heeft de proc.-gen. van Maanen conclusie genomen in de zaak van mr. C. C. E. d'Engelbronner, eervol ontslagen secretaris generaal bij het ministerie van justitie, legen den staat der Nederlanden. De proc.-gen. was van oordeel dat de regterl. magt onbevoegd was in deze zaak regt te spreken, maar dat, al ware zij bevoegdde vordering moest worden afgewezendaar de cischer geen regt op wachtgeld had, doordien op zijn eigen verzoek het besluit waarbij wachlgeld was toegekend is ingetrokken. Daar de proc -gen. het daarvoor hield dat de regterl. magt was onbevoegd, zoo concludeerde hij dat de hooge raad zich ambtshalve onbevoegd zou verklaren. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 1 April aanst. Te Scheveningen is, ondanks de felle koude, reeds eergisteren op eene visschersbom op het strand, van vermoeijenis en koude afgemat, een ooije- vaar neèrgevallendie uit zee kwam vliegen. BUITKNLANDSCHK BERIGTEN. BEIiCIE. BRUSSEL, 3 Maart. Bij kon. besluit is de minister van oorlog gemagtigd, op 's rijks geschut gieterij, voor rekening van de Nederl. regering, 17 houwitsers en 16 ka nonnen te doen gieten. In de Indép. Beige leest men een brief van den generaal Changar- nier, waarin hij zegt uit genoemd dagblad te hebben vernomen dat hem de vergunning is verleend om in Frankrijk terug te keeren. Over deze vergunning laat hij zich volgenderwijze uit. In vollen vredestijd heeft Frankrijk, dat door mij zoo vurig beminde land, 'twelk zich teregt met lierheid verheft op de onvergelijkelijke glorie van zijne legeruiagtde diensten niet noodig van een zijner trouwste soldalen. Frankrijk zal het zeker goed keuren, dat die soldaat wacht om het onuitsprekelijke geluk te genieten van het weder te zien, tol dat het in het bezit zal zijn van wetten, welke ter bescherming der waardigheid en veiligheid der burgeren zullen kunnen strekken. Victor Hallaux, dagbladschrijver, is door het hof van assises van Brabant lot 15 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete veroordeeld, we gens een voor den keizer der Franschen beleedigend artikel in het dagblaadje le Crocodile. Het vonnis is bij verstek gewezen, daar Hailaux voortilugtig is. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat zich aldaar eene commissie heeft gevormdmet het doel om een standbeeld op te rigten ter eere van den Ylaamschen dichter van Rijswijk. Dit plan moet bij de liefhebbers en be oefenaars der Vlaamsche letterkunde veel bijval vinden. Nabij Waterloo had Vrijdag II. een droevig ongeluk plaats. De heer Denis, een koopman uit Brussel, was in de nabij die gemeente gelegen poelen bezig met de eendenjagt. In een klein schuitje gezeten zat de man rustig zijne prooi af te wachten. Zijn geweer lag naast hem; eindelijk meende hij eenige eenden te kunnen treffen, nam zijn geweer bij den loop op, en ooger.blikkelijk ging het schot af, waardoor zijn arm vreese- lijk verwond werd. Tegelijkertijd valleden zijne kleederen vuur en de on gelukkige. zoo zwaar reeds gekwetst, was daardoor zijn einde nabij: want in een zijner zakken bevonden zich een aantal patronen. De heer Denis deed echter eene wanhopige poging en het gehikte hem nog zijne bran dende kleederen uit te trekken en in liet water te sloppen, liet duurde meer dan een uur alvorens men den man hulp kon aanbrengen. Hoewel 'smans toestand gevaarlijk is, hoopt men hem nog te behouden. ENGELAND. LONDEN2 Maart. Lord Derby heeft gisteren in het hoogerhuis door eene uitvoerige rede zijn staalkundig programma openbaar gemaakt. Na de omstandigheden te hebben verklaardwelke de koningin genoopt hadden hem de vorming van een kabinet op te dragen, vermeldde hij met genoegen den gunstigen slaat des legers en uitte de hoop op spoedige beëindiging der vijandelijkheden in China en Indië. Vervolgens hield hij eene lofrede op het bondgenootschap met Frankrijk en keurde met scherpe bewoordingen den aanslag van 14 Jan. af. Engeland gevoelde geene sympathie noch voor den aanslag, noch vdor de moordenaars, en de stemming in het lagerhuis was niet tegen de wel zelve, maar alleen tegen het vorige ministerie gcrigt. Dit ministerie had verkeerd gehandeld door de depêche van graaf Walewski onbeantwoord te laten. Hoewel dit sink niets beleedigends voor Engeland inhield, zoo zou toch de beantwoording eene oordeelkundige handeling der regering ge weest zijn. De tegenwoordige regering hoopte nu die taak op zich te nemen en was voornemens de depêche te beantwoorden, met aanduiding van die zinsneden welke beleedigend zijn voorgekomen, en men had hel regt van hel reglschapen karakter des keizers een antwoord te verwachten dat alle misnoegen zal wegnemen en het huis vergunnen zal het wets ontwerp zijnen loop te laten volgen. Overgaande lot de binnenlandsche aangelegenheden zeide lord Derby dat hij waarschijnlijk al de wets-onlwerpen van lord Palmerslon zou overnemen, met inbegrip van de wet op het regeringsbestuur van Indië, die thans aan het oordeel van lord Ellenborough was onderworpen. Wat betrof de par lementaire hervorming, hoezeer het de wensch der regering was die tol stand te brengen, zoo was zij gedwongen zulks lot eene volgende zitting uit te stellen. Lord Granville en lord Clarendon hebben den minister uit naam van het vorige kabinet beantwoord. De tweede heeft grooten lof toegezwaaid aan het gedrag van de hh. Persigny en Walewski. Volgens hem was er in de depêche van den Franschen minister niet de minst beleedigende uitdrukking te vinden, welk beweren hij nog staafde door eene nieuwe depêche van dien staatsman, door lord Cowley overgezonden, en waarin graaf Walewski zjjne bevreemding te kennen geeft dat men lot het vermoeden was gekomen alsof de regering de natie had willen beleedigen. Het huis is daarop uiteengegaan. Gelijke verklaringen zullen Vrijdag aanst. door de regering in het lagerhuis gedaan worden, maar hel is waarschijn lijk dat men alsdan tot eene naauwkcurige bepaling zal komen van hetgeen men door de laatste stemming heeft willen te weeg brengenöf de verwer ping der wet op de zamenzweringenóf alleen den val van het kabinet. De Times en meer andere bladen berigten dat lord Redcliffe zijne gezanlschaps-posl te Konstanlinopel heeft nedergelegd. Daarentegen ver neemt men dat onze gezant le Parijs, lord Cowley, een vleijend schrijven van den heer Disraeli heeft ontvangen, hem uitnoodigende om zijne diensten in die betrekking aan het vaderland te blijven wijden. Men verneemt dat de gezant aan deze uitnoodiging gehoor heeft gegeven en dat hij reeds de door lord Derby bedoelde depêche aan de Fransche regering heeft ingediend. De Fransche vlugtelingen Pyat, Besson en Talandier worden door de regtbank vervolgd wegens een door hen uitgegeven vlugschrift, getiteld: Zendbrief aan het parlement en aan de pers, waarin de zoogenaamde lyrannenmoord wordt verdedigd; o. a. komt daarin het volgende voor. Daar Napoleon de republiek vermoord heeft, is ieder burger verpligt, ge weld met geweld, kogels door granaten, kanonnen met revolvers, houwit sers met donderpoeder, de keizerlijke garde met helsche machines te be antwoorden. In eenige dagbladen leest men een brief van Mazzini, waarin deze volksleider eene verdediging van het gedrag van Orsini tracht te geven. Door het schip Kale Kleather zijn uit China 452,400 8 thee en 130 balen zijde aangebragt. Op de banken van Goodwin is Zondag avond een Fransch vaartuig vergaan. De bemanning is, na twee uren in de boot op zee te hebben gedob berd, gelukkig behouden te Dover aangekomen. Van Dover werd hun eene reddingboot toegezonden maar deze sloeg om en de manschappen werden slechts met moeite door eene tweede boot gered. Ter hoogte van Duinker ken heeft men ook nog een brik in nood gezien. De droogte, die sedert de maand September hcerscht, heeft in de noor delijke graafschappen groote moeijelijkheden doen ontstaan. Verscheiden fonteinen, welke vroeger altijd water gaven, zijn nu geheel opgedroogd. In sommige districten der graafschappen York, Nottingham en Lincoln wordt het water ter verkoop rondgereden, hetwelk voor hen die daaraan onvermij delijke behoefte hebben groote uitgaven na zich sleept. Verschillende lande rijen, door den wind en de vorst opgedroogdsmachten, vooral dewijl er zeer weinig sneeuw gevallen is, als het ware naar water, en de in den herfst gezaaide granen hebben zeer veel door de vorst geleden. In de laatste 6 maanden zijn meer landverhuizers uit New-York te Belfast teruggekomen dan gedurende het geheele jaar 1857 van daar naar Amerika waren vertrokken. FRANKRIJK. PARIJS4 Maart. Het hof van cassatie zal zich waarschijnlijk heden met het beroep van Orsini c. s. bezig houden. Indien het verworpen wordt, zou de teregtstel- ling reeds Zalurdag kunnen plaats hebben. Onderscheidene personen zijn van gevoelen dat de Rudio nog wel gratie van den keizer zal erlangen. Gomez zal naar de galetjen te Brest vervoerd worden. Door den heer Favre, den verdediger van Orsini, werd, gelijk men weet, een brief voorgelezen, waarin de beschuldigde den keizer verzocht om Italië zijne onafhankelijkheid te laten hernemen. De openbaarmaking, door den keizer veroorloofd, heeft de gevoeligheid van Oostenrijk opgewekt. De keizer heeft echter verklaard, dat hij daartoe vergunning had gegeven, om in niets het regt der verdediging te beperken. Men verneemt dat eerstdaags ook het bakkersbedrijf in deze hoofd stad geheel vrij zal verklaard worden even als zulks ten opzigte van de slagiers heeft plaats gehad. La Presse berigl dat de Franschen en Engelschen te Canton, bij het doorzoeken der paleizen van sommige hooge ambtenaren een groot aantal papieren hebben gevonden, waarin staalkundige mededeelingen uit den tegen- woordigen tijd vervat zijn, o. a. een aantal brieven bei rekkelijk den toe stand van Engeland en zijne plannen tegen China. Deze berigten, in 't geheim aan Yell medegedeeld, zijn tamelijk juist en schijnen afkomstig van eenen Cliineschcn verspieder in dienst van de regering te Hong-Kong. Dikwijls echter was de waarheid aan vleijerij jegens den onderkoning op geofferd. De groote pagoden, waarin men dacht vele belangrijke geschrif ten en oudheden te zullen aantreffenhebben niets opgeleverd. Men denkt dat alles reeds vroeger is geborgen. Omtrent de te Canton gevonden schatkamer wordt het volgende mede gedeeld. Men vond aldaar 52 kisten en eene aanzienlijke hoeveelheid baren. Ook was er een vertrek opgevuld met mandarijnen-kleederen van eene groote waarde, alles gevoerd met schoon pellerij-werk, en nog een ander vertrek vol met koper geld. Volgens de gegeven bevelen mogt men wel het geld medenemen, maar niet aan de overige goederen raken. Officieren en soldaten gehoorzaamden aan die bevelenen wendden hunne oogen van de rijke kleederen af. Maar de vraag deed zich opop welke wijze die groote hoeveelheid metaal te vervoeren. Daar zich eene groote menigte volks voor het gebouw had verzameldkwam een officier op liet denkbeeld een koperen dollar uit te loven aan ieder koelie of werkman die geld naar het Engelsehe kamp zou vervoeren. De menigte ging uit een, en een oogenblik later zag men duizende Cantonnezen elkander het voorregt be twisten om het geld van hunne eigene stad in de legerplaats der Engelschen over le brengen. ITALIË. Het onderzoek van het wcls-ontwerp op de zamenzweringen is in de afdeelingen der Sardinisclie kamer afgeloopen. Hoewel de noodzakelijkheid der wet wordt erkend, zal zjj echter door talrjjke amendementen worden gewijzigd.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2