Te Turyn hebben onder de kweekelingen van de militaire akademie ernstige ongeregeldheden plaats gehadten gevolge van eenige veranderingen die in de bepalingen op het examen waren gemaakt. J)e regering is ge noodzaakt geworden de akademie te ontbinden. Op den berg Cenis had dezer dagen een ernstig ongeluk kunnen plaats grijpen. De diligence, dienstdoende tusschen Lyon en Turyn, is door het breken van hel meehanismus in volle vaart van de westzijde van den berg afgegleden. De reizigers zouden allen verloren zijn geweest, indien niet een der paarden was gevallen en wel zoodanig dat het rijtuig daardoor in zijne vaart werd gestuit. In Savoye, waar gewoonlijk zoo veel sneeuw valt, heerscht thans eene zoodanige droogle dat men op sommige plaatsen wachten bij de water bronnen heeft geplaatst, om te zorgen dat de inwoners slechts het onont beerlijke voor hun gebruik daaruit halen. Te Genua hebben gedurig aanrandingen plaats op de openbare straat. De regering neemt buitengewone maatregelen van voorzorg, waaruit blijkt dat zij steeds voor de woelingen der revolutionnairen beducht is. De wacht posten zijn verdubbeld en de gewapende burgerwacht is opgeroepen om des nachts te patrouilleren. Ook de wachters op den spoorweg van San Pier d'Arena zijn gewapend, om des noods het vernielen der spoorregels tegen te gaan. PRUISSEN. BERLIJN, 2 Maart. Er is sprake dat de volmagt aan den prins van Pruissen verleend we derom tot 23 October zal verlengd worden. Ook zegt men dat de koning den zomer te Pui bus op het eiland Rugen zal doorbrengen. Te Bingen is op 24 Febr. door eenige schippers op eene plek, die 380 voet van den Rijnoever verwijderd, doch droogvoets te bereiken was, in de bedding van de rivier een gedenkteeken gelegd, waarop, met de namen der personen die de kosten hebben bestreden, staal: «Gelegd den 24sten Februarij 1858 bij 10 voet waterhoogte in het Binger-loch, de geringste bij mensclien geheugenis." Op de hoogte van Rhens heeft men in hel bed van den Rijn eene mine rale bron ontdekt, welke uit eene rots ontspringt en belangrijk genoeg wordt geacht, om naar de landzijde te worden afgeleid ten einde er alzoo vrucht van le trekken. Te Lintei onder YViedenbruckoverleed dezer dagen zekere Franz Heinrich Ililker of Hilkendries in den ouderdom van ruim 108 jaren. Hij was den 14dcD September 1749 te Neuenkirchen geboren. Een grondeigenaar nabij Spandau heeft eenige tabaksplanters uit Ne derland doen overkomen, om op zijne gronden die plant aan te kwecken. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 Maart. Men- verneemt dat de keizer en de keizerin in den loop van den zomer Gallicië en Bolieme zullen bezoeken. Naar aanleiding van de uitgeschreven prijsvraag, ter bekoming van een plan tot uitbreiding dezer stad, zijn reeds 426 ontwerpen ingekomen. In onze dagbladen wordt veel gesproken van eene bezetting van Mon tenegro door Oostenrijksehe troepen, ten einde de inwoners voor moord en plundering, bijaldien de Turken overwinnaars worden, te beveiligen. Het is te verwachten dat de overige mogendheden eene zoodanige inmenging in de zaken van Turkye niet zullen dulden, en daarbij is Montenegro de hoofd zetel van den opstand niet. Uit Bosnië komen een aantal vlugtelingen over onze grenzen. Aan de overheden is last gegeven om hun zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn. De aartshertog, stedehouder van Lombardye, heeft wederom aan 7 uitgewekenen vrijen terugkeer toegestaan. TURKTE. Ten opzigte van het plan lol doorgraving der landengte van Suez wordt uit Konslanlinopel het volgende gemeld. De onderhandelingen van den heer de Lesseps schijnen eene schrede te zijn gevorderd; het zou hem gelukt zijn, de meeste Turksche bewindslieden van het nut dier onderneming te overtuigen, en op diL oogenblik heeft hij van dien kant geene ernstige tegenkanting meer te vreezendit is hem door den groot-vizier zeiven bij eene dezer dagen gehouden zamenkomst bijna stellig verzekerd. Uit Jaffa is berigt ontvangen omtrent eenen op 21 Januarij aldaar ge- pleegden gruweldaad. De heer Dickson, Amerikaansch zendeling, bewoonde met zijne vrouw, dochter en schoonzoon, den heer Sternbeck, een land huis en hield zich onledig met den landbouw. Vijf bandieten zijn des nachts de woning van den heer Dickson met geweld binnengedrongen, en na hem en zijnen schoonzoon vermoord en de 2 vrouwen op de schandelijkste wijze mishandeld te hebben, zijn zij met het aanbreken van den dag weggegaan, al het geld en zaken van waardedie zij vinden kondenmet zich nemende, llet is nog niet gelukt de misdadigers op le sporen. INGEZONDEN. Plantagie Nursery, 5 Januarij 1858. «Ten gevolge van het vertrek van den predikant van Nieuw-Rotter- dam is er reeds sints vijf maanden geene dienst in de stadskerk gehouden, en dus ook niet op de plantagiën, alwaar door de eigenaars kerken ee- bouwd zijn, in welke door den predikant op bepaalde tijden gepredikt werd. Daarom wordt nu door den directeur onzer plantagiegewoonlijk des Zondags, eene preek aan de Negers, in onze op de plantagie gebouwde kerk voorgelezen en zoo vond dit ook plaats op den eersten Kersdag. Alle slaven woonden deze godsdienstoefening bij. Op den tweeden Kersdag verecnigden zij zich allen, reeds vroeg in den morgen, voor het woonhuis, en baden pleglig gezamentlijkmet luider stemme, het allervolmaakste gebed; vervolgens zongen zij een Kersgezang. Toen dit was afgeloopen, wenschlen zij ons een' gelukkigen Kersdag toe en werden onthaald op wijn en koek. Zij braglen den dag rustig en opgeruimd door. Meerdere vrije dagen mogen hun niet gegeven wordendaar het gouvernement tegen woordig bepaald heeft, dat zij slechts de beide laatste dagen van het jaar vrij af mogen hebben, en den Nieuwjaarsdag tot den volgenden morgen. Gepasseerden Zondag hebben onze 400 slaven hun goed ontvangen. De onkosten zijn ƒ6,000. De opperbazen, 40 in getal, de timmerlieden en kuipers kregen elk een kraagjas, een heerenhoed en een zwarten rok, beel dig mooi. Zij ontvingen verder, zoo als alle anderen, een ronden hoed, een slroohoed met gewaste taf overtrokkenen een matrozenmuts, een zeer mooi werkbuis, een rood hemd, goed voor wit gestreepte broeken, hemden en doeken en verder goed om mede te werken. De vrouwen ontvingen ook elk een werkbuis, een stroohoed met gewaste taf overtrokken en een muts. Verder elk twee kleedjes, een wit katoenen en een lief ge kleurd, twee wit katoenen doeken, roode hemden en goed om mede te werken. Ook nog doosjes met beste Engelsche naalden, een Engelschc schaar en klossen katoen. De mannen kregen nieuwe knipmessen en nieuwe scheermessen. Aan eiken slaaf en slavin, tot aan het laatstgeboren kind toe, werd een wollen deken gegeven. Dagelijks wordt aan de mannen en vrouwen, rum, suiker en stroop uitgedeeld. Eiken Zondag, krijgen zij hun geliefkoosd voedsel, gedroogde visch, en tevens eene uildeeling van tabak. Heden is wederom spek voor hen ontvangen, zoo ook Goudsche pijpen. Zij waren gepasseerden Zondag, door de vorige ruime uildeeling van vischzoo goed voorziendat zij zeiden tot de volgende week genoeg le hebben. Zoo er slaven in ons hospitaal ziek liggen, dan krijgen zij soep, gort en wijn. De vrouwen, die zwanger zijn, mogen om alles komen vragen en iederen morgen, na de geboorte van een kind, krijgt de moe der, zes weken lang, gedurende welken lijd zij niets behoeft le doen, grutten, vleesch, soep en wijn, in ée'n woord alles. Dit zult u wel eens gezien hebben bij uwe laatste visite, een paar jaren geleden. Bij de af zending van elke lading suiker, krijgen zij een dag vrij, waarop zij dan des avonds in het suikergebouw dansen. Nadat zij op Oudejaarsavond, na de godsdienstoefening, zich braaf geamuseerd hadden, kregen zij op Nieuw jaarsdag tulband en wijn. Er is een nieuw gebouw gemaakt, zoodat zij nu vrij van zon en regen, het suikerriet naar de stoommachine brengen. Er wordt verder een houten loge opgezet, die door vrije werklieden uit de stad voor ƒ4.000 is aangenomen, waarin de megas van onder naar boven zal worden opgemalen. Wat haalt dit een werk uit, want het wegdragen van het uitgemalen suikerriet was een zwaar werk. Verbeeld u dat wij alles vol hadden met suikerzoodat de vaten in de galerij van het suiker gebouw lagen, en 100 vaten reeds naar den waterkant gebragt waren, alwaar rondom dit gebouw ook een galerij gemaakt is, om de suiker met meer spoed le kunnen afschepen. Met het laatste schip zijn weder 300 vaten suiker weggezonden; nu zijn er weder 800 gereed, die bij den tegenwoor- digen prijs van de suiker ongeveer ƒ80,000 zullen opbrengen. Het zal u aangenaam zijn le vernemen, dat de suikervelden zeer mooi staan, enz." Om het eigenaardige en eenvoudige karakter der slaven in hunne vreugde- ontboezemingen eens te doen kennen, diene het volgende uit een' vorigen brief overgenomen: «Het geluk dezer menschen, toen zij mij na 12 jaren afwezigheid terug zagen, was onbeschrijfelijk groot; zij kusten mijne han den en vielen op hunne knieën voor mij neder, uitroepende: «God is groot en goed I" Beide brieven zijn geteekend: M. F. Tyndall de Veer. Door de opname van deze uittreksels uit twee door mij ontvangen brie ven zult gij, Mijnheer de Redacteur, mij genoegen doen. Hoogachtend Uw Ed. Dienaar, Voorburg, Februarij 1858. Mr. F. J. TYNDALL. Burgerlijke Van den 25 Februarij tot en met den 3 Haart 1858. BEVALLENM. Laman geb. van den Bosch Z. S. M. Najer, geb. van den Berg D. C. A. M. van Leeuwen geb. van Gils, D. A. M. Berree, geb. Bredeveld, Z. S Hanselaar, geb. Duk D. M. Kramp, geb. Staveleu, Z. C. Hasselbach geb. van Leeuwen Z. M. W. Rozeboomgel). ZwartsZ. T. Baars, geb. JurgensD. W. J. van Dam geb. Bredeveld D. M. J. Sassc, geb. Turion, Z. A. E. Blote, geb. van Houten, Z. P. Uljé, geb. de Kier, D. J. C Kriek geb. Aniba, D. M. M. Meulendijk, Z. C. P. Tegelaar, geb. van der Kolk D. E. Neuleboom Z. J. Tielegeb. SimonsZ. J. Tielegeb. Simons, Z. levenl. C. van Dissel, geb. Flaman, Z. J. Fontein geb. van Wijk D. S. Flipoo geb. Misselie, D. G. Verver, geb. van den BergZ. J. Bonte, D. J. B. van der Vlistgeb. van Putten Z. levenl. J. van Gelde- ren geb. Boom, D. levenl. S. Susan, geb. Miloo, D. A. C. van Berkel geb. Faes, D. GEHUWDW. J. Maas, Wedr. en J. de Graauw, .ld. OVERLEDEN W. van Dam 80 j. J. A. S. Forlanier, D.3 m. L. van der Voet, D.4 j. en 10 m. J. C. Baarsgeb. van Rossum 52j. Anna Fichct63 j. H. Verhoog, 30 j. M. N. van Noorl, 18j. G. de Bëunje, 62 j. J. B. Smit, Z.lj. en 9 m. C. Kooien, D.2 m. L. Koree, Z., 10 m. Joha. Ma. de Rijk, 58 j. - S. L. van der Leek, D 3 j. J. Stoute, Z., 7 m. J. Duykers, D.2j. J. S. van Erkel ,D. ,3m.—- W. KleynZ.2m. E. Lepelaar, D.6m. M. E. S. J. Dumont, D.15 j. en 6 m. I. J. van Grie ken D 5 w. A. Ia Bree, geb. van Klaveren 67jM. E. Westhuis, geb. van Sant46j. F. van der Zeeuw, Z.13 j. en 6m. A. M. LegetD.7 w.-* G. J. HollebeekZ.13 m. W. G. ZandvoortD.5 w.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3