, van oorlog is belastheeft krachtige reglementen ingevoerd ter herstelling van de krijgstucht onder het leger. Vooral zoekt hij de misbruiken op de bu reaux tegen le gaan. In de laatste twee maanden is het aantal der sterfgevallen te Rome buitengemeen hoog geweest. Onder anderen is aldaar overleden de beeld houwer Albacini, bekend door uitstekende werken. Bij heeft zijn vermo gen aan de akademie van Sl. Luc vermaakt, en 60,000 kroonen vastgesteld om daaruit prijzen in het vak der beeldhouwkunde uil te loven en onder sleuning te schenken aan jonge onvermogende kunstenaars. Nabij het Quirinaal is, bij het doen van opgravingen, het standbeeld gevonden van een neef van Constaniijn den Groote, Dalmatius. Hij werd door Constaniijn in 335 lot Caesar verheven, maar kwam in eenen militairen opstand om het leven. De Paus heeft dit beeld voor het museum van het Vaticaan aangekocht. De wet op de zamenzweringen in de Sardinische kamer ingediend ondervindt meer tegenstand dan men gedacht had. De commissie van rap porteurs heeft het ontwerp met 5 tegen 2 stemmen afgekeurd. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 Maart- Men verneemt dat men bij het ministerie van finantiën bezig is met het ontwerpen eener voordragt tot hervorming van het stelsel der directe belastingen. De aartshertog Ferdinand Max is voornemens om de zalen van hel pa leis der dogen van Venetie, tot welke de zoogenaamde gulden trap toegang verschaft, te doen herstellen, en die te bezigen voor openbare audientiën en tot het geven van groote feesten. Ter beurze werd dezer dagen een strafbaar bedrog gepleegd. Een brief onderteekend door een der directeuren van het Crédit mobilier, en aan hel dagblad de Wanderer toegezondenwerd door dit blad opgenomen. Daarin werd bekend gemaakt, dat de nieuwe loterij-leening reeds volledig geplaatst was en dat de inrigting van deze operatie aanzienlijke voordeelen had genoten. Terstond ondergingen de actiën van het Crédit mobilier eene rijzing van 3 a 4 pCt. Gelukkig werd de dwaling reeds een half uur later ontdekt, zonder dat men het lot aanzienlijke verliezen had aanleiding ge geven. De dader heeft men niet kunnen uitvinden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2