LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 12 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 «Vt het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Cen ten of ge ge ven. BINNKXLANDSCHE BERIGTEX. LEYDEN11 Maart. Wij vernemen dat op de gewone repetitie van het muziekgezelschap Musis Sacrum op Vrijdag aanst.hieronder vermeldonder anderen zullen worden uitgevoerd, de 2de Simfonie van von Beethoven en Mozarts ouvert. van de Zauberflöte. De eerste aflevering van de gunstig bekende Mittheilungen aus Justus Perthes' geographischer Anstult voor 1858die dezer dagen tot ons kwam bevat weder menige belangrijke bijdrage. Vermeldenswaardig is in de eerste plaats cene gekleurde kaart van de rivier van Canton of de Parelrivier, met rene daaraan toegevoegde beschrijving. De kaart, door dr. Peterinann ge- teekend, geeft in drie afdeelingen de rivier van Canton en hare oevers van Canton lot Macao en Hongkongdezelfde rivier van Canton tot den Bocca- j Tigris of Bogue, en een platten grond der stad Canton; zij bevat veel, wat men zelfs op de groote Engelsche voor korten tijd op nieuw uitgegeven hydrographische kaart nog niet vindt opgeteekenden is vooral op dezen j tijd, nu aller blik op de gebeurtenissen te Canton gevestigd is, eene aan gename gift. Verder vindt men in deze aflevering twee bijdragen van prof. j Kuhn en prof. Koristka over prof. Roth's hoogteberekeningen in Palestina; dr. Titus Tobler's reizen in Palestina1857en cene geographische schets van dr. A. Petermann de zoogenaamde Koning Max-eilandenKerguelen, St. Paul eil Nieuw-Amsterdam of de voornaamste eilanden van den Indi- schen oceaan, van eene kaart begeleid. De geschiedenis van de ontdekking der Macdonald-eilandendoor dr. G. Neutnayer, ter eere van den koning van Beijeren, Koning Max-eilanden genoemd; de beschrijving van Kergue len, een eiland ongeveer van dezelfde grootte als Corsika, volgens Cook (1777), Rhodes (1799) en Ross (1840), en die der bij elkander gelegen eilanden Nieuw-Ainsterdam en St. Paul maken de hoofdpunten van Peter: mann's schets uit. In de Geographische Notizen treffen wij aangeogra phische necrologie over 1857, A. v. Humboldt's laatste mededeelingeu om trent de vulkanen des aardbodems (in het 4dc deel van den Kosmosde jongste volkstelling in Rusland; Melvill van Carnbée's atlas van Nederlandsch Indië (waarvan de voortzetting aan den kapitein-ingenieur VV. F. Versteeg, chef van het topographisch bureau te Batavia, is opgedragen); telegraaf-ljjnen op Java (mededeeling van den heer Staring, referendaris bij het departement van binnenlandscbe zaken, te 'slluge); von Neiman's berigten aangaande dr. Vogel en voorgenomen reis naar Darfoer, enz. Eene opgave van de nieuwste, op het gebied der aardrijkskunde en aanverwante wetenschappen verschenen, werken sluit deze allevering. Aan het einde dezer inhouds opgave achten wij het der moeite waard te vermelden dat het debiel van dit tijdschrift eerie oplage van 5000 exemplaren noodzakelijk maakt. Op de kon. militaire akademie zullen dit jaar worden toegelaten: voor de dienst hier te lande 30 voor de infanterie, G voor de kavalerie, 30 voor de artillerie en 2 voor de genie; cn voor de dienst in Oost-Indië30 voor de infanterie, 4 voor de kavalerie, 8 voorde artillerie en 14 voor de genie. Onlangs is gemeld dat een hoofd-oHicicr der Tnrksche marine, Mo- hammed-Pachanaar Noord-Amerika is vertrokken, om aldaar het oog te houden op den aanbouw van twee stoomschepen, bestemd voor de Tnrksche marine. Thans vernemen wij, dat de ingenieur bij onze marine, C. SchelFer, door den onder-koning van Egypte belast is om dien hoofd-oflicier derwaarts te vergezellen en met toestemming onzer regering rapport over deze aange legenheid uit te brengen. Met genoegen maken wij hiervan melding, daar het wederom cen bewjjs is, dal onze ingenieurs gunstig in het buitenland hekend zijn. IJbl Door het bestuur van het prov. genootschap van kunsten en weten schappenis aan het op de prijsvraag: «het plan van herstelling van het uitwendige der Sl, Janskerk te 's Hcrlogenboschingekomen antwoord, onder de zinspreuk: Is zij, de kerk, niet eenig?" de zilveren medaille en de door het genootschap uitgeloofde geldelijke bijdrage toegewezen. De schrijver wordt verzocht tnagtiging te verleenen om het naambriefje ie openen. De Amst. C. berigl dat op 24 Dcc. II. van Padang een fraaije olifant is verzonden, voor het kon. zoölogisch genootschap te Amsterdam. Ilct is •een geschenk van den heer Stymauadsistenl-resident in de Padangsehe bovenlanden. Binnen kort zullen van Amsterdam wederom twee schepen naar de Kaap de Goede IIoop vertrekkende Isaac da Costa en de Estafette. Laatstgenoemd schip begeeft zich tevens naar Port Natal. Uit alle oorden des lands verneemt men dat de storm in den nacht van Zondag op Maandag vele verwoestingen heeft aangerigt. De geruchten amtrent het wegslaan van een ijsdam bij den Erimpencrwaard en het door breken van een dijk nabij Maassluis hebben zich niet bevestigd. In de omstreken van Gorinchem is de schade aanzienlijk. Te YVoudrichem werd een stuk van den toren op het dak van het kerkgebouw geworpen. Niet minder hevig was de uitwerking van den storm in Noordbrabant. Eene ontelbare menigte boomen is ontworteld, de wegen zijn op sommige plaat sen onbruikbaar wegens de menigte puin en boomendie daarover ver spreid liggen cn de diligences van lieusden cn Raamsdonk op 's Hertogen bosch moesten de dienst slaken. Te Emmikhoven werden twee schuren omvergeslagenhel zich daarin bevindende vee werd bij die gelegenheid zeer geteisterd terwijl van twee bouwliedenmet hel redden van hun vee bezig, de eerste werd gekwetst aan zijn hoofd, van den anderen een arm brak. Te Vlissingen was de storm zoo hevig dat alles schudde en men aan eene aardbeving begon te denken. De in aanbouw zijnde r. k. kerk aldaar heeft veel geleden. Nabij Egmond aan zee is vergaan de Engelsche brik Catherine, kapt. Thompson. Toen de reddingboot op de plaats van het onheil kwam, was het vaartuig reeds geheel verbrijzeld. Waarschijnlijk is de bemanning omgekomen. In het geslicht voor oude lieden te Zutphen bevindt zich eene weduwe die den ouderdom van 105 jaren heeft bereikt. Zij geniet nog eene goede gezondheid. Uit het ambt Ilardenberg wordt aan de A. C. het volgende gemeld De verschrikkelijke brand, die sedert eenige dagen heerschte in de heide velden van uit iianoversch grondgebied tot deze gemeente en omliggende plaatsen, heeft eene buitengewone verwoesting aangerigt. Men wil dat (lui zende bunders veld door het vuur zijn beloopenterwijl de heide overal is verleerd en in het veen gaten in den grond zijn weggesmeuld van aanmer kelijke diepte; ook zou eene aanzienlijke hoeveelheid turf een prooi dei- vlammen zijn geworden. Ofschoon men niet weet dat er woonhuizen zijn afgebrandhebben evenwel sommige hier cn daar in groot gevaar verkeerd. Eergisteren is men door behulp van een aantal volk den brand meester geworden, hoewel het vuur nog niet geheel is kunnen uitgeblnscht worden. Sommigen willen dat sedert het veenbranden van het vorige jaar reeds vuur in de veenen is aanwezig geweest en, door den sterken wind aangeblazen, zich verder heeft verspreid. Be Pr. Gr. Cour. berigt dat dezer dagen te Onslwedde een stuk hooi land, groot 1.8G bunder, en nog wel ongemeste grond, voor 3,900 werd verkocht. De verhuring van landerijen heeft mede lol ongehoorde prijzen plaats. Op de jongst gehouden verhuring der pastorie-landen aldaar zijn ook deze, bij G jaren vroeger, met ruim J 700 verhoogdzoodat het tracle- ment van den predikant te Onslwedde ver over de ƒ3000 bedraagt, wal bij 50 jaren vroeger verbazend mag heelen, toen hel slechts 8 a 900 bedroeg. Voor het prov. gcreglshof te Groningen werd dezer dagen in hooger beroep behandeld de zaak tegen Nathan Soesman oud 18 jaren, koopman te Winschoten, bij vonnis van de arrond.-regtbank aldaar, Ier zake hij op 20 Dec. 1857 te Schecmderzwaag in twee stallen aan negen paarden de staarten afgesneden cn hel daardoor verkregen paardenhaar zich arglistig toegeëigend had, en alzoo wegens eenvoudigen diefstal, veroordeeld tot ge vangenzetting voor den tijd van 3 jaren; van welk vonnis door den beklaagde, alsmede door den officier van justitie bij gemelde regtbank, hooger beroep is ingesteld. Het hof heeft den beklaagde veroordeeld tot gevangenisstraf voor den lijd van 5 jaren, met bevestiging overigens van het vonnis. Van het Zeeuwsche eiland Schouwen zullen eerstdaags eenige gezinnen naar Brazilië verhuizen. Eene Belgische maatschappij heeft hun gunstige vooruitzigten gegeven. 'sGRAVENHAGE, 11 Maart. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, den kapt.-luit. ter zee A. A. de Vries, bevelhebber van het stoomschip Amster dam; en den kapt.-luit. ter zee J. J. Westerouen van Meeleren, bevelhebber van het stoomschip Merapien lot ridder van de Militaire Willemsorde 4dc kl. den luit. ter zee lsle kl. R. A. Houck, wegens zijn gehouden gedrag bij den togt op de Landak-rtvier ter westkust van Borneo, in Nov. 1853. Aan den lieer dr. P. Bleekcr, dirigerend officier van gezondheid 2de kl., in Nederl.-Indiëis vergunning verleend lot het aannemen der ridderorde van de IJzeren Kroon, 3dP kl., hem door den keizer van Oos tenrijk geschonken. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontvangers: te Noordscharwoude de heer jhr. A. J. W. Melvill van Cambe'e, thans te Leusden cn Stonten- berg; te Lensden en Sloulenberg, de heer P. A. Bendorp, thans te Scher- penzeel; te Scherpenzeelde heer B. G. G. van Eelde, thans te Engelen; te Engelen, de heer W. C. G. Abbema, surnumerair, cn tot directeurs der postkantoren: te Haarlem, de heer N. Westerouen van Meeteren, thans te

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1