nen, dat hij niet wist ook zijne contante ontvangsten te moeten vermelden. De subst.-ofïicier van Maanen reqnireerde de toepassing eener gevangenisstraf van twee jaren. De verdediging voor den bekl. werd voorgedragen door Mr. C. van Bell. Heden over acht dagen zal de uiispraak plaats hebben. Voor het prov. hof van Zuidholland is thans een belangrijk regtsge- ding aanhangig, betreffende een appèl, door de algemeene commissie van liquidatie van de zaken der voormalige weeskamers ingesteld, van een von nis van de arr.-reglbank alhier, waarbij de aanzienlijke nalatenschap van zekeren M. Stevens, bedragende meer dan eene ton gouds, voor het geheel is toegewezen aan eene Belgische vrouw, M. C. Stevens. Na dit vonnis zijn 29 personen opgekomendie beweren tot de familie Stevens te behooren en geregtigd te zijn tot deze nalatenschap. Naar men verneemt, is de advo- kaat mr. de Pinto de raadsman dezer eischers. De algemeene commissie beweertdat aan al de geregtigden nog de gelegenheid moet worden gela ten om zich gedurende 5 jaren te kunnen aanmelden, ingevolge artt. 8 en 10 van de wet van 5 Maart 1852. Een soortgelijk reglsgeding is bij het hof aanhangig wegens de nalatenschap van J. B. van Gend, vroeger beheerd door de Weeskamer te Haarlem, en thans opgevorderd door de leden van de familie Kruijer. AMSTERDAM, 10 Februarij. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is een adres ingezon den bij de tweede kamer der staten generaalwaarbij aangedrongen wordt op het doen eener beslissende keuze omtrent de middelen lot verbetering der gemeenschap van Amsterdam met de zee; vooral acht zij den aanleg van een kanaal, door de doorgraving van Holland op zijn smalst, van het hoogste gewigt. Gisteren morgen werden er op het appèl van de in dienst geweest zijnde nacbtwachts twee vermist. Bij onderzoek vond men hendoor kolendamp bewusteloos gewordenin hun huisje. De een was reeds dood bij den anderen heeft geneeskundige hulp nog eenig nut gedaandoch hij is in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebragt. Alhier is den 7^" dezer overleden de heer Tonco Modderman jr., ridder der orde van den Nedeii. Leeuw, en laatstelijk Nederl. consul in China. BUITENLANDSCHE BERSGTEN. li K t. I Kt. De heer Brismc'e, uitgever van le Dr.ipeau, heeft aan de regtbank ver klaard, dat van het stuk betreffende den aanslag op het leven van keizer Napoleon schrijver was de heer Labarre, vroeger redacteur van la Nation. De behandeling der zaak is uit dien hoofde uitgesteld. ENGELAKD, LONDEN, 9 Februarij. Lord Palmerston heeft, volgens zijne belofte, in het lager huis het wetsontwerp ingediend betrekkelijk de openbare veiligheid. Er heerschte daarbij niet weinig opschudding. De hoofdbepaling van het ontwerp is dat iedere zamenzweringdie ten doel heeft hel plegen van eenen moord, zoo wel binnen als buiten 's lands, gestraft zal worden met 5 jaren gevangenis of met 3 jaren gevangenis en dwangarbeid. Terstond na de indiening heeft het lid Kinglake voorgesteld om de behandeling tot later uil te stellenals wanneer het voor Engeland den schijn niet zou hebben dat deze maatregel op aandrang van Frankrijk werd genomen. Al de hevige liberalen hebben hel voorstel bestreden, maar van de behoudende partij voerde bij de indie ning niemand het woord. In de volgende zitting heeft de behoudende partij bij monde van den heer Disraëli, zich voor hel wets ontwerp verklaard, hoewel onder afkeuring van sommige bepalingen. Lord Russell heeft de voordrag! bestreden. Ten slotte is de indiening van de wet toegestaan met 299 legen 99 stemmen. Bij de indiening der wet heeft lord Palmerston de zaak der adressen in den Moniteur besproken, alsmede de ophelderingen door de Fransche rege ring daaromtrent gegeven. Hel blijkt dat de schuld moet geweten worden aan de onachtzaamheid van den persoon, belast met de keuze der stuk ken, die voor de opneming in den Moniteur geschikt waren. De Morn. Pott deelt het volgende mede ter aanbeveling van het door lord Palmerston ingediende wets ontwerp. Ons publiek zal ongetwijfeld met bevreemding vernemen dat een van de voornaamste schuldigen bij den aanslag van 14 Janusrij een Engelschman is. Hij heet Thomas Allsop, en was vroeger makelaar aan de Londensche beurs. De werktuigen voor de misdaad zijn alle op bestelling in Engeland vervaardigd. Hel hooger- en lagerhuis hebben op voorstel der regering besloten aan den gouverneur generaal van Indië en aan het leger aldaar den dank dei- natie te betuigen voor de diensten aan het land bewezen. Zulks is vooral eene voldoening voor lord Canning, die aan zoo vele beschuldigingen is blootgesteld. De heer Baring, die zich belast heeft met de taak om de belangen van de O. 1. Compagnie in het lagerhuis voor te slaan, heeft aangekon digd dat hij bij de indiening van het beloofde wets-ontwerp in zake hel toekomstig beheer van Indië, terstond zal voorstellen om de behandeling uit te stellen, omdat het tegenwoordig tijdstip daartoe ongeschikt was. Van regeringswege is eene depêche openbaar gemaakt houdende be- rigten uit Indië van 13 Januarij jl.en uil China van 29 December 11. Daarin wordt medegedeeld dat de gemeenschap tussehen Calcutta en Delhi hersteld en de aanvallende beweging van den generaal Campbell, den opper bevelhebber der Indische krijgsniagt, aanvankelijk wel geslaagd is, daar hij de stad Ferruckabad bezet heeft. Den 28sten December is eene krijgsniagt van 4600 Engelschen en 900 Franschen bij Canton geland den 29steD is die stad beschotenterwijl twee Engelsche en eene Fransche afdeeling troepen een van hare voorwerken, het zoogenaamde fort van Goughvermeesterden en in de lucht deden springen. Bij het afzenden der bcrigtcn rukten dc troepen verder binnen de stad, terwijl de Chinezen hen vruchteloos trachtten te stuiten door van de daken der huizen te vuren. Over 't algemeen was de tegenstand zwak. Beriglen uit Teheran melden dat onze gezant, de heer Murray, steeds ernstig ongesteld blijft, en dat de geneesheeren hem bevolen hebben zoo spoedig als zulks mogelijk is hel rijk te verlaten. In de Perzische hoofd stad hadden zich eenige gevallen van cholera voorgedaan. Volgens beriglen van de Kaap de Goede Hoop van 30 Dec. II. was het aldaar rustig. Eenige Kaflcrhoofden waren in de Kaapstad gevangen, terwijl verscheidene andere, van welke het bewezen was dal zij zich aan ongeregeldheden hadden schuldig gemaakt, tot verschillende straffen waren veroordeeld. Een aantal bijna uitgehongerde Kaffers waren in de kolonie verstrooid. Het eskader aan de Kaap, namelijk aan de Oostkust, zal, naar men zegt, wegens den toenemenden slavenhandel versterkt worden. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Februarij. De garde-lansiers, die het rijtuig des keizers omringden tijdens den aanslag op 14 Jan., zijn bij Z. M. ten gehoore toegelaten. Zij kwamen te paard, stegen voor de Tuileriën af en begaven zich vervolgens en corps naar de keizerlijke vertrekkenalwaar Z. M. zelf belooningen aan hen uitreikte. De onverwachte benoeming van den generaal Espinasse tot minister van binnenl. zaken heeft hier ter slede algemeene verwondering opgewekt. Men gist naar dc redenendie den keizer bewogen hebbenom de leiding van het burgerlijk bestuur aan een militair persoon op te dragen. Algemeen is men van gevoelen dat de keizer den generaal Espinasse, een zijner aides- de-camp, heeft verkozen, omdat die officier als zeer gehecht aan 's keizers stamhuis bekend staal, en vooral omdaL Z M. voornemens zou zijn een meer werkzaam aandeel le nemen in het bestuur der binnenlaudsche aangelegenheden. De nieuwe minister heeft het noodig geacht in eene circulaire de redenen te ontvouwen waarom de leiding van het burgerlijk bestuur aan een militair is opgedragen. Hij zegt daarin dal de verfoeijelijke aanslag van 14 Jan. de woeste gevoelens en de misdadige verwachtingen der revolutionaire partij heeft aan den dag gebragt; hunne misdadige poging, welke ongerustheid in hel land heeft verwekt, cischl krachtige waarborgen van veiligheid. Er is geene sprake van discrelionaire maatregelen of overtollige gestrengheid, maar van streng toezigt en krachtige beteugeling. De bevolking moet welen, dat de kwalijk gezinden hebben te beven, en dat de welgezinden gerust kunnen zijn. De generaal, Espinasse is een der jongste generaals van het leger. Hij heeft onder den generaal de St. Arnand in Algerië gediend. Tijdens den coup d'etat in 1851 was hij kolonel van een regement van linie en heeft hij zich bij die gelegenheid zeer in hel belang van den keizer onderscheiden. Later werd hij tot generaal bevorderd. De heer Pie'lri behoudt zijne betrekking als hoofd van de politie. Ook zal zijne volmagt, ingevolge zijn verlangen, uitgebreid worden. Hij heeft eenen zeer vleijenden brief van den keizer ontvangen. Het hotel van prinses Bagration, in de voorstad S'. Honoré, is ver kocht voor de som van 742,000 fr. Men zegt dat de Russische gezant, graaf von Kisseleff, eigenaar daarvan is geworden. Graaf de Noë, voormalig pair van Frankrijk, kamerheer van Lode- wijk XVIII en Karei X, is in den ouderdom van 81 jaren overleden. Hij was een der oudste pairs van Frankrijk. De heer Benedelti, hoofd ambtenaar bij het depart, van binnenl. zaken is met eene bijzondere zending naar Londen belast. Twee melkverkoopsters alhier zijn door de regtbank wegens melkver- valsching veroordeeldde eene tot 3 maanden gevangenisstraf en 50 fr. boete, de andere tot 14 dagen gevangenisstraf en gelijke boete. Heden is er nog een militair, ten gevolge van zijne op den 14den de zer bekomen wonden overleden nadat hij verschillende kunstbewerkingen had ondergaan, ten einde de stukken eener bom uit het ligchaam te halen. Te Cherburg maakt men toebereidselen om een drievoudig feest te vieren: namelijk dc opening van den spoorweg, de onthulling van het ruiterstandbeeld van Napoleon Ien de afloop van een groot oorlogsvaartuig. Tc Puissy had op den 4Jcn dezer de keuring plaats der vette ossen, welke gedurende de drie karnavalsdagen alhier zullen worden rondgevoerd. De eerste prijs is toegewezen aan Leviathan, wegende 1390 18; de tweede aan Sarlabot II, wegende 9G0 fit, en de derde aan Dalilawegende 1010 18. Le Pays, over de aanwerving van negers voor onze koloniën spre kende zegt dat die proefneming niet voor de negers alleenmaar ook voor de menschheid goede vruchten belooft; als bewijs daartoe voert hij aan, dal de koning Yarriba, in het binnenste van Nigritië, die nog in 1851 een 5000-tal krijgsgevangenen om het leven deed brengen, thans 4000 personen die hij in het afgeloopen jaar in den oorlog gevangen genomen heeft, in zijne hoofdstad Katonza bewaart, daar hij vernomen heeft dat hij door de verhuizing dier lieden winst zon kunnen behalen. Te Passy is onlangs in den ouderdom van 72 jaren overleden de heer G Delessert, voormalig prefect van politie onder Lodewijk Filips. De heer de Morny heeft in den Moniteur eene warme hulde aan den overledene ge bragt, waarin o. a. de volgende bijzonderheden voorkomen. Hij behoorde lol eene Protestantsche familie le Genève, die nooit naar een anderen titel van adeldom streefde dan naar den roem der strengste eerlijkheid. Deze eerlijkheid, welke zijne broeders in hunne zaken toonden, paste hij op al de betrekkingen toe met welke hij belast was. Hij was de getronwslc en schroomvalligste dienaar zijner regering, en geene oorzaak ter wereld, geene overweging van vriendschap, familiebetrekking of eigen belang zou hem ooit van het spoor zijner pliglen hebben doen afwijken. Hij was dapper tot vermetelheid toe. Gedurende de onlusten die het begin der regering van Lodewijk Filips gekenmerkt hebben, heeft hij zich, aan de spits der nationale garde, meermalen met eene onverschrokkenheid bloot gesteld die hem de grootste eer aandoet.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2