LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ut dag Avond. VRIJDAG 12 FEDRUARIJ. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar j de afzonderlijke lYommers worden legen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSGHE BERIttTBN. LEYDEN, 11 Februarij. Gisteren avond werd in den schouwburg bet beroemd oratorium van llaydn, de jaargetijden, door een 100 tal dilettanten ten gehoore gebragt. Deze uitvoering bad plaats ten voordeele van de volkszangschool, door de bemoeijingen van bet departement der maatschappij Tot Nut van 't Alge meen alhier tot stand gebragt. Be begeerte oin een zoodanig kunstgenot te smaken had eene aanzienlijke schare hoorders bijcengebragt, welker verwachting dan ook in ruime mate werd bevredigd. Be uitvoering mogt in vele opzigten verdienstelijk genoemd worden en zij die daaraan hunne medewerking schonken hebben ruime aanspraak op de erkentelijkheid niet alleen van de genoemde maatschappij, maar ook van allen, die belang stel len in het volksgezangdat onder ons nog voor zoo veel verbetering vatbaar is. Baartoe te hebben medegewerkt, zij voor hen de streclendste voldoening. Naar men verneemt zullen de miliciens der ligting van 1857, thans in reserve, in hel begin van April hij hunne corpsen worden opgeroepen ten einde in den wapenhandel geoefend te worden. Ook zou aan de lig ting van 1853 legen de helft der maand Mei aanst. paspoorten worden uitgereikt. Wij vernemen, dat de ccrsle vergadering van de inspecteurs van het lager onderwijs, onder de leiding van den minister van binnenl. zaken, naar aanleiding van art. 59 der wetin de eerstvolgende maand Maart zal ge houden worden. Er zullen vele belangrijke stukken ter tafel komen, waar onder de vaststelling van de programuiata voor de afneming der examens, waaraan de meeste behoefte op het oogenbük is, wel een der belangrijkste zal zijn. Het hervormd kerkgenootschap telde op 1 Jan. 1857 1289 gemeenten en 1,807,722 zielen. Het getal der dienstdoende predikanten bedroeg 1533. Te Zutphen is door den gemeenteraad besloten tot den aanleg eener vaste brug over den IJsselwaarvan de kosten op 168,000 worden geraamd. Te Beventer zijn van de vijf leden van den gemeenteraad, die ten ge volge van verschil van gevoelen in den raad gemeend hadden hun ontslag te moeten nemen, drie herkozen. Men verwacht ook eene gelijke beslissing omtrent de beide andere vacaturen. Gedurende hel jaar 1857 zijn in de provincie Friesland aan de long- ziekle gestorven 3553 rundereu, en 4004 te dier zake afgemaakt, te zamen 7557 runderen. In 1856 was hel bedrag daarvan 5727, zoodat het afge- loopcn jaar in dit opzigt zeer ongunstig kan genoemd worden. Gelijk men weet was er reeds vroeger besloten tot de slechting van de vesting Coevorden. Thans is bij kon. besluit bepaald dat al de vesting werken door het bestuur der domeinen als grasland zullen worden verpacht. Be militaire gebouwen aldaar, namelijk het vvachlhuis aan de Friesche poort, de kazernen, het ovcrwulfd buiskruid-magazijn en het ziekenhuis, zullen door hel domcinbesluur ten voordeele van 's rijks schatkist worden verkocht. Boor den minister van koloniën is dezer dagen aan de stalen-gcneraal medegedeeld het verslag over den toestand van Nederl.-Indië over 1855, Baarin komen o. a. voor de volgende opgaven. Be bevolking van Java en Madura beliep op uil0. Bec. van genoemd jaar 10,916,158, die der buiten bezittingen 5,036,800, dus te zamen 15,952,958, heigeen eenigzins meer is dan in het jaar te voren. Op uil". Bec. 1855 telde het leger in Nederl.- Indië 21,752 man en 697 paarden. Be manschappen waren verdeeld in 7163 Europeanen en Afrikanen en 13,889 Amboir.ezen er. inlanders. Be maatregelen werden getroffen tot het versterken van het leger op den voet van vrede met 5000 man, welke verslerking, zoo men weel, sedert uit Nederland is afgezonden. Be zeemagt bestond uit 27 oorlogsschepenmet 2369 Europeanen en 583 inlanders bemand. Belangrijk zijn inzonderheid de mededcelingenwegens de uitkomsten der onderscheiden cultures. Op Java en Madura telde men 1,268,147 landbouwende huisgezinnen; de uilgeslrekt- lieid voor de sawah of legalvelden, die al of niet bewaterd jaarlijks be plant kunnen worden was, in bouws van 500 vierk. Rijnl. voeten 1,768,055, waarbij nog komen 215,375 bouws die niet jaarlijks kunnen beplant wor den; de uitgestrektheid gronds, door de bevolking voor het gouvernement beplant beliep 13,421, en die voor eigen cultuur beplant 1,715,830 bouws. Be opbrengst der rijstvelden, door de bevolking voor eigen cultuur beplant, was ruim 29 miliioen picols in padi, zijnde 2/3 millioen meer dan in 1854. Men telde op Java en Madura ruim 13 millioen klapperboomen. Be uil komsten der koIFijcultuur waren in 1855 over het algemeen buitengewoon gunstig; het getal vruchtdragende boomenwaarvan geoogst is, beliep bij de 229 millioen en er werden ruim 22 millioen koffijboomen aangeplant. Men verkreeg 1,147,016 picols. Be opbrengst van de suiker was van omstreeks 41,000 bouws of 173 millioen picols, waarvan aan de regering geleverd 876,788 picols. Be verkregen hoeveelheid indigo beliep 448,259 Amst. over het geheel waren de uitkomsten weder ongunstig. Be thee-cultuur vvas niet ongunstig; van 2750 bouws werden verkregen omstreeks 172 millioen Amst. hi, maar men bevindt dat de theeheesters van lieverlede den grond uitputten. Be kaneel-culluur was door de droogte niet zeer voorspoedig. Daarentegen was de nopal-cultuur en de daaraan verbonden cochenille-teelt gunstiger dan sinds een 5-jarig tijdperk. De opbrengst van den tabak be liep ruim 17,000 picols, hetgeen iets meer is dan in 1854. De peper-cultuur leverde hetzelfde verschijnsel. De kina-plant, sedert kort op Java overge- bragl, loonde aanzienlijken vooruitgang. Uil een staat van den landbouw op particuliere gronden blijkt dal de uitgestrektheid der landen, daarvóór aangewendbeliep 1,769,566 bouws met eene bevolking van omstreeks 78,000 zielen. Deze gronden zijn aangeslagen voor de verponding tol om streeks 31 millioen gulden; van die uitgestrektheid worden bezeten omstreeks 966,000 bouws door Europeanen 374,000 door Chinezenhet overige door inlanders, enz. Wat het boschwezen betreft, men telde 1321 houibosschen. Op Java waren op uit0. 1855 in gebruik 371 408 buffels, 230,805 runderen, 134,856 paarden, te zamen 737,069 trek- en draagdierenover hel geheel telde men 1,621,031 buffels, 599,626 stuks runderen en 387,189 paarden, 's GRAVENHAGE11 Februarij. Door Z. M. zijn benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, de heeren: B. H. Dixon, laatstelijk consul der Nederlanden te Boston; F. Voelkel, G. H. Rocssiugh, J. C. II. Bley en B. Molière Tabuleau, consuls der Nederlanden te Petersburg, Bremen, Varcl en Dublin. Tol ontvangers zijn benoemd: te Yïnkeveen c. a. de heer G. van der Teen, thans te Uèetercnen te Hceleren c. a. de heer Chr. de Wijs, thans commies ter prov. directie van 's rijks belastingen in Groningen. Bij kon. besluit is de kapitein ter zee G. Vögëlpootthans het bevel voerende over 's lands zeemagt in West-Indië en kommandant van de korvet Prins Maurits der Nederlandenbevorderd' tot schout-bij-nacht en bCnocmd tot kommandant van de zeemagt in Oost-Indië én inspecteur d r marine 'aldaar, ter vervanging vaii den vice-admiraai J. F. B. Bonricius, welke benoeming echter eerst zal ingaan nadat hij met voornoemden bodem te Batavia, werwaarts die ter versterking van de zeemagt in Oost-Indië be stemd is, zal zijn aangekomen. Voorts is de schoul-bij-nacht W. J. Jolly, wegens langdurige dienst, met 1 April aanst. op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor zijne bewezene diensten en toekenning van pensioen. Ook is door Z. 31. de kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury be noemd lol bevelhebber van de zeemagt in West-lndië, en aan hem tevens opgedragen hel bevel over de derwaarts bestemde kuilkorvel Juno, liggende te Willemsoord welke bodem den 18,lcn Slaart aanst. wordt in dienst gesteld. Z. 31. heeft goedgevonden de generaais-majoor titulair van het leger in Nederl. Indië C. A. de Brauw en C. 1'. Schimpf, den eerslgenoemden met verlof hier te lande aanwezig, en den laatslgcmelden thans gouverneur der kolonie Suriname, alsmede den kolonel, chef van den generalen staf van hel leger in Nederl. Indië E. C. C. Steinmelz, thans met verlof hier te lande aanwezig, te benoemen tot generaal-majoor. Z. 31. heeft goedgevonden te bepalen, dat, ter aanvulling der landmagt in onze overzecschc bezittingen, in 1858 2600 man derwaarts zullen worden gezonden. Onder de naar Oost-lndië te bestemmen militairen zullen hegre- pen worden van het leger hier te lande eenige voor bevordering aanbevelens waardige onder officieren en korporaals van de infanterie en de artillerie, ten einde aldaar den officiersrang te bekomen. Aan jhp. J. van Nispen van Sevenaer, lid van de tweede kamer, is ver gunning verleend tot hel aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder kommandeur der orde van den H. Grcgorius den Groole, hem door den Paus geschonken. Gisteren avond werd bij II. M. de koningin-moeder weder eene soire'c dramalique gehouden die door onderscheidene leden der kon. familie werd bijgewoond. 3Icn verneemt dat ds. Schuurman, pred. bij dc evang.-luth. gemeente alhier, die door de Amslerdamsche gemeente op de nominatie was geplaatst, verzocht heeft daarbij niet in aanmerking te komen. In de zitting van de arrond. reglbank van lieden is behandeld dc zaak van een in staat van faillissement verklaarden koopman uit Leydenaan geklaagd van ecnvondigen bankbreuk door hel onregelmatig houden zijner boeken. 17 getuigen werden in deze zaak gehoordwaaronder ook de cu rator in het faillissement. De beklaagde ontkent niet de onregelmatigheid zjjner boeken (of liever van zijn boek, want hij hield er, waarschijnlijk voor zijn gemak, maar een op na), doch gaf ter zijner verschooning te ken-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1