LEYDSCHE COURANT. 1838. VRIJDAG 5 MAART. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Ce7ite7i afgegeve7i. BINNENLAKDSCHE BER1GTE1M. LEYDEN, 4 Maart. Mei warme belangstelling vernemen wij dat de studenlen-vereeniging Arena Studiosorum andermaal liet voornemen heeft opgevat om eerlang in den Schouwburg alhier, daartoe welwillend kosleloos dien avond afgestaan, eene openbare voorstelling te geven ten voordeele der alhier gevestigde Kweek school voor Zeevaart. Voorzeker zullcr. allen, die het verslag dezer instelling tijdens het tweede jaar van haar beslaan gelezen hebben en de daarin op te merken doelma- lige strekking en hoogst weldadige werking hebben gadegeslagendeze edele poging onzer Academische jengd aangewend ten behoeve dier instel ling van harte toejuichen. Wij houden ons dan ook overtuigd, dat op nieuw uit eene ruime inlcekening op de reeds rondgaande lijsten zal blijken dal onze stadgenoolcn in gemelde menschlievende en zoo nationale inrigting belang stellenen dat zij hunne tegenwoordigheid zullen schenken aan eene voorstelling, die in allen deele zoo zeer de algemeene toejuiching verdient en, naar wij hopen, nog door een talrijker publiek dan de vorige, zal be zocht worden. Bij de plaats gehad hebbende verkiezingen voor het hoogheemraad schap van Rijnland op Dingsdag 11. zijn gekozentot hoofdingeland in het 12de district, de heer A. van der Breggen tot hoofdingeland-plaalsvcrvan- gers in het Gde district, de heer F. A. G. van Limburg Stirumen in het 12de district, de heer H. van Driel. In het 4de en 9de district moeten her stemmingen plaats hebben. Z. K. 11. prins Frederik heeft J 100 geschonken aan de commissie werkzaam lot instandhouding van het weeshuis te Katwijk aan den Rijn. Te Amsterdam werd eergisteren in de Doopsgezinde kerk eene open bare vergadering gehouden, waarin gewiglige mededeclingen werden gedaan omtrent het lot en den toestand van jeugdige gevangenen en ontslagenen. Vooral kwam daarbij ter sprake de verblijfplaats voor jeugdige ontslagen gevangenen, onlangs alhier opgerigt. Als sprekers traden op de bh. Cool, Rutgers van der Loeff, Stuart en Suringar. De laatste spreker handelde over de middelen dienstig tot instandhouding van de genoemde inrigting. Hij achtte het middel klein en eenvoudig. Als tweeduizend landgenoolen zich ieder eene opoffering van 5 cents 's weeks getroosten, dan kan de inrigting blijven bestaan. Om die deelneming op te wekken zal eene uitnoodiging al gemeen worden verspreid, aan welker goeden uitslag men niet twijfelt. Te Benningbroek, nabij Hoorn, zijn eergisteren 5 huizen afgebrand. Slechts met moeite heeft men de kerk kunnen behouden. Tot gewone leden van het historisch genootschap te Utrecht zijn be noemd dc bh. W. J. Hofdijk en jhr. mr. H. 51. van Wecde te Amsterdam, mr. J. F. baron van Reede van Oudtshoorn, mr. A. W. Wichers, mr. W. J. Roijaards, C. P. F. G. van Emden en G. Barger te Utrecht; en tot honorair lid de heer J. Lolhrop Motley. Door het prov. Utrechlsch genootschap van kunsten en wetenschappen is tot secretaris benoemd dr. J. W. Gunning, in de plaats van mr. O. van Rees, die tot hoogleeraar te Groningen is benoemd. Door bet prov. gcregtshof in Gelderland is uitspraak gedaan in de zaak der Maleïjers. Zij zijn schuldig verklaard aan weêrspannigheid legen den kapitein in de uiloefening zijner function als zoodanig, en mitsdien als ambtenaar ter uilvoering der wet werkzaamin vereeniging van 2doch minder dan 20 personenwaarvan minstens 3 van wapenen waren voorzien en dientengevolge veroordeeld: de eerste, Sidin (serang) tot 10 jaren tuchthuisstraf, en de 3 anderen, Pa Seno, Klasidin en Klaas Ledesma, ieder tot 8 jaren tuchthuisstraf, doch zij zijn vrijgesproken van gewelddadig en feitelijk verzet tegen den 2den en 3den stuurman. Dc verdedigers hebben zich tegen deze uitspraak in cassatie voorzien. Door het prov. gereglshof van Zuidholland vvaren vroeger de beide eersten tot 5 jaren en de twee laatsten tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Te 's Heerenberg is dezer dagen een Pruissisch onderdaan gevangen genomen, die aldaar eenige valsche guldens had uitgegeven. In zijne wo ning te Ellen heeft men dc vormen gevondenwaarmede die muntstukken waren gegoten. Bij het stedelijk gymnasium te Franeker is tot, Iceraar in de levende talen, de wiskunde, de geschiedenis en aardrijkskunde benoemd dr. E. Ver wijs, uit Deventer. Dezer dagen werd van Havelle per wagen te Meppcl aangebragt eene 58-jarige bedelaarskoloniste uit Veenhuizen, die met ontslag naar hare woon plaats te Weert in Limburg terugkeerde. Zij gaf voor arm en behoeftig te zijn en niet te kunnen loopen, doch door den ijver van twee politiebeambten ontdekte men dat zij in bet bezit was eencr aanzienlijke hoeveelheid vijf- en twee-francsstukkenbenevens van een kistje met gouden hals- en andere sieradendie zij gedurende haar verblijf in de kolonie zorgvuldig had ver borgen gehouden. Te -Staphorst is een brief uil Noord-Amerika ontvangen, waarin be- rigt wordt dal onderscheidene personen, vroeger derwaarts vertrokken, voornemens zijn terug te keerenaangezien hun toestand in de nieuwe wereld niet gunstig is. 5Ien verneemt dal te Rilhcui, nabij Vlissingcn eene vreeselijke mis daad is gepleegd. Een 17-jarig meisje, arm en ouderloos, bij zekeren arbeider besteed, moet, naar men verneemt, door dien man vermoorden baar lijk bij een mestvaalt gevonden zijn. De vermoedelijke dader geeft voor, dat de ongelukkige, bij bet meiken, door eene koe is doodgeslagen. In de vorige week is de pachthoeve van den heer Pompen, bewoond door den landbouwer van den Heuvel, te Sterksel (Aoordbrabanl) geheel i afgebrand. Ook de stal en de schuur met den geborgen oogst werden ver- I uicld en 21 stuks hoornvee, 2 paarden, C varkens, 48 schapen en 22 lam meren werden ecu prooi der vlammen. Op den spoorweg lusschen Breda en Roozendaalniet verre van het I dorp Ellen, is een droevig onheil voorgevallen. Een boer reed met zijne kar dwars over dc spoorregcls, toen te gelijker lijd de trein naderde en hem ineL kar en paard verbrijzelde, liet paard was terstond dood en de boer gaf, naar men verneemt, onder het zwaarste lijden, spoedig den geest. 'sGRAVENUAGE, 4 Maart. Z. 51. beeft den kolonel van bet O. I. leger, J. A. Walcson, benoemd lot commandeur der orde van de Eikenkroon. Tol procureur bij het prov. gereglshof in Limburg en de arrond.- reglbank te Maastricht is benoemd de beer mr. A. B. N. van Mclsen, advo caat te Maastrichten tol ontvanger te Ratiwcrd, de beer J. A. L. W. van Lansehot llubrecht thans in die betrekking te Vricsenvecn. Z. 31 heeft den 2dr" luitenant A. P. Soetens, van het 2d0 reg. infan terie, voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij liet leger in Oost-Indië. Bij kon. besluit is bepaald, dat voortaan geen kapiteins meer van de regimenten infanterie bij het reg. grenadiers en jagers zullen worden over geplaatst, dan diegenen welke bekwaamheden bezitten om later als ba- taillons-Uomraandanl le kunnen optreden en dat er geen lste of 2de luitt. bij genoemd regiment zulten worden overgeplaatst, dan diegenen welke minstens 5 jaren dienst als officier hebben. Zaturdag zal er ten hove groot kinderbal plaats hebbendat met een souper zal besloten worden. De gemeenteraad alhier heeft gisteren besloten burgemeester en wet- houdets te magligen om zich tot Z. 51. den koning te wenden, mei verzoek om goedkeuring te mogen erlangen van hel in 1840 vastgestelde plan van een uitwateringskanaal in zee, en om een onderzoek in te stellen, of eene z>. shaven te Scheveningenbestemd voor groote zeeschepenmet kans van welslagen kan worden aangelegd en duurzaam bevaarbaar gehouden. Met 1 September aanst. zullen wederom drie jongelingen worden be stemd om le worden opgeleid tot militaire apothekers voor de dienst in Oost-lndië. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen le komen, zullen Jlaar.dag 7 Junij in het scheikundig laboratorium le Utrecht worden toe- gelalen lot het afleggen van een vergelijkend examen. Aan het ministerie van marine beeft gisteren de aanbesteding plaats gehad van bet vervaardigen van twee schroef-stoomschepen met uitzondering van de stoomwerktuigen. Er waren 17 billetten ingekomen, waarvan de hoogste inschrijver was de heer J. Iloogendijk, le Capelle op den IJssel, voer twee schepen ƒ360,000, dus per schip 180,000terwijl de heer C. Smit, te Krimpen aan de Lek, de minste inschrijver was, voor twee sche pen ƒ203,600, dus per schip ƒ104,300. De gunning is echter voorloopig aangehouden. De heer Baarman, Zwitsersch consul te Parijs, die zich alhier bevond tot hel voeren van onderhandelingen over den Zeeuwscb-Limburgscben spoor weg, moet naar men verneemt in die onderhandelingen niet zijn geslaagd en keert heden naar de Fransche hoofdstad terug. Gisteren beeft bij den hoogen raad de adv.-gcneraal Karseboom zijne conclusie voorgedragen in de zaak van den miuister van finantiSn tegen den heer J. Huybrechtsvan Oudenbosch nabij Breda, wegens de ongeoorloofde bereiding van zeep. waaromtrent hij door het prov. gereglshof van Noord brabant was vrijgesproken (vroeger reeds gemeld). Dc adv.-generaal beeft eene subsidiaire gevangenisstraf van 6 dagen geeischt. De uitspraak zal op den 24stfS° dezer plaats hebben. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden (borgerljjkc kamer)

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1