LEYDSCHE COURANT. !8o8. l-a De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. MAANDAG 1 31A ART. N'. 20. Rip ij?"» ff*C: il De Prijs der Courant is f 12 in het Jaar fl'e afzonderlijke No miners worden tegen 10 Centen afgegeven s-:KTW®®5au:jsjcaiaB5aM Bij deze Courant behoort Bijblad N1. 3. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 27 Februarij. De geruchten omtrent eene gebeele of althans gedeeltelijke kabinets- verandcring blijven aanhouden. Naar men verneemt hebben de ministers op Woensdag II. besloten den stand der zaken aan den koning bloot te leggen, om daaromtrent zijn verlangen te vernemen. Hoezeer er tol hiertoe nog niets met eenige zekerheid bekend is, en men dus nog niet bepaald weel, of er eenige beslissing is genomenzoo willen sommigen toch onderrigt zijn, dat 4 of 5 ministers (justitie, binnenl. en buitenl. zaken, finantiën en mogelijk koloniën) eerlang zullen aftreden, en dat, na de vorming van een nieuw kabinet, de werkzaamheden van de tweede kamer der staten-gene- raal gedurende eenigen tijd zullen worden geschorst, ten einde aan de nieuwe ministers den lijd te gunnen zich geheel op de hoogte der zaken te stellen. Te 's Gravenhage heeft zich eene sub-commissie gevormd van de kweek school voor zeevaart alhier. Die commissie bestaat uit de hh. A. Klerck, J. Herman de Ridder, C. A. van der Kemp en J. J. de la Bassecour Caan. De sub-commissie noodigt alle mensciienvrienden uit om iets te verriglen voor arme knapen, die anders tot ballast der maatschappij opgroeijenen door hare tusschenkomst van de Leydsche stichting gebruik te maken. D\ lierman de Ridder beeft een geschrift uitgegeven ter aanprijzing van de zaak, onder den titel van: Een reddingshuis te Leydendat allezins lezens waardig is. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 347 tol 391 personen. Hel gewone contingent van de provincie Zuidholland voor de ligling der nationale militie van het loopende jaar is bepaald op 1729, hel bui tengewone op 94. De Maas voor Rotterdam heeft zich gisteren morgen vastgezet. Op de meeste plaatsen heeft de gemeenschap nog met schietschouwen plaats maar op dc hoogte van Fyenoord wordt de rivier reeds door voetgangers overgetrokken. Door den gemeenteraad van Dordrecht is besloten een adres in ie dienen aan de tweede kamer, tol bevordering van de spoorwegverbinding dier gemeente, volgens hel plan van den heer Bredius. Te Haarlem had eergisteren de aanbesteding plaats van het bouwen van een schoolgebouw en eene onderwijzerswoning in de gemeente Haarlemmer meer. Aannemer van dat werk is geworden de heer Clausing te Haarlem voor ƒ14,490. Door het prov. gereglshof van Utrecht is Dingsdag 11. uitspraak ge daan in de zaak van L. v. O., besehuldigd van drie pogingen tot moord, door het lossen van eene pistool op zijne echtgenootzijn kind en zijne schoonmoeder, alsmede van twee moedwillige verwondingen, met een mes aan de laatstgenoemde toegebragt. Hij is vrijgesproken van poging tot moord, doch schuldig verklaard aan twee onderscheidene pogingen lot dood slagen verwonding, en te dier zake veroordeeld tol tuchthuisstraf var. 10 jaren. Donderdag II. is bij hel prov. gereglshof van Gelderland een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak der Maleijers, welke bij arrest van den hoogen raad van 12 Jan. naar dit collegie is verwezen. Daar de meeste der vroeger gehoorde getuigen zich thans weder buitenslands bevin den, konden slechts weinig getuigen worden gedagvaard. Het openb. minisl. werd waargenomen door den advocaat-generaal mr. J. F. Pringle. Onder de tolken behoort dc heer G., vroeger O.-I. ambtenaar. In de eerste zit ting is de acte van beschuldiging voorgelezen en aan de beschuldigden daarna vertolkt. Onder de getuigen bevond zich de heer J. J. Stolppar ticulier uit Nijmegen, die vroeger niet was gehoord. Dc omstandigheden door hem verklaard, waren dan ook geheel nieuw en bestonden hoofdzake lijk hierin dat bij met den serang Sidin voor den kapitein Coopmans was overeen gekomen, de Javaansche meid Sarina voor ƒ100 op Javaanschen kost over te voeren, van welke overeenkomst hel schriftelijk bewijs werd overgelegd, alsmede eene kwitantie van ƒ100, waaraan de serang Sidin echter ontkende kennis te hebben. Ook zijn gehoord de liceren A. P. N. Rijk waterschout en havenmeester te Rotterdam en diens klerk M. Jonkheer; hunne verklaringen waren gelijkluidend aan de vroeger afgelegde, alleen gaf de laatste nog op dat toen hij den getuige Coopmans dc wel van 7 Mei 1856 vertoondedeze die wet over de tafel had geworpenonder het uilen der woordenik lach den procureur-generaalhij zal weten met wien hij te doen heeft." Nabij Coevorden, in hel gehucht het Klooster, is Dingsdag avond II. eene landbouwerswoning afgebrand. Door den feilen oostenwind was er aan bJussohing niet te denken. Dc gcheele inboedel, benevens 3 koeijen 2 paarden en eenige varkens, zijn een prooi der vlammen geworden. Al leen het huis was verzekerd. Uit Winterswijk wordt gemeld dat aldaar niet alleen een steenlaag is ontdekt, die de kenmerken draagt dat daaronder steenkolen kunnen liggen, maar ook twee lagenwaarvan bij scheikundig onderzoek gebleken is dat zij 46.6 pCt. ijzer en 53.4 pCt. zwavel inhielden. Men acht dit laatste van veel belang voor den Nederlandschen handel. Uit Bonda (Ooslfriesland) wordt het volgende medegedeeld. Verle den week heeft een vader zijn 12 a 13-jarig zoontje zoo onmecdoogend met stooten en slaan mishandeld, dat hel kind genoodzaakt was, zoo goed het konzich door de vlugt te redden. Het kind kwam bij den in de nabijheid wonenden landbouwer D. zijn toevlugt nemen, met de woorden: Och help mij, mijn vader wil mij doodslaan! D. neemt hel kind onder zijne bescherming; na weinige oogenblikkcn komt de vader om het van daar te halen, doch D. weigert dit en geeft er onmiddellijk kennis van aan den burgemeester, die beveelt het kind dadelijk naar het gasthuis te brengen en daaraan geneeskundige hulp toe te dienen; maar het mogt niet gelukken het kind in het leven te behouden; het was na weinige oogenblikken een lijk. Bij de onlkleeding is gebleken dat het 7 doodclijke wonden bekomen had. Vader en stiefmoeder zijn dadelijk gevangen genomen en naar Aurich vervoerd. 'sGRAVENHAGE, 27 Februarij. Bij besluit van 17 dezer heeft Z. M.tol belooning dergenen van dc zee- en landmagl in Nederl.-Indiëdie zich hebben onderscheiden bij gele genheid van de in Augustus en September 1857 plaats gehad hebbende ex peditie naar Timor (Takaip en Lidak)goedgevonden1°. Ie benoemen lot ridder der 4de kl. van de Milit. Willemsorde, den kolonel der infanterie L. J. Krollvoor zijn gehouden gedrag als bevelhebber der voormelde expeditie, en hem gelijktijdig te bevorderen van ridder der 4de lot ridder der 3de kl. van genoemde orde; 2". te benoemen lot ridders van de 4dc kl. der Milit. Willemsorde: van het wapen der genie en sapeurs den kapitein J. P. Cas- persz. en den sergeant C. Verboom; van het wapen der infanterie, de kapi teins R. F. de Seylf, D. .Tula en L. J. F. B. Hamers; de lstc luit». O. F. van CattenburchO. von Below, G. P. GorissenW. G. Munters en A. A. M. van Leersniri: de 2dc luit». L. G. DiepenheimII. C. V. A. Dcmmenic, J. F. Haus en C. F. Casieren; den sergeant stafschrijver R. Sasse; de sergeanten C. Wittebrood!B. Blom, J. Koopman en J. Jobse; den korporaal A. van Lore, en de flankeurs J. Cohensius en F. N. Vegter; 3°. te benoemen lot ridders der orde van den Nederl. Leeuw: den resident van Timor S. G. F. Fraenkel, den majoor der infanterie J. C. J. Smits, den onder-intendant 2dc kl. J.C. J. van Mienne, en den officier van gezondheid 2de kl. J. R. Ilessig, en 4°. te bepalen: dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Nederl.-Indië, eervol zullen worden vermeld: de kapilein-luilt. ter zee A.A. de Vries en J. A. Westeroucn van Meteren; de luit. ter zee lstc kl. N. M. J. Kroef en de officier van gezondheid 2dc kl. B. Carsten; van het wapen der artillerie, de lste luit. F. C. II. Gorissen en de 2dc luit. A. N. Coblyn; van de milit. geneeskundige dienst, de officier van gezondheid lste kl. E. W. Muller; van het wapen der infanterie, de kapiteins J. H. DonlebenG. F. de Ravallct en J. C. Immink; de l5,e luit.-adjudant F. C. J. von Bentzseh; de 2de luit». A. Luymes, H. Tissot van Palot en G. S. K. Klerck; de ad judant-onderofficier F. Balluseck; de sergeanten-majoor G. W. Hannaart, J. de Nijs en J. P. Michels; de sergeant-stafhoornblazer A. A. J. Moureanx en de sergeant A. Kohlstock; de korporaal-tamboer J. W. Kcelenbrink en de korporaal J. Lammertsma; de scherpschutters J. H. Wygand en A. Vos; van het wapen der genie en sapeursde 2de luit. W. C. L. Ruysde kor poraal J. N. M. Le Clerc; er. de sapeur lste kl. S. Rodenhuis; van het wapen der artillerie, de korporaal G. J. Terwoord; en de kanonniers lsle kl. K. Heylen en H. Agterberg. Door Z. M. zijn benoemd tot kanlonregtcr te Hindeloopen, mr. E. H. Tenckinck, advocaat te Wommels en tot procureur bij de arrond.-regtbank le Winschoten, mr. A. II. Koning, advocaat aldaar. De ls!e luitenant J. K. H. de Itoo van Alderwerelt, van het 7de reg. infanterie, is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Aan den heer J. Strootman, ingenieur van den Waterstaat l»tc kl.is vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteckenen van ridder der orde van Franciscus I hem door den koning der Beide Siciliën geschonken. Wegens verandering van woonplaats is aan den heer mr. J. W. Th. Swaters van Schaumburg, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het lste schooldistrict in Drenthe en tot die betrekking benoemd mr. F. B. Coninck Liefsting, te Assen. De minister van justitie zal op Dingsdag aansl. geen gehoor verleenen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1