VRIJDAG 26 FEBRUARI J. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. RINNBNLANDSCHE BERIGTEN. LEY DE IV, 25 Febriiarij. Door den gemeenteraad is lot lid van de plaatselijke schoolcommissie be noemd prof. 51. de Vries, in de plaats van mr. J. de Wal, die voor zijne benoeming had bedankt. In eene vcreenigde vergadering van directeuren en commissarissen der handelmaatschappij is op den 24slc" dezer het navolgende drietal opgemaakt, om aan Z. AI. te worden aangeboden, ten einde daaruit eenen secretaris te benoemen, namelijk de lib. L. de Clercq, chef der l5lc en 2dc afdeeling aan de handelmaatschappij; J C. Reepmaker, secretaris van de kamer van koop handel en fabrieken te Rotterdam, en mr. J. T. Buys, secretaris van het hoogheemraadschap van Rijnland. Op het hieronder aangekondigde gewoon heercn-concert van Mn sis Sacrum zuilen, naar wij vernemen, de volgende orchest-stukken worden uitgevoerd: Kiltl's Jachtsimfonie (een geschenk van een der leden), I.ind- paintner's ouvert. Faust, en von Weber's ouvert. Euryanlhe. Voor de ver vuiling van solo's zal een verdienstelijk dilettant (trombonne) optreden, en is de commissie, door de krachtige zamenwerking van een groot aantal der ledenin de gelegenheid gesteldom zich van de voordragt van eenige be roemde composition door den beroemden Leipziger knnstenaar, den heer L. ltrassin, op den onvergelijkelijk fraaijen vleugel uit de fabriek van ll.Herz, te verzekeren. Vele leden zullen het bejammeren, dat zij aan hunne dames het genot van dezen avond niet kunnen verschaffen; doch het lag waar schijnlijk niet binnen de magl der commissie, om daartoe nog in lijds dc tioodige schikkingen te treffen. Van den 15<*eB dezer af zijn wederom premiën toegekend wegens ge- doodc en aan burgemeesters vertoonde wezels. Uil de handelingen Van de algemeene synode der herv. kerk van het jaar 11158 blijkt, dal de collecte ten behoeve van de noodlijdende kerken «n personen in genoemd jaar heeft opgebragt ƒ28,452 89. Door den minister van oorlog is de levering der rcmoiit-paarden gegund aan twee inschrijversJ. A. Smit, te Ootmarsumen O. A. Smit, te Goes, tegen de prijzen van ƒ380 tot ƒ409 per paard. Nabij Rotterdam is een dienstmeisje die schaatsen reed in een wak gereden en verdronken. Twee personen, die tol hare hulp waren toege schoten, zijn slechts met moeite gered. Ook zijn Zaturdag 11. op hel kanaal tusschen Apeldoorn en Heerde twee dienstmeisjes, uit Epe, die zich bene vens andere jongelieden met schaatsenrijden vermaakten, door het ijs gezakt en levenloos uit het water gehaald. Ook nabij Leeuwarden is een persoon door het ijs geraakt; hij zou verdronken zijn indien niet twee boerenknechts hem een louw toegeworpen en naar land getrokken hadden. Door het trekken is Zijn arm uit het lid geraakt. Op de vaart tusschen Groningen en Stroobos zijn op eenen dag 25 personen door het ijs gezakt. Allen zijn, hoewel met moeitegered. Tc1 Haarlem is in den nacht van den 22"'™ op den 23stcn dezer brand ontstaan in het bovenhuis van de weduwe Niesten, boekhandclaarsler in de Koningstraat, welke reeds van een zeer ernstigen aard was geworden, voor dat hulp kon worden aangebragt. Het bovenhuis is uitgebrand en het benedenhuis zwaar beschadigd. Aan den ijver der brandweer is het ge lukt, de belendende huizen te vrijwaren, hetgeen eene niet gemakkelijke taak was: want door den hevigen en kouden wind waren dc plaatsen, waarop de spuiten stondenmet ijs bedekt en de brandladders met een ijskorst overlogen. Omtrent den dader van den diefstal dezer dagen bij den heer ten Gate nabij Arnhem gepleegd, die te Amsterdam werd aangehouden, deelt de Amsf. C. de volgende bijzonderheden mede. Hij is een Duitscher van ge boorte en in October 11. liit de gevangenis te Woerden ontslagenalwaar liij wegens een diefstal, in de omstreken van Haarlem gepleegd, eenige ja ren had doorgebragt. Hij was vroeger verbonden aan een beroemd paard rijders gezelschapen heeft ook tijdens den Sleeswijk-Holsteinschen oorlog bij een der vrijkorpsen gediend. Na zijn ontslag uit Woerden werd hij ■over de grenzen' gebragt, maar hield zich toch vervolgens weder op onder scheidene plaatsen hier te lande, en ook in deze stad op. Het waakzaam oog der Amsterdaffisehc politie bleef zoo scherp op hem gevestigddat zij bij! hei' eerste berigt van den diefstal onmiddellijk de zekere overtuiging had, wie de' dader zijn moest, en evenzeer den weg kende öm hem, of schoon toen liög afwezig, in; banden le krijgen. De misdadiger, die zich met de gestolen voorwerpen in een reiszak bij zichden morgen na zijn misdrijf onder de volksmenigte voor het huis van den heer ten Gate bevond, en met'- dezen en genen sprakkwam te laat aan het station Ede, alwaar hij zich op den trein wilde begeven. Hij kwam niet in deri loop van dien dag te Amsterdam aan, maar overnachtte nog te Renkurn. Den volgenden dag begaf hij zich naar Amsterdam. Reeds wist de Amsterdamsche policie werwaarts hij zich met zijn buit begeven zou, en nam hem dus onmiddel lijk in arrest. Aan hel gestolene ontbrak niets. De genoemde persoon, Friedrich Wilhelm Sehullz genaamd, is naar de gevangenis te Arnhem overgebragt. 51en vermoedt dat hij eenige raedeplig- tigen beeft, maar die beeft men nog niet kunnen opsporen. Te Zalt-liommel is eene jufvrouw uit Huren gevangen genomen, onder beschuldiging van op verschillende plaatsen valsch geld te hebben uitgegeven. Te Uardenbergh overleed in de vorige weck een schaapherder, in den ouderdom van 73 jaren, die van 12-jarigeu leeftijd af reeds het herdersbe- drijf had uitgeoefend. Deze man, die voor vrouw noch kinderen had te zorgen, was zoo hoogst zuinig, dal hij zich alles, wat maar eenigzins den schijn had van overvloed, zoo als tahak, koffijenz. als hij die koopen moest, ten eenenmale onlzegdc, zoodat hij, naar men verneemt, aan eenige neefjes en nichtjes de aanzienlijke som van pl. m. ƒ12,000 achterlaat. Te Tilburg zullen eerstdaags de kaserne, de stallingen, de manége en liet exerciliepleïn in liet openbaar worden verkocht: 'sGRAVENUAGE, 25 Febriiarij. Tol burgemeester van de gemeente Termiinlen is benoemd de lieer J. ter Haar van Uinghm. Tót ontvangers zijn benoemd: te Woerden de heer P. van der Tak; thans te Naaldwijk en le Wageningen de heer 11. Gerlings Jz., thans té Maassluis. Hij kon. besluit zijn lol leden der commissie, belast met hel onder zoek vati eéne le tèrléetién vergunning tol doorgraving van Holland op zijn smalst, benoemdjhr. W. Bóree! van Hogélahden, commissaris des konings in Noordholland; jhr. G. F. van Tets, lid van Gedep. Stalen van N'oordhol- land; mr. J. J. Teding van Berkhout, wethouder van Amsterdam; mr. J. van Lehnep, en J. G. vail Gendt, hoofdingenieur van den waterstaat. Dé commissie is belast om, behoudens nadere goedkeuring, de voorwaarden vast Ié stellen waaronder aaii de lib. jh'r. C. Ilartsen m'. J. van Lcnnep en J. G. Jager te Amsterdamde door hen gevraagde vergunning zóu kun nen worden verleend, tot liét maken van een kanaal voor de groote zee schepen door Holland op zijn smalst, met eene ha'ien aan zee; in verband met de droogmaking van het Y en Wijkermeér. Reden avond zal er bij 11. M. dc koningin-moeder eene groote sóiréè worden gebonden. In deze residentie zijn steeds geruchten in omloop omtrent eene kahi- nelsverandering. Volgens sommigen zouden de ministers reeds hun ontslag hebben aangeboden. Op 30 Januarij jl. heeft le Parijs de uitwisseling plaats gehad der aclcn van bekrachtiging op het Iractaat van handel en vriendschap, den 3dcB Julij 1857 tusschen Nederland en Perzië gesloten. De regering heeft bij de nieuw ingediende ontwerpen tol regeling van 's rijks comptabiliteit als beginsel aangenomen een preventief comptabiliteits- sielsel. Gisteren middag is een jongeling, zich vermakende met schaatsenrij den, jammerlijk verdronken. De commissie te Seheveningenwelke zich belast heeft met de ont vangst van giften voor de nagelaten betrekkingen van de bemanning van de pink de Jongste Klaartjebestaal uit de hh. Kraijenbelt, Canter Visscher, Pronk, van Riiylenburg, van der Harst en Maas. Zij heeft de 5 weduwen en 12 weezen dringend aan de algemeene liefdadigheid aanbevolen. Tweede Kamer der Slat en-Generaal. Omtrent de beraadslagingen Dingsdag 11. in comite'-generaal gehouden over het tractaat met België, wordt hel volgende medegedeeld. De kamer was, ten opzigle van het gesloten verdrag, verdeeld in twee geheel tegenover elkander staande riglingen. Aan de eene zijde werd heloogd, dal men bij dat tractaat veel te veel aan België toekende en dat daartegen over geene voordcelen hoegenaamd, immers van weinig beleekenis, voor Ne derland stonden. Ons tarief van in- en uitvoer was voor andere landen reeds zoo voordeelig dal men volstrekt geen reden zag om België nog meer te bevoordeelenzonder wederkeerige bevoorregting voor ons land. Aan den anderen kant schaarden zich zijdie legen de sluiting van alle handels*ersverdrag<en gestemd zijn. Ging men daartoe loch over, dan meen den zij ook, dat daarvoor bijzondere redenen moesten bestaan en dat men tegenover de bevoorregting ook eenige vergoeding moest verkrijgen. En nu waren hét de voorstanders der beide riglingen daaromtrent eens, dal de opheffing der differentiële regten op Java, ten behoeve van België, niet ge raden was. De discussie moét soms vrij levendig zijn geweest. De minis ter van buitenl. zaken en van koloniën voe'rden ieder, voor zooveel hem be-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1