LEYDSCHE COURANT. 18fi8. WOENSDAG 17 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar </e afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSGHE BERIGTEN. LEYDEN, 16 Maart. De zonsverduistering, welke met zooveel belangstelling werd te gemoet gezien, ook tot het maken van vergelijkingen met vroegere verschijnselen van dien aard, is zeer duidelijkvooral op het middenpunt der verduistering, kunnen waargenomen worden. De lucht in den ochtend zeer bewolkt, was tegen den middag meer opgehelderden men kon het midden en den uit gang van de zoneclips zeer duidelijk gadeslaan. De gewone verschijnselen deden zich daarbij op, maar bovenal opmerkelijk was ook ditmaal de vreemde spelingen en linten van het licht, die aan eene zonsverduistering van dezen omvang eigen zijn. H. M. de koninginvergezeld var. den prins van Oranjeden hertog Bernard van Saksen-Weimar en 's prinsen gouverneur, jhr. de Casembrool, vereerden bij deze gelegenheid de stcrrewacht onzer Hoogeschool met een bezoek. 11. M. heeft het merkwaardig verschijnsel met groote belangstelling gadegeslagen en van 12j- lot ruim 2 ure op de sterrewacht vertoefd. De hooggeleerde lieer J. G. Uulleman, benoemd hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te dezer stede gevestigd, zal deze zijne nieuwe betrekking, met hel houden eencr plegtige redevoering, aanvaarden, op Zaturdag den 20eleo e. k.des midd gs ten 12 ure, in het groot auditorium der hoogeschool. Door de regering is aan de Tweede kamer een ontwerp van wet aan geboden, om eene som van 160.000 te voegen bij hoofdst. V der Staals- begrooting voor 1858 tot tijdelijke instandhouding van de koloniale instel lingen der Maatschappij van Weldadigheid. De begrooting voor die Maat schappij voor 1858, bedraagt in ontvangsten 900.508, en in uilgaven 1.056.310, zoodal er een vermoedelijk te kort zal ontslaan van ƒ155.802, dat uil genoemde som van 160.000 zal gevonden worden. De Maas voor Schiedam en Rotterdam is geheel van ijs bevrijd en de vaart groolendetls weder hervat. Ten zuiden van Egmond aan zee is in den namiddag van den 9dc" gestrand de pruissische brik Fehcitas, geladen met spoorijzer, komende van Londen en besiemd naar Stettin. De bemanning, uit 10 koppen bestaande, is met buitengewone krachtsinspanning gered. Op den 23st<:n dezer zal van Harderwijk naar Rotterdam vertrekken een detachement sterk 125 onderofficieren en manschappenom met het aldaar liggende schip Luconia naar O. I. overgebragl te worden. Het bevel over dit detachement is opgedragen aan den lslcn luit. der infanterie L. C. Eras. Het zal begeleid worden door den 2de" luit. der artillerie G. Geei't- sema, en den officier van gezondheid 3,e ld. H. 1). Roskes. Den 10dcn dezer verliet de haven van Harlingenom naar de visseherij te vertrekken de groenlandsvaardcr Dirkje Adama, kapitein O. Mehlcn, bemand met 53 schepelingen. Tc Groningen is op den 10den dezer aanbesteed het bouwen van een nieuw diaconie-weeshuis ten behoeve der hervormde gemeente. Aannemers zijn de hh. de lierder en C°. te Dragten, voor ƒ55,983. Onder de gemeente Odoorn (Drenthe) zijn in de vorige week twee woningen afgebrand waardoor drie huisgezinnen van al hunne bezittingen werden beroofd. De bewoners konden slechts met moeite hun leven redden. Eenig vee is bij den brand omgekomen. Uil Krabbendijke wordt gemeld dal schipper A. Merison en zijn knecht P. Struik van ColijnsplaatZondag namiddag (den 7den dezer) met een vaartuig met gerst geladen naar Antwerpen vertrokken, door den storm werden overvallen en in de Zandkreck ten anker kwamenwaar het vaartuig is omgeslagen en op zijne ligplaats gezonken. Pogingen tol redding waren onmogelijk. Eerst des Dingsdags is de schipper, en de knecht des Woensdags beiden geheel gekleed, gevonden. De eerste laat eene vrouw en twee kin deren na. Van de lading is slechts een vijfde, zeer beschadigd gedeelte, terug gevonden. In de vorige week heeft de raad van eer, zamengesteld uit officieren, behoorende lot de tweede brigade infanterie, binnen 's Ilertogenbosch ver gaderd geweest, beslist over liet lot van den 2d™ luit.** der infanterie; •de uitspraak van dien raad was eenstemmig dat hij wegens verregaande, den olficierssland onteereudeaanhoudende dronkenschapuit de dienst moet worden ontslagen. De hh. gebrs. Frans en Henri Donkers Reinh. ïïz.beeldhouwers te 's Hertogenbosch hebben zich doen kennen als de vervaardigers der plans voor de uiterlijke herstelling der Gothische cathedraal van S'. Jan aldaar, welke door het provinciaal genootschap voor kunsten en wetenschappen in Noord- Mrabant zijn bekroond geworden. Die plans zijn vervat in niet minder dan 9 leekeuingenop papier ter lengte van ruim 2 en ter breedte van 1^ el. 's GRAVENIIAGE 16 Maart. Z. M. heeft benoemd tot ridders grootkruis der orde van de Eikenkroon jhp. D. T. Gevers van Endegeest dr. A. Vroük, den heer nir. P. Mijer en den heer mr. J. J. L. van der Brugghenaftredende leden van het ministerie, en tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer J. P. Feilhrefe rendaris bij hel depart, van koloniën. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd: lot officier der orde van de Eikenkroon den gepensioneerden kapitein der artillerie W. A. Soden- kamp; tot ridders dier orde, de lslc luitt. Pippinghege en van Bell, van hel reg. grenadiers en jagers. Men verneemt, dat Z. M. de koning den kolonel baron A. Göler von Ravcnsburg, adjudant van den groothertog van Baden benoemd heeft tol kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft goedgevonden ten gevolge van het overlijden van O. baron van Wassenaer Catwijck in leven jongsten kommandeur der Buitsche orde, balye van Utrecht, te agreëren de opklimming van J. D. graaf van Reeli- teren van Ahnem lot jongsten kommandeur der orde. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot directeur van het postkantoor te Brielle, de heer J. A. llinsbeeck, thans commies der posterijen van de lste klasse; tot commies der posterijen van de lslc kl.de heer J. II. L. Ho- gendyck, thans van de 2de kl.; tot commies van de 2de kl., de heer L. de Jongh, thans van de 3d* kl.; lot commies van de 3de kl., de heer C. G. Sombeek, thans surnumerair. Naar men verneemt zullen de aftredende ministers aanst. Donderdag, 18 dezer, van de chefs der afdeelingen afscheid nemen en tian hunne porte feuilles aan hunne opvolgers overgeven. Ook verneemt mendat er bij som mige departementen van algemeen besiuurwier hoofden aftreden onder scheidene bevorderingen hetzij in rang hetzij in Iraclementzullen plaats hebben. Naar men verzekertzal liet nieuw optredend ministerie bij de her vatting der werkzaamheden van de kamerszijn programma blootleggen. Bij den minister van finanliën is ontvangen ƒ200, hem door een on bekende, onder de letters M. J., ten behoeve van het rijk, ingezonden. Men verneemt, dat een aantal advocaten bij den hoogen raad der Nederlanden een adres gerigt hebben aan den raad van toezigt bij dat col- Iegie waarbij zij voor de waardigheid der orde opkomen tegen de uitdruk kingen die de advocaat-generaal bij het prov. gereglshof in Gelderland, de heer Pringle, zou gebezigd hebben tegen twee leden van die orde in de zaak der vier Maleijers, en in welk adres verzocht wordt, dat de raad zich deze zaak zou aantrekken en er gevolg aan geven. Men wil welen dat de raad van toezigt aanst. Donderdag zal bijeenkomenom dat adres te behandelen. Bij de aanbesteding op 3 Maart van twee schroefstoomschepenmet uitzondering der stoomwerktuigen, was de minste inschrijver de heer C. Smit te Krimpen aan de Lekvoor 208,600. De gunning werd toen echter niet verleend. Thans is de levering van die schepen aan genoemden heer opgedragen. Heden heeft aan het ministerie van marine de herbesteding plaats ge had van het maken van een gemetseld droogdok te Willemsoord. Er wa ren drie inschrijvingsbiljelten ingekomenals van de heeren C. Bocff, te Rotterdam, ƒ1,589,000; J. van llaaften, te Sliedrecht, 1,560,000, en A. Pisser Pz., te Sliedrecht, ƒ1,480,000. Mitsdien was de minste inschrij ver de heer A. Visser. Daar de door dien heer ingeschreven som echter nog verre boven de raming was, is de gunning nog niet verleend. De lieer Visser heeft evenwel een nader voorstel dienaangaande gedaan, waarover met hem aan het depart, van marine wordt onderhandeld. Dezer dagen is te Schcveningen overleden de man, die prins Willem V in 1795 op de schouders naar de pink heeft gebragt, waarmede Z. H. des tijds naar Engeland is vertrokken. BUITENLANDSEI1E BËRIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 13 Maart. Vrijdag 11. is liet lagerhuis op nieuw bijeengekomen. De kanselier der schatkist, de lieer Disraëli, gaf kennis dal de regering eene depeche van het Fransche kabinet had ontvangenwelke een antwoord behelsde op de depeche van de britsche regering tengevolge van den bekenden brief van den Franschen minister graaf Walewski, van den 20slen Januarij. De kan selier heeft dienaangaande te kennen gegeven, met genoegen te kunneu verklarendat deze depeche een einde maakt aan de bedroevende omstan digheden, welke gedurende een korten tijd, doch zeer ongelukkig, eenig verschil hadden te weeg gebragt tusschen de Fransche en de Engelsche be volkingen terwijl de oplossing is verkregen op de meest vriendschapjue-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1