Tot prefect te Charlres benoemd, had hij zich, door zijne beleefde en welwillende manieren, en door een geest van onwankelbare billijkheid iedereen lot vriend gemaakt. Tijdens den brand der hoofdkerk heeft zijn krachtig, anderen aanmoedigend gedrag dat gebouw gered, en de stad heeft een gedenkpenning ter zijner eere doen slaan, waarop zij deze woorden deed graveren: Aan den heer Gabriel Delessert, de erkentelijke slad Cliarires. Naderhand tot prefect van politie benoemd, heeft hij dal moeijelijk ambt tot den rang der meest geëerbiedigde betrekkingen opgevoerd door het edele en vaste zijner handelingen; zelfs zijne staalkundige tegenstanders hebben hem dit regt lalen wedervaren. Hij bezat eene onvermoeide werkzaam heid, alleen door een zoo sterk gestel als het zijne uit te houden. Over dag reed bij de stralen van Parijs in alle riglingen te paard door, en hield op die wijze zijne agenten wakker. Op welk uur van den nacht men zich voor dienstzaken bij hem aanmeldde, was hij genaakbaar en ge duldig. Nooit zou hij eene taak op zich genomen hebben die met zijn ge weten in strijd was; iedereen wist dit. Ook vraag ik aan allen die zich zijn beheer herinneren, tot welke partij zij mogen behoord hebben; was er ooit een magistraatspersoon meer geacht, meer geëerd dan hij? Met getrouwheid heeft hij de zaak van Koning Lodewijk Filips gediend, zonder in de begoochelingen en de zwakheden der laatste dagen te deeleri maar zonder voor hunne gevolgen terug te wijken. Evenwel beklaagde hij zich nooit. Hij vergezelde zijnen koning in de ballingschap met opoffering en eerbieden achtte zich door zijne oude diensten aan hel lol der geval len familie verbonden. Hij was levens de eerste om de grootc diensten, welke Napoleon aan Frankrijk bewees, te erkennen; hij keurde alle billijke maatregelen goed 0111 diens gezag te versterkenen hij erkende dat het land hem zijn heil cn zijnen voorspoed verschuldigd was. SPANJE MADRID7 Februarij. De dagbladen maken melding van eene zamenzweringdie door de overheid is ontdekt. Zij was te Barcelona gesmeed en moest in de maand Mei uitbarsten. De misnoegden hadden eene overeenkomst met smokkelaars op Majorca gesloten, die hun 100 vaten buskruid leveren moesten, welke te Gibraltar ingescheept en op een bepaald tijdstip, door de Spaansche vlag gedekt, aangevoerd zouden worden. Maar van nabij door de overheden bespied, hadden de zamenzweerders het denkbeeld, om dat buskruid uit Gi braltar te doen komen, laten varen, en waren op de gedachte gekomen om het op Majorca te doen vervaardigen. De Gouverneur der provincie is den 21stcn JanuariJ van Palma vertrokken en heeft nabij Puerto de Campas drie zaamgezworenen en zeven zakken met grondstoffen tol het vervaardigen van buskruid in handen gekregen, terwijl ook bet voor die vervaardiging benoodigde ontdekt is. Ook hier ter slede heeft de policie, in een huis, in den omtrek van het kon. paleis gelegen, eene verzameling wapenen en 500 proclamatiën in beslag genomen. De proclamatiën waren in reaetionnairen geest opgesteld. ITALIË. De Perzische gezant, Feruck Khan, is op 5 Februarij te Turyn aan gekomen en door den koning ontvangen. Den volgenden dag beeft bij de merkwaardigheden der slad bezigtigd. Een scheepskapitein, Tortello genaamd, beeft met eene kleine goelct van 120 ton, bemand met 5 koppen, in 5 jaren.eene reis rondom de we reld gedaan, en is onlangs met zijn vaartuig te Genua teruggekomen. Hij heeft deswege ecnen gouden eerepenning van den koning van Sardinië ontvangen. PSSCISSEIM. BEK LIJN, 9 Februarij. Onze dagbladen geven uitvoerige verslagen omtrent de luisterrijke ont vangst aan prins Frederik Wilhelm en zijne gemalin alhier te beurt geval len. De hoofdstad heeft hel echtpaar met ongeveinsde hartelijkheid ont vangen. De prins en de prinses werdén voorafgegaan door eene eerewacht van troepen, en verder door 40 postillons in parade-uniform; voorts door de vereeniging der slagiers, waarvan 50 meesters te paard, met 22 trompet ters eu een pauker, en 50 gezellen, insgelijks te paard gezeten. Langs den weg waren de vertegenwoordigers der burgerijde gilden namelijk, ge schaard. Al de ambachten waren daarbij vertegenwoordigd. De metselaars waren 100 meesters en 200 gezellen sterk. Het corps der blikslagers be stond uit 450 personen. Dat van de goud- en zilversmeden uit 450. Van de bakkers waren 100 meesters en 100 gezellen aanwezig. De schoorsteen vegers waren gekleed in een nagelnieuw gewaad van hun bedrijf en voorzien van hunne werktuigen. De peperkoeken-bakkers waren 100 man sterk, en de barbiers, ten getale van 300, werden voorafgegaan door de muziek van het tweede reg. der garde-grenadiers. De kleermakers hadden de muziek van het lijfregement en lelden 900 meesters en 330 gezellen. De timmer lieden, ten getale van 000, werden voorafgegaan door de Liebigsche-kapel. I Het laatste gilde was dat. van de arbeiders in de fabrieken, voorafgegaan door die van de beroemde fabriek van Borsig. Het aantal dezer laatsten werd op niet minder dan 10 000 geschat. Bij de intrede in de slad werden de jeugdige echtgenooten begroet door de stedelijke overheid, bij monde van den opperburgemeester Krausnick. De vorstelijke personen waren over zoo vele blijken van toegenegenheid ziglbaar getroffen. Des namiddags had er een gala diner ten liove plaats en des avonds was de stad op eene bij uitstek luisterrijke wijze verlicht. Heden morgen hebben prins Frederik Wilhelm en zijne gemalin eerst eene deputatie var. jonge meisjes ontvangendie eenige op hun huwelijk toepas selijke verzen voordroegen; daarna ontvingen zij eene deputatie uit hel ge meentebestuur, die hun een allerprachtigst geschenk aanbood. Ten 2 ure verleende de prins gehoor aan de leden der beide wetgevende huizen. Heden avond wordt er een gala-bal ten hove gegeven. Te Kehl is een Italiaan gevangen genomen bij wien verdachte papie- ren zjjn gevonden. Men zegt dat hij zeer veel op Mazzini gelijkt. De Zweedsclie regering had in hel vorige jaar bij de wetgevende magt een ontwerp ingediend tot uitbreiding van de godsdienstige vrijheid. Door de geestelijkheid en de adel werd dit voorstel verworpen. Beide standen 1 gaven echter te kennen, dat zij wel tot eenige toegefelijkheid gezind waren. Dien ten gevolge werd een nieuw voorstel ingediendwaarbij bepaald werd dat iedereen, 16 jaren oud zijnde, vrijheid had van geloof te veranderen (hierdoor werd dus de verbannings-slraf opgeheven), maai' dat zij die het luthersch geloof afzwoerenhunne staatkundige en burgerlijke regten ver loren. Dit voorstel is door de genoemde standen op nieuw verworpen. TURK YB. Op nieuw zijn er te Konstantinopel geruchten omtrent eene wijziging van het ministerie in omloop. Naar men zegt zou Ali-Pacha als groot vizier willen aftreden. I De regering heeft aan Ethem-Pacliabelast met eene zending naar Servië, thans ook nog Cabouli-Effendi toegevoegd. Zij moeten in Servië, Bosnië en Herzegowina een naauwkeurig onderzoek instellen omtrent de oorzaken van de jongste onlusten en de grondslagen aanwijzen, waarop eene hervorming in hel bestuur, aldaar zoo dringend verlangd, moet rusten. Beide personen worden door den sneeuw, waardoor de wegen ontoeganke lijk zijn, verhinderd hunnen last ten uitvoer te brengen. OVER DE OUDERS VAN DEN SCHILDER LUCAS, VAN LEYDEN. Het is om aan veler verlangen te voldoen, dat ik hier eenige beriglen mededeel omtrent de ouders van dien beroemden schilder. De Leydsclie organist mr. Dirk Florisz had twee dochters, Beatrix en Clementia 2) genaamd. Deze Beatrix huwde vóór 1494 met den schilder Huge Jacobszoon, en uit dat huwelijk werd de vermaarde schilder Lucas te Leyden in 1494 geboren. Behalve Lucas, werd uit dat huwelijk nog eene dochter Barbara geboren, die in 1509 overleed 3). Huge Jacobsz. woonde a" 1497 in het B011 Vleeschhuis, en betaalde 32,?. in den hoofdelijken omslag, die toen voor C jaren werd geheven. Van 1494 tot 1509 komt hij voor als handbusschutter 4) en leefde nog in 1525 terwijl zijne vrouw Beatrix in 1531 overleed. Uit deze laatste omstandigheid blijkt, dat Lucas zijne ouders niet zoo vroeg heeft verloren, als men tot nog toe geloofde, om bepaald het schil deren bij Cornelis Engebrechtsz 5) te leeren. Hel geboortejaar van Lucas in Mei of Junij 1494 (zie Orlers, Besch. ran Leydenbl. 357) is ilit de voorbanden zijnde bronnen tot nog toe niet bepaald op te sporen; doch uit de omstandigheid dat hij sedert den 6<lc" Maart 1514, en dus op 20-jarigen ouderdom, als voel boogschutter vermeld wordt, zal hel jaar 1494 wel goed zijn, vooral bedenkende dat men te dier tijde, van zijn 18dc lot zijn 00sle jaar in de schutterij moest dienen. De namen der schutters van 1512 en 1513 zijn niet voorhanden. Lucas en zijn vader Huge Jacobsz hebben niets voor de stad geschilderd, maar wel de zonen van den schilder Cornelis Engebrechtsz6). Onder de voorhanden zijnde quitautiën van betaalde lijfrenten, komen er eenigen voor van den schilder Huge of Hugo Jacobsz. Die van hel jaar 1511 is van dezen inhoud: 1c Hug Jacobz' scylder, als man en voeclil van byatrys Dierckx dochter mijn huysvrow, kenne en lijde oiilfanglie te hebben van die tresoryefs van Leyden, die some van xxvijijj d. groot, ter cause van xxxij/?. iiij d. gereduceert ter some voirs. lijfrente, en staen op beatrys voirs. en Clemeyuse haer suyster, meester Dierck florysz' kynder en ziin versoenen tot onser lieve vrouwe daghe qceplion (3 Dec.) lest leedendes te oircondc, soe heb ic Hug Jacobz' voirs. dese qnytancye or.derleykent op te viij dach in January a° xvc en elf." Ic Hughe Jacobsz. 1) Den l5trn Mei 1474 bad bij eene lijfrente np de slad gekocht van VI Rijns, gl., die hem lot 1501, tijd zijns overlijden is uitbetaald. (Thes. Rek.) j 2) Deze zusiers hadden twee lijfrenten (op beider lijf) van 8 Dec. 1485 a 32 ,9. 4 p. en 29 Sept. 1487 a 288 p. Beatrix stierf in 1531. Clementia, was non in bet Sl. Ursnlcn of llm Maagdenklooster te Leyden, en overleed a0 1552 1559. De Paler van dat klooster Foy Pielersz van Zajl ontving de rente voor Clementia. ;i) Thes. Rek. a° 1509. Pondgeld, voor de 50slc penning, van Barbara, Huge .Jacobsz, die schilders dochter viij/9. Na 1512 komen er geene afzonderlijke reke ningen van bet pondgeld voor, maar wel de geheele som. i 4) Stedeboek verzameling van allerlei stukken o. a. Schutterij). 6) Aldus, en niet Engelhrechtsz, vir.d ik hem vermeld van 14941522. Zijne weduwe Fije, vertrok na zijnen dood in 1533, naar Delft. 6) Thes. Rek. a" 1527: Betaclt Pieter Cornelisz. schilder van xij schildekens mitter stede wapenen, die aen den voirs. toerssen gehangen zijn, viij,?. (Processie op Sacramentsdag). W. J. C. RAMMELMAN ELSEVIER. ISurgcrlijffc St.inb. Van den 4 lot en niet den 1© Februarij 1858. BEVALLEN J. Krekelaar, gcb. van Wijk D. C. Lipse, geb. Sjardyn Z. C. H. Paats, geb. SchildZ. M. Raas, D. H. J. Tcrburgligeb. de l'Ecluse Z. M. van Wceren geb. Hoorn D. C. H. Stolgeb. van Straa- len D. J M. Haan gcb. Caneman Z. W. M. van der Reyden geb. Eede Z. F C. Thomasgeb. de DoesZ. M. Wallaartgeb. SprengerD. S. J. van Dijk, geb. Esschers. D. C. Mieremel, geb. Bey, D. J Hoiibollgeb. Marks, Z. C. W. Ooslveen geb. de Vos, D.W. J. Doovegeb. Aniba, Z. J. F. G. Schrant geb. van der Monde, Z. M. Haasbeekgeb. Planken Z. G Lateneer, Z. E. Brybag. geb. Arbouw, Z. Z. van der Wals, gcb. 't HooftD. H. C. van den Burg geb. van Doorn Z. S. E. Carton geb. Lens, I). J. van der Wilk, geb. Verhoeven Z. C. T. Franchimon, geb. CosterZ. S. van Heyningen geb. Carton D. H. A. de Bruin geb. van der Zwiep D. C. Schoutengcb. DelfosZ. M. G. Bentzgeb. OvcrdijkZ. M de A'osD. C. Draaismageb. KrelD.— C. J. Sandberggeb. Hemerik, Z.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3