EXfiKIiAS 19, LONDEN, 7 Februarij. Volgens den Observer zal de wet op de parlementaire hervorming eerst na Paschen worden ingediend. Zaturdag heeft het parlement zich naar het paleis van Buckingham begeven, om H. 51. met het huwelijk van de kon. prinses geluk te wenschen. In de vorige zittingen van het parlement hebben zich op nieuw de voorteekenen van eenen hevigen strijd opgedaan die aan lord Palmerston hoe bekwaam ook, vele moeijelijkheden zal opleveren. De oppositie in het vorige jaar door lord Palmerston geslagenis begeerig de worsteling weder te beginnen. De Torys, hoewel minder talrijk, zijn echter beter op den strijd voorbereid dan vroeger. Hierbij komen nog de ontevredene Whigs, onder de leiding van Lord Russell, en de Peelisten, die gaarne weder aan het bestuur zouden komen en zich vrijwillig van lord Palmerston hebben afgescheiden. Deze laatsten zullen in de zaak van de O. I. Compagnie een hevigen tegenstand aan de regering bieden. Wat het kabinet betreft, zoo zijn er, onder zijne leden, lord Palmerston uitgezonderd, geene be kwame redenaars. Lord Palmerston heeft zich veel moeite gegeven om den indruk door de adressen van het Fransche leger hier te lande te weeg gebragt, te verzachten, en vooral den heer de Persigny in bescherming genomen. Hij verzekerde dat de depêche van de Fransche regering in de zaak der uitgewekenen ontvangenin de vriendschappelijkste bewoordingen was ge steld geen bepaalde maatregel werd daarin aanbevolenmaar de zaak een voudig aan het oordeel der regering overgelaten. Volgens de Mom. Post heeft Keizer Napoleon op nieuw aan lord Palmerston zijn leedwezen te kennen gegeven omtrent de opneming der adressen in den illoniteur. In de dagbladen is een brief opgenomen van lord Canninggouver neur-generaal van Indië, waarin hij zijn gedrag voor en tijdens den opstand verdedigd, en de beschuldigingen wederlegd die tegen hem zijn ingebragt. In den Times las men dezer dagen het volgende: 51en heeft gezegd dat er in Indië Engelschen door muiters en andere inlanders verminkt wa ren. Geen zoodanig persoon is in eenig vaartuig van de Indische rivier stoomboot-maatschappij te Calcuttanoch in eenig schip van de Peninsular and Oriental Company in Engeland gekomen. Dit is na zorgvuldig onder zoek gebleken aan verscheiden leden van het bestuur van het Indische ondersteuningsfonds, en wordt op hun verzoek door ons medegedeeld. De Birmingham Daily Post meldt, dat de granaten, bij den aanslag op den keizer der Franschen gebruikt, vervaardigd zijn door zekeren Joseph Taylor, een zeer bekwaam werkman, die evenwel ter goeder trouw han delde, daar hij niet wist. welk gebruik daarvan zou gemaakt worden. In een steenkolenmijn nabij Bardsley heeft eene geweldige gaz-ontplof- fmg plaats gehadwaardoor 38 personen het leven verloren en 20 gekwetst werden. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Februarij. Sedert eenige dagen waren er geruchten in omloop omtrent eene ver andering in het ministerie, die echter weinig geloof vonden; thans verneemt men dat de heer Billault, minister van binnenl. zaken, zijn ontslag aan den keizer heeft ingezondenen dat het is aangenomen. Men gelooft dat de wet op de algemeene veiligheid vreemd is aan het besluit van den minister, maar dat de oorzaak daarvan gelegen is in eene voorgenomene hervorming van de politie, waarbij de magt van den minister van binnenl. zaken in uitgebreidheid zou verliezen. Velen zullen de aftreding van den minister betreuren, want hoewel standvastig van aard, wist hij dikwijls strenge maatregelen met veel gematigdheid ten uitvoer te leggen. In den Moniteur van heden morgen leest men reeds het ontslag aan den heer Billault verleend, en tevens de benoeming van zijnen opvolger, den generaal Espinasse. De heer Cornuau, prefect van het dep. des Landes, wordt secretaris-generaal van het genoemde ministerie. Naar men zegt is aan den heer Billault eenen gezanlschaps-post aangeboden, maar de oud minister moet niet gezind zijn om als diplomaat op te treden. Ook de heer Piélriprefect van politie heeft zijn ontslag aan den keizer aangeboden. 51en spreekt van de aanstelling van een prefect van politic over hel geheele rijk, onafhankelijk van het ministerie van binnenl. zaken, en noemt als zoodanig den heer Carlier. De commissie van het wetgevend ligchaambelast met het onderzoek van het wets-onlwerp houdende maatregelen van algemeene veiligheidheeft al de amendementen afgekeurd, uitgezonderd die, welke den lijd gedurende welke de wet van kracht zal zijn, willen inkorten. Er is sprake om dien lijd op 3 jaren te stellen, met volmagl om dien termijn te verlengen. De behandeling van het wets-ontwerp zal eerst Vrijdag aanst. plaats hebben. Prins Christiaan van Denemarken is alhier aangekomen, om namens den koning den keizer en de keizerin met hunne redding op 14 Januarij geluk te wenschen. De Turksche regering heeft aan de onze aanvrage gedaan om eenige officieren van politie, ten einde de politie te Konstanlinopel op gelijken voet als te Parijs te regelen. iPAN .1 53. 5ÏADRID, 5 Februarij. In de corles is dezer dagen beraadslaagd over het adres van antwoord op de troonrede. Gelijk men weet had de voorzitter van den ministerraad be loofd daarbij inlichtingen te zullen geven over de staatkunde van het kabi net, maar hij heeft geen woord gehouden. Alleen heeft hij de verklaring herhaald dat de constitutie van 1845 het rigtsnoer van de regering zou zijn. Slen blijft dus in het onzekere of de ministers de ontwerpen hunner voorgangers zullen eerbiedigen of wel vernietigen. De voorzitter van de corles, de heer Bravo Slurillo, heeft mede eenige onbeduidende verklaringen afgelegd en daarna de vergadering gewaarschuwd tegen het socialismus dat Spanje dreigt te overmeesteren. Hij had echter j moeten inzien dat hel land daarvan geene ernstige gevaren heeft te duch- I ten, maar wel van de reactie die dreigend het hoofd opsteekt. Voorts heeft de voorzitter zich legen de ontwerpen van het ministerie Armero verklaard en zijne ondersleuning beloofd aan dat, hetwelk thans het roer van den staat in handen heeft; vooral waren hem de hervorming van de kieswet en de wet op de kerkelijke goederen steenen des aanstoots. Deze verklaring is niet geschikt om de voorstanders van den grondwettigen regeringsvorm j gerust te stellen. J Na afloop der beraadslagingen is het antwoord met 202 legen 14 slem- J men aangenomen. Het antwoord op de troonrede van den senaat is mede gereed. Het eerste gedeelte daarvan is slechts een weerklank van de woorden der koningin betrekkelijk de geboorte van den prins van Asturiën en de buitenlandsche staatkunde. In hel tweede gedeelte wordt het stilzwijgen bewaard omtrent de wets-onlwerpen door het vorige ministerie ingediend. In het derde ge deelte zegt de senaat dat hij met genoegen eene wet zal ontvangenwaarbij aan de geestelijkheid de goederen, haar toebehoorende, worden teruggege ven, indien de Paus te gelijker tijd de plaats gehad hebbende verkoopen goedkeurt. ITALIË. Het regtsgeding van den aanslag in Junij van het vorige jaar tegen de Napclsche regering gepleegd, is op 27 Januarij te Salerno begonnen. Er zijn 285 personen in betrokken. Daar de gewone vergaderzaal te klein is, zoo hebben de zittingen van het gereglshof in een voormalig klooster, thans eene kaserne, plaats. De gevangenen werden met rijtuigen uit de gevangenis afgehaald. Een hunner heeft daartegen geprotesteerdzeggende legen de leden van het geregtshof, dat zij liever van wege de koude te voet wilden gaan. Het geld voor de rijtuigen uilgegevenzou beter besteed worden, wanneer men de gevangenen kleederen verschafte, want zij kwamen nu bijna van koude en gebrek om. In geheel Italië is de winter strenger dan men het zich kan herinne ren. Zoo had men den 4iea en 5dcn Jan. een sneeuwval, die het geheele land met eene sneeuwlaag van meer dan een voet hoogte bedekte, terwijl de thermometer 8 gr. Falir. teekende. Hijdie weet hoe weinig men hier te lande, zelfs in de huizen, tegen zulk weder beschut is, kan zich een denkbeeld maken van hen, die naar Italië gevlugt zijn, om het gnre weder van een noordelijken hemel te ontgaan. In Sardinië zijn de verkiezingen in onderscheidene districtenalwaar die op nieuw moesten plaats hebben, naar den zin der regering, dat is in vrijzinnigen geest, uitgevallen. Het Sardinische dagblad Ragione is van alle regtsvervolging onthe ven. Het was in regten betrokken omdat het den onlangs gepleegden aan slag op het leven van keizer Napoleon in verschoonende bewoordingen vermeld had. pruissex. BERLIJN, 8 Februarij. Te Keulen is prins Frederik Wilhelm met zijne gemalin met veel pleg- tigheid en geestdrift ontvangen. Het hooge koor van den Dom was prachtig verlicht, en de vorstelijke personen werden aan den ingang van het kerk gebouw door den kardinaal-aartsbisschop ontvangen. Na deze kerk, die met gaz en waskaarsen was verlicht, te hebben bezigligd, hebben zij zich, onder het gejuich der menigte, door de rijk verlichte straten naar het rc- gerings-paleis begeven en vervolgens een feest-concert in de zaal Giirzenich bijgewoond. Te Dusseldorp is de ontvangst mede zeer luisterrijk geweest. Te Hanover had ter hunner eere een gala-diner ten hove plaats. Gisteren kwam hel echtpaar te Potsdam aan en werd door de kon. fa milie hartelijk ontvangen. Heden heeft de plegtige inlogt alhier plaats, waarbij eene onbeschrijfelijke geestdrift heerscht. Naar de toebereidselen te oordeelenzal de verlichting heden avond alles overtreffen wal men van dien aard gezien heeft. De jongen die te Volkenhain in Silezië vijf kinderen vermoord heeft door hen in eene kist te sluiten, is tot eene gevangenisstraf van 5 jaren veroordeeld. Als beweegreden tot den moord gaf hij op, dat hij zich op het meisje wilde wreken dat zijne zuster geslagen had; dat de andere kin deren ook gestorven warenhad hij niet kunnen beletten. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Februarij. Een beambte van de nationale bank heeft weder middel weten te vin den om aan die inrigting een verlies van 65,000 fl. toe te brengen. Hij was belast met de vernietiging der tot verwisseling inkomende coupons der nationale leening, maar niettegenstaande de strenge controle, aan welke hij was onderworpen, heeft hij middel gevonden om die coupons weder in om loop te brengen. Hij is voorlvlugtig. In den laatsten tijd zijn zeer vele personen, vooral gestudeerden, van het Israëlitische tol het roomsch-katholieke geloof overgegaan. Rlen zegt, dat de nieuw-bekeerden in de verschillende betrekkingen, waarin zij werkzaam zijn, zeer snel worden bevorderd. De meeste Zwitsersche dagbladen zijn in de Ooslenrijksche slalen verboden. TURKTE. Door de Porte is Ethem-Pacha, een staatsdienaar van hoogen rang, naar Servië gezonden, ten einde den staat van zaken in die streken te onderzoeken. De gebeurtenissen in Herzegowina geven aan de regering re denen tot bezorgdheid. Te Suez is op 17 Januarij een transport van 400 zieke en gekwetste Brilschc soldaten van het Engelseh-Indische leger aangekomen. Onder die lieden werden slechts weinige gevonden, die de bewerking der amputatie hadden ondergaan, omdat deze kunstbewerking bijna altijd door den dood werd gevolgd, uit hoofde van het luchtgestel en den ongunstigen toestand der troepen. De sterfte scheen zeer groot te zijn onder het Brilsche leger,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3