geschreven aan de pen van den heer de la Gue'ronnière. Men kan het als een manifest beschouwen, om met naauwkeurigheid en duidelijkheid uit een te zetten, welke pogingen keizer Napoleon sedert 1849 in't werk heeft ge steld om aan Frankrijk zijne vooringenomenheid tegen Engeland te doen vergeten, en om beide lauden aan elkander te verbinden, lot meerdere ge rustheid voor Europa en den vooruitgang der beschaving. Na deze uiteenzet ting volgt eenc lijst van al de meer of minder bekende aanslagen tegen den keizer die van Engelschen bodem zijn uitgegaan, terwijl het stuk besloten wordt met eene beschouwing van het asyl-regt, deszelfs uitgebreidheid en het onderscheid dat er gemaakt moet worden omtrent hen die van dat regt gebruik maken. De Moniteur, sprekende over dc gevangennemingen, die in den laalsten lijd hier te lande hebben plaats gehadherigt dat ook hier ter stede in den nacht van den 4dcn op den 5dcn dezer eene zamendcholing van oproerigen aard heeft plaats gehad, en wel op hel plein der gevangenis la Roquelte. Een 20-tal personen was dientengevolge in hechtenis genomenen zonder twijfel stond die beweging met het gebeurde te Chalons in verband. Dit feit is door andere bladen niet medegedeeld. Het hof van cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van den aan slag van 14 Januarijen den eisch lot cassatie van het gevelde doodvonnis, die door Orsini, Rtidio en Pieri ingesteld was, afgewezen. Indien zij geene gratie verkrijgen, verwacht men hunne teregtstelling op aanst. Zaturdag. De keizer zal eerstdaags de werkzaamheden in hel kamp van Chalons in oogenschouw nemen. Men verzekert dal in den ministerraad besloten is tol vermindering der regten op dc koffij en de suiker. Ter herinnering aan de reis van prins Napoleon naar de Poolstreken zal er een gedenkpenning worden geslagen. Naar men zegt heeft de bekende kapitein Doineau, in Algiers, wegens moord ter dood veroordeeld, welk vonnis in levenslange gevangenisstraf is veranderd, thans geheel gratie verkregen en zal hij aan de expeditie legen China deelnemen. Naar men verneemt zullen twee stukken van hel te Canton veroverde geschut herwaarts gezonden worden. Zij dagleekenen reeds van 17G8 en moeten afkomstig zijn uit eene gieterij die alstoen onder de leiding van eenen jezuit stond. Er worden thans kanonnen gegoten waarop de namen prijken der officieren, die zich in de Krim hebben onderscheiden. Een heer Rarey genaamd uit de Vereenigdc Stalen heeft in den laatsten lijd zoowel hier als te Londen verrassende proeven gegeven in het temmen en afriglen van onhandelbare paarden. Geen paard kan zoo woest zijn of binnen weinige oogenblikken is het zoo gedwêe als een lam. De genoemde heer wil het geheim dezer handeling voor 500,000 fr. afstaan, en naar men verneemt zal deze som daartoe door particulieren worden bijeengebragt. De keizer heeft voor 2000 fr. ingeschreven. ITALIË. De Sardinische regeriug is mede zeer ontevreden over de openbaarmaking van den brief van Orsini aan keizer Napoleon. Graaf Cavour heeft daarom trent zijn leedwezen doen kennen, en tevens gezegd, dat hij nu niet kon beletten dat er te Turyn eene inschrijving plaats had, ten einde een ge denkpenning te slaan ter eere van den heer J. Favre, voor zijne meester lijke verdediging van Orsini. Te Napels is men van gedachte geweest dat de ministeriele verande ring in Engeland gunstig zou zijn voor de hervatting der staatkundige be trekkingen. Thans ontvangen beriglen verzekeren dat lord Derby het voetspoor van lord Palmerston in deze zal volgen. PKlIIiSEN. BERLIJN, 11 Maart. Bij den Duitselien bond is een uitvoerig bezwaarschrift ingekomen te gen het bouwen van eene vaste brug over den Rijn bij Keulen. De opsteller is de hooglecraar in de regtsgeleerdheid von Molil te Heidelberg. In dit stuk worden al de bezwaren van handel en scheepvaart op dit punt naauw- keurig uiteengezet. De lage waterstand van den Rijn heeft hier en daar aanleiding gege ven lot zeldzame looneelen. TeConstanz werd, ter gedachtenis aan de door de oudste menschen niet beleefde zeldzame daling der rivier, een feest ge vierd door schutters met de karabijn, zoo als dit bij eene gelijke gelegen heid den 2d<m Maart 1672 en 14 Maart 1725 geschiedde. Het mikpunt was geplaatst in de bedding van den Rijnop 150 voet afstands van den oever. De gansche bevolking was zaamgestroomd om dit feest bij te wonen, en tallooze tafels en banken stonden op den bodem, die anders door water is bedekt. Te Wallbach hielden de oeverbewoners in de Rijnbedding eene kegelpartij en te Bacharach hebben al de ambachtslieden, zoo als smids, kuiperskleèrmakersenz. een ganschen dag op den bodem der rivier ge werkt. Slagters en koks hebben het noodige geschonken om de feestelin gen te onthalen. Dr. Winnecke te Bonn heeft in den nacht van den 8slen op den 9de" dezer eene nieuwe komeet ontdekt. Te Altenberge, op 3 uren afstands van Munster, heeft een zware brand plaats gehad, waardoor 15 huizen zijn vernield. Naar men zegt zou ook een kind bij dien brand zijn omgekomen. JAGT EN Y1SSCHEHIJ. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze ter kennis van hen, die zich vóór den lslen Julij aanstaande in hel bezit wenschen te zien van Jagt- of Vischactenof wel van Icostelooze vergunningen tot uitoefening der Visscherijdat de blanco-verzoekschriften daartoe gratis verkrijgbaar zijn ter Secretarie dezer Gemeente; met uilnoodiging die, behoorlijk inge vuld en onderteekend, vóór den 20stcn April aanstaande, aldaar terug te be zorgen, ten einde ze daarna onverwijld aan den Staatsraad-Commissaris des Konings in deze provincie zouden kunnen worden ingezonden. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 9 Maart 1858. van LIMBURG ST1RUM. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Plaatselijk Bestuur te Leyden, doet te weten, dat op heden zijn ontvangen en aan den Ontvanger der Directe belastingen alhier ter hand gesteld, twee vol- en een halfjaarsch Kohieren, voor de belasting op het Personeel, dienstjaar 1857 en 1858, invorderbaar verklaard op den 2dc" en 9de" dezer maand, terwijl ieder ver- plist is zijnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 13 Maart 1857. van LIMBURG STIRUM. van handel en vriendschap, lusschen Z. M. Willem III, koning der Neder landen, enz. en Z. K. M. den gezalfde, den uitmuntende, den groolen alleenheerscher, den koning der koningen, den onafhankelijken opper vorst van al de staten van Perzië. Met 11 April worden in dienst gesteld de korvet Pallasliggende te Alissingenen het schroefstoomschip de Citadel van Antwerpenlig gende te Willemsoord. Het bevel over die bodems is opgedragen aan de kapt.-luitenants ter zee 11. F. Valentini en W. A. de Gelder, en als eerste officieren zijn daarop geplaatst de luitenants ter zee lste kl. J. A. van de Velde en F. P. du Rieu. Eergisteren avond had in de zaal van Diligentia eene openbare verga dering plaats, waarin het lot van jeugdige ontslagenen uit de gevangenissen werd besprokenvooral kwam daarbij in aanmerking het wenschelijke om de ten hunnen behoeve te Leyden bestaande inrigling uit te breiden. Ds. Rutgers van der Loeff uit Leyden gaf een uitvoerig verslag omtrent die inrigling, waarin nog slechts 7 knapen zijn opgenomen, terwijl zij voor 40 bestemd is. Onlangs is gemeld dat uit het museum van schilderijen te Weencn was ontvreemd een stuk van Ostade. Voor hel ieregt brengen is eene aan zienlijke belooning uitgeloofd. Zij, die eenige inlichting te dezer zake kun nen geven zijn verzocht daarvan niededecling te doen aan het dep. van justitie. BUITKNLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 9 Maart. De Times bevat eene beschouwing over het dezer dagen te Parijs uit gegeven vlugschrift en komt ten slotte tot het besluit dat Engeland ver- pligt zal zijn, zonder het asyl-regt te verkorten, meer gestrenge wetten tegen staatkundige zamenzweringen in te voeren. De Daily News keurt het af, de overige bladen bewaren hel stilzwijgen. De indrukdoor het stuk hier gemaakt, schijnt niet in allen deele gunstig. Men verzekert dat 's lands inkomsten een tekort zullen opleveren waarin waarschijnlijk door eene kleine leening zal voorzien wordeu. Hel Fransche blad l'Univers beweert dat in de laalste jaren hier te lande tol de r. k. kerk zijn overgegaan 3 hertoginnen, eene markiezin, 2 gravinnen, 8 edclvrouwen, 2 baronnessen, 2 aartsdekenen, 85 geestelij ken en 270 parlementsleden. Velen dier overgangen moeten geheim gehou den zijn. Bernard is op nieuw in verhoor geweest, maar zijne zaak is weder uitgesteld. De regering ziet in hem niet alleen een zamenzweerder, maar ook een medepligtige aan den moord. Een der Amerikaansche bladen deelt het overlijden mede van mrs. Winnie Lancaster, geboortig uit Noord-Caroünain den ouderdom van 130 jaren. FBiA Ni J4 IA C.S K. PARIJS, 11 Maart. De Moniteur heeft de verschijning aangekondigd van het vlugschrift: Napoleon III en Engeland, waaruit genoegzaam blijkt dat dit opstel met medeweten en onder de leiding des keizers is vervaardigd. Het wordt loe- OOSTÉNKIJK. WEENEN, 10 Maart. Uit hier ontvangen brieven verneemt men dat Mevr. Ida Pfeiffer, die op Mauritius van hare ongesteldheid scheen te beteren op nieuw is ingestort en dal hare toestand zeer ongunstig is. Op den weg tusschen Kelegyhaz en Puszta-Kigyos, in Hongarye, heb ben dezer dagen 4 roovers post gevat en al de koopliedendie zich naar de jaarmarkt in laatstgenoemde plaats begavenuitgeplunderd. Zij moeten eenen buit van 20,000 fl. hebben gemaakt. TIJRKÏE. De Sultan heeft bepaald dat hij voortaan de buitenlandsche gezanten slechts ten gthoore zal ontvangen in tegenwoordigheid van zijnen minister van buitenl. zakeneven als zulks bij andere hoven gebruikelijk is. Door dien maatregel is aan sommige gezanten den weg afgesneden om onbehoor- lijken invloed op den Sultan uit te oefenen. Het bevestigt zich dat dc brand te Adrianopel het werk is geweest van eenige zaamgezworenen. Door den pacha van Trebizonde wordt geklaagd dat de Christenen in zijn gebied zich schuldig maken aan het aan den dag leggen van minach ting tegenover de Mahomedanen. Omtrent de aardbeving te Corinthe in Griekenland verneemt men dat daarbij 25 personen zijn omgekomen en dat het getal der gekwetsten 100 bedraagt. De aardbeving duurde 8 seconden en deed alle gebouwen instor ten; slechts 3 a 4 huizen bicven staan, die echter onbewoonbaar zijn ge worden. Eene rotsmassa scheurde zich van den Akropolis los, en stortte op de ruïne der stad neder. In de haven van Kenchrea scheurde de aarde zich van eenen stroomde daaruit modderig water over de vlakte heen. De Grieksche regering had terstond de noodige hulp naar de plaats des onheils afgezonden. «*TA I»8 - U EKIKTEN,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2