LEYDSCHÉ COURANT. mm VRIJDAG 19 MAART. 1858. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. jvtO m ft* N o4. \|i |u De Prijs der Courant is 12 in het jaar afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN 18 Maart. Heden avond zal er van wege de vereeniging Arena Sludiosorum op Zotnerzorg een bal gegeven worden, tot welks bijwoning de familiëudie van hunne belangstelling in bel gisteren gegeven assant en bel loffelijke daarmede verbonden doel hebben doen blijken, beleefdelijk zijn uitgenoodigd. Door het Nederlandseh genootschap tot zedelijke verbetering van ge vangenen is onlangs eene weldadige inrigting tot stand gebragl, die meer en meer de belangstelling onzer landgenoolen tot zich begint te trekken, liet is de verblijfplaats voor jeugdige ontslagenenbestemd om jongens beneden de 18 jaren, gedurende het eerste jaar na hun ontslag uil de ge vangenis op te nemen en voor eene maatschappelijke betrekking op te voe den. Daar deze verblijfplaats te Leyden gevestigd is en door vele onzer mede-ingezetenen gedurig de wensch geopenbaard is om nader bekend ge maakt te worden met den aard en het doel dezer nieuwe stichting, zoo kan liet niet anders dan welgevallig zijn, dal er aanstaanden Dingsdag den 23sl™ Maart, 's avonds ten 8 ure. in de Doopsgezinde kerk eene meeting zal gebonden worden, waarin betreffende die zaak belangrijke mededeelin- gen zullen worden gedaan. Zie beneden de Advertentie. In het 4Jc kiesdistrict van het hoogheemraadschap van Rijnland is thans lot hoofdingeland verkozen de heer J. A. Pol, en tot hoofdingeland- plaatsvervanger de heer II. F. Bultman. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de twee eerste maanden van 1858, waaruit blijkt, dal die be dragen heeft ƒ8,259,485.72, zijnde 233,374.46j minder dan in genoemd tijdvak van 1857. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn bevracht 32 schepen, als voor Amsterdam 16, voor Rotterdam 10, voor Schiedam 3, voor Middel burg 2 er, voor Dordrecht 1. Te Delft is eergisteren overleden dr. C. F. Donnadieu, ridder der orde van den Nederl. Leeuw en hooglecraar in de scheikunde aan de akademie aldaar. In de Delftsche Cour. leest menIn de maand November des vorigen jaars hadden een paar lieden, die hunne kostwinning van bedelen maakten, hunne woning alhier verlaten, om, als naar gewoonte, eene bedelaarstourne'e builen deze stad te houden. Daar zij lot nu toe niet wedergekeerd zijnheeft de eigenaar hunne woning, na aangifte aan de politie, doen openen en men heeft daar. in een kistje, ruim ƒ120 aan centen en kleine zilveren munt, vermoedelijk vergaarde bedelpenningen gevonden. Bij de diaconie der Nederd.-Uerv. gemeente te Rotterdam en bij hoe ren regenten van het burgerweeshuis aldaar is eene buitengewone gift, ieder ter som van 1300, ontvangen, om op de kapitaalrekening dier adminis tration te worden ingeschreven. HU. regenten van het vereenigd armen-, wees- en nieuw-armhuis te Dordrecht verlangende over te gaan lot eene verbouwing van genoemd ge slicht, hebben een prijs van ƒ250 en eene premie van ƒ100 uitgeloofd voor het beste en naaslbijkomende plan van die verbouwing, met bestek en be- grooling van kosten, hetwelk voldoet aan de voorwaarden en vereischlcn, die te bekomen zijn bij den secretaris-rentmeester van het geslicht. Te Zanlvoort zijn een aantal lijken aangespoeld, waarschijnlijk van personen liehoord hebbende lol de bemanning van het voor Egmond veron gelukte Engelsche schip Catherine. Te Nieuwe Diep is dezer dagen binnengekomen het Engelsche clipper- schip Glenroymet eene lading rijst (17,505 balen) van Akyab. Het is het grootste koopvaardijschip, dat lot nu toe genoemde haven heeft bezocht en het heeft eene lengte van 240 voel. De Arnh. Cour. bcrigt dat op het raadhuis van Geldorp, in Noord- Brabant, onder oude papieren een verzegeld stuk gevonden is meer dan IJ eeuw oud. De akte van superscriptie luidt: Dit is mijn uiterste wil, die ten eeuwigen dage gesloten moet blijven," met de handleckening van iemand, die destijds predikant was bij de hervormde gemeente te dier plaatse. Te Exloo (Drenthe) is de bouwmanswoning cn schuur van J. Oosiing afgebrand. Van den inboedel en 20 stuks vee is niets gered. De Pr. Gron. Cour. zegt: Van verschillende zijden ontvangt men klagten over de te veld staande gewassen. Men vreest dat door den aan houdenden wind en de strenge vorst, alsmede door de daarop gevolgde sneeuwjagtkoolzaad cn gerst geheel zullen verloren gaan. Ook krijgt men op vele plaatsen op het Iloogcland gebrek aan stroo, en daarbij komt het misslagen van de klaver, die gedeeltelijk is verdroogd, gedeeltelijk door de veldmuis is verteerd. Een vroeg gunstig voorjaar zou echter, meenlmen, de ramp weder een weinig vergoeden. De secretaris van de gemeente Roekei, door de arrond.-reglbank te 's Ilerlogenbosch tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens het lossen van een geweerschot op den burgemeester dier gemeente, is thans door het prov. geregtshof van Noordbrabant, op grond dal zijne schuld niet bewezen was, vrijgesproken. liet ontwerp van wel op de nationale militie heeft, bij het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer, over het algemeen geen gunsligen indruk gemaakt. In de eerste plaats beklaagde men zich over de weinige toelichting van dit ontwerp. Eene hoofdbedenking tegen het ontwerp be stond daarin, dat het geenszins alles bevat, wat de grondwet in eene wet op de nationale militie vordert, namelijk de regeling van de sterkte, de inrigting en de wijze van dienen. Vrij algemeen en met nadruk heeft men zich tegen de wijze verklaard, waarop de regering de bepalingen van art. 186 der grondwet omtrent de zee-mililie in het leven wil roepen. Nog omtrent een gewiglig onderwerp, namelijk het stelsel van het voltallig maken der militie door loting en de daarmede naauw zamenhangende be paling van den duur der militie- of dienstpligtigheid voldoet, naar het ge voelen der meerderheid, het voorgedragen ontwerp niet aan den eisch der grondwet. 's GRAVEN!!AGE18 Maart. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, den kapt.-luit. ter zee A. E. Thierens, inspecteur over het loodswezen, enz. te Ylissingen, den luitenant ter zee l5,e ld. jhr. II. P. de Koek, inspecteur over het loodswezen, enz. te Willemsoord, en den heer nir. C. 11. Immer- zeel, referendaris bij het dep. van finantiën. Rij het dep. van finantiën zijn benoemd: tot commies, de lieer It. Ph. de Kanter, thans adjunct-commies; tot adjunct-commies de lib. J. J. de Rooy thans eersle klerk, en M. A. F. II. Philipse, thans surnumerair der directe belastingen. De heeren II. A. A. baron Collot d'Escury cn mr. J. H. F. Umbgrove zijn benoemd tot surnumerairs bij de dienst van 's rijks schatkist. Tot commies ter kanselary van de beide orden is benoemd de heer J. E. W. Ilaffert, thans adjunct-commies. Z. M. heeft ƒ100 geschonken aan de nagelaten betrekkingen van de bemanning van het schoonerschip Jan ran Jlartvegen te Vlaardingen. Z. K. II. prins Hendrik heeft ƒ50 tot hetzelfde doel geschonken. 11. M. de koningin heeft de aftredende ministers tot een afscheidsge hoor toegelaten. H. M. de koningin-moeder heeft gisteren op den sterfdag van wijlen haren doorluchtigen gemaal, koning Willem II, den koninklijken grafkelder te Delft bezocht. Bij het standbeeld van dien vorst op het Buitenhof was wederom een lauwerkrans nedergelegd. Zoowel gisteren als heden hebben de aftredende ministers afscheid genomen van de ambtenaren tot hun departement behoorende. Zij hebben dezen dank gezegd voor den ijver, dien zij bij het volbrengen van hunne dikwerf moeijelijke werkzaamheden hebben betoond, en hen aangespoord op dien weg voort te gaan. De aftredende ministers hebben daarop hunne portefeuilles nedergelegd en de gewigtige ministeriële taak aan hunne op volgers overgedragen. De nieuwe ministers hebben heden hunne portefeuil les aanvaard, na alvorens den gevorderden eed in handen des konings te hebben afgelegd. Sommigen hebben heden de hoofd- cn andere ambtenaren ontvangen. Anderen zullen dit morgen doen. Het nieuwe ministerie is der halve met der daad opgetreden. Voor de dienst van den waterstaat zullen in den loop van dit jaar twee surnumerairen moeten worden aangesteld. Het vergelijkend examen zal in Mei of Junij plaats hebben. Belanghebbenden moeten zich daartoe voor 1 Mei bij het dep. van binnenl. zaken aanmelden. BMTEiVLANDSCHE BEIllGTEN. It ËLGIE. BRUSSEL, 16 Maart. De heer Labarre, redacteur van le Drapeau, heeft zich tegen het von nis van het hof van assises in cassatie voorzien. Zalurdag II. is te Namen hel noordcrspoorweg-slation en het daaraan verheelde koffijhuis van den heer Thomas geheel afgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. ENCELAN». LONDEN, 15 Maart. Ue beide huizen van het parlement hebben thans mcdedeeling ontvan gen van de stukken lusschen de Fransche en Engelsche kabinetten gewis seld in de zaak der uitgewekenen. Van beide zijden dragen deze stukkei! het kenmerk van gematigdheid cn van de opregte begeerte om de gerezene moepeljjkheden uit den weg te ruimen. Dat dit doel volkomen zal bereikt

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1