UITVOERING VAN IIAYDN'S ORATORIUM: nrt: ,r t ti ft i; sz t: iti: v Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Zatnrdag 20 February. Aan dc orde van den dag zijn de algemeene beraadslagingen over liet ontwerp van wet, houdende maatregelen van bezuiniging met opzigt tot het hoog militair geregtshof. Aan de beraadslagingen nemen deel de hh. Godefroi, van der Linden, van Eek, Bieruma Gosling, van Lynden, van Wintershoven en de Minister van Justitie. Na aanneming van een amendement var. den heer van Eek op art. 3. wordt liet wets-ontwerp goedgekeurd met 35 tegen 19 stemmen. De voorzitter deelt mede daL er een ontwerp van wet js ingekomen lot verhooging van Hoofdstuk IX B der begrooting voor 1858 met ƒ60,000, voor de oprigting van een entrepot te Rotterdam. Voorts is nog met algemeene stemmen aangenomen het wets-ontwerp omtrent de benoembaarheid van vreemdelingen tot landsbedieningen. De Minister heeft daarbij cene verklaring voorgelezendat de benoembaarheid van vreemdelingen tot officieren bij het Nederl. leger wordt uitgesloten. Maandag voortzetting der discussie over de zaak der spoorwegen en Dings- dag beraadslaging over het handelslractaat met België. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. K K JjKIK BRUSSEL, 19 Februarij. H. K. H. de hertogin van Brabant is gisteren namiddag voorspoedig van eene prinses bevallen. De jonggeborene heeft de namen ontvangen van Louise Marie Améiie. Men verwacht dat zij den titel van gravin van Hene gouwen zal dragen. De regtbank alhier heeft den abt van ïhilo, wegens overspel, veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren, 100 fr. boete en 500 fr. schade vergoeding aan de civile partij. De medepligtige van den abt, Philippine de B., eene gehuwde vrouw, is tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hoewel dit reglsgeding met gesloten deuren werd behandeld, zijn er toch zoo vele schandelijke daadzaken openbaar geworden dat de verontwaardi ging alhier algemeen is. engeland, LONDEN, 18 Februarij. Door het lager huis is met 318 legen 173 verlof verleend lot de eerste lezing van het voorstel betreffende de O. I. Compagnie. De heeren Bulwer Lytlon en Disraëli hebben tegen, en lord Russell voor het ontwerp gespro ken. Hel bekende wets ontwerp betreffende de uitgewekenen is nu weder aan de orde. Ook is lot de tweede lezing besloten van het voorstel tot afschaffing van de belasting, welke ten behoeve van de Anglicaansche kerk tot hiertoe van alle ingezetenen wordt geheven. Er zijn alhier onderscheidene openbare vergaderingen gehoudenten einde zich tegen de wet op de uitgewekenen te verzetten, en tegen Zondag aanst. is er weder eene monster-vergadering beraamd, die in Hyde-park zal plaats hebben. De tijdingen uit Bombay aangebragt deelen het volgende mede. De .,.,1 fojcnnliptt wqc nipr RnhilpunUp nnirprnltt om met 10,000 mail deil aanval op Lucknow te hervatten. Jung Bahadoor uescniiti over even tuu vele Ghoorkas. De bevelhebber maakte haast met zijne bewegingenten einde zijn doel te bereiken voor dat het heete jaargetijde begint. De generaal Outram is alsnog aan het hoofd van 4000 man, met welke hij zich in zijne positie te Allumbagh heeft staande gehouden, tegenover 30,000 man opstan delingen. Het leger telt vele zieken. Sedert de laatste mail zijn slechts twee Europesche regemenlen aangekomen. De Bombay-Times berigt dat te Delhi 2 inlandsche hoofden zijn opgehangen en 55 te Gargaonhieronder waren 35 leden van de kon. familie. In het geheel waren op last van sir Rose 150 personen leregt gesteld. De handel had niets te beduiden. In 1856 zijn in het vereenigd koningrijk, van wege de onleesbare adressen, 435,000 brieven onbezorgd moeten blijven. Daarin heeft men eene geldswaarde gevonden van 670,820 4. Aan de Kaap de Goede Hoop is overleden de heer Jonas van der Poel, die aldaar gehouden werd voor de rijkste particulier. Hij laat 500,000 4" na. frankrijk. PARIJS, 18 Februarij. De keizer heeft de gezanten van RuslandOostenrijk en de Nederlanden tot groot-officieren van liet Legioen van Eer verheven. Hier ter stede heeft zich het gerucht verspreid, dat er in de aan staande lente eene zamcukomst van de keizers van Frankrijk en Oos tenrijk zal plaats hebben. Men leidt dit af uit de meer dan gewone vriend schapsbetrekkingen die thans tusschen de beide hoven beslaan. Bij bel wetgevend ligchaam is de beraadslaging aangevangen over de bekende veiligheids-wet. Eene groole menigte woonde de vergadering bij. De heer Ollivier heeft met veel talent en gematigdheid de wet bestreden en zijne woorden werden door de vergadering met belangstelling aangehoord. De heer Granier de Cassagnac heeft hem zoo goed mogelijk beantwoord. Ook de hh Andelarre en Pichon hebben tegen de wet gesproken. Men verwacht dat de tegenstemmers weinig in getal zullen zijn. Het verkrijgt al meer en meer waarschijnlijkheid dat het reglsgeding van Orsini c. s. zal uitgesteld worden. Men zou vooraf aan Engeland de uitlevering van Bernard verzoeken, en indien de Engelsche politie er in slaagt hem te vatten, ook die van Allsop, om de zaak van deze medeplig- tigen gelijktijdig met die der hoofdaanleggers te kunnen behandelen. Reizigers uit Engeland te Havre aangekomen verhalen dat Allsop bijna reeds was gevangen genomen. Aan het station te Basinjstoketusschen Londen en Southampton staat de spoortrein even stil. Allsopp bevond'zich op den trein en de polilie-dienaren hadden reeds hel oog op hem gevestigd, toen hij er uit sprong en zulk eenen loop aannam dat er niet aan achter- haling was te denken. Door de apothekers te Lyon is aan den keizer het verzoek gedaan om een hunner kunstbroeders, den heer Mouchon, die zich in zijn vak heeft onderscheiden, lot ridder van het Legioen van Eer te benoemen. De heer Dumas, de vader, heeft, naar men verneemt, eene kleine stoomboot gekocht, waarmede hij zeereizen wil ondernemen. Er zal aan boord eene volledige boekdrukkerij worden opgenomen, om tijdens den logt het reisverhaal te drukken. Te Verviers had in den vroegen morgen van den 16d™ dezer een zware brand plaats in de fabriek van de hh. Pollet en Dubois. Slechts het bene dendeel der fabriek is behouden gebleven. Bij de blussching zijn twee bur gers zwaar gekwetst geraakt. Toen men de vlam echter in zoo verre meester was dat men het gebouw kon binnen treden bood een der werk zalen een verschrikkelijk schouwspel aan. Men vond aldaar de overblijfselen van een verbrand ligchaam, namelijk van een zekeren Douffet, stoker in de fabriek. Men denkt dat er des nachts in een der vertrekken eene uit- strooming van gas heeft plaats gehad en dat de arbeidermet licht in het vertrek komende, daardoor tot de uitbarsting van den brand aanleiding gaf. In eene gemeente nabij Ilonfleur heeft de afkondiging plaats gehad van het huwelijk tusschen eene vrouw van 82 jaren en eenen jongman van 23 jaren. De vrouw is lot een huwelijk overgegaan omdat zij ongaarne hare erfgenamen in het bezit van haar vermogen zag. Het huwelijks-voorstel is van hare zijde uitgegaan en werd gunstig opgenomen. Men zegt dat de vrouw 25 a 30,000 fr. bezit. pruissest. BERLIJN, 18 Februarij. Het tweegevecht tusschen den generaal von Plehwe en den luitenant Jachmann te Koningsbergen heeft nog al opzien verwekt. Als aanleiding tot dit gevecht wordt het volgende medegedeeld. De zoon van den generaal had zich in het huwelijk begeven met de dochter van den heer Jachmann, uit Trutenan, in de nabijheid van Koningsbergen gelegen, waar deze uitge strekte fabrieken op zijne goederen bezat. De heer Jachmann bad zijn' schoonzoon het geheele bestuur dier fabrieken en zijner goederen overgelaten. Gedurende de jongste handelscrisis had dit huis zulke aanzienlijke verliezen geledendat men voor een faillissement beducht was. Dien ten gevolge ontstonden er groole oneenigheden tusschen den heer Jachmann en zijn schoonzoon, er. laatstgenoemde werd niet meer bij zijn schoonvader toege laten. Generaal von Plehwe trad tusschen beide en begaf zich naar Trute- nau, waar hij niet door den heer Jachmann, maar door diens zoon, officier bij een regement kurassiers, werd ontvangen. Deze deelde hem mede, dat zijn vader bij zijn genomen besluit bleef. De generaal beleedigde bierop den luitenant Jachmann en diens vader, en dat wel op eene wijze, welke deze vooral met het oog op zijn stand niet mogt verdragen. De generaal wei gerde zijne woorden in te trekken, waarop zich de luit. Jachmann lot het eeregerigt van het corps officieren wendde. Dit zond eene deputatie naar den generaalom hem te bewegende heleediging terug te trekken. De generaal echter herhaalde die in nog sterker bewoordingen. Hel tweege vecht werd daardoor onvermijdelijk. Toen zij op elkander toetraden riep de generaal zijne tegenpartij herhaalde malen toe om te schieten, zoodat de getuigen zich' gedrongen gevöïlflen den generaal Hnpn opmerken, dat, volgens het gebruikieder schieten kon wanneer hij verkoos. Hierop schoot de generaal het eerst en wondde zijn tegenstander in hel gelaat, de kogel ging den mond in en kwam bij het oor weder uit. De luitenant Jachmann viel, doch riglte onder het vallen zijne pistool op den generaal en trof de zen in het hart, zoodat een onmiddellijke dood volgde. De hertog Litta is op zijne reize van Milaan naar Parijs, op Zwit- sersch grondgebieddoor roovers uitgeplunderd. Zij ontnamen hem 5000 gouden napoleons en a in zijne echtgenoote eenige kostbare juweelen. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de gemalin van Z K. H. den erfprins j Frederik Ferdinand, de prinses Carolina, het ongeluk gehad heeft dat hare kleedercn vuur vatten. De vlam werd nog gelukkig gebluscht, doch de prinses heeft zware brandwonden gekregen. i ngeïonden. te Leyden in den Schouwburg, op Woensdag den 10den Februarij jl. {Vervolg.) Wij hadden nog een paar opmerkingenniet op de uitvoeringmaar op de regeling van het concert, hel lokaal en het publiek betrekkelijk. De commissie, die de moeijelijke taak zoo moedig aanvaard en over het algemeen met zulk eenen glansrijken uilslag heeft volbragtzal het niet euvel duiden, wanneer wij enkele klippen aanwijzen, die zij zelve ook zeker gewenseht had te ontzeilen, en waarlegen de verkregen ondervin ding haar of ook andere commissiën later bij soortgelijke gelegenheden kan vrijwaren. Het was waarlijk niet opwekkend voor de medewerkenden in koor en orchest, maar vooral hadden de dames, die zich op een ongemeen vroeg voormiddag-uur naar de onherbergzame schouwburgzaal begeven hadden reden om zich te beklagendat zij daar nog zoo lang moesten wachteneer zelfs de stoelen waarop zij plaats moesten nemen aangebragt en behoorlijk geschikt waren en meL de oefening een begin kon gemaakt worden. Evenmin was er genoegzame zorg gedragen, dat 's avonds bij de uitvoering de voelen der zangeressen eenigen waarborg erlangden tegen de koude luchtstroomen, die tusschen de slecht sluitende planken van het tooneel eenen onbelemmerden doorgang vonden. Eerst na de pauze werd in dat ongerief genoegzaam voorzien; en de commissie heeft ook in dat opzigt de ondervinding opgedaan, dat het geven van de noodige orders en voorschrif ten, althans bij uitvoeringen in den schouwburg, niet toereikende is, maar dat ook een scherp toezigt op het stipt en tijdig volbrengen der orders vol strekt wordt vereischt.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2